روستای ازمیغان طبس روستایی هزار رنگ

روستای ازمیغان
0

کویر ها زیباترین پدیده های طبیعی برای گردشگران هستند. از ویژگی های بارز کویر  خشکی کامل آنها میباشد. یک گردشگر انتظار ندارد وقتی وارد یک منطقه کویری می شود، رودخانه یا شالیزارهای سر سبز را در آنجا ببینند.

روستای ازمیغان در شرق بخش مرکزی شهرستان طبس قرار گرفته است و حدوداً چند کیلومتر با آن فاصله دارد. آدرس روستای ازمیغان را می توانید بر روی نقشه پیدا کنید. اگر به طبیعت گردی علاقه دارید می توانید از این روستای بسیار زیبا دیدن کنید.

 روستای ازمیغان از مکانهای دیدنی خراسان جنوبی هست که در منطقه کویری قرار گرفته است ولی رودخانه بسیار پر آب از آن عبور می کند و همین امر موجب شده است؛ طبیعت آن سرسبزی حیرت انگیزی را به منطقه ببخشد.

این روستایی بسیار زیبا جزوه ییلاقات طبس است که به دلیل دارا بودن آب و هوای خوب از بهترین مکان ها برای تفریح و گشت و گذار به حساب می آید. در جاده طبس به سمت مشهد تابلوی ازمیغان بعد از طی کردن ۵۰ کیلومتر قابل مشاهده است.

 آدرس روستای ازمیغان را چگونه می توان پیدا کرد؟

 استان خراسان جنوبی در ۴۰ کیلومتری شهرستان طبس قرار گرفته است. ازمیغان در شرق بخش مرکزی شهرستان طبس قرار گرفته است و حدوداً چند کیلومتر با آن فاصله دارد.

 این روستای بسیار زیبا جزوه ییلاقات طبس است که به دلیل دارا بودن آب و هوای خوب از بهترین مکان ها برای تفریح و گشت و گذار به حساب می آید.

 در جاده طبس به سمت مشهد تابلوی ازمیغان بعد از طی کردن ۵۰ کیلومتر قابل مشاهده است. روستای ازمیغان دارای ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا است و به همین دلیل آب و هوای فوق‌العاده‌ای را در آن می توانید تجربه کنید.

ازمیغان
ازمیغان
این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

روستای کوهپایه ای و کم عمق ازمیغان دارای رودخانه های پر خروشی است که در دل طبیعت کویری قرار دارد. این روستا با داشتن رودخانه های پرآب از دو نوع آب و هوای مرطوب و گرم بهره‌مند شده است.

 خاک روستای ازمیغان بسیار حاصلخیز است و همین امر باعث شده است که رودخانه اثی در کنار این زمین های حاصلخیز به وجود آمده است.

با سفر کردن به روستای ازمیغان گویی از دو منطقه ویژگی‌های بسیار متضاد میتوانید دیدن کنید. این برای گردشگران هم هیجان انگیز است که از یک سو می توان با استشمام بوی شالیزارهای برنج حس و حال طبیعت شمال را برایشان تداعی کند.

 از سوی دیگر با دارا بودن درختان سر به فلک کشیده حال و هوای جنوب را برای شما در جلوی چشمتان به تصویر بکشد.

 روستای ازمیغان تماماً سنگ فرش است و خانه های آن به سبک معماری گل و چوب و خشت ساخته شده اند. شغل اصلی مردمان این روستا به دلیل قرار گرفتن رودخانه دائمی باغداری و کشاورزی است. محصولات جالیزی و مرکبات از دیگر محصولاتی هستند که در روستای ازمیغان تولید می شود. کشاورزی در این روستا به کشت برنج تبدیل شده است که از اردیبهشت ماه این کار آغاز می گردد و در اواخر خرداد نشای برنج را بر زمین های اصلی این روستا میفرستند. برنج را در اوایل فصل پاییز برداشت می‌کند و شالیکوبی آن در کشت و برداشت به شیوه کاملاً سنتی انجام میشود.

 بهترین زمان سفر به روستای ازمیغان طبس

روستای ازمیغان روستای کویری است که آب و هوای دوگانه آن باعث شده است چهره روستا به دو شکل متفاوت دیده شود و روستای کویری از ییلاقات بسیار خوش آب و هوا در شهرستان طبس به حساب می‌آید و به دلیل قرار گرفتن آن در کوهپایه ها و وجود داشتن رودخانه های پرآب منطقه ای سرسبز و معتدل تبدیل شده است.

 فصل پاییز و بهار بهترین زمان سفر کردن به سمت این روستا است. در بهار و پاییز دارای آب و هوای معتدل و بسیار مرطوب است که سفر را برای شما دلنشین تر می کند. اگر علاقه‌مند هستید تا علاوه بر استفاده از هوای معتدل به برداشت برنج هم بپردازد یا آن را مشاهده کنید بهترین زمان سفر به این کویر خوش آب و هوا مهرماه است.

 تابستان‌های ازمیغان هم زیبایی های خاص خود را در همین فصل دوست داشتنی از طبیعت بسیار خوبی برخوردار است و با وجود هوای گرم این روستا در فصل تابستان گردشگران متعددی برای تماشای زیبایی ها به سمت آن می روند.

 اقامت در روستای ازمیغان طبس

 شهرستان طبس اقامتگاه های متنوع و زیادی برای گردشگران هست که می توانند از آنها استفاده کنند. اقامتگاه ناردون اقامتگاه بوم گردی آقا ذبیح الله از اقامتگاه‌های بسیار پرطرفدار در روستای ازمیغان هستند. آدرس روستای ازمیغان بسیار سر راست است و می توانید ان را به راحتی پیدا کنید.

