توضیحات سفر به شهر وان ترکیه 1402

6

شهر وان کجاست ؟ این شهر عمدتا یک شهر کردنشین در شرق ترکیه و استان وان، واقع در ساحل شرقی دریاچه وان قرار دارد. اگر بخواهیم شهر وان ترکیه روی نقشه را جست و جو کنیم خیلی زود آن را در کنار مرز غربی ایران می یابیم و این دلیل محکمی است برای سفر زمینی از مرز تبریز به این شهر و مقصدی ارزان برای گردشگران زمینی ایرانیان محسوب می شود.

ویدیویی درباره وان

وان ترکیه

این شهر سابقه طولانی به عنوان یک منطقه مهم شهری دارد. همچنین از هزاره اول قبل از میلاد شهر بزرگی بوده است، ابتدا توشپا، پایتخت پادشاهی اورارتو از قرن 9 قبل از میلاد تا قرن 6 قبل از میلاد، و بعداً مرکز پادشاهی ارمنی واسپوراکان بود. با سفرآس 24 همراه باشید.

تور وان ترکیه با تخفیف ویژه با تضمین بهترین قیمت

جایگاه مدارس در شهر وان ترکیه

در اوایل دهه 1900، شهر وان دارای یازده مدرسه ارمنی و ده مدرسه ترکی بود. در اواسط نیمه دوم قرن نوزدهم، وان به دلیل موقعیت آن در نزدیکی مرزهای امپراتوری ایران، روسیه و عثمانی و همچنین مجاورت با موصل، نقش بیشتری در سیاست امپراتوری عثمانی بازی کرد. در دوره منتهی به فروپاشی امپراتوری عثمانی، ارامنه در اداره محلی به خوبی تبحر داشتند.

کتیبه داریوش اول در سفر به وان ترکیه

کتیبه داریوش اول وان ترکیه

با توجه به مکان قرار گیری شهر وان ترکیه روی نقشه می توان دریافت طبیعی است که این شهر زمانی متعلق به ایرانیان بوده است. تحت نام باستانی توشپا، وان پایتخت پادشاهی اورارتویی در قرن 9 قبل از میلاد بود.

محل استقرار اولیه بر روی بلوف شیب دار بود که امروزه به نام قلعه وان ( Van Kalesi ) معروف است، نزدیک لبه دریاچه وان و چند کیلومتری غرب شهر مدرن در اینجا کتیبه های خط میخی اورارتویی متعلق به قرن 8 و 7 قبل از میلاد پیدا شده است. در این مکان در سه زبان کتیبه بیستون، به دستور داریوش بزرگ ایران حک شده است. این کشور به عنوان اورارتو در بابل است که به نام ارمنستان در فارسی باستان شناخته میشود.

کتیبه خشایار شاه در شهر وان ترکیه

این منطقه در قرن هفتم قبل از میلاد تحت کنترل اورونتی ها قرار گرفت و به سرعت بعداً در اواسط قرن ششم قبل از میلاد پارسیان تحت کنترل ایرانیان قرار گرفت. قلعه وان، واقع در خارج از مرکز شهر، دارای کتیبه کلیشه ای یا کتیبه ای سه زبانه خشایارشاه از قرن پنجم قبل از میلاد بر روی قسمتی صاف از صخره، حدود 20 متر (66 فوت) بالاتر از سطح زمین در نزدیکی قلعه است.

این کتیبه تقریباً در شرایط عالی به حیات خود ادامه می دهد و به سه ستون 27 سطری تقسیم می شود که به (از چپ به راست) فارسی قدیم، بابلی و عیلامی نوشته شده است. در سال 331 قبل از میلاد، این شهر توسط اسکندر مقدونی فتح شد و پس از مرگ وی بخشی از این منطقه به امپراتوری سلوکی تبدیل شد. بنابراین با توجه به قرارگیری شهر وان ترکیه بر روی نقشه می توان دریافت پادشاهان ایرانی در این مکان حضور داشتند و حکمرانی می کردند.

