توضیحات سفر به شهر کرمانشاه ایران 1402

0

شهر کرمانشاه یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران و جزئی از کلان شهرهای بزرگ محسوب می شود. این شهر دارای آب و هوای کوهستانی با روستاهای پلکانی و فوق العاده زیبا با طبیعتی سرسبز می باشد. اگر به پیشینه کرمانشاه نگاهی بیاندازیم متوجه خواهیم شد که پیدایش این شهر در سده چهارم میلادی می باشد.

تاریخ شهر کرمانشاه

تاریخ کرمانشاه

 شهر کرمانشاه بسیار تاریخی تا جایی که پایتخت ساسانیان بوده است و تا زمان حمله اعراب این پایتخت حفظ شده است. در دوران مختلف صفوی، افشاری، و زندیه نیز کرمانشاه همچنان مقری محکم و تاریخی در ایران محسوب می شد‌.

هرچند این شهر اغلب در گیر و دار جنگ با عثمانی بود اما در زمان حکومت شاه صفی و تا اتمام به دوران رسیدن حکومت صفویه دورانی مملو از آرامش با رونق و اجتماعی فرهنگی اقتصادی داشته است.

در زمانی که نادر شاه به حکومت رسید و پایتخت ایران را خراسان انتخاب کرد بالاخره این شهر در جنگ با عثمانی به واسطه نادر شاه افشار پیروز شد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 با پشت سر گذاشتن دوره های مختلف تاریخی ۶ شهر کرمانشاه فراز و نشیب‌های زیادی را از سر گذرانده است‌‌‌. بعد از تمام این دوران ها در جنگ جهانی اول کرمانشاه محلی بود برای دولت مهاجرین مشروطه‌خواه،  که البته بعد از حمله روسیه این دولت به کشور عثمانی سفر کرد.

درگیری ها و آشوب در کرمانشاه تمام ناشدنی بود و در جنگ جهانی دوم این شهر یعنی شهر کرمانشاه توسط نیروهای بریتانیایی اشکال شد.

هرچند بعد از این اتفاقات کمی آرامش بر شهر مستولی شده بود اما کمی نگذشت که باز هم در وقایع انقلاب اسلامی و بهمن ۵۷ تاثیرات زیادی از سوی شهر کرمانشاه بعد ایران حاکم شد. این شهر در انقلاب ۵۷ یکی از پایگاه های مقاومت مردمی بود که در برابر حکومت پهلوی جنگید‌.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

دانشگاه کرمانشاه

این شهر مانند دیگر شهرهای بزرگ ایران دارای دانشگاه های بسیار زیادی است این که بگوییم دانشگاه کرمانشاه کدام است کمی کم لطفی است.

دانشگاه کرمانشاه به سه بخش دولتی آزاد غیر دولتی و نیمه دولتی تقسیم می شود. شاید مهم‌ترین دانشگاه کرمانشاه دانشگاه‌ علوم‌ پزشکی آن باشد.

دانشگاه کرمانشاه که به صورت دولتی فعالیت می‌کنند دانشگاه رازی تاسیس شده در سال ۱۳۵۱ میباشد.  دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سال ۱۳۴۷ تاسیس شده است. همچنین دانشگاه صنعتی کرمانشاه در سال ۱۳۸۶ و دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه در سال ۱۳۹۰ و دانشگاه فنی حرفه ای واحد کرمانشاه در سال ۱۳۴۶ تاسیس شده است.

 دانشگاه آزاد در این شهر فقط یکی است که در سال ۱۳۶۷ تاسیس شده و دانشگاه های غیر دولتی مانند دانشگاه پیام نور در سال ۱۳۷۷، دانشگاه کرمانشاه علمی کاربردی در سال ۱۳۷۳، جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۸۵، علمی کاربردی فرهنگ و هنر کرمانشاه می باشد.

 دانشگاه کرمانشاه به صورت غیر دولتی و غیر انتفاعی فعالیت می کنند مانند موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی زاگرس موسسه آموزش عالی شهید رضایی و موسسه آموزش عالی گنجینه هنر و معماری می باشند.

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

 همانطور که گفته شد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سال ۱۳۴۴ شروع به فعالیت کرد و تاسیس شده است. در این دانشگاه رفته رفته با به وجود آمدن دانشکده‌های مختلف پزشکی مانند دانشکده های پرستاری داروسازی بهداشت علوم تغذیه و پیراپزشکی تعداد دانشجویان و متقاضیان برای تحصیل در این شهر افزایش پیدا کرد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با وجود هفت دانشکده مرتبط به رشته پزشکی در این شهر فعال است و بیراه نیست بگوییم که این دانشگاه یکی از برترین ها در ایران است.

دانشگاه رازی کرمانشاه

دانشگاه رازی شهر کرمانشاه نیز همانطور که گفته شد در سال ۱۳۵۱ تاسیس و شروع به فعالیت کرد. این دانشگاه به رشته‌های علوم پایه اختصاص دارد.

دانشگاه رازی رشته های علوم پایه و در مقاطع کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا ارائه می دهد. همچنین رشته های برق، کشاورزی، علوم اجتماعی هنر و معماری ادبیات و علوم انسانی تربیت بدنی و غیره در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه رازی کرمانشاه توسط ۱۴ نفر از اعضای هیئت علمی اداره می شود این دانشگاه دارای امکانات رفاهی همچون خوابگاه ها و غذاخوری ها، کتابخانه ها و آزمایشگاه ها می باشد. وجود مرکز اسناد موجود در دانشگاه رازی کرمانشاه یکی دیگر از مزیت های این دانشگاه است.

دانشگاه آزاد کرمانشاه

دانشگاه آزاد کرمانشاه شروع به کار خود را با واحد اصلی در همین شهر آغاز کرد اما رفته رفته با افزایش تعداد واحدهای دانشگاه آزاد در این استان پرسنل این دانشگاه نیز افزوده شدند.

دانشگاه آزاد کرمانشاه با افزایش واحد ها در قسمت های قصر شیرین، گیلانغرب، کنگاور و دیگر شهرها هر روز دانشجویان بیشتری را به تحصیل تشویق کرد. این دانشگاه با وجود رشته های کشاورزی، فیزیک، شیمی، حقوق، فنی و مهندسی، علوم پزشکی سهولت تحصیل را برای همگان مهیا کرده است.

هواشناسی کرمانشاه

هواشناسی کرمانشاه

 همانطور که پیش از این اشاره کردیم برای پیش بینی آب و هوا و هواشناسی کرمانشاه باید موقعیت کوهستانی این منطقه را در نظر بگیرید البته موقعیت کوهستانی این منطقه معتدل می باشد و زمستان هایی سرد و پر بارش در انتظار مسافران و بومیان است.

 شهر کرمانشاه و هواشناسی فوق‌العاده عالی و مکانی بود که پیش از این و هزاران سال قبل به عنوان  اقامتگاه سلطنتی ساسانیان انتخاب شد و پس از آن به عنوان پایتخت نیز برگزیده شد.

برای اطلاع از هواشناسی کرمانشاه همین قدر کافی است که بدانید تابستان ها در این شهر بسیار خوش آب و هوا و در واقع ایلاقی محسوب می شود و مسافران برای سفر در تابستان به این شهر لحظه‌شماری می‌کنند. حضور در روستاهای پلکانی کرمانشاه در تابستانی خوش آب و هوا بسیار جذاب است.

علاوه بر خوش آب و هوایی و هواشناسی کرمانشاه در دوران ساسانیان، در دوران اسلامی نیز در کتاب های تاریخی این شهر به عنوان یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق ایران در نظر گرفته شده است برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع می توانید به کتاب البلدان مراجعه کنید.

این منطقه با پیش بینی های هواشناسی کرمانشاه بهترین مکان برای باغ داریست‌ باغ های وسیع و گردو و باغ های دیگر یکی از دوست داشتنی ترین مناطق برای تفریح و باغبانی است.

