کاخ عالی قاپو اصفهان ، نگین میدان نقش جهان

کاخ عالی قاپو اصفهان
0

تست کاخ عالی قاپو همانندِ نگینی در شهر اصفهان خودنمایی می کند، این میدان زیبایی های منحصر به فردی دارد؛ که تاریخچه ساخت آن به دوره صفویه بر می گردد. کاخ عالی قاپو  اصفهان معماری منحصر به فردی دارد و همین امر سبب شده تا افراد زیادی خواهان بازدید کردن از کاخ عالی قاپو باشند.

کاخ عالی قاپو از جمله بناهای تاریخی است؛ که چشم افراد را به خود جذب می کند. این کاخ هنر دست معماران ایرانی می باشد. زیبایی آن به قدری است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند و از شهر و کشور های دور و نزدیک به دید و بازدید از این مکان تاریخی زیبا می آیند.

 تاریخ کاخ عالی قاپو اصفهان  از چه می گوید؟

بعد از جریانات بسیاری پادشاهان صفوی تصمیم گرفتند که پایتخت صفویه از قزوین به جای دیگر منتقل شود، یکی از شهرهای ایران آن که از آب و هوای منحصر به فردی برخوردار است؛ اصفهان است به همین دلیل در زمان سلطنت شاه عباس اول یعنی سال ۹۷۳ پایتخت ایران از قزوین به اصفهان انتقال یافت.

شاه عباس اول در بدو ورود به اصفهان دستور داد تا کاخی بزرگ در میدان بزرگ شهر بسازند. این بنا که به کاخ عالی قاپو معروف است در آن زمان جلوه ای بسیار ساده داشت؛ بعد از مرگ شاه عباس اول تغییراتی در این بنا انجام گرفت؛ که از حالت سادگی درآمد و شکل طبقاتی به خود گرفت. بسیاری از کاخ های امروزی به گرد پای کاخ عالی قاپو اصفهان نمی رسد. بیشتر گردشگران عقیده دارند که میدان نقش جهان که در اصفهان واقع شده است به اندازه میدان سرخ مسکو است این بنای با ارزش در سال ۱۳۱۰ ثبت ملی شد.

کاخ عالی قاپو ، بیانگر معماری منحصر به فرد دوره صفویه است، این کاخ به نگین شهر اصفهان معروف است و هر فردی که به اصفهان پا می گذارد حتماً از این کاخ دیدن می کند. اطلاعات کاخ عالی قاپو اصفهان  تاریخ سرشار از رمز و رموز را نشان می دهد. عکس کاخ عالی قاپو اصفهان نشان از معماری زیبای کاخ می دهد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

  معماری کاخ عالی قاپو

دیوارهای کاخ عالی قاپو اصفهان
معماری کاخ عالی قاپو اصفهان

این کاخ دارای تزیینات دیواری منحصر به فردی است که در زمان شاه عباس دوم و در زمان سلطنت شاه سلطان حسین شکلی تجملی به خود گرفت.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

این کاخ از ۶ طبقه ساخته شده است. طبقه اول و دوم کاخ عالی قاپو اصفهان محل  زندگی خدمه کاخ بود. شکل ساده ای کاخ در طبقه اول و دوم به چشم می خورد .

طبقه های سوم از اتاق های بزرگ ساخته شده است، که شاه از طریق طبقه سوم بر روی قسمت های دیگر کاخ تسلط داشت.

طبقه آخر مهم ترین قسمت کاخ بود که به آن تالار موسیقی گفته می شود. این اتاق محل جمع شدن خاندان سلطنتی بود و با نواختن موسیقی لذت زیادی می بردند هر کسی اجازه ورود به طبقات سه ، چهار، پنج و شش را نداشت.

کاخ عالی قاپو اصفهان از شش طبقه ساخته شده است امروزه در هیچ جای دنیا تالار در طبقه همکف وجود ندارد اما در کاخ عالی قاپو دو تالار در طبقه همکف وجود دارد که کارهای اداری و دیوانی شاه در این تالار ها صورت می گرفت. رفته رفته بزرگ تر شد.

به این تالارها کشیک خانه یا رصد خانه می گویند؛ اگر از روبروی کاخ به کاخ نگاه کنید احساس می کنید که در روبروی شما کاخ دو طبقه قرار دارد در حالی که وقتی پا به درون این کاخ می گذارید با ۶ طبقه روبرو می شوید.

ارتفاع کاخ عالی قاپو به ۳۶ متر می رسد. بلندترین ساختمان زمان خودش است و به اندازه یک آپارتمان ۹ طبقه یا ۸ طبقه امروزی به حساب می آید برخی از طبقات با شیشه های رنگی پوشانده شده اند.

