توضیحات سفر به شهر ایلام ایران 1403

0

شهر ایلام در بخش جنوب غربی ایران قرار دارد. این شهر جایی که تاریخ نگاران در آن سفالینه ها و سنگ هایی را پیدا کردند که نشان دهنده پیدایش خط و آوا می باشد.‌ هرچند گفته می‌شود ایلامی ها و سومریان اشخاصی بودند که خط و آوا را ابداع کردند اما این شهر نیز بخشی از همان عیلام و شوش قدیمی می باشد. بنابراین بیراه نیست که بگوییم شهر ایلام یکی از باستانی ترین شهرهای جهان به لحاظ ابداع خط می باشد.

 نام شهر ایلام و خوزستان از نوشته‌های تاریخی ایلامی ها بر روی الواح گلی بر گرفته شده است. در گذشته نه چندان دور این شهر شامل سرزمین هایی همچون خوزستان و لرستان و کوه‌های بختیاری بود. در حال حاضر وسعت قبل را ندارد اما نمی توان از تاریخ و تمدن آن چشم پوشی کرد. هرچند شهرت کلانشهرهای بزرگ به ایران و ندارد اما ارزش بازدید از آن وجود دارد.

تمدن ایلام

تمدن ایلام

نام شهر در کتابهای مذهبی یهودیها آورده شده است. در کتاب‌های تاریخ عنوان شده است که ایلامی ها همواره با  آشوری ها و بابلی ها در جنگ و پیکار بودند. یهودیان این مسئله را در کتابهای مذهبی خود عنوان کردند زیرا عقیده دارند که عیلامی با اورشلیم نیز میانه خوبی نداشتند. از این رو تمدن ایلام قابل ستایش است.

 متاسفانه آنچه نشان دهنده تاریخ شهر ایلام و تمدن ایلام و ایلامی ها و سومری ها بود در موزه و کتابخانه آشوربانیپال وجود داشت که بیشتر آنها در حمله داعش به سوریه و عراق از بین رفت.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

تمدن ایلام نشان میدهد که مردم شهر ایلام نه سامی هستند و نه آریایی یعنی نمی‌توان به طور مطلق عنوان کرد که آنها فارس هستند و یا عرب!

استان ایلام

 استان ایلام یکی از استان های است که از شمال با مناطق جنگلی کوهستانی کرمانشاه و کردستان و همدان همجوار است و از سمت جنوب با دیگر با مناطق گرمسیری شوش و خوزستان و لرستان و عراق هم مرز است. قابل ذکر است که خوزستان بیشترین همجواری را با استان ایلام دارد.

برای سفر به عراق استان ایلام یکی از مناسب ترین گزینه ها برای عبور از مرز می باشد. این استان با آب و هوای دوگانه سردسیری و گرمسیری و در عین حال بسیار قابل تأمل و توجه گردشگران قرار دارد.

 جالب است بدانید پیش از این نام استان ایلام نام دیگری بوده است و در حال حاضر به این نام شناخته می‌شود. چرا که در زمان رضاشاه و یا پهلوی اول این شهر را به نام لرستان پشتکوه میشناختند‌. اما این که چه اتفاقی افتاد تا نام استان ایلام اینگونه تغییر کرده شاید برایتان جذاب باشد. رضاشاه در زمان حکومت خود تصمیم گرفت به دلیل همجواری این استان با خوزستان و شوش که مرکز زندگی ایلامی ها و سومری ها بود نام این استان را به نام کنونی تغییر دهد تا فرهنگ و تمدن ایلام در ایران حفظ شود.

استان ایلام با دارا بودن ۱۱ شهرستان در واقع یکی از استان‌های نسبتاً بزرگ کشور می‌باشد. این ۱۱ شهرستان با نام های خاص بسیار زیبا هستند و طبیعت دلنشین دارند. شهرهایی همچون آبدانان و دهلران، مهران، هلیلان، سیروان، ملکشاهی، چرداول، دره شهر هستند‌.

درباره ایلام

نقشه ایلام

این شهر یکی از شهرهای استان ایلام در ایران و سومین شهر بزرگ کردستان است رشته کوه زاگرس در شرق شهر قرار دارد. از غرب با عراق هم مرز است. این شهر دارای کردهای زیادی است و زبان اصلی مردم آن کردی است. مردم ای استان نقش مهمی در محافظت از مرزهای ایران در دوره های جنگ داشته اند و هنوز دارند. عشایر ایلام دلیرترین افراد برای جنگاوری هستند.

معماری این شهر مانند بسیاری از مناطق دیگر ایران شامل دوره های سنتی و معاصر است.