طبق اطلاعات هواشناسی کرمانشاه بیشترین روزهای آفتابی و فصل گرم سال در این شهر ماه های تابستانی و البته تیر و مرداد است. این بدان معناست که اگر شما از سرما و بارش فراری هستید بهتر است به غیر از این ماه ها ماه های دیگری را برای سفر به کرمانشاه انتخاب نکنید.

استان کرمانشاه

این استان با استان‌های کردستان ایلام همدان و عراق هم مرز است. این استان جمعیتی بالغ بر ۲ میلیون نفر دارد. دو میلیون نفر ایرانی با لهجه های متفاوت و گویش‌ها و زبان‌های مختلف در کنار یکدیگر زندگی می کنند حتی در این استان شیعه و سنی با صلح در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

این استان یکی از اصلی ترین شهرها و مناطق بوده است که در مسیر راه ابریشم ایران قرار داشته و برای مبادلات تجاری و راه سفری تجاری از آن استفاده شده است‌. به همین دلیل و موقعیت جغرافیایی و تجاری این استان بوده است که دیدنی های بی شماری همچون طاق‌بستان، کتیبه بیستون، معبد آناهیتا و آنچه از طبیعت نمی‌توان عنوان کرد را می‌توان دید.

استان کرمانشاه دارای ۱۴ شهر می باشد و این ۱۴ شهر با اسم های بسیار زیبا در ایران و منطقه مرزی قرار دارد. شهرهای زلزله خیز ولی با آب و هوای بسیار عالی مانند سرپل ذهاب، کنگاور، گیلانغرب، جوانرود، دالاهو، پاوه، باباجانی و…

 اگر بخواهیم به گویش‌ها و زبان‌های مختلف در این استان نیز اشاره کنیم باید از انواع سورانی، اورامی، کردی، کلهری، جافی، کرمانشاهی، فارسی و غیره نام ببریم.

اذان کرمانشاه

اذان کرمانشاه

 اذان کرمانشاه نیز مانند اذان دیگر شهرهای ایران به وقت محلی برقرار است با این تفاوت که کمی شرایط در این استان از دیگر استان های ایران متفاوت تر است.

 اذان کرمانشاه در دو حالت برای شیعیان و اهل تسنن هر روز در ساعت های معین پخش میشود. مساجد اهل تسنن و شیعه با یکدیگر متفاوت است و مساجد اهل تسنن در روز ۵ بار اذان میگوند. مساجد شیعیان در محله های مخصوص به خود در شبانه روز سه بار اذان می گویند.

اذان کرمانشاه به دلیل دین و فرهنگ مردم شاید در روز بیش از پنج بار به گوش برسد و این جای هیچگونه تعجبی ندارد. این شهر با آرامش مردمی از شیعه و سنی را شامل می شود که همگی دوستانه با یکدیگر مدارا و دوستی می کنند.

پتروشیمی کرمانشاه

پتروشیمی کرمانشاه یکی از مهمترین مجتمع های پتروشیمی در ایران است. این مجتمع به  تولید آمونیاک و اوره نیز اختصاص دارد و یکی از سهام داران بزرگ بورس ایران است.

پتروشیمی کرمانشاه بیش از هر چیز کود شیمیایی را برای باغها و مزارع کشاورزی اطراف استان و سایر استان های ایران را تولید می نماید.

پتروشیمی کرمانشاه علاوه بر تولید کود مورد نیاز منطقه نقش بسیار پر رنگی در اشتغال زایی برای جوانان این شهر نیز دارد. این مجتمع در سال ۱۳۵۷ احداث شد تا استان را از بحران اقتصادی بعد از جنگ نجات دهد.

پتروشیمی کرمانشاه با گسترش فعالیت های خود در حال حاضر علاوه بر اشتغال زایی این استان با شرکت در بورس به اشتغال زایی برای جمعیت زیادی از جوانان کشور مشغول است.