جایگاه تاریخ در شهر وان ترکیه

تاریخ در شهر وان ترکیه
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

در پاسخ به این سوال که شهر وان کجاست باید گفت در اوایل قرن دوم قبل از میلاد بخشی از پادشاهی ارمنستان بود. این شهر در زمان پادشاه ارمنی تیگران دوم، که شهر تیگراناکرت را در قرن 1 قبل از میلاد تأسیس کرد به مرکز مهمی تبدیل شد. در قرون اولیه قبل از میلاد، تا قرن 3 بعد از میلاد، این سلسله در حال ظهور سلسله Arsacid در پارتی بود. با این حال، یک بار نیز در این بازه زمانی به سلسله ارساکید ارمنستان سقوط کرد. در تاریخ ارمنستان منسوب به موسی خورنی، شهرستان است که به نام Tosp، از اورارتو توشپا.

واسپوراکان

پس از سقوط اشکانیان و ظهور امپراتوری نئوپارس، که بیشتر با نام امپراتوری ساسانی شناخته می شود، این شهر به طور طبیعی در تصرف دومی قرار گرفت. در طول بیش از 700 سال جنگهای رومی و ایرانی، برخی از جنگها در وان امروزی یا اطراف آن باعث تخریب شد. بعد از جنگ رومی ها با ساسانیان و تسلط اعراب بر ایران این شهر بدست رومیان سپرده شد.

امپراتوری سلجوقی

هجوم ترکان سلجوقی به واسپوراکان در دهه 1050 آغاز شد. پس از پیروزی آنها در 1071 در نبرد منزیکرت، کل منطقه تحت کنترل آنها قرار گرفت. پس از آنها، فرمانروایان مسلمان محلی مانند اهلاتشاهان و ایوبیان ظهور کردند (1207). این شهر برای یک دوره 20 ساله تحت سلطه سلطنت سلجوقیان آناتولی تا دهه 1240 بود که توسط مغولان فتح شد. در قرن چهاردهم، این شهر تحت کنترل تیموریان قرار گرفت و متعاقباً کنفدراسیون های ترکمن قارا قویونلو و آق قویونلو کنترل کردند.

دیسکو شهر وان ترکیه

در پاسخ به این پرسش که دیسکو شهر وان کجاست باید گفت بعد از استقرار در هتل های وان ترکیه و بیرون آمدن از آن به سمت دیسکو شهر می رویم. اینجا مکانی است که با چند پله به زیر زمین شما را به مکانی شلوغ و شاد هدایت میکند.

دو زن در سن 60 سالگی، یکی با موهای سفید و دیگری با روسری گشاد، در کنار یک دختر نوجوان با یک جام های سفید می رقصند. خانواده ها پشت میزهایی که با جام آب نارگیل، لیوان های آبجو گران قیمت و بشقاب هویج و خیار برش خورده اند جمع می شوند. بله اینجا دیسکو شهر وان ترکیه است.

هنگ۶امی که یک آهنگ محبوب پخش می شود، یک پسر کوچک از مادرش می خواهد که در زمین رقص به او ملحق شود. محل برگزاری یک کلوپ شبانه زیرزمینی در شهر همین جا است، شهری غبارآلود و غیر قابل توجه گردشگران در جنوب شرقی ترکیه است. اما همه افراد داخل، از دی جی گرفته تا بارمایه ها تا خود مشتریان از ایران هستند.

همچنین باید بدانیم که بازارهای محلی شهر وان کجاست ؟ خوشبختانه این محل نزدیک به بازارهای شهر وان ترکیه قرار دارد و میتوان علاوه بر حضور در تفریحات شبانه به بازارهای محلی نیز مراجعه کرد. بهتر است برای خرید به صرفه، زمان حراج در وان ترکیه را در نظر بگیرید.

