توضیحات سفر به شهر اصفهان ایران 1402

0

شهر اصفهان یا همان (سپاهان) در گذشته، مرکز استان اصفهان، با مساحت 250 کیلومتر مربع در قلب فلات ایران واقع شده است. آب و هوای اصفهان نیمه خشک و معتدل است و میانگین دما در این شهر حدود 16 درجه سانتی گراد و متوسط ​​بارندگی سالانه حدود 13 میلی لیتر است.

به طور کلی آب در شهر اصفهان کم است اما کشاورزی آن به دلیل وجود رودخانه زاینده رود پیشرفت کرده است. از نظر جغرافیایی در مرکز ایران قرار دارد و با آب و هوای معتدل و خاک حاصلخیز و آب کافی از رودخانه زاینده رود، همیشه مکان بسیار خوبی برای زندگی بوده است.

تاریخ شهر اصفهان

تاریخ شهر اصفهان

شهر اصفهان ابتدا اسپهان نامیده شد زیرا در دوران ساسانیان ملتی به نام سپاهیان در دشتهای حاصلخیز نزدیک یک شهر زندگی می کردند و سپس آنها شهری تشکیل دادند و شهر را به نام ملت خود نامگذاری کردند. در سال 19 هجری قمری بدون جنگ و بدون خونریزی توسط ارتش اسلامی فتح شد اما با عقد یک قرارداد مسالمت آمیز این سرزمین به سرزمین های زیادی که توسط ارتش اسلام فتح شد اضافه شد.

 در سیصد دوره، شهر اصفهان توسط فرمانداران مختلف اداره می شد و در قرن 4 بعد از میلاد ، در زمان سلسله زیاد و سلسله آل بویه به عنوان پایتخت سرزمین آنها انتخاب شد. در قرن پنجم در زمان سلسله سلجوقی، پایتخت این امپراتوری گسترده تر شد و از رودخانه سیحون تا سواحل شرقی مدیترانه آغاز شد. در سال 789 میلادی قربانی غارت و کشتار وحشیانه ارتش تیموری شد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

در عصر صفویه و در قرن دهم، شهر اصفهان مرکز تجارت، فرهنگ و صنعت شد. در آغاز قرن یازدهم، 1006 هجری، پایتخت شاهنشاهی شاه عباس از قزوین به اصفهان منتقل شد و این شهر حدود یک قرن و نیم پایتخت سلسله صفویه بود و این دلیل شهرت این شهر است.

پایتخت فرهنگی

شهر اصفهان در طول قرون نامهای بسیاری داشته است و اسامی به شرح زیر بود:

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

آپادانا، آصف هان، اصفهان، اسپاتنا، اسپهان، آسپدان، اسپینرم، اسپادانه، انزان، بسفهان، پرتاک، پارتی، پارتیکان، جی، دارالیاحودی، رسگورجی، سپانه، شهرستان، گبا، گابیان، نسف جهان (نصف جهان)، یهودیه. همچنین این شهر در دفتر شعر شاهنامه که توسط یکی از شاعران مشهور فارسی به نام ابوالقاسم فردوسی سروده شده است، سپاهان نامیده شد.

شهر اصفهان به عنوان اولین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی در سال 2005 انتخاب شد. این شهر پذیرای گردشگران زیادی از کشورهای اسلامی و بسیاری از بازدیدکنندگان دیگر از نقاط مختلف جهان بوده است. شهرت این شهر به صنایع دستی مانند منبت و ترمه است. اگر به دنبال سوغات پایتخت فرهنگی هستید، می توانید آنها را در اطراف میدان نقش جهان یا بازار قدیمی شهر خریداری کنید.

استان اصفهان

استان اصفهان

استان اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، هفت جهان و گوهر فیروزه ای جهان شناخته می شود. اینجا شهری باستانی در مرکز ایران است. این شهر در استان اصفهان سومین شهر پرجمعیت این کشور است. بعد از مشهد، این شهر دومین شهر گردشگری و بعد از تهران، دومین شهر صنعتی ایران است.

از نظر جغرافیایی، استان اصفهان نزدیک به کویر لوت و در مرکز ایران قرار دارد. شهر نصف جهان از غرب به شهرستان خمینی و نجف آباد منتهی می شود، از جنوب به کوه صفه و شهرستان سپاهان محدود می شود، از شمال به شاهین شهر و از شرق به ساغزی منتهی می شود.