دیدنی های کرمانشاه

دیدنی های کرمانشاه

مجموعه طاق بستان در نزدیکی این شهر یکی از آثار تاریخی زیبا دیدنی و بی بدیل در ایران و جهان است که اولین دست نوشته و حکاکی خط اولیه سنگی جهان با نقش برجسته های جالب از عظمت و شکوه ایران باستان است. این منطقه در دل رشته کوه زاگرس قرار دارد جایی که پدیده های طبیعی مانند باد و بارندگی را برای 1700 سال دوام آورده است و هنوز هم این تمدن تاریخ بشری را به رخ جهانیان میکشد.

غار پاراو یا غار پارائو در نزدیکی این شهر و در ارتفاع 3050 متری از سطح دریا واقع شده است که بلندترین غار جهان و معروف به اورست غارهای جهان است. شاید جالب باشد بدانیم که غار علیصدر همدان به غارهای آبی کرمانشاه متصل است.

تکیه معاون الملک

این تکیه یکی از آثار زیبا و باشکوهی که از دوره قاجار در این شهر باقی مانده است. این بنا به دلیل کاشی کاری های منحصر به فردش مشهور است. تکیه معاون الملک به دستور حسین خان معروف ساخته شد و معین الرویا و سه برادر در ساخت این ساختمان کمک کردند.

موزه مردم شناسی کرمانشاه

موزه مردم شناسی کرمانشاه در سال 1990 افتتاح شد و دارای 30 سالن مختلف است که اقلام با اهمیت کشاورزی و مردم شناسی را به نمایش می گذارد. مجموعه مذکور در یکی از ساختارهای مذهبی و تاریخی دوره قاجار که توسط خانواده صاحب آن وقف شده است برگزار است‌.

تالاب نیلوفر کرمانشاه

تالاب نیلوفر که به دریاچه نیلوفر (نیلوفر آبی) معروف است در حدود 15 کیلومتری شهر قرار دارد. در شمال غربی این شهر و در جاده آن قسمت کوزران در دامنه کوه کمیجار میتوان آن را یافت. این تالاب دارای استخر بزرگی است که با گل نیلوفر آبی پوشانده شده است. این تالاب یک منطقه تفریحی است، علاوه بر آن ماهیگیری در این مکان رونق دارد و قایق های متوری و پارویی در اینجا جذاب هستند.

موسیقی در کرمانشاه

موسیقی در شهر کرمانشاه جایگاه ویژه ای دارد تا حدی که موسیقی بخشی از مراسم آیینی و مذهبی این شهر و استان شناخته می شود.

موسیقی کرمانشاه برای جشن های انار جشن های و جشن های تابستان اهمیت ویژه ای دارد و در جشن های قهرمانانه نیز بدون وجود موسیقی کردی نمی‌توان آن را جشن گرفت حتی در عزاداری‌های مردم این شهر و در عروسی های آنها نمی توان گزینه موسیقی را نادیده گرفت. نواختن دف نیز یکی از جذابیت هایی است که در این شهر رونق دارد.

 دف نوازی اهمیتی ویژه در این شهر دارد و استادان چیره‌دست دف در این شهر و استات زندگی می‌کنند.

غذا در کرمانشاه

غذا در کرمانشاه

 غذاهای سنتی هر شهر نیز مختص به خود است و طرفداران خاص خود را دارد از بعید است و گردشگران به این استان سفر کنند و غذاهای خاص این استان را امتحان نکنند.

صنایع دستی کرمانشاه

 گلیم بافی یکی از صنایع دستی در این شهر است که رونق بسیار زیادی دارد و در این شهر کارگاه های گلیم بافی بسیار زیادی را در خانه های عموم مردم می بینید. روستاییان نیز بسیار کارگاه گلیم بافی دارند.

 روستای هرسین به عنوان مرکز تولید گلیم می باشد در این مکان می توانید گلیمهای دستی بسیار زیبایی را با نقوش کردی بیابید. علاوه بر هرسین می توان در روستاهای جوانرود و ایجاد را برای گلیم‌بافی به گردشگران معرفی کرد.

 نمد مالی در کرمانشاه

نمد مالی یکی دیگر از صنایع دستی معروف این شهر است که علاوه بر پادریها، فرش ها و موارد دیگر میتوان کفش های نمدی را در این منطقه پیدا کرد. نمد مالی یکی از کارهای مرسوم بین عشایر کرمانشاه است که برای تامین زیراندازها و فرش هایشان از آن استفاده میکنند.

