حرم مطهر رضوی ؛ آسمانی در زمین

حرم مطهر رضوی

پربازدیدترین نقطه شهر مشهد حرم مطهر رضوی است که حضور در آن در برنامه تمام مسافران این شهر قرار دارد.

مشهد به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری در ایران سالانه میلیون ها مسافر را در خود جای می دهد. این شهر نه تنها این حجم از مسافر را بلکه بسیاری از امکانات را نیز مدیون وجود این بارگاه آسمانی در زمین خود است.

مشهد یکی از کلان شهر های ایران است که همه آن را با نام امام رضا (ع) می شناسند و از آن با عنوان شهری زیارتی یاد می کنند. این شهر حتی نام خود را نیز مدیون این امام بزرگوار است.

عنوان پایتخت معنوی ایران افتخاری است که به سبب  وجود حرم مطهر رضوی به این شهر داده شده است. بدون اغراق می توان گفت وجود حرم سبب شده تور مشهد به یکی از محبوب ترین تورهای داخلی تبدیل شود. همانطور که می دانید مسافران این شهر تنها از ایران نیستند.

لکه حجم بالایی از گردشگران این شهر را مسافرانی از جای جای جهان تشکیل می دهند. پر مخاطب بودن این شهر سبب شده به تدریج در کنار اصلی ترین جاذبه آن یعنی حرم  انواع امکانات رفاهی و تفریحی فراهم شود.

ساخت حرم مطهر رضوی؛ از دارالاماره ای نظامی تا بارگاهی آسمانی

مکانی که امروزه با نام حرم مطهر رضوی آن را می شناسید روزگاری دارالاماره ای بود در چند راهی  سناباد، نیشابور، سرخس، طوس و اردکان. هنگامی که هاورن الرشید در این دارالاماره دفن شد نام بقعه هارونیه را بر خود گرفت.

پس از شهادت امام رضا (ع) پیکر این امام بزرگوار را در قسمت بالایی قبر هارون دفن کردند. از آن پس وجود این امام رئوف همه چیز را تحت الشعاع قرار داد حتی نام این مکان را.

پس از آن این مکان تنها با نام امام رضا (ع) شناخته می شد. گفته شده در زمان سربداران حتی نشانه های قبر هارون را که تا آن زمان قابل روئت بود محو کردند.

این بنای مقدس حوادث بی شماری را از سر گذرانده و بارها در دوره های مختلف مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. این بارگاه در زمان برخی حکمرانان متعصب مورد تخریب قرار گرفته و دیگر باره دوستداران امام هشتم آن را مرمت کرده اند.

اگر عکس های قدیمی این مکان را ببینید متوجه تغییرات بسیاری در این بنا خواهید شد. حرم رضوی در طول زمان به همان اندازه که وسیع شده بناهای مختلفی را نیز در دل خود جای داده است.

حرم مطهر رضوی اکنون مهم ترین جاذبه زیارتی ایران به شما می رود که مشهد را به شهری مقدس معروف کرده است.

تور مشهد از تهران را بررسی نمایید .

از آنجا که بازسازی حرم مطهر در دوره های مختلف انجام شده است بنابراین شما می توانید نشانه های بسیاری از معماری اصیل ایران را در این مکان مشاهده کنید.

البته بسیاری از بناهای این مکان مربوط به دوران حکومت صفویان است که نشان از اهمیت حرم در این زمان دارد. انواع کاشی کاری ها، گنبدها، قلم زنی ها که هر کدام یادگار معماری اصیل ایرانی است می تواند شما را با رنگ هایی از دوران های دور آشنا کند.

با این تفاسیر از این مکان مقدس می توان به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی مشهد نیز یاد کرد. برای دسترسی راحت به حرم می توانید یکی از هتل های اطراف آن را انتخاب کنید.

هتل مجلل درویشی با موقعیتی مناسب نسبت به حرم و امکانات رفاهی مطلوب می تواند اقامت فوق العاده ای را نصیب شما کند.

بناهایی در کنار بارگاه مطهر رضوی

وسعت بخشیدن به این بارگاه مقدس همزمان با احداث بناهای متعددی در این مکان انجام شده است. اکنون هنگام حضور در حرم می توانید شاهد بناهایی چون مسجد، کتابخانه، موزه، غرفه های فرهنگی، صحن ها و رواق ها باشید که همگی در سایه ضریح امام رضا (ع) می درخشند.

یکی از بناهای معروف در این مکان مسجد گوهر شاد است که خود در دسته جاذبه های زیارتی کلان شهر مشهد قرار دارد. کتابخانه آستان قدس رضوی نیز از مکان های پر مخاطب حرم مطهر به شمار می رود.

با این حساب حرم مطهر رضوی به یک مجموعه کامل تبدیل شده که با محوریت بارگاه منور رضوی مهمان زائران است.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.