قعه فرماندار، عمارت فلاحتی و قلعه میرغلام نمونه هایی از برخی از بناهای سنتی بازمانده در این شهر هستند. خانه های حیاط دار بدون حفاظ نمونه اصلی بناهای این دوره است. این نوع بنا به دلایل اقلیمی و فرهنگی به عنوان نوع اصلی ساختمان در سراسر ایران پذیرفته شد. آجر اصلی ترین مصالح ساختمانی در این بناها است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

بارش شدید باران یا برف در زمستان و هوای غبارآلوده بسیار گرم و خشک در تابستان برای این منطقه طبیعی است.

اذان ایلام

 اذان ایلام نیز مانند اعضا و سایر شهرها و استانهای ایران برای شیعیان و اهل تسنن مهم است. بنابراین هر روز بارها در موتورهای جستجو شاهد عبارت اذان ایلام چه هنگامی است، هستیم.

 اذان ایلام هر روز سه مرتبه از رادیو تلویزیون محلی و مساجد پخش می شود. اما مردمی که اهل تسنن هستند در محله ها و شهر های خاص با دارا بودن مساجد مخصوص خود ۵ مرتبه این از آن را می شنوند.

 اذان ایلام چه صبحگاهی و ظهر و غروب هر سه دیرتر از مناطق شرقی کشور ایران به گوش مردم می رسد زیرا این شهر تقریباً در غربی ترین نقطه ایران واقع شده است.

 شاید بتوان اذان ایلام را بسیار نزدیک به زمان اذان کشور عراق دانست زیرا این استان با عراق هم مرز است. به هر حال اگر قصد سفر طولانی مدت به این شهر را داریم و از شرق کشور سفر می‌کنید بهتر است بدانید اذان با فاصله زمانی بیشتری پخش می شود.

نقشه ایلام

 اگر در جستجوی نقشه ایلام هستید که در یابید این استان چه وسعتی دارد باید بدانیم که این نقشه از گذشته تاکنون بارها تغییر کرده است و در حال حاضر به استانی بسیار کوچک در ایران تعبیر شده است هرچند شما می توانید یک نقشه ایلام دیگر نیز پیدا کنید و آن جایی در نزدیکی عراق و سوریه است.

در غیر این صورت اگر به دنبال این هستید که نقشه ایلام ماهواره ای و هوایی شهر را مشاهده کنیم و از موقعیت و بافت تاریخی ساختمان‌ها آگاه شویم بهتر از به سایت آمار ایران مراجعه نمایید. همچنین سایت‌هایی مانند سایت هوافضا و گوگل و نقشه نگاری ایران مورد نیاز شما خواهد بود. همچنین برای اطلاع دقیق از مکان خانه‌ها و مغازه‌ها و بازدید از خیابانها می توانید گوگل ارس را امتحان کنید.

 نقشه ایلام علاوه بر کاربردهای شخصی و عمومی اهمیت بسیار زیادی را به لحاظ سیاسی و منطقه‌ای دارا می‌باشد. این شهر استان مرزی است و برای محافظت از کشور لازم است رساله نقشه هوایی این استان تهیه و به روز رسانی شود.

نماینده ایلام

همانطور که گفته شد این شهر به دلیل اینکه  یک استان مرزی می باشد نماینده ایلام باید پشتکار و جهنم بسیار بالایی برای گرفتن حق مردمان این استان در مجلس داشته باشد. به همین دلیل است که کلمه نماینده ایلام در رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی بارها به چشم می خورد.

در سال‌های اخیر نماینده ایلام مانند نماینده سایر استانهای کشور بارها تغییر کرده است. در حال حاضر آخرین نماینده ایلام و جنجالی ترین آنها خانم سارا فلاحی بود.

سارا فلاحی نماینده ایلام در مجلس بارها با شجاعت عنوان کرد که گرانی های بی دلیل باعث بحرانی شدن اوضاع زندگی مردم مرزنشین ایران خواهد شد و بارها عنوان کرد که افزایش قیمت بی سابقه خودرو، سوخت و مواد غذایی مردم ایران را به شدت با چالش مواجه خواهد کرد.

  نماینده های قبلی نیز  تلاش کرده بودن این موضوع را در مجلس عربی کند نماینده ایلام پیش از خانم سارا فلاحی عنوان کرده بود که نیروهای انقلابی برای محافظت از مرزهای ایران باید با مردم مرزنشین ایلام همکاری کنند. این همکاری در گرو رسیدگی به وضع معیشتی مردمان مرزنشین می باشد.

 با توجه به آنچه گفته شد در میابیم که همیشه جستجوی کلمه نماینده ایلام برای محافظت از مرزهای غربی توسط مردم مهم است.