دیسکوی favori
آدرس : وان، خیابان ماراش، کوچه شمسیه (کوچه چتری)

کلوپ شبانه گلکسی
آدرس : وان، زیر مرکز تجاری توسبا، خیابان بار ، خیابان مراس

کلوپ روبی

آدرس : وان. کاظم کارابکر کاد. خیابان پستا،ایپکیولو 6

گوگل مپ

مشتریان دیسکو شهر وان ترکیه

وان ترکیه

در اواخر شب افراد زیادی از هتل های وان ترکیه روانه خیابان های این شهر میشوند تا در دیسکو حضور یابند. از جمله زوجهای سالخورده و زنان با آرایش و دامنهای کوچک، در داخل و خارج از کلوب های شبانه زیرزمیی حضور می یابند، که بسیاری از آنها منحصراً به ایرانیان خدمات ارائه می دهند. یکی از بازارهای شهر وان ترکیه بازار گرم مشروبات الکلی برای ایرانیان است.

در روزهای گرم، شادی در قایق هایی که دریاچه را طی می کنند ادامه دارد. مشروب خواری و رقص عمومی توسط آخوندهایی که ایران را اداره می کنند ممنوع است. روسری برای زنان بالای هفت سال اجباری است. در ترکیه، که عمدتا مسلمان اما از نظر قانون اساسی سکولار است، چنین محدودیتی وجود ندارد. خود وان به عنوان یک شهر نسبتاً آزاد در منطقه ای محافظه کار از شهرت برخوردار است.

دیسکو شهر وان ترکیه یکی از نزدیکترین مکان ها برای تفریحات شبانه به ایران است. در واقع با طی مسافت یک ساعت به صورت زمینی می توان این تفریح ممنوع در ایران را به راحتی در قسمت مرز غربی تجربه کرد. همچنین با اقامت چند شب در هتل های وان ترکیه می توانید بهترین تفریحات را در یک ساعتی مرز ایران تجربه کنید.

سفر به وان ترکیه در رکود اقتصادی

تحت تأثیر حملات تروریستی، کودتای نافرجام و سرکوب مداوم دولت رجب طیب اردوغان، گردشگری ترکیه دچار آسیب شده است. ورود مسافران خارجی از 36 میلیون نفر در سال 2015 به 25 میلیون نفر در سال گذشته کاهش یافته است. به احتمال زیاد غربی ها از آن دور می شوند. اگرچه تجارت امسال افزایش یافته است، بسیاری از هتل ها در استانبول و هتل های وان ترکیه و در طول دریای مدیترانه مجبور شده اند قیمت خود را کاهش دهند تا سرپا بمانند. بنابراین در این زمان حتی بازارهای شهر وان ترکیه در حالت رکود قرار دارند. در واقع زمان حراج در وان ترکیه همین موقع است. همچنین حضور در دیسکو شهر وان ترکیه در این هنگام مقرون به صرفه است.

در سفر به وان ترکیه حدود یک ساعت رانندگی از مرز ایران برای رسیدن کافیست، با توجه به شهر وان ترکیه بر روی نقشه در میابیم که همه چیز نمی تواند متفاوت با ایران باشد و بسیاری مسائل شبیه ایران است. در نه ماهه اول سال 2017، این شهر بعد از رکورد 388000 بازدیدکننده از ایران داشت که از آن استقبال کردند، در حالی که در کل سال گذشته 264000 بازدیدکننده داشت که تقریباً به اندازه جمعیت خود شهر بود. هتلداران محلی نمی توانند تقاضای گردشگران را برآورده کنند.

در روزهای هفته در ماه سپتامبر، گردشگران مجبور بودند قبل از پیدا کردن تختخواب شبانه، با 14 هتل مختلف و خوابگاه جوانان شهر تماس بگیرند و این فقط به لطف لغو دیرهنگام مسافران دیگر بود. در اوایل تابستان امسال تعداد زیادی از ایرانیان وارد شهر شدند به طوری که فرماندار برخی از آنها را در خوابگاه های دانشجویی و برخی دیگر را در خانه های خصوصی قرار داد. هنگامی که یک نوازنده ایرانی ممنوع الخروج در کشور خود برای کنسرت آمد، با استقبال 5000 تماشاگر هموطن مواجه شد.

