دریاچه مهارلو شیراز، دریاچه ای پر رمز و راز

دریاچه مهارلو شیراز
22

آیا قصد سفر به استان فارس و دیدار از مناطق دیدنی و خوش آب و هوای آن را در سر دارید؟

 یکی از دریاچه های بسیار معروف کشور که در این استان واقع شده است؛  دریاچه مهارلو شیراز است. دلیل اصلی شهرت و زیبایی این دریاچه رنگ شگفت‌انگیز آن می باشد که در کمتر دریاچه این رنگ وجود دارد.

 شاید شما هم  اسم این دریاچه را شنیده باشید ولی از محل قرار گرفتن آن اطلاع نداشته باشید؛ این دریاچه که به رنگ آبی در نقشه مشخص شده است؛ در استان زیبا و گردشگری فارس قرار دارد و به عنوان یکی از مکان های دیدنی شیراز شناخته شده است.

ویدئو معرفی دریاچه مهارلو

 از جاذبه های طبیعی استان فارس که شهرت خیلی زیادی را به خود اختصاص داده است دریاچه زیبا و شگفت انگیز مهارلو که چیزی حدود ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد. عکس دریاچه مهارلو شیراز تمام زیبایی این منطقه را نشان نمی دهد. باید به آن منطقه سفر کرد . از شیراز ۳۰ کیلومتر بسمت سروستان حرکت کنید به آن خواهید رسید. این دریاچه جزو منابع طبیعی سروستان است .

دریاچه مهارلو شیراز یا دریاچه یاقوت

دریاچه مهارلو شیراز یا دریاچه یاقوت

آدرس دریاچه مهارلو شیراز بسیار سر راست است. این دریاچه در فاصله 30 کیلومتری شهر شیراز واقع شده است و آب آن به واسطه بارش های وسیع و چشمه های زیرزمینی و سردخانه که در اطراف آن وجود دارد تامین می گردد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 اگر از  مسیر جاده شیراز به سمت فسا حرکت کنید به ابتدای دریاچه مهارلو شیراز می‌رسید، این دریاچه در نزدیکی روستای مهارلو واقع شده است؛ که 30 کیلومتر با شیراز فاصله دارد و از زیباترین روستاهای گردشگری در شیراز و استان فارس هست. دریاچه مهارلو که جزو مناطق گردشگری شهر سروستان است ، از شورترین دریاچه های ایران است که در ردیف دریاچه های فصلی جا گرفته است.

خشکسالی های به وجود آمده سبب شده است؛ دریاچه تا مرز خشک شدن پیش برود؛ اما در فصول پاییز و زمستان و در ابتدای بهار این دریاچه به نسبت پر رنگ تر  می شود. دریاچه به دلیل شوری بسیار زیاد و آب گرم دمای نسبتا بالا یکی از بهترین مناطق برای زندگی جلبک ها قرمز است. طبیعت دریاچه مهارلو شیراز بسیار منحصر به فرد است.

 وجود این جلبک ها باعث شده تا آب این دریاچه به مرور زمان به رنگ قرمز تند  و در زمان های پر آبی به رنگ صورتی دیده شود. این حجم از شوری و دمای بالا باعث شده هیچ موجود زنده ای نتواند در این آب دوام بیاورد و هیچ گونه موجود زنده‌ای جز باکتری آرتیما در آن زندگی نمی کند. در عکس دریاچه مهارلو شیراز هیچ موجود زنده ای وجود ندارد اما در حقیقت اینطور نیست.

اریتما  خوراک اصلی پرندگان و میهمان دریاچه هستند در جریان تولید نمک و از میان ناخالصی ها نقش بسزایی را ایفا می کند و به همین دلیل اهمیت بسیاری دارد.

 دریاچه مهارلو شیراز ، پناهگاه امنی برای سوسمار ها و لاک پشت ها است  که می توانند این حجم از شوری را تحمل کند. موجودات دوزیست پرندگان مهاجر و ساکنی که در این منطقه زندگی می‌کنند از مهم‌ترین آنها می‌توان به:

 • مرغابی
 • فلامینگو
 • آنقوت خوتکا
 • آبچلیک پلیکان
 • باکلان

اشاره نمود. دریاچه مهارلو شیراز به دلیل خشکی های اخیر و بالا رفتن دمای هوا دچار تبخیر های زودهنگام می‌شود و وسعت آن در حال کم شدن است. از این دریاچه برای برداشت نمک مصرفی شیراز هم استفاده می کردند. که البته با توجه به عدم مدیریت برای حفظ این دریاچه زیبا ، متاسفانه بعلت کمبود بارش باران این دریاچه خشک شده و مقدار آبی هم دارد مربوط به آب فاضلاب‌های شهر شیراز است.