هواشناسی ایلام

 این استان یکی از استان های مرطوب کشور می باشد. این سخن بدین معناست که منطقه ای منطقه‌ای کوهستانی است که ارتفاعات سرسبز آن هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند. اگر به هواشناسی ایلام مراجعه کنیم متوجه می‌شویم آب و هوای این منطقه آب و هوایی بارانی و البته در برخی از اوقات گرمسیر و در برخی از نقاط کوهستانی می باشد‌.

 استان ایلام دارای دشتهای وضعی برای عشایر است و خاک حاصلخیزی دارد و هواشناسی ایلام می تواند کمک زیادی برای پیش بینی آب و هوای ایلام به مردم این استان برای دامپروری و کشاورزی نماید.

دانشگاه ایلام

دانشگاه ایلام

 خوشبختانه این شهر نیز مانند دیگر شهرهای ایران دارای دانشگاه دولتی می باشد و البته دانشگاه های غیر دولتی و پیام نور نیز در این استان فعالیت دارند و این که تنها از یک دانشگاه به عنوان دانشگاه ایلام سخن به میان آوریم اشتباه است.

 بنابراین اگر این شهر را برای تحصیل انتخاب کرده اید و به دنبال اطلاعاتی راجع به دانشگاه ایلام هستید با ما همراه باشید. بهتر است بدانیم به غیر از دانشگاه ایلام یکی از پرکاربردترین دانشکده هایی که می‌توان در این شهر یافت آموزشکده دامپروری است که از اغلب شهرها برای دامپروری و دامپزشکی به این دانشکده مراجعه می‌کنند‌ البته این دانشکده بعد از چندین سال تبدیل به دانشکده کشاورزی شد و در حال حاضر دانشگاه ایلام نام‌گذاری شده است از فراموش نکنید که این شهر مکان مناسبی برای آموزش کشاورزی و دامپروری می‌باشد.

دانشگاه ایلام دولتی ۸۳ رشته را برای دانشجویان علاقمند به تحصیل ارائه می دهد و هر کدام را می توان در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا تحصیل نمود. اگر بخواهیم کیفیت و سطح آموزش های دانشگاه ایلام را بررسی کنیم می‌بایست به عنوان کنیم که این دانشگاه ۳۰امین دانشگاه با کیفیت ایران است.

 دانشگاهی نام متشکل از ۷ دانشکده است که  دانشکده های ادبیات وعلوم انسانی، پیرادامپزشکی کشاورزی، علوم‌پایه، الهیات و معارف اسلامی، نفت و گاز که مکمل دانشگاه فنی مهندسی می باشد و علاوه بر این دانشکده فنی مهندس شامل رشته های برق و نرم‌افزار نفت و عمران مکانیک و شیمی و معماری است.

دانشگاه ایلام با وجود کتابخانه مرکزی دانشگاه کامل برای تحقیقات و تحصیل دانشجویان علاقمند به مطالعه و تحقیق می باشد.

دانشگاه علوم پزشکی ایلام

دانشگاه علوم پزشکی ایلام یکی از مهمترین بخش ها و ارگان های استان است زیرا بیمارستان های این استان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی ایلام فعالیت می‌کنند. علاوه بر اینکه این دانشگاه باعث شده است سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل به این استان سفر کنند.

 دانشگاه علوم پزشکی ایلام رشته های انجمن مامایی، مهندسی پزشکی، میکروب شناسی پزشکی، داخلی، اطفال، آمار زیستی، انگل شناسی و بسیاری دیگر را تدریس می کند از این و علاقه مندان به این رشته ها برای تحصیل استان ایلام سفر می کنند. علاوه بر اینکه زندگی در ایلام ارزان می توان در دانشگاه علوم پزشکی رشته های خوبی را فرا گرفت.

جاهای دیدنی ایلام

این استان بی دلیل نیست که به عنوان عروس زاگرس شناخته می شود. این شهر دارای مکان های دیدنی بسیار و طبیعت بکر چشم نواز بوده که به برخی از آنان در زیر اشاره کرده ایم:

روستای سرتنگ سفل

این روستا با داشتن آب و هوای معتدل و خشک، در منطقه ای با تپه ها و مناطق مرتفع واقع شده است و رودخانه گانگیر به جنوب آن می ریزد. کوه ها روستا را احاطه کرده اند، یک مسجد قدیمی و آتشکده ساسانی در آنجا وجود دارد. این روستا مکانی بسیار زیبا با طبیعتی بکر برای طبیعت گردان است و کسانی که به رودخانه و پیاده روی در جنگل ها علاقه دارند توانایی این روستا را در شهر ایلام مورد توجه قرار دهند.

