موزه مردم‌شناسی مشهد

امتیاز بدهید post

موزه مردم‌شناسی مشهد، که به نام حمام شاه نیز شناخته می‌شود، یکی از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی شهر مشهد در ایران است. این موزه در داخل یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین حمام‌های مشهد قرار گرفته است و به نمایشگاهی از فرهنگ، زندگی روزمره و سنت‌های مردم ایرانی می‌پردازد.

معماری خاص حمام‌های ایرانی کاملا متناسب با اقلیم و فرهنگ کشور است. اگرچه فضاهای حمام‌ها با توجه به هر منطقه تفاوت‌هایی با هم دارند؛ اما همه آن‌ها کمابیش بر اساس الگوی واحدی ساخته شده‌اند.

حمام شاه در قلب بازار قدیمی مشهد واقع شده و از دوران قاجاریه تا به امروز، نمونه‌ای از معماری تاریخی و زیبا را به تصویر می‌کشد. این بنا از قسمت‌های مختلفی از جمله حمام، سرای حمام، انبارها و…. تشکیل شده است.

موزه مردم‌شناسی

موزه مردم‌شناسی مشهد در داخل این حمام قدیمی واقع شده و به تناسب با ساختار حمام، مواردی از زندگی روزمره مردم مشهد و فرهنگ‌های اجتماعی آنها را نشان می‌دهد. در داخل موزه، مجسمه‌ها، اشیاء، لباس‌ها، وسایل قدیمی و تصاویر نمایش داده می‌شوند که به بازدیدکنندگان اطلاعاتی از زندگی قدیمی و سنت‌های اجتماعی مردم این منطقه ارائه می‌دهند.

این موزه برای علاقه‌مندان به مطالعه و شناخت فرهنگ‌های محلی ایرانی یک مقصد جذاب و آموزنده محسوب می‌شود.حمام شاه مشهد یا موزه مردم‌شناسی مشهد دارای یک تاریخچه تاریخی و فرهنگی متنوع است. این حمام به دوره‌های مختلف تاریخی برمی‌گردد و در طول زمان تحولات مختلفی را تجربه کرده است.

ساعت کاری

شنبه
شروع :08:00
پایان :12:00
1شنبه
شروع :08:00
پایان :12:00
2 شنبه
شروع :08:00
پایان :12:00
3شنبه
شروع :08:00
پایان :12:00
4 شنبه
شروع :08:00
پایان :12:00
5 شنبه
شروع :08:00
پایان :12:00
جمعه
شروع :08:00
پایان :12:00

امکانات موزه مردم‌شناسی مشهد

پارکینگ
سرویس بهداشتی

اطلاعات تماس

سوالات متداول

حمام شاه مشهد در نزدیکی حرم امام رضا (ع) و خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی قرار دارد و در انتهای شهید اندرزگوی ۱۳ واقع شده است
حمام شاه مشهد در تمام روزهای هفته فعالیت دارد. ساعات بازدید مجموعه از ۸ تا ۱۲ است و در روزهای پنجشنبه، فعالیت موزه در ساعت ۱۱:۳۰ پایان می‌پذیرد.

لینک های مرتبط

نظرات و تجربه مسافران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تکمیلی