گاها در زمان بارش باران و برف از طریق رودخانه خشک شیراز به آن وارد می‌شود، در زمان گذشته که بارندگی خوب بود آب از جاده هم بالاتر می آمد که تردد در جاده سخت می شد .

 دریاچه مهارلو دارای عمق های مختلفی هست در برخی از قسمت ها و عمق آن به نیم متر و در برخی دیگر به عمق  تغییر پیدا می‌کند در روزهایی که پر آب هستند این دریاچه برای گشت زدن با قایق می تواند مناسب باشد.

این  دریاچه، دارای  طبیعتی چشم‌نواز و سرسبز و باغات زیبای بادام است که بسیار  دلربایی می کند . دریاچه مهارلو همراه با غروب صورتی به  یکی از مکان های جذاب و گردشگری در این استان تبدیل شده است.

بهترین فصل برای سفر به دریاچه ی صورتی رنگ مهارلو

دریاچه مهارلو
دریاچه مهارلو

همیشه برای اینکه به یک منطقه سفر کنید باید بهترین زمان آن را انتخاب کنید، سفر به استان فارس در فصل تابستان توصیه نمی شود؛ زیرا بخش زیادی از دریاچه صورتی تبخیر می شود  و مناسب برای گردشگری نیست ولی در فصول دیگر از جمله فصل پاییز تا اواسط اردیبهشت این مکان دیدنی توانسته است عده زیادی را به خود جذب کند.

 آدرس دریاچه مهارلو شیراز  به گونه ای است که اگر از شهر شیراز تا این دریاچه دیدنی با خودرو سفر کنید چیزی حدود پنجاه دقیقه زمان می‌برد تا به این دریاچه  نادر برسید. عکس دریاچه مهارلو شیراز گواه بر زیبایی های دریاچه است.

روستای دیدنی مهارلو

روستای مهارلو هم از روستاهای اطراف شیراز است . فاصله دریاچه مهارلو از شیراز 30کیلومتر می باشد. این روستا همه ساله توانسته توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کند.

 دارای خانه های کاهگلی چشمه‌های آب معدنی بسیار زیادی است که روستاییان برای درمان بسیاری از امراض از آن استفاده می کنند، قدمت این روستا به دوره صفویان بر می گردد و اقتصاد آن برگرفته شده ازکشاورزی و دامپروری در اطراف دریاچه پر رمز مهارلو هست.

دریاچه مهارلو گنج خدادادی است که به لحاظ تجاری و صنعتی اهمیت خیلی زیادی را در خود جای داده است. این درجه از مهمترین منابع تامین کننده نمک خوراکی در استان فارس و استان های اطراف آن می باشد.

 همچنین دریاچه صورتی، نوعی جلبک به نام دونالیلا سالینا دارد که در صنعت غذایی لوازم آرایش تولید دارو به عنوان رنگدانه ها از آن استفاده می کنند این جلبک همچنین غذای نوعی میگو به نام آرتیما است.

به دلیل وجود داشتن این نوع میگو پرنده های مهاجری از جمله فلامینگو به سمت دریاچه مهارلو شیراز مهاجرت کرده و از این میگو ها تغذیه می کردند . البته با توجه به شرایط فعلی دریاچه متاسفانه سال هاست پرنده های مهاجر کمی به این منطقه می آیند .

مسیر دسترسی به دریاچه صورتی

دریاچه مهارلو شیراز جز دیدنی های استان فارس است و حدود 30 کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

 برای رفتن به قلب طبیعت شیراز  باید ابتدا به استان فارس و شهر شیراز سفر کنید و بعد از آن جاده شیراز به سمت فسا را ادامه بدهید و حدود 35 کیلومتر را طی کنید تا به روستای مهارلو برسید و در آن از دیدن این دریاچه زیبا به وجد بیاید.

وضعیت امروز دریاچه خاص مهارلو

رنگ آبی، سفید، صورتی که در این دریاچه ترکیب شده است همگی به اندازه نمک این دریاچه بستگی دارد. باید بدانید که رنگ متفاوت این دریاچه شما را شاید به اشتباه بیندازد، که برای سلامتی مضر است اما باید بدانید که اصلا اینگونه نیست. دریاچه مهارلو و شفافیت و زلالی که دارد هیچ آسیبی به هیچ کسی وارد نمی‌کند؛  اما به دلیل داشتن نمک های بسیار زیاد و شوری این آب به هیچ عنوان برای آشامیدن مناسب نیست. آدرس دریاچه مهارلو شیراز بر روی نقشه های مختلف ایران وجود دارد و راحت می توانید نگین طبیعن شیراز را پیدا کنید.

