آب انبار شش بادگیر یزد

5/5 - (1 امتیاز)

آب انبار شش بادگیر یزد در منطقه ای در شهر یزد قرار گرفته است و این منطقه را به صورت کلی به آب انبار شش بادگیری می شناسند. آب انبار شش بادگیر یزد همانطور که از اسمش مشخص است دارای شش بادگیر می باشد که با توجه به شرایط اقلیمی و همچنین جهت بادی که در آب انبار شش بادگیر یزد منطقه میوزد به شکل هشت وجهی ساخته شده است که بتواند از تمامی جهت ها باد را به درون خود بکشد.

 این اثر از زمان قاجار به جا مانده و در فروردین سال ۱۳۵۷ ثبت ملی شده است. آب انبار شش بادگیری جز جاذبه های بسیار دیدنی شهر یزد است که در خیابان دهم فروردین قرار گرفته است.

 شهر یزد را معمولاً به شهر آب انبارها می شناسند و واضح است که این امر به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی خشک و کویری این شهر می باشد و به دلیل بارش کم باران و در پی آن برای جبران کم آبی شکل شهر به سمت آب انباری رفته است و از این جهت اکثر بناهایی که در زمانهای قدیم ساخته شده‌اند دارای بادگیر و آب انبار هستند.

آب انبار شش بادگیر تنها آب انباری است که دارای شش بادگیر میباشد و شهرت خود را به واسطه بادگیر های بسیار مرتفع هشت وجهی و زیبای خود و همچنین گنبد عظیم الجثه تخم مرغی اش پیدا کرده است.

ساعت کاری

No data was found

امکانات آب انبار شش بادگیر یزد

No data was found

اطلاعات تماس

سوالات متداول

آب انبار شش بادگیری یزد در خیابان دهم فروردین در محله آب انبار شش بادگیر قرار گرفته است. شما می توانید در کوچه ی شش بادگیر یزد مکان های دیدنی اطراف آن را هم مشاهده کنید.
موزه دیرینه شناسی مجموعه تاریخی امیر چخماق مسجد جامع بافت تاریخی یزد آتشکده زرتشتیان موزه لاری ها
این آب‌انبار شهرت خود را مدیون بادگیرهای رفیع و هشت‌وجهی و نیز گنبد عظیم تخم‌مرغی خود است.

لینک های مرتبط

نظرات و تجربه مسافران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تکمیلی