کتیبه آشوری (گل گل)

این کتیبه بر دیوار کوهی در روستای گل گل در 25 کیلومتری این شهر حک شده است  قدمت آن 3000 سال است و روی کتیبه عبارتهایی حکاکی شامل یک سرباز آشوری با کلاه ایمنی است که یک تیر، با یک ماه و یک ستاره را بالای سر خود نگه داشته است وجود دارد. در قسمت پایینی این کتیبه جملاتی به خط میخی نوشته شده است

غار کناتاریکه

این غار باشکوه در 35 کیلومتری شهر در ارتفاعات سیوان در جاده  دره شهر واقع شده است. صدها ستون، چندین دهلیز، سالن، چاه و مجموعه ای فوق العاده از استالاکتیت ها و استالاگمیت ها وجود دارد. هوا در داخل غار بسیار سرد است و هیچ مدرکی مبنی بر وجود آن وجود ندارد. برخی از تالارها 12 متر ارتفاع دارند و جریانهای هوای مطبوعی دارند. حوضچه ای در غار وجود دارد.

قبرستان کن گنبد

این قبرستان در 30 کیلومتری جنوب شرقی این شهر و حومه کوه شاه نخجیر یکی از مسیرها در امتداد کبیر کوه واقع شده است. مطالعات باستان شناسی نشان می دهد که آثار کشف شده متعلق به 2500-2600 سال قبل از میلاد است. 

 تفریحی جنگل ششدار

این تفرجگاه، به عنوان یکی از مشهورترین مناطق تفریحی استان، در 5 کیلومتری این شهر و نزدیک کوه قلاقیران قرار دارد. به دلیل نزدیک بودن به این شهر، سالانه پذیرای گردشگران زیادی به ویژه در بهار و پاییز است. چشمه ها و باغهای زیبای سلطان آباد نیز آن را احاطه کرده است.

قبرستان چنار

این قبرستان تاریخی در منطقه چنارباش واقع شده است و متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است. برخی از گورها در آنجا کشف شده است، جایی که مردگان را در کوزه های کوچک و بزرگ سفالی و وسایلشان طبق سنت با خود دفن می کردند.

آبشارهای چم آوا

این آبشار مرتفع که در 18 کیلومتری این شهر در جاده ایلام-صالح آباد بین روستای چماو و منطقه ماربره واقع شده است، بین صخره ها تشکیل شده و به سمت پایین سرازیر می شود. سرانجام پس از طی مسافتی کوتاه به رودخانه گدار خوش ختم می شود.

رودخانه تلخاب

از چشمه های ارتفاعات اطراف سرچشمه می گیرد و سرانجام در 61 کیلومتری شهر به عراق می ریزد. طول این رودخانه در ایران 43 کیلومتر است.

کتیبه تخت خان

این کتیبه بر روی سنگ بزرگی در مکانی به همین نام در فاصله 34 کیلومتری شهر حک شده است. در این کتیبه اطلاعاتی درباره تاریخ و فرمانداران ایلام وجود دارد.

صنایع دستی و سوغات

صنایع دستی و سوغات ایلام

استان کردستان یک منطقه قبیله ای است و صنایع دستی آن مخصوص خودش است بخصوص گلیم گل برجسته که در سراسر کشور مشهور است. مهمترین صنایع دستی استان عبارتند از بافت حصیری، فرش درشت بافت مثل گبه، محصولات ابریشمی مانند روسری ها، فرش، فرش نمدی، محصولات چوبی و چرمی، گیوه و غیره.

استان ایلام، مانند سایر استان های کشور  دارای سوغاتی های خاص خود مانند آدامس های محلی (صمغ درخت سقز ایرانی) شیرینی های محلی، آب نبات و غیره می باشد.

هتل‌ها

 استان ایلام به دلیل اینکه یک منطقه محروم محسوب می‌شود دارای هتل های زیادی نیست و بیشتر از هتل می‌تواند در مهمانپذیرها ساکن شد. همچنین خانه های روستایی و بومی نیز گزینه بسیار عالی برای اقامت و حضور در آیین ها هستند.

 تنها سه هتل برجسته در این شهر وجود دارد که با نام های هتل دالاهو  هتل زاگرس و هتل ماداکتو شناخته می شوند این هتل ها هتل سه ستاره و دو ستاره می باشند.

 البته جای نگرانی نیست این شهر با جاذبه های طبیعت گردی بسیار گردشگران را ناچار می کند تا زمان بسیاری را در طبیعت و آثار تاریخی بگذرانند. از این رو پرداخت هزینه اضافی برای مادر در هتل کاری بیهوده است و اغلب گردشگران ترجیح می‌دهند زمان خود را صرف شرکت در عروسی ها و مراسم آیینی و یا در روستاهای زیبای این منطقه بگذرانند.