کم آبی و خشکسالی باعث به خطر افتادن این زیبایی شده است و از دیگر خطراتی که بر روی این دریاچه تاثیرگذار است فلزات سنگین و سرب، آلاینده هایی که در اطراف این دریاچه است نمی باشد.

 این دریاچه گرانبها بیشتر از همیشه مورد محافظت قرار گرفته است تا بتواند جاذبه های گردشگری که دارد از دست ندهد و گردشگران بیشتری را به خود جذب کند تا عده بیشتری بتوانند از این محبت الهی و دیدن کنند. اما وضعیت فعلی آن نشان از سوء مدیریت برای حفظ آن دارد .

جاذبه های دلربای روستای مهارلو

در اطراف دریاچه مهارلو شیراز جاذبه های زیبایی قرار دارد و در شیب جنوبی این روستا با مساحت ۲۵ هزار هکتاری روستای دیگری به نام دشت گل وجود دارد که این روستا هم  در دوره صفویه به وجود آمده است.

در  این روستا مکان های دیدنی دیگری هم از‌جمله :

 • امامزاده خدیجه بانو
 • تل شرقی
 • کاروانسرای شاه عباسی
 • قلعه شاهرخ پسر تیمور لنگ
 • کاروانسرای شاه عباسی در زمان صفویه
 • بقعه بی بی شریف
 • و دیگر مکان های زیبا

را در خود جای داده است و گردشگری که به قلب شیراز سفر می کنند می توانند از این مکان های دیدنی هم استفاده کنند. طبیعت دریاچه مهارلو شیراز بسیار منحصر به فرد است.

4.4/5 - (228 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
22 نظرات
 1. موسی می گوید

  سلام تا بوده دریاچه مهارلو مربوط به شهرستان سروستان بوده

  1. علی می گوید

   مگه سروستان جزو ایران نیست.چه فرقی میکنه مهم اینه که تلاش کنیم تخریب نشه

 2. محمد رضا طالب زاده می گوید

  سلام دریاچه مهارلو در مسیر جاده شیراز به سروستان قرار دارد و روستایی مهارلو از روستاهای شهرستان سروستان فارس می‌باشد ،از نمک این دریاچه برای تولید نمک خوراکی استفاده نمیشود زیرا به فاضلاب شهری شیراز آلوده است،کارخانه نمک سپید دانه سروستان نمک را از معادن نمک استان کرمان تهیه میکندو نمک خوراکی تولید میکند .

 3. سیروس می گوید

  این دریاچه ای که شما ازش اسم میبرین جز منابع طبیعی سروستان هست چه روستای مهارلو چه دریاچه مهارلو متعلق به سروستان هست

 4. علی آقا می گوید

  الان این موجود رنگ صورتی در دریاچه مهارلو زیست میکند مجوز شکار هم میدن یا باید یواشکی شکار کرد .من که الان راه افتادم برای شکار …به نظرم که گوشت خوشمزه ای دارد …نوش جانم

  1. سجاد می گوید

   اره مجوز فعلا فقط برای فاضلاب دادن مجوز دادن هرچی فاضلاب شهری بیمارستانه تو همینه

  2. امیر علی می گوید

   شکار حیوانات کار بدی است و همین باعث منقرض شدن نسلشان میشه پس شکار نکنید

   1. مهرداد می گوید

    سلام
    مهارلو و دریاچه مهارلو منطقه ای بسیار زیبا و دیدنی هست و البته بنابه دلایلی افرادی و جاهایی مانع رشد و معرفی این منطقه با پتانسیل می شوند و به خاطر بی توجهی مشکلاتی وجود دارد که با انعکاس آنها شاید به بدست مسولین بالا دستی تر مرتفع شود.

 5. علی می گوید

  اگه بود برو شکار کن…چن سال هس هیچ پرنده ای نیومده

 6. گلاره می گوید

  شما از چیزهایی که نوشتید مطمئن هستید. من دیروز دریاچه مهارلو بودم البته واقعا پر از آب بود و زیبا اما بسیااااااار کثیف! تمام کنار دریاچه پر بود از کثیفی و آشغال بوی گند و نامطبوعی که از رها سازی فاضلاب شهری توی دریاچه توی هوا بود حال آدم رو به هم میزد و به نظرم نگاه کردم به دریاچه فقط از دور قشنگه. لطفا تا مطمئن نیستید ننویسید شاید یه بنده خدا بلند بشه مسافتی طولانی رو طی کنه و اون چیزی که نوشتید کاملا بر عکس باشه

  1. مجله گردشگری سفرآس 24 می گوید

   ممنونم از اطلاع رسانی شما .
   این منطقه همون طور که فرمودید بسیار زیباست ، اما متاسفانه با توجه به مدیریت ظعیف مواردی که گفتید اتفاق افتاده .
   سعی میکنیم در این مطلب با به روز رسانی محتوا موضوع مطرح شده شما رو منعکس کنیم .
   و چنانچه عکس جدید از این منطقه دارید خوش حال خواهیم شد برای ما جهت انتشار در سایت ارسال بفرمایید .
   از طریق شماره 09190115424 در واتس آپ و تلگرام میتونید با ما در ارتباط باشید .