حتی در حالی که ترکیه در تلاش است تا گردشگران اروپایی و آمریکایی را به خود جلب کند گاهی زمان حراج در وان ترکیه نیز برای اینکار بی اثر است اما بازدیدکنندگان از خاورمیانه به صورت دسته جمعی به آنجا می آیند. پیش بینی می شود امسال بیش از 2 میلیون ایرانی به ترکیه سفر کنند که یک رکورد جدید است. بیش از هر زمان دیگری گردشگرانی از کشورهایی مانند کویت، بحرین و عربستان وارد می شوند. دیگران برای خرید به مراکز خرید می آیند و چمدان های خود را با شلوار و پیراهن های چوگان پر می کنند که بخش کوچکی از آنچه در ایران پرداخت میکنند هزینه دارد.

جمعیت در شهر وان ترکیه

جمعیت در شهر وان ترکیه

جمعیت شناسی وان عثمانی یک موضوع بحث برانگیز و چالشی است زیرا مستقیماً به ادعای مالکیت طرفین قبل از شروع جنگ جهانی اول مربوط می شود. برای خود شهر وان ترکیه تخمین زده می شود که قبل از جنگ جهانی اول 50 هزار نفر جمعیت داشته است. از این تعداد 30 هزار نفر ارمنی و 20 هزار نفر مسلمان بودند.

براساس سرشماری رسمی 1914 عثمانی، جمعیت استان وان شامل 179،422 مسلمان و 67،797 ارمنی بود. آمار سرشماری عثمانی فقط شهروندان مرد را شامل زنان و کودکان شامل می شود. بر اساس تحقیقات اخیر، برآوردهای تصحیح شده برای این استان (شامل زنان و کودکان) عبارتند از: 313،000 مسلمان ، 130،000 ارمنی و 65،000 نفر دیگر، از جمله آشوریان.

با توجه به تغییر مرزهای استان، جمعیت شناسی این استان یک نقطه بحث بسیار است. به عنوان مثال، در سال 1875 استان تقسیم شد. وان و حکری از هم جدا شدند، اما در سال 1888 مجدداً به آنها ملحق شدند و اعداد سرشماری را به شدت تغییر دادند. برخی نویسندگان استدلال می کنند که این ادغام برای جلوگیری از تشکیل اکثریت ارمنیان انجام شده است. در سال 1862 تخمین زده شد که در وان 90،100 مسیحی (از جمله مسیحیان سریانی ) و 95،100 مسلمان زندگی می کردند. جمعیت ارمنیان این استان در جریان نسل کشی ارامنه توسط ترکان جوان ویران شد.

اکثریت ساکنان ترکیه در مناطق شهری آن زندگی می کنند و تنها 27 درصد از کل جمعیت در مناطق روستایی زندگی می کنند. ترکیه در طول این سالها رشد مداوم را تجربه کرده است. از نظر اندازه، ترکیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان است، هم از نظر مساحت این کشور و هم از نظر تعداد ساکنان داخل آن. ترکیه از نظر اندازه سی و هفتمین کشور بزرگ جهان و از نظر مساحت نوزدهمین کشور بزرگ جهان است.

بازارهای شهر وان ترکیه

تجارت و بازارهای شهر وان ترکیه عمدتا از محصولات منطقه ای مانند پوست و چرم، غلات، میوه ها و سبزیجات تشکیل شده است. دریاچه وان، بزرگترین دریاچه در ترکیه، کانون تجارت رو به رشد گردشگران است و خدمات هوایی از آنکارا و استانبول به این منطقه وجود دارد.

منطقه ای که این شهر در آن واقع شده است، منطقه ای برای خرید سهام است که متخصصین اسب در آن هستند. غلات، میوه ها و سبزیجات در این منطقه به خوبی رشد می کنند و خرید و فروش خوبی دارد. این منطقه دارای جمعیت زیادی از کردها است و بخش دیگری ارمنی هستند. با توجه به شهر وان ترکیه بر روی نقشه وجود قومیت های مختلف از کشورهای همسایه در این شهر طبیعی می باشد.

زلزله و آب و هوای شهر وان ترکیه

زلزله و آب و هوای شهر وان ترکیه

در 23 اکتبر 2011، زمین لرزه ای به بزرگی 7.2 ریشتر شرق ترکیه را لرزاند و خسارات قابل توجهی را در شهر وان ترکیه و شهر ارچیش که در 40 مایلی شمال واقع شده است، وارد کرد. این زمین لرزه صدها نفر را کشت و ده ها ساختمان را در این دو شهر ویران کرد. این شهر دارای آب و هوای قاره ای  با زمستانهای سرد و برفی و تابستانهای بسیار گرم و خشک است. بارش را می توان در بیشتر سال مشاهده کرد، با اوج اندکی در بهار و پاییز، و یک تابستان کوتاه از ماه جولای تا سپتامبر.

دیدنی ها در سفر به وان ترکیه

اگرچه می توانید از سواحل سنگی دیدن کنید و در مقابل جزیره آکدامار و در امتداد مناطق کم جمعیت ساحل شنا کنید، اما آلودگی آب های این منطقه شنا کردن در نزدیکی تاتوان یا دریاچه وان را غیرقابل توصیه می کند. در نقاطی که خط ساحلی مملو از پلاستیک های ریز است و این یک منظره زشت بزرگ است و کمپین آگاه سازی عمومی تأثیر قابل ملاحظه ای در پاکیزگی اینجا نداشته است.

جاذبه های دیدنی وان را حتما ببینید.

دریاچه وان که در مسیر اصلی مهاجرت پرندگان بین آفریقا و روسیه/آسیای میانه قرار دارد، آهنربایی برای پرندگان است. پلیکان و فلامینگو و اردک نادر سر سفید، اسکوتر مخملی و جنگلدار شالیزار در اینجا دیده می شود.

دو گونه ماهی – یکی به نام dareka – در دریاچه زندگی می کنند، اما فقط در جایی هستند که آب شیرین وارد می شود. آنها در فصل بهار برای غذا صید می شوند، این ماهی ها غذای قزل آلا هستند و هنگامی که  ماهی قزل آلا، برای خروج تخم ها از نهرهای ورودی مهاجرت می کنند این ماهی رو به نابودی می رود.

قلعه وان ( ارگ وان )

ارگ وان یا قلعه وان توسط تمدن باستانی، پادشاهی اورارتو، بین قرن 9 و 7 قبل از میلاد ساخته شده است. این قلعه مشرف به خرابه های توشپا، پایتخت اورارتویی ها ساخته شده است، همچنین بزرگترین نمونه از این نوع بنا در شهر وان ترکیه می باشد . این بنا از دو نوع مصالح ساخته شده است که سطوح پایینی آن از بازالت غیر ملات‌کاری شده ساخته شده است، هر چند که بقیه با آجر گلی معمولی ساخته شده است.

20 متر بالاتر از سطح زمین کتیبه ای حکاکی شده است که توسط دو نسل از پادشاهان حک شده است. شاه داریوش در ابتدا طاقچه را تراشید و سنگ را صاف گذاشت بعدها خورشید خشایارشا کتیبه خود را به 3 زبان پارسی باستان، بابلی و ایلامی نوشت. آنچه این کتیبه را منحصر به فرد می کند تنها کتیبه سلطنتی هخامنشی در خارج از ایران  است که در شهر وان ترکیه میابشد

گربه معروف در شهر وان ترکیه

گربه معروف در شهر وان ترکیه

گربه وان، یک جانور سفید به طور طبیعی با یک آبی و یک چشم طلایی می باشد، در حال حاضر نادر است، اما چند نمونه هنوز هم در مغازه ها فرش محلی به عنوان طعمه های توریستی نگه داشته می شود و یک ایستگاه پرورش  این گونه وجود دارد که در محوطه دانشگاه این شهر قابل رویت است. در زمان حراج در وان ترکیه می توان موی این گربه نادر را خریداری کرد. این گربه در دنیا شهرت زیادی دارد.