غذاهای ایلام

غذای ایلام

 از هرآنچه که باید راجع به این استان میگفتیم گفته شد و اما میرسیم به خوشمزه ترین موضوع برای یک گردشگر، آنچه برای گردشگران مهم است تجربه طعم و بوی غذا های یک منطقه می باشد.

 این استاد بزرگ با آیینی متفاوت دارای غذاها و نان های بسیاری است که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد.

 یکی از این غذاها نانی به نام نان شلکینه است. وقتی به این منطقه سفر می کنید خواهید دید که اغلب گردشگران به دنبال تهیه این نان هستند‌. نانی که از شیره خرما و زعفران و روغن محلی و آرد به روی ساج و آتش تهیه می شود.

 نان برساق نیز نان دیگر در غرب در ماه رمضان و افطاری ها تهیه و سرد میشود این نوع در استان‌های کرمانشاه و لرستان نیز محبوبیت دارد علاوه بر نان برساق می‌توانیم سراغ نان کلانه را بگیرید. اینان نیز ترکیبی از سبزیجات و پیاز و آرد است و ظاهری شبیه به یک فست فود خوشمزه دارد.

 خورش ریواس نیز یکی از غذاهای استان می باشد که  برخی از مردم ایران آن را تهیه می کنند. قایرمه غذای بعدیست قایرمه در واقع کنگری است که سوخاری میشود. یک سبزی سوخاری به نظر خوشمزه می‌آید.

 آش عدس و بلغور، آش دوغه وا، آش گزنه، رشته رون از خوراکی های آبدار و قوی این استان برای فصل سرما می باشد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

کباب ها

کباب ها در فرهنگ این شهر ایده کرد از بهترین غذاها برای مراسم خاص می باشند.  یکی از معروفترین آنها جواب کردی است که برای جشن ها و مهمانی ها استفاده می شود و بر روی آتش تکه‌های کباب به سیخ کشیده می‌شود همراه با گوجه و فلفل سرد میشود. کباب بعدی ماهی کباب است که بیشتر که در کنار رودخانه ها و دریاچه زیروار تهیه و سرو می‌شود و در نزدیکی این دریاچه بوی کباب ماهی همه گردشگران را به سوی خود جلب می کند. هتیمچه نیز نوعی کباب است که در رستوران ها موجود می باشد.

بازار

این شهر فاقد بازار بزرگ و سنتی تاریخی می باشد. در این شهر نمی توان سراغ بازار سرپوشیده و سنتی به لحاظ معماری تاریخی را گرفت. سرتاسر این شهر مملو از بازارهای خیابانی و بازارچه‌های محلی است که با چادر هایی برای محافظت از مردم در برابر باران پوشانده شده است. با این حال قدم زدن در خیابان هایی که مردم در آن تکاپو دارند و به خرید چانه‌زنی مشغول هستند بسیار زیباست و در ایلام این فرهنگ بسیار زیباتر است.

 بازارچه های مرزی در شهرهای مرزی این استان نیز بسیار دیدنی هستند و بهتر است بعد از سفر به این شهر به شهر های مرزی سری بزنید.

 پاساژ های لوکس فروشی نیز در شهر دیده می شود و برای خرید به روز می توانید به این مکان مراجعه کنید اما به خاطر داشته باشید که هیچ چیز مانند قدم زدن در بازارهای خیابانی با مردمانی در پوشش لباس کردی زیبا نیست.

نتیجه گیری

ایلام

این شهر مکان مناسب برای سفری ارزان و البته به یاد ماندنی است این که هزینه سفر شما چه مقدار خواهد شد به انتخاب های شما بستگی دارد اما به هر حال حضور در رستوران های ایران بسیار ارزان قیمت هتل های شهر نیز هزینه بسیار پایینی نسبت به هتل های شهرهای دیگر ایران دارد. به دلیل کوچک بودن شهر ایلام  هزینه های حمل و نقل درون شهری نیز بسیار ارزان است.

خرید از این استان هیجان آور است و اجناس و صنایع دستی این منطقه منحصر به فرد و تکرار ناشدنی هستند‌. از این رو حس خوبی دارد. شیرینی های خوشمزه کردستان نیز بسیار شهرت دارند بژی، برساق، کنجی، شله کینه، ترخینه، برنج عنبربو از جمله آنها هستند که بهتر است آنها را امتحان کنید. ممنون که با سفرآس 24 همراه بودید.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.