 اقامتگاه بوم گردی آقا سید ذبیح الله

 گردشگران در زمان سفر به این کویر در اقامتگاه‌های همین دشت اقامت می کنند. موقعیت منحصر به فرد اقامتگاه آقا سید ذبیح الله باعث شده است. انتخاب آن به واسطه گردشگران جزو انتخاب‌های منحصر به فرد تبدیل شود.

 اقامتگاه ناردون

 اقامتگاه بوم گردی ناردون در روستای ازمیغان دارای چهار اتاق ۸ نفره است که مجهز به سرویس کف خواب هستند. ظرفیت این اقامتگاه ۳۲ تا ۴۰ نفر است و اتاق‌های آن به سیستم سرمایشی و گرمایشی مجهز شده است.

 سرویس بهداشتی عمومی دستشویی ایرانی و فرنگی حمام برای استفاده گردشگران در دسترس قرار می گیرد. در صورت تمایل می‌توانید در این اقامتگاه آشپزی کنید و یا می توانید از امکانات اقامتگاه استفاده کنند و غذای سنتی یا غیر سنتی را سفارش دهند.

 البته این اقامتگاه به صورت کامل سنگ فرش است و دارای دیوارهای کاهگلی است.

 حوضچه‌ها پنجره چوبی جلوه سنتی و کاملاً کاربردی را به فضا هدیه داده اند.شومینه هیزمی در اقامتگاه وجود دارد که میهمانان از آن برای پخت کباب استفاده می کنند. موقعیت آن به اقامتگاه بسیار نزدیک است و به راحتی می توانید وسیله نقلیه خود را در آنجا قرار دهید.

 جاهای دیدنی روستای ازمیغان

روستای ازمیغان علاوه بر اینکه طبیعت منحصر به فرد و آب و هوای بسیار خاص دارد. دیدنیهای طبیعی و تاریخی دیگری هم برای گردشگران ارائه می دهد. موقعیت کویری این روستا  این فرصت را برای گردشگران فراهم می‌کند تا از کویرنوردی های آن بهره مند شوند.

دیدنیهای طبیعی روستای ازمیغان

شالیزار روستای ازمیغان طبس
شالیزار روستای ازمیغان طبس

 شالیزار

 موقعیت جغرافیایی این روستا و قرار گرفتن در مکانی کم عمق با دارا بودن دره‌هایی با فراوانی آب، زمین‌های این روستا را مستعد برای کشت برنج و شالی کاری می کند.

 زمین هایی از این روستا هستند که دارای خاک حاصلخیزی هستند. تماشای شالیزارهای سرسبز و استشمام بوی بی نظیر برنج برای گردشگری خارق العاده است.

 نخلستان

 درختان نخل این روستا به صورت چهار و پنج تایی در کنار هم هستند و در ردیف های منظم قرار گرفتند. همین ویژگی مشخص می کند که درختان به صورت خودرو رشد کردند و زمینهای نخلستان به صورت پلکانی شدند. علاقه مندان به طبیعت تماشایی و بسیار زیبا در کنار درختان به گرفتن عکس های یادگاری و زیبا می پردازند.

 باغ ها و گلزار ها

 باغ های میوه تنوعی بی نظیر دارند که در میان روستای ازمیغان وجود دارد که تماشای آن برای گردشگران بسیار جذاب شده است علاوه بر نخلستان های بسیار زیبا باغ های مرکبات هم تنوعی بی نظیر دارد.

درختان نارنگی سیب آلو هلو زردآلو گلابی خرمالو چشم هر رهگذری را به سمت خود می کشاند. در کنار این درختان بسیار زیبا می توانید به تماشای درختان دیگری همچون انجیر کوهی بپردازید و از دیدن آنها لذت ببرید. ازمیغان دارای گلزار های متعددی است. گلهای نرگس در این دشت به وفور کشت می‌شود .کیفیت آب و هوای این منطقه کمک زیادی به رویش گلهای نرگس کرده است.

 وجود این گل ها در این روستا چشم‌اندازی بهشتی را پدید آورده است. در روستای ازمیغان علاوه بر گلهای نرگس گل های محمدی هم به خوبی رشد می کنند.

 آبشار و تنگه قدمگاه

 تنگه بسیار زیبا در میان روستای ازمیغان قرار گرفته است، که برای دسترسی به آن باید حدوداً ۳۰ دقیقه پیاده روی داشته باشید. مسیری که بین آبشار ختم میشود از میان شالیزارها و باغ‌های میوه می گذرد. آب بازی و شنا کردن در دل کویر می‌تواند تجربه‌ای بسیار خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد و این تجربه شیرین را ممکن است در هیچ جای دیگری به دست نیاورد و تنها در روستای ازمیغان نصیب گردشگران می شود. در این باره فراموش نکنید که شنا کردن در تنگه خطر دارد و تنها کسانی که ماهر هستند قادر به شنا در این قسمت می باشند.

 تخت عروس

 تخت سنگ سفیدی که در میان آب قرار دارد و از هر دو طرف آن اب میگذرد. از طرف مردم محلی به ان  تخت عروس می نامند. اگر به این روستا  رفتید حتماً به سمت تخت عروس هم بروید و در کنار آب بشیند و از آب و هوای خوب آن لذت ببرید.

 دره کال جنی

  کال جنی در ۳۳ کیلومتری اطراف روستای ازمیغان طبس قرار گرفته است. اب در مواجهه با مقاومت سنگ ها پیچ و خم هایی را به وجود آورده است با گذشت زمان و بیشتر شدن عمق این رودخانه تنگه ای در مسیر رودخانه شکل گرفته است.

ساختار ان  نشان می دهد که عبور باد و وزش شدید باد ها از میان شکاف ها باعث به وجود امدن صدای مهیب می شود.

5/5 - (12 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.