سفر به وان ترکیه

آکدامار شهر وان کجاست ؟ در حالی که جاذبه اصلی در نزدیکی این شهر، کلیسای جزیره ای ارمنی آکدامار است، در نزدیکی سنت توماس و کلیسای فوق العاده جدا شده در جزیره چارپاناک تقریباً به همان اندازه ارزش دارد. شهرک های قدیمی اورارتویی در چاووشتپه در جنوب و آیانیس در شمال نیز از وان سفرهای یک روزه عالی را در اختیار مسافران قرار می دهند.

قلعه بی نظیر در Hoşap در مسیر شهر کوهستانی وحشی Hakkari قرار دارد. اگرچه می توان با وسایل نقلیه عمومی از برخی از این مکان های دیدنی دیدن کرد اما واقعاً می توان از یکی از جذاب ترین مناطق ترکیه بیشترین استفاده را کرد، اما باید به فکر اجاره ماشین برای چند روز باشید‌.

اهلات

شهر نحیف AHLAT ، که در 42 کیلومتری شمال شرقی تاتوان در امتداد ساحل شمالی دریاچه وان واقع شده است، عمدتا به دلیل قبرستان مسلمانان قرون وسطایی خود، دارای صدها سنگ قبر زیبا تراشیده و مقبره های برجسته ای که در ترکی به آن توربه می گویند، مشهور است. گورستان و مقبره ها تا کنون مهمترین بقایای یک شهرک هستند که می توانند سابقه بسیار طولانی داشته باشند. معروف است که اورارتویی ها در هزاره اول قبل از میلاد در اینجا بوده اند و به دنبال آن ارمنیان نیز به دنبال خود بوده اند.

اهلات در قرن هفتم به دست اعراب افتاد، دویست سال بعد توسط بیزانس بازپس گرفته شد و پس از نبرد نزدیک منزیکرت در سال 1071 به سلجوقیان پیروز رسید. قرن بعد؛ در قرن پانزدهم اهلات پایگاه اصلی ترکمن های آقویونلو شد. حتی پس از فتح محلی عثمانی در 1548، قدرت واقعی در این منطقه دور افتاده در دست امیران کرد Bitlis باقی ماند. اهلات تا جنگ جهانی اول همچنان یک شهر پرجمعیت و چند قلو بود.

 کوچک است و بیشترین بازدید از مقبره های تاریخی ، Ulu Kümbet ، در فاصله 300 متری جنوب را دارد. قبرستان میدان ، با سنگ قبرهای پیچیده تراشیده شده ، بلافاصله در شمال موزه قرار دارد ، در حالی که آرامگاه بایاندر 600 متر در شمال موزه در سراسر قبرستان قرار دارد. خرابه های شهر در دره ای در فاصله 400 متری غرب آرامگاه بایاندور قرار دارد.

جزیره آکدامار

جزیره کوچک در ساحل جنوبی دریاچه وان، خانه ای نفیس قرن دهم برای ارمنیان است و الصدر  یا کلیسای صلیب مقدس یا کلیسای آکدامار نام دارد. دولت ترکیه که  به مبلغ 1.5 میلیون دلار آمریکا برای بازسازی آن پرداخت کرده است منتظر گردشگران در این مکان می باشد. یک صلیب فلزی بر روی گنبد مخروطی شکل کلیسا نصب شده است و اکنون محرابی در داخل آن وجود دارد. خدمات در فواصل نامنظم برگزار می شود.

این کلیسا بین سالهای 915 تا 921 میلادی به دستور گاگیک آرترسونی فرمانروای پادشاهی ارامنه واسپوراکان ساخته شد. ساختمان کوچک نسبتاً دلپذیر است اما آنچه آن را بسیار خاص می کند نقش های برجسته ای است که در مجموعه ای از پنج نوار در قسمت بیرونی اجرا می شود.

علاوه بر صحنه های حیوانات چندین تصویر از داستانهای کتاب مقدس وجود دارد از جمله اینکه یونس در حال فرو رفتن از قایق در فک های یک نهنگ با ظاهری غیرمعمول (نمای جنوبی) ، و داوود با جالوت در دست گرفتن (نمای جنوبی). خود شاه گاگیک با نقش برجسته ای در نمای غربی حک شده است و یک مدل از Surb Khach را به عیسی هدیه می دهد.

تعدادی خاچکار صلیب های حجاری شده با ظاهری سلتیک و با وسواس زیاد که ارمنیان هم به عنوان هدایای جشن و یادبود و هم به عنوان نشان گور از آنها استفاده می کردند-همچنین در نما نصب شده و در زیر درختان بادام در شرق کلیسا پراکنده شده اند.

نقاشی های دیواری در داخل، که قبلا در حالت تکان دهنده اند با حساسیت بازسازی شده است. می توان صحنه های عهد جدید مانند غسل تعمید مسیح، قیام لازاروس و مصلوب شدن را ساخت. در خارج، در جنوب، بقایای حفاری شده از مجموعه صومعه ای که کلیسا زمانی بخشی از آن بود، وجود دارد.

برای تماشای چشم اندازهای دیدنی از بالای کلیسا به سمت دریاچه و فراتر از آن به سمت قله های باشکوهی که دور تا دور دریاچه را احاطه کرده و تا مرز عراق ادامه دارد، از دامنه تند تپه پشت کلیسا بالا بروید. با این حال در مورد پر شدن لاک پشت ها و صخره های مملو از مرغ ماهی خوار که در آبهای نیلگون فرو می روند احتیاط کنید.

نمروت داگ

نمروت داگ شهر وان کجاست ؟ بلافاصله در شمال تاتوان، آتشفشان منقرض نمروت داگ – که هیچ ارتباطی با کوه با مجسمه ها ندارد – به ارتفاع 3050 متر می رسد وجود دارد. اعتقاد بر این است که شش هزار سال پیش نمروت 4450 متر ارتفاع داشت. در نتیجه یک انفجار آتشفشانی عظیم تمام قسمت بالای قله در دریاچه را فرا گرفت.  

بنابراین خروجی طبیعی را مسدود کرد. مخروط آتشفشانی کنونی، که پس از ذوب برف از ماه مه یا ژوئن تا نوامبر قابل دسترسی است شامل دو دریاچه دهانه ای است که یکی از آنها به طرز دلپذیری گرم است.

یک پیست اسکی کوچک در کوه، 8 کیلومتری تتوان در ارتفاع 2200 متری، دارای یک هتل جدید هوشمند Nemrut Kardelen است که یکی از هتل های وان ترکیه است. سوار شدن بر روی صندلی با تله سیژ بازدیدکنندگان را به قله می رساند. اما فقط در تابستان برای گروه های ده نفره یا بیشتر اجرا می شود. آسانسور درست به لبه دهانه می رود و مناظر دیدنی است.

تاتوان

تاتوان شهری کاربردی که بین کوه ها و ساحل دریا در 25 کیلومتری شمال شرقی بیتلیس واقع شده است، پایگاه خوبی برای کاوش در مناظر اطراف است. در چند سال گذشته، با چند مرکز خرید جدید که یکی از آنها سینما و بولینگ دارد و گردشگاهی تازه ساخته شده در امتداد ساحل دریا، بطور قابل توجهی افزایش یافته است. شهر وان ترکیه اغلب به دلیل زیبایی چشم انداز اطراف “مروارید شرق” نامیده می شود.