استان اصفهان یک شهر چهار فصل است؛ دارای بهار و پاییز خنک معتدل، تابستان گرم و زمستان سرد است. از 1050 تا 1722 قبل از میلاد به ویژه در قرن شانزدهم که استان اصفهان برای دومین بار پایتخت ایران بود، شهر مرفه شد و از آن هنگام این مکان هنوز شهری باشکوه است. در فرهنگ ایرانی، این شهر به دلیل معماری زیبای اسلامی، بلوارهای بزرگ، پل های مسقف، کاخ ها، مساجد و مناره های منحصر به فرد به عنوان نیمه جهان شناخته می شود.

در کدام هتل اصفهان اقامت کنیم؟ 

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

همانطور که قبلاً ذکر شد، نصف جهان یک شهر توریستی است و دارای هتل های مدرن و سنتی زیادی با کیفیت بالا و قیمت مناسب است. برای یافتن یک خانه اصفهان با تنوع بالا در قیمت و کیفیت و موقعیت مکانی تنها کافیست سری به اطراف منطقه زاینده رود بزنید و علاوه بر هتل ها بازاریابان زیادی شما را به سوی این خانه ها فرا میخوانند. خانه های متنوع و هتل اصفهان فراوان و حتی ویلاها در اختیار مسافران است و می توانند به راحتی یکی از آنها را انتخاب و رزرو نمایند.

اگر دل خوشی از هتل اصفهان ندارید و اقامت در یک خانه اصفهان آن هم به شکل سنتی را ترجیح میدهید می توانید در بافت تاریخی شهر سراغ آنها را از لیدرها بگیرید‌. در غیر این صورت برای اقامت هتل شاه عباسی، هتل کوثر، پیروزی و آسمان بهترین هتل های گران قیمت شهر هستند که بهترین امکانات را ارائه می دهند. هتل زهره، پارت، ستاره و ماهان هتل های سه ستاره این شهر هستند که امکانات خوبی را با قیمت کمتر ارائه می دهند.

به غیر از کرایه خانه اصفهان با قیمت مناسب، بهترین هتل اصفهان مناسب از نظر قیمت هتل آزادی است که می تواند انتخاب مناسبی برای کسانی باشد که سفر کم هزینه ای را ترجیح می دهند. عتیق، اصفهان و طلوع خورشید بهترین هتل های سنتی شهر هستند. این شهر دارای بسیاری از هتلهای دیگر مانند اسپادانا، اوین، مادرشاه یا هتل عباسی، کاروانسرا، پارسیانسویت، چهل پنجره، پارتیکان، ابن سینا، جام فیروزه، نگین جی، کاوه، یاقوت، درویش، هومن، سفیر، خاتون، هشت بهشت، سپاهان، زاینده رود، عالی قاپو، ملال و جمشید می باشد.

البته فراموش نکنیم کرایه خانه اصفهان در مناطق مختلف شهر هزینه ای متفاوت دارد و می تواند از شبی ۱۰۰ هزار تومان تا شبی ۳ میلیون تومان متغییر باشد‌. هتل اصفهان در مقابل این گزینه نوسان قیمت کمتری دارند.

چی بخورم؟ کجا غذا بخوریم؟ 

رستوران اصفهان

پایتخت فرهنگ و هنر ایران مانند دیگر شهرهای ایران غذاهای محلی خاص خود مانند کباب، بریانی و خورش ماست را دارد که باید آنها را امتحان کنید. آش سماق، کاله جوش، کاله گونشکی، باقالی، کوکو قندی، قیمه ریزه، آش ماش و قمری، یخنه ترش، منگبین و زردک، سرکه و چغندر اوماج از دیگر غذاهای محلی شهر است که می توانید بخورید.

برخی از غذاهای نام برده شده در رستوران خان گستر در مرکز شهر و رستوران جلفا، شهرزاد و بریانی اعظم یافت می شوند. جام نشین، شب نشین و زاگرس از دیگر رستوران های خوب شهر هستند که همیشه مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته است. اگر می خواهید یک مکان سنتی آرام را برای صرف غذای سنتی تجربه کنید به شما توصیه می کنیم به رستوران های سنتی خانسالار و آشتی شهر بروید.