ساخت این کاخ زیبا در پنج مرحله صورت گرفت؛ هنگامی که وارد این کاخ می شوید در ورودی با مطبخ خانه محل نگهبانان اصطبل شاهی درمانگاه سلطنتی روبرو می شوید. هر فرد عادی حق رفت و آمد به این مکان ها را نداشت. شاه عباس اول این بنا را در عین سادگی ساخت اما به دلیل اینکه اصفهان از جمله شهرهایی بود که تمام بنا های زیبایی در آن بنا شده بود شاه برای اینکه جاه و مقام خود را به همه بفهماند قصر پادشاهی زیبایی ساخت . اطلاعات کاخ عالی قاپو اصفهان اگرچه به صورت کامل در دسترس نیست اما کتب نوشته شده کمک زیادی به شناخت این کاخ کرده است.

سالن موسیقی هنگامی که به این عمارت بزرگ شاهی اضافه شد زیبایی شهر اصفهان چندین برابر کرد. ایوان بزرگی در جلوی تالار موسیقی بنا شد که شاه و مهمانانش در آنجا قرار می گرفتند و مشغول خوشگذرانی و تماشای مسابقات بودند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

این قسمت با گچ کاری ها و تورفتگی ها مزین شده است. سقف چوبی در طبقه پنجم با هنر گره چینی و ۱۸ ستون تولید شد از طریق پلکان شاهی به آن طبقه دسترسی داشتند. در وسط ان یک حوض مسی بزرگ قرار دارد که سیستم آبرسانی طبقات دیگر را فراهم کرده است. فلسفه قرینه حفره و تورفتگی که در زیر سقف ایوان شاهی است را نمی دانیم ولی هر چه که هست نشانه استعداد معماران خوش خط ایرانی است.

 تزیینات بنای عالی قاپو

تزیینات مختلفی بر روی کاخ عالی قاپو در بیرون و خارج از آن صورت گرفت که تاریخ دقیق این تزیینات مشخص نیست، این اذین ها هنر دست معماران خوش ذوق و با استعداد ایرانی هستند.

در نمای بیرونی کاخ عالی قاپو رنگ های زرد و آبی بسیار چشم نوازی می کند و در گوشه و کنار کاخ عالی قاپو اصفهان فقط زیبایی به چشم می خورد و چشم  از دیدن این تزیینات خسته نمی شود.

پلکان کاخ عالی قاپو با کاشی کاری به رنگ زرد و آبی پوشانده شده است. نقش و نگار منحصر به فرد کاخ عالی قاپو آن را به یک زیبایی منحصر به فرد تبدیل کرده است. این نقش و نگار از گل و بوته نقاشی شکارگاه پرندگان و حیوانات خطوط اسلیمی و دیگر چیزها ایجاد شده است که افرادی که برای اولین بار این تزیینات را می بیند روز و شب از دستشان می رود و محو زیبایی این کاخ می شوند. هنر گچ کاری یا همان کشته بری در زمان صفویه صورت گرفت ترکیب عالی نشان از تمدن با فرهنگ ایران دارد.

با استفاده از کشته بری سطحی بسیار باریک بر روی دیوارها ایجاد کردند. نقش و نگاره های زیبای  کشته بری زیبایی کاخ را چندین برابر کرده است.

در طبقه سوم و در طبقه تالار موسیقی نوع خاصی از گچبری به نام تنگ بری وجود دارد که اشکال به صورت گلدان  و بطری روی دیوار حفاری شده است.

مقرنس کاری چشم نواز کاخ عالی قاپو باعث شده که این کاخ به نگینی در مرکز شهر اصفهان تبدیل شود. تمام این تزئینات و نقش و نگار ها در فضای بیرونی و فضای درونی کاخ باعث شده تا زیبایی منحصر به فردی در یکی از شهرهای قدیمی ایران به وجود آورد روزانه گردشگران زیادی از این منطقه دیدن می‌کنند و محو در زیبایی این فضا می شوند.

داستان مینیاتور کاخ عالی قاپو چیست

هر کسی که اندکی از تاریخ صفویه می داند احتمالاً نام نقش و نگار مینیاتور در فضای داخلی کاخ را شنیده است. در فضای داخلی کاخ عالی قاپو اصفهان نقش و نگار های قرمز رنگی دیده می شود که جذابیت را به تصویر می کشد؛ رضا عباسی از هنرمندان مشهور ایرانی، نقاشی های مینیاتوری کاخ را بر عهده داشت و همین باعث شد که نام و یاد این هنرمند تا امروز به نیکی باقی بماند. عکس کاخ عالی قاپو اصفهان که در زمان های قدیم از این کاخ گرفته شده است گواه بر این همه زیبایی است.

نامگذاری عالی قاپو بر چه اساس است؟

اولین سوالی که برای گردشگران که پا به این کاخ می گذارند ایجاد می شود این است که نامگذاری عالی قاپو به چه شکل بوده است؟

در اطلاعات کاخ عالی قاپو اصفهان  که از زمان صفویه باقی مانده است سه دلیل برای نام گذاری وجود دارد.که یکی از آنها نشان از قدرت نمایی سلسله صفویه علیه امپراتوری عثمانی بود. شاه عباس می خواست برتری و دانایی ایرانیان را به رخ تمام دنیا برساند.