ایستگاه راه آهن در سفر به وان ترکیه

 در بزرگراه D300 قرار دارد که از مرز ایران در 100 کیلومتری شرق در کاپیکوی از طریق وان و سپس در امتداد ساحل دریاچه جنوبی تا تتوان (100 کیلومتر) و از غرب به بقیه ترکیه می رود. بزرگراه D975 از شمال به دوغوبیازیت و از جنوب به طرف حکری می گذرد. اتوبوس ها و دلموس های مکرر در این بزرگراه ها حرکت می کنند.

این شهر پایانه غربی خط راه آهن از ایران است که قطارهای باری و مسافری دارد (بین 2015 تا 2018 فعالیت آن متوقف شده است). یک کشتی قطاری (ارتقا یافته در سال 2015) از طریق دریاچه به سمت تاتوان وجود دارد. در اطراف دریاچه راه آهن وجود ندارد.

در نهایت قرار است یکی از آنها ساخته شود اما تا به امروز هیچ برنامه ای وجود ندارد. این امر در واقع یک پیوند راه آهن بدون وقفه بین اروپا و شبه قاره هند ایجاد می کند، زیرا تاتوان پایانه خط آنکارا و استانبول است.

این شهر روزانه از فرودگاه فریت ملن به استانبول، آنکارا و دیگر شهرهای مهم ترکیه پرواز دارد. در نزدیکی این شهر یک ایستگاه پخش موج بلند با دکل گای 250 متری بلند (820 فوت) وجود دارد. این دستگاه در سال 1990 شروع به کار کرد و با 225 کیلوهرتز با 600 کیلووات کار می کند. همچنین دارای رسانه های خبری محلی مانند Van Gazetesi یا Gazete Van است.

نتیجه گیری

شهر وان

شهر مرزی و کوچک اما بسیار زیبا محلی برای سفر زمینی ارزان ایرانیان می باشد. این شهر تنها یک ساعت با مرز غربی تبریز فاصله دارد و با وجود تاریخ غنی و دیدنی های تاریخی و منظره های طبیعی همچون دریاچه و تله سیژ و صخره های دریایی با وجود پرندگان مهاجر فراوان و محل هایی برای ماهیگیری مکان جذابی برای گردشگری ارزان است.

به ویژه جمعیت مهاجر غالب ایرانیان موجب شده است مردم فارسی زبان زیادی در این مکان راهنمای شما باشند. اینجا علاوه بر همجواری با ایران زمانی متعلق به ایرانیان بود و آزادی هایی را دارد که در ایران ممنوع محسوب می شود‌‌.

بازارهای محلی و مرزی در این شهر باعث می شوند خرید اجناس ترک ارزانتر تمام شود و کرایه حمل و نقل کمتری داشته باشد. فراموش نکنید برای خرید ارزانتر زمان حراج در وان ترکیه را ارزیابی نمایید.

4.1/5 - (12 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. صابر سلمان زاده می گوید

  شهر وان یک شهر ساده و زیباست . میتونید زمینی هم به این شهر سفر کنید از ایران . عالیه

 2. رضا رحیم زاده می گوید

  بسار عالی تمامی جزییات وان ترکیه رو بررسی کرده بودید . خیلی جالب بود .
  برای رفتن به وان میشه زمینی هم رفت واقعا ?

  1. زینب رمضانی می گوید

   ممنونم از حسن نظر حضرت عالی ، بله شما به صورت زمینی با تور های زمینی وان ترکیه میتونید به این شهر زیبا برید .

 3. مهدی نظری می گوید

  سلام.ممنون از توضیحاتتون.میشه با ماشین شخصی هم رفت؟

  1. سفرآس 24 می گوید

   سلام
   وقت بخیر جناب نظری عزیز .
   میتونید با ماشین شخصی هم به وان سفر کنید .

 4. مجید می گوید

  سلام من الان وان ترکیه هستم
  برای خرید عالیه ، مردم خوبی داره ولی توصیه میکنم ماه رمضان سفر نکنید چون از ساعت ۶ عصر همه جا تعطیله
  کمی غذای اماده برای خودتون بیارید چون غدا گرونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.