رستوران های هرمس و فرامرز می توانند انتخاب مناسبی برای کسانی باشد که به فست فود علاقه دارند. پایتخت فرهنگ و هنر ایران دارای بسیاری از رستوران های خوب دیگر مانند  تاراز جوجه، جیک، اراخان، پرتاک، زاینده رود، سیلورسپون، ونیز، بروس، آسمان، دومینو، نیوشا، باستانی، پتینه، آتاویچ، نان دوست، شاد بریانی، حکیم، شاندیز، زاوا، دیزیبار، سیب و چانچو می باشد.

نوشیدنی ها

یکی از محبوب ترین غذاهای محلی این شهر گوش فیل است که با دوغ محلی خورده می شود. می توانید آن را در یکی از قدیمی ترین کافه های این شهر که “چاه حاج میرزا” نام دارد و مربوط به دوران صفویه است امتحان کنید. فراموش نکنید بستنی رهنان را که در جشنواره بستنی سوئیس مقام اول را کسب کرد، امتحان کنید.

بستنی فروشی رهنان اصلی در میدان شاهد این شهر واقع شده است. این بستنی به دلیل شیر تازه ای که در تهیه آن استفاده می شود در سراسر جهان مشهور است. این شهر همچنین دارای بسیاری از کافه های خوب مانند  آب میوه روزگار، خانه فیروز شربت، رادیو، زمان، آهنگ، ترنج، کاما، رویال، نگاه، لیمو، دال، دو، گیلاس، اسپادانا، کاژه، ژینو، سیمون، موژان، بانو، ماه و کافه های سنتی هستند. 

از اصفهان امروز چه بخریم؟ 

خرید سوغات از اصفهان امروز بسیار مطلوب است زیرا هر آنچه از هنر و صایع دستی بخواهید در این شهر یافت می شود. گز یکی از شیرینی های سنتی شهر است که می توانید بهترین نوع آن را از مغازه گز کرمانی در خیابان عبدالرزاق خریداری کنید.

اگر به این شهر سفر میکنید بدانید این شهر امروز مرکز پخش پولکی به شهرهای ایران است‌. پولکی و آب نبات راک از دیگر شیرینی های معروف هستند. انواع سفره و ظروف مهرکوبی شده، چوب خمیده و ظروف خاتم از سوغات های معروف شهر است که می توانید انواع آنها را از بازارهای صنایع دستی مانند بازار قیصریه، بازار بزرگ اصفهان و بازار نقش جهان خریداری کنید.

اگر دوست دارید به مراکز خرید مدرن بروید این شهر امروز در مراکز خرید مدرن زیباترین کریستالهای ایرانی را عرضه میکند. زیباترین ظروف فیروزه کاری و خاتم و جواهرات در اینجا به چشم می خورد. مرکز تجاری کوثر، مرکز خرید پارک و مرکز شهر اصفهان انتخاب های خوبی برای دیدن و قدم زدن هستند.

اگر کنجکاوید که بدانید این شهر امروز چه جایگاهی در کارآفرینی دارد تنها کافیست که به بازارهای پر جنب و جوش صنایع دستی که به دست پیر و جوان اداره میشود نگاهی بیندازید تا دریابید که این شهر چه پویا و خلاق کارآفرینان را پرورش میدهد.

بهداشت و درمان و علوم پزشکی اصفهان

علوم پزشکی اصفهان

علوم پزشکی اصفهان یکی از قوی ترین ارگان های این شهر برای ارائه خدمات با نظم و با کیفیت است. زیرا بدون فعالیت منظم این سازمان جایگاه پایتخت فرهنگی ایران در نگاه توریست متزلزل خواهد شد. بنابراین این شهر از نظر ارائه خدمات درمانی یک شهر مجهز است و دارای بیمارستان های خوب زیادی مانند سعدی، الزهرا، سینا، صدوقی، کاشانی، نور، خورشید، فارابی، عسکریه، فیض و شهید بهشتی است.

تمامی بیمارستان ها زیر نظر علوم پزشکی اصفهان هستند و با دقت و نظم بالا هر روزه به گردشگران خارجی و ایرانی خدماتی بین المللی را ارائه می دهند. این شهر همچنین داروخانه های خوبی مانند مظاهری، عدالت، هلال احمر، شهریاری، عباسی، امداد، منصوری، جعفریان، خاکپور و مستغاسی دارد.

تمامی داروخانه ها و اماکن خیابانی برای عرضه خدمات پزشکی و درمانگاهها نیز زیر نظر علوم پزشکی اصفهان و هلال احمر فعالیت می کنند‌. علاوه بر این در این شهر دانشگاههای بسیار خوبی برای تحصیل در رشته پزشکی دارد که توریست زیادی برای تحصیل نیز به این شهر مهاجرت میکنند.

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی از بهترین دانشگاههای ایران و دانشگاه اصفهان برای فراگیری و آموزش رشته های پزشکی است که نمی توان بی تفاوت از آن گذر کرد. بنابراین برای گردشگران خارجی نیز مورد توجه و ویژه است که اغلب مورد تحقیق و تفحص قرار می گیرد.

دانشگاه های اصفهان

اگر به دنبال دانشگاه اصفهان برای تحصیل هستید به شما تبریک میگوییم. این شهر دارای ۱۳ دانشگاه دولتی، ۱۶ دانشگاه آزاد، ۷ دانشگاه غیر انتفاعی است. علاوه بر این موسسات خصوصی زیادی به عنوان آموزشگاه برای تحصیل رشته های متنوع هنری و علمی وجود دارد.

دانشگاه اصفهان دولتی بدین شرح است، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دانشگاه هنر، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه مهاجر، دانشگاه کاشان، مهندسی گلپایگان، علوم و فنون هوایی، بین المللی المصطفی.

دانشگاه اصفهان نیمه دولتی که پیام نور است و در تمام شهرهای استان وجود دارد و بعد از آن غیرانتفاعی بدین شرح می باشد‌. موسسه آموزش عالی اشرفی اصفهانی، موسسه آموزش عالی راغب اصفهانی، دانشگاه شیخ بهایی، موسسه آموزش عالی علامه فیض کاشانی، موسسه آموزش عالی دانش پژوهان و …

بعد از دانشگاه اصفهان دولتی و نیمه دولتی و غیر انتفاعی به واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی واقع در شهرهای مختلف استان می رسیم که به شمار هر شهر یک دانشگاه در این استان وجود دارد.

هوای اصفهان

هوای اصفهان

میانگین آب و هوای اصفهان اینگونه است که تابستان ها گرم و خشک و صاف و زمستان ها بسیار سرد و خشک و عمدتاً صاف است. در طول سال درجه حرارت معمولاً از 24 درجه فارنهایتتا 98 درجه فارنهایت متغیر است و بندرت زیر 17 درجه فارنهایت یا بالای103 درجه فارنهایت است.

هوای اصفهان تحت تاثیر از محیط پیرامونش یعنی کویر لوت در تابستان و زمستان بی رحم است. تنها در فصل بهار و آت هم ماههای اول و دوم آن می توان گفت هوا معتدل است. البته در هنگام جاریربودن رودخانه زاینده رود اطراف این رودخانه بسیارمعتدل و دوست داشتنی است‌.

اگر قصد سفر به این شهر را دارید بهتر است بدانید بهترین هوای اصفهان برای سفر همان ماههای بهار و پاییز است. هرچند تابستان و زمستان هم بسیار دیدنی هستند اما بیشتر برای جوانان توصیه می شوند. اگر میخواهید ساعت های طولانی در بازارهای روباز و کنار رودخانه و در خیابانهای اطراف بافت قدیمی قدم بزنید بهتر است دمای هوا معتدل باشد در غیر این صورت هر زمانی از سفر برای ماندن در هتل یا اقامتگاه بسیار عالی به نظر میرسد.

در این شهر وضعیت ابرها و هوای اصفهان اینگونه است که میانگین و درصد قابل توجهی از آسمان پوشیده از ابر است و همچنین تغییرات فصلی قابل توجهیرا در طول سال تجربه می کند. یک روز مرطوب روزی است که حداقل 0.04 اینچ بارندگی بارانی یا مایع داشته باشد. احتمال روزهای مرطوب در اصفهان در طول سال متفاوت است.  