کاخ عالی قاپویی ساخت که باشکوه تر و آراسته تر از کاخ عالی قاپو عثمانی ها بود.

دلیل دوم نامگذاری این کاخ ارادت خاص شاه عباس اول به مولای متقیان علی علیه السلام بود. درب نقره ای برای بارگاه متبرکه امام علی نصب کردند و در قبالش یکی از درب های حرم امام علی را به درب های ورودی عالی قاپو اضافه کردند، هنگامی که شاه به این درب وارد نزدیک می شد از اسب پایین می آمد و به این درب تعظیم می کرد و همه کارکنان و خدمه نیز باید همین کار را انجام می دادند.

دلیل سوم نامگذاری  این بود که  صفویان قبل از این که از قزوین به اصفهان مهاجرت کنند و  کاخ عالی قاپو بیایند در کاخ عالی قاپو در قزوین زندگی می کردند عالی قاپو در زبان ترکی به معنای درگاه بزرگ می باشد این کاخ به اسم های دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولت خانه هم شناخته می شود .

بهترین زمان بازدید از کاخ عالی قاپو اصفهان چه زمانی است؟

اگر قصد بازدید از کاخ عالی قاپو اصفهان را دارید بهتر است این کار را به عصر موکول نکنید. قبل از بازدید با استفاده از  عکس کاخ عالی قاپو اصفهان تمام قسمت های کاخ را بلد باشید.

این کار را به عصر موکول نکنید زیرا نمی توانید تمام قسمت های کاخ  را ببینید. این کاخ همه روزه باز است به جز روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد و ۲۱ رمضان ۲۸صفر تاسوعا عاشورا .

تابستان ها  بسیار گرم و سوزان است  و زمستان ها  بسیار استخوان سوز می باشد.  بهترین زمان برای دیدن از کاخ عالی قاپو در فصل بهار و پاییز است اگر به دنبال ایجاد یک خاطره خوب هستید بهتر است در فصل بهار و پاییز در زمان مناسب به بازدید از کاخ عالی قاپو اصفهان بپردازید.

آدرس کاخ عالی قاپو اصفهان

آدرس کاخ عالی قاپو اصفهان بسیار سر راست است. کاخ عالی قاپو در شهر اصفهان و در ضلع غربی میدان بسیار زیبا قرار گرفته است. میدان نقش جهان در مرکز اصفهان و نزدیک به شمال این شهر است برای رسیدن به این کاخ زیبا باید به سمت میدان نقش جهان بروید.

خیابان حافظ از سمت شرق و خیابان سپه از سمت دیگر به میدان نقش جهان راه پیدا می کنند. اگر قصد بازدید از کاخ عالی قاپو اصفهان را دارید و می خواهید از میدان نقش جهان عبور کنید می توانید از سمت خیابان استانداری که در ضلع غربی میدان قرار دارد به خیابان سپه و یا سعدی برسید. اگر به دنبال ادرس کاخ عالی قاپو اصفهان هستید می توانید ان را از روی نقشه پیدا کنید و همچنین اگر با وسیله نقلیه قصد رسیدن به میدان نقش جهان را دارید بهتر است که از  خیابان سپه ورود پیدا کنید.

زیرا در این قسمت پارکینگ وجود دارد، به خاطر بیاورید که منطقه ای که  میدان نقش جهان در آن  وجود دارد، جز مناطق پرتردد و شلوغ اصفهان به حساب می‌آید و امکان دارد ظرفیت پارکینگ ها در روزهای تعطیل و مناسبت ها شلوغ تر از حد ممکن باشد.

بهتر است،  بازدید از این و عمارت زیبا و سایر مکان های دیدنی که در میدان نقش جهان واقع شده اند را به ساعت‌های پایانی روز موکول نکنید. آدرس عمارت عالی قاپو اصفهان خیابان استانداری، خیابان سپه، میدان نقش جهان و ضلع غربی میدان است.

سخن پایانی

اگر به دنبال گشت و گذار در تاریخ و تمدن ایران هستیدبهتر است از اصفهان شروع کنید. کاخ عالی قاپو اصفهان یکی از منحصر به فرد ترین بنا ها در جهان است محبوبیت این بنا بسیار است. از جمله:

  • کاخ عالی قاپو مرکز اصفهان قرار دارد و در هر جای اصفهان که هستید می توانید به آن راه پیدا کنید.
  • ادرس کاخ عالی قاپو اصفهان در تمام نقشه های شهر وجود دارد.
  • با دیدن عالی قاپو می توانید به فرهنگی گذشته ایرانیان پی ببرد.
  • سفر به اصفهان با هواپیما، قطار و وسیله شخصی ممکن است.
5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.