نمد مالی به یکی از مشاغل محبوب در بین گردشگران نیز تبدیل شد از این رو محصولات نمدی به دلیل کیفیت و زیبایی که داشتم به عنوان صنایع دستی در بین گردشگران دست به دست می شد. طرح های زیادی برای نمد مالی در کرمانشاه مرسوم است و مانند شمشیر و توان چه رنگین کمان بزکوهی مرغ گل و…

گیوه بافی 

گیوه بافی نیز یکی دیگر از صنایع دستی معروف این شهر می باشد این محصول دستگاه بسیار در بین گردشگران محبوبیت دارد و برای گذر از کوهستان تهیه می شود. گیوه کرمانشاه با  کف و رویه متشکل از نخ و پارچه های نخی  پاپوش مناسب برای ساعت های طولانی می باشد‌ این گیوه مانع بوی بد پا می شود در برابر سنگلاخ مقاومت بالایی دارد.

البته این صنعت با روی کار آمدن لاستیک ها و کارخانه های لاستیک سازی رو به افول رفت و در سال های گذشته گروه هایی با کفی لاستیک مشاهده می کنیم.

 قلمزنی در کرمانشاه

 یکی دیگر از صنایع دستی این شهر قلم زنی باشد هرچند قلمزنی هنر دست هنرمندان اصفهانی است اما در این شهر و روستاهای اطراف نیز می توانید بهترین قلم‌زنی ها را پیدا کنیم‌

قلمزنی در کرمانشاه از زمان هخامنشی و مرسوم بوده است و هم اکنون نیز یکی از  دوست داشتنی ترین مشاغل مردمان این استان است‌‌.

 قالی بافی

یکی دیگر از مشاغل و صنایع دستی مورد علاقه مردمان این شهر قالی بافی است. قالی هایی با نقش‌های خاص کردی که شهرت جهانی دارد. همانطور که نمدمالی در کرمانشاه دارای نقش های خاص است قالی بافی نیست دارای نقشه های خاص و زیبا و رنگ بندی بسیار عالی می باشد.  همانطور که کارگاه های گلیم بافی در هر خانه و کاشانه ای در این استان به چشم می‌خورد قالیبافی نیز اینگونه است‌.

حمل و نقل درون شهری

تاکسی کرمانشاه

در شهر کرمانشاه حمل و نقل درون شهری شامل اتوبوس ها و تاکسی ها و ماشین های شخصی است. خطوط مترو هنوز در این شهر و شهرهای اطراف راه اندازی نشده است و تنها می توان در شهرهای بزرگ از بی آر تی ها استفاده نمود. هرچند این شهر به بزرگی کلان شهرهای بسیار بزرگ ایران نیست که برای حمل و نقل به مترو نیاز اساسی باشد و تنها اتوبوسها و ماشین‌های شخصی کفایت می کند. دوچرخه نیز یکی از گزینه های مفید برای گردش در شهر است.

بازارچه کرمانشاه

در هر شهری بازار مرکز ارائه فرهنگ بومی مردم و صنایع و قدرت خرید آن هاست. بنابراین وقتی به این شهر سفر میکنیم از بازار قدیمی آن غافل نباشید هرچند بازارهای به روز نیز گزینه های بسیار خوبی برای تفریح و گشت و گذار و کسب اطلاعات از سطح زندگی مردم می باشد.

بازار قدیمی این شهر حدود ۱۰۵ سال قدمت دارد و شاید بد نباشد که از بافت سنتی و تاریخی آن میزان معماری ساختمان دیدن نمایید. بخشی از این بازار سرپوشیده است و دارای تیمچه های زیادی است‌. هنگام عبور از این بازار می توانیم صنایع دستی مختلف این شهر را مشاهده کنیم کلوچه ها و شیرینی های برنجی را نیز از این محل خریداری کنیم.