اذان اصفهان

شنیدن صدای اذان اصفهان در مسجد شاه یا مسجد امام فعلی بسیار هیجان انگیز است و هر روز توریست زیادی برای شنیدن این بانگ در مسجد در زمان اذان منتظر شنیدن این آوا هستند تا بازی زیبای رنگ و نور و صدا را مشاهده کنند اما چرا؟

زیر گنبدهای دوار مسجد شاه به هنگام نماز وقتی صدای اذان توسط شخصی طنین انداز شود صدای او همچون یک بلندگو بارها اکو میشود و نور از روزنه های سقف به داخل فضا می تابد و در نقوش اسلیمی سقف بازتاب می یابد و رنگ ها زیبایی دو چندان پیدا می کنند.

این صحنه زیبا تنها در هنگام اذان اصفهان ظهر قابل مشاهده است پس آن را از دست ندهید. البته جمعیت وسیع مسلمانان که با شنیدن صدای این اذان برای نماز می شتابند نیز برای توریست جالب و تماشایی می باشد و اغلب سوژه عکاسی برای آنهاست که علاوه بر معماری با شکوه ساختمان اشاره به فرهنگ تاریخی عجین با مذهب دارد.

به غیر از مسجد شاه مسجد قدیمی دیگر نیز دورتر از بافت مرکزی شهر وجود دارد که با معماری مشابه اما قدیمی تر مکان مناسبی برای شنیدن صدای اذان اصفهتن با طنین زیبا زیر گنبدهای نورانی می باشد. فراموش نکنید معماری این مساجد بسیار حیرت آور است و گذشتگان را از فریاد زدن برای سخنرانی و اطلاع رسانی در گذشته بی نیاز می کرد.

صنعت و اشتغال

اصفهان آهن

صنعت اصلی اصفهان آهن است و کارخانه ذوب آهن اصفهان اهمیت ویژه ای در کشور و بورس و اقتصاد ایران دارد. از این رو سالانه نیروی کار بسیاری به طور مستقیم و غیر مستقیم در ذوب آهن اصفهان مشغول به فعالیت میشوند و این کارخانه بهانه بسیار خوبی برای کارآفرینی می باشد.

 در اصفهان آهن شهرت دارد زیرا کارخانه آهن ابتدا در اوایل دهه 1970 افتتاح شد، و از آن زمان به بعد گسترش قابل توجهی پیدا کرد. این واحد صنعتی توسط اتحاد جماهیر شوروی برای مبادله برای گاز طبیعی ایران ساخته شد. “شهرک فولادی” نیمه مدور در شمال شرقی بخشی از این پروژه بود و شامل تعدادی بلوک آپارتمانی چند طبقه به سبک معماری شوروی است.


اصفهان آهن مورد نیاز بخش صنعتی ایرات را تامین می کند و علاوه بر این در صادرات نیز نقش دارد. ذوب آهن اصفهان و اولین تولیدکننده خودرو ایران، ایران نشنال (که پس از انقلاب ایران در سال 1979 به ایران خودرو تغییر نام داد) بخشی از حرکت قابل توجهی از اقتصاد عمدتا کشاورزی محور به سمت صنعتی شدن توسط دولت قبل از انقلاب امیرعباس هویدا بود. 

اصفهان آهن را مهمترین صنعت خود میداند به همین جهت یک تیم فوتبال محبوب با نام ذوب آهن اصفهان دارد که محبوبیت زیادی بین مردم شهر کسب کرده است.

نیروگاه برق اصفهان

 نیروگاه برق اصفهان در قسمت جنوبی شهر به عنوان اولین نیروگاه خصوصی کشور در سوم فوریه 2006 افتتاح شد و پس از یک سال از فروش برق خود به شبکه سراسری، به طور کامل به شبکه برق متصل شد. 
  
نیروگاه برق اصفهان جنوبی از زمان بهره برداری اولیه در اواخر دسامبر 2014 ، 35311274 مگاوات ساعت برق به شبکه ملی کمک کرده است. در همان دوره شاخص های عملکرد نیروگاه فراتر از ضمانت های تعیین شده در قرارداد تعیین شده بود. میانگین تولید سالانه 5،700،000 مگاوات ساعت انرژی است که بسیار کمتر از سرعت فعلی تولید است. 
  
از زمان شروع به کار، نیروگاه برق اصفهان جنوبی نشان داده است که به تولید برق پاک مشغول است. این نیروگاه با مکانیسم توسعه پاک سازمان ملل متحد CDM) ) مطابقت دارد و ابتکار IGV+  را در واحدهای I ، II و III برق اصفهان  پیاده سازی کرده است. همچنین نیروگاه برق اصفهان 1.25 درصد سهم شبکه ملی را در اختیار دارد.

جاذبه های گردشگری

خانه اصفهان

قدمت اکثر اماکن تاریخی اصفهان به دوران صفویه برمی گردد و در مجاورت رودخانه زاینده رود واقع شده است. 
عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه (امام)، کلیسای جامع وانک، منار جنبان، چهل ستون، کاخ هشت بهشت،  پل الله وردی خان، چهار باغ، آتشکده، قبرستان قدیمی تخت فولاد، بازار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان، باغ پرندگان، پل خواجو، پل شهرستان، سی و سه پل از جمله جاذبه ها و اماکن تاریخی اصفهان است.

کاخ چهلستون

کاخ چهل ستون در حدود قرن یازدهم هجری قمری در مرکز باغها و ساختمانهای پیچیده و کاخهای شاهنشاهی صفوی ساخته شد. این کاخ محل استقبال بازدیدکنندگان و سفیران خارجی بود. این مکان با نقوش زیبا طلا کاری شده بسیار خیره کننده است علاوه بر نقاشی ها معماری بیرونی و فضای باغ بسیار زیبا و خاطره ساز است.

میدان نقش جهان

 میدان باشکوه نقش جهان در قلب شهر واقع شده است. این مجموعه به همراه بازار، کاخ و دو مسجد در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال 1979 ذکر شده است. با توجه به اهمیت و زیبایی زیاد این مکان، یافتن یک تور فرهنگی به ایران بدون بازدید از این منطقه به نوعی غیرممکن است.

اطراف میدان یک بازار دو طبقه است که بزرگترین بازار صنایع دستی نزدیک شهر است. همچنین برخی آثار تاریخی در اطراف میدان، مانند کاخ علی قاپو در سمت غرب، مسجد شیخ لطف الله در شرق، مسجد شاه در ضلع جنوبی و دروازه قیصریه در ضلع شمالی میدان وجود دارد.

در حالی که چندین دروازه در اطراف میدان وجود دارد، دروازه قیصریه به عنوان ورودی اصلی با چشم اندازی عالی از میدان و تمام ساختمانهای اطراف آن در نظر گرفته می شود.

عالی قاپو

کاخ عالی قاپو که به معنای واقعی کلمه به معنی علی (در فارسی) است و قاپو (به زبان ترکی “دروازه”) در اصل به عنوان یک درگاه وسیع، با ارتفاع چهل و هشت متر و شش طبقه طراحی شده است. بین طبقات یک راه پله مارپیچ وجود دارد که به طبقات بالا دسترسی دارد. در طبقه ششم یک تالار موسیقی با طاقچه های عمیق مدور در دیوارها وجود دارد.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله شاهکاری از معماری ایرانی است که در سلسله صفویه ساخته شده است. ساخت مسجد در حدود دو دهه به طول می انجامد و در سال 1619 به پایان رسید. این بنا به دستور شاه عباس اول ساخته شد تا به عنوان مسجد خصوصی خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، برخلاف همه مساجد، هیچ مناره ای ندارد.

مسجد شاه که با نامهای متفاوتی به نامهای مسجد جدید عباسی، مسجد سلطنتی یا مسجد امام نیز شناخته می شود، حدود 200 سال پیش در زمان صفویه و به دستور شاه عباس اول ساخته شد.

به عنوان شاهکارهای معماری ایرانی در دوران اسلامی شناخته می شود. و زیبایی مسجد عمدتاً به خاطر کاشی های هفت رنگ و کتیبه های خوشنویسی است.

حرف آخر

شما عزیزان می توانید از طریق سفرآس 24 و در شهر اصفهان با تور کیش از اصفهان و تور مشهد از اصفهان از این شهر زیبا به این مکان خارق العاده سفر کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.