  2. Ahmad f hidari می گوید

   باسلام درود.
   اتفاقآ من هم هفته قبل مهار لو رفته بودم اون قیسم که این دوست ما بیان کرد اصلآ نیست خیلی اوضاع دریاچه بد است بوی گند هز اطراف دریاچه سرازیر میشه خی بد شده بود

 7. ایمان می گوید

  نخیر اونجا کاملا حفاظت شده هست هرقدم. و شما حق همچین کاری نداری

 8. اسکندر می گوید

  من بچه ی همین منطقه هستم از نمک این دریاچه به هیچ وجه برا خوردن استفاده نکنید. به دلیل وجود بالای سرب و فاظلاب شیراز

 9. ایرانی می گوید

  با سلام
  آقا یا خانم نویسنده ضمن اعتراض به شما، بابت ندانستن اطلاعات موقعیتی از این دریاچه، بنده اهل همین محل هستم و متاسفانه بعلت کمبود بارش باران این دریاچه خشک شده و مقدار آبی هم دارد مربوط به آب فاضلاب‌های شهر شیراز است و گاها در زمان بارش باران و برف از طریق رودخانه خشک شیراز به آن وارد می‌شود، در زمان گزشته که بارندگی خوب بود آب از جاده هم بالاتر می آمد که تردد سخت میشد،. ضمنا دریاچه نمک مهارلو مربوط به شهرستان سروستان میباشد نه شیراز. و از شیراز ۳۰ کیلومتر بسمت سروستان حرکت کنید به آن خواهید رسید. هیچ ارتباطی به شیراز یا فسا ندارد. هیچ راه حلی بجز آمدن باران جهت زنده نگهداشتن دریاچه نمک نیست. سروستان خود قدمتی تاریخی و چند هزار ساله دارد.

  1. مجله گردشگری سفرآس 24 می گوید

   با سلام
   خوشحالیم که نظر یکی از هم میهنان عزیز بومی را برای بهتر شدن محتوای کنار خود داریم .
   ضمن تشکر از نظرات شما . اطلاعات گفته شده در سایت به روز رسانی شد .
   خوشحال خواهیم شد، چنانچه عکس جدید از این منطقه دارید ، برای ما جهت انتشار در سایت ارسال بفرمایید .
   از طریق شماره 09190115424 در واتس آپ و تلگرام میتونید با ما در ارتباط باشید .
   با تشکر

  2. آرتمیس می گوید

   زیباست ۰

 10. امین می گوید

  سلام.من اهل شیراز هستم و حدود چهل سال دارم تا به امروز این دریاچه را به رنگ صورتی ندیدم و حتی از کسی هم در مورد صورتی بودن دریاچه در گذشته نشنیده ام .
  از تمام اینها که بگذریم اصلا دریاچه ای نمانده.

 11. دایی جعفر می گوید

  اول دریاچه مهارلو کاری به شیراز نداره
  بعد از اون مهارلو خودش یه بخش جداگونه هست و ربطی به شهر شیراز نداره قرار باشه اسمی ببرید اسم بومی زیباتره، پاشو ی شوهر کردی داری جلو قوم هویشات خودت و میچسبونی که مال شیرازیم
  در ضمن اطلاع غلط ندید ملت پاشن بیان اینجا بخاطر پرنده مهاجر والله تا یادمونه قدیما پرنده مهاجر زیاد داشتیم الان بجز چارتا کلاغ و گنجشک اونم بخاطر وجود باغ در اون نزدیکی.

 12. عباس می گوید

  اصلا خوب نیست فقط از دور قشنگه

 13. Ahmad f hidari می گوید

  من از نزدیک ترین فاصله دریاچه راتماشاکردم آما رنگ اش قرمز نبود آبی بود

 14. ابراهیم لطفی غیاث آبادی می گوید

  سلام دوستان دریاچه به خاطر اینکه نمک اینجوری بهتره که بگم تولید نمک میکنه نمک واکنش اسید بودن داره باعث میشه که رنگ آن برمیگرده به قرمزی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.