 پارچه های لباس های کرمانشاهی نیز بسیار زیبا هستند پولک دوزی شده با گلدوزی ها و زری دوزی های بسیار زیبا در بازار قدیمی این شهر می توانیم با قدم زدن در این منطقه قسمت پارچه ها و لباس های بومی بروید‌.

 بازار قدیمی این شهر از دوران زنجیر تاسیس شده است و از آن هنگام تا به حال همچنان فعال و پر جنب و جوش است. در کتاب های تاریخی عنوان شده است که این بازار در جوار چند کاروانسرا قرار داشته است که در مسیر راه ابریشم مورد استفاده تاجران قرار می گیرد.

قسمت های مختلف بازار قدیمی

 این بازار چند شبیه به بازار بزرگ تهران در ابعاد کوچکتر است و شما در حراست ها میتوانید مشاغل خاصی را پیدا کنید. بازار مسگرها، بازار سراجها، بازار علافخانه، بازار ترک‌ها و کلیمیها بازار کلوچه پزها،  بازار حلبی سازها، بازار کوری آباد، بازار زرگرها، بازار صندوق سازها و بازار آهنگران و غیره. پس قدم زدن در این بازار بسیار جذاب و حضار تو است.

 چارسوق ها، میدان‌ها، سراها و کاروانسراها، حجره‌ها، دکان ها، خانبارها و حمام و بسیاری دیگر از قسمت هایی هستند که قابل توجه گردشگران قرار دارد.

در این بازار سری هم به قهوه خانه های زیبای این شهر بزنیم در این قوه خانه ها مردم با لباس های کردی زیبا به سفارش چای و غذاهای محلی مشغولند.

هتل های کرمانشاه

هتل های کرمانشاه

 این شهر دارای هتل های متعددی است اما توقع هتل های  بسیار زیبا و لاکچری را نمی‌توان از آن داشت هرچند هتلهای پنج ستاره در این شهر وجود دارد.

 یکی از بهترین هتلهای این شهر هتل پارسیان و پنج ستاره است. این هتل شاید مفصل ترین هتل شهر باشد و بعد از آن می توان به هتل های ۴ ستاره آزادگان و هتل جمشید اشاره کرد. بعد از این هتل ها نیز می توان به هتل های دو ستاره شهر مانند هتل رسالت و هتل سینا و هتل داریوش و هتل راه کربلا اشاره کرد.

هتل پارسیان شهر کرمانشاه هتل ۵ ستاره است در یک جشن را بالای معروف شهر به نام شهید کشوری واقع شده است. این هتل بالای ۱۰ سال است که تاسیس شده و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است نه طبقه می باشد و امکانات بسیار عالی را به گردشگران ارائه می‌دهد‌.

به فرودگاه بازارچه قدیمی کرمانشاه و مناطق دیدنی آن نزدیک از محتوا با گرفتن یک تاکسی به راحتی به آنها مراجعه کرد. هتل پارسیان فاقد استخر می باشد و البته تعرفه هتل بسیار مناسب نسبت به کلانشهرهای دیگر ایران است.

نتیجه گیری

 اگر بخواهیم به گردشگران توصیه کنیم که به این شهر سفر کنند بهتر است فصل تابستان را در نظر بگیرند البته زمان هایی مانند عید نوروز برای دیدن و شرکت در آیین های زیبا مناسب است. این شهر فاصله اندکی با کردستان دارد و سفر به این شهر زمان مناسبی برای رفتن به کردستان است.

این شهر طبیعتی زیبا دارد و همانطور که اشاره کردیم تالاب نیلوفر آن یکی از زیباترین تالاب هایی است که می توان در آن قایق رانی و ماهیگیری و عکاسی را تجربه کرد همچنین می‌توان به آثار تاریخی رفت و از آنها دیدن نمود. علاوه بر این با سر زدن بازارچه قدیمی کرمانشاه می توان صنایع دستی زیبایی را خرید و دید که در هیچ کجای دیگر ایران نمی‌توان آنها را یافت.

همچنین شما با وب سایت سفرآس 24 می توانید به این شهر زیبا یا از این شهر به مکان های گردشگری مختلف در سراسر ایران یا جهان سفر کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.