جاذبه های دیدنی وان را حتما ببینید

جاذبه های دیدنی وان
0

بهترین کارهای برتر را در وان ترکیه کشف کنید، از جمله کلیسای صلیب مقدس، قلعه وان ،  قلعه هوساپ ، وان قدیمی ، سایت باستانی اورارتویی ، صخره وان، خانه گربه‌های وان، اسکله وان، روزنامه جمهوریت. جاذبه های دیدنی وان تمامی ندارد سعی کنید در سفر به وان حتما از جاذبه های دیدنی وان لذت ببرید .

1. کلیسای صلیب مقدس

کلیسای صلیب مقدس
کلیسای صلیب مقدس

این کلیسای جامع در جزیره آکدامار در دریاچه وان واقع شده است، تنها کلیسای ارمنی قرون وسطایی باقی مانده است که بیشتر نقاشی های دیواری در آن دست نخورده باقی مانده است.

این کلیسای کوچک تاریخ گسترده ای دارد و داشتن یک راهنمای محلی که تاریخ و معنای نقاشی های دیواری و نقش برجسته ها را بداند، حداقل برای من ضروری است. تمامی جزئیات داستان خود را دارد، هر قسمت از کلیسا اهمیت خود را دارد. با راهنما، گردش در کلیسا بیش از 2 ساعت طول خواهد کشید.

2. قلعه وان (VAN KALESI)

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

درست است که چیزی در داخل قلعه وان وجود ندارد، اما این قلعه قطعا یکی از جاذبه های دیدنی وان می باشد. ورودی برای هر نفر 7 لیره است و باید کمی پیاده روی کنید. شما می توانید دریاچه زیبای وان را از قلعه ببینید . کوه های پوشیده از برف اطراف آن را احاطه کرده اند. واقعاً منظره بسیار زیبایی است. خانه‌ای کوچک به نمایش گذاشته شده است که مردم وان چگونه زندگی می‌کردند. این موزه نیز ارزش بازدید دارد. کتیبه های امپراتور خشایارشاه روی سنگی وجود دارد.

3. قلعه هوساپ (HOSAP KALESI)

قلعه هوساپ
قلعه هوساپ
این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

قلعه هوساپ در بزرگراه وان هاکاری در منطقه گورپینار وان واقع شده است.  قلعه هوساپ یا هوشاپ 60 کیلومتر با وان و 40 کیلومتر تا مرکز منطقه گورپینار فاصله دارد.

این قلعه که بر روی یک توده صخره ای شیب دار ساخته شده است از قلعه اندرونی و قلعه بیرونی در شمال تشکیل شده است.

 این قلعه که قدمت آن از نظر گذشته به ایالت اورارتو باز می گردد، تا به امروز باقی مانده است زیرا توسط محمودی بیگ های تابع امپراتوری عثمانی ساخته شده است.

سنگ های پایه سنگر ورودی قلعه هوشاپ دارای ویژگی های سنگ تراشی اورارتو است. قلعه قرون وسطایی قرن هفدهم  بر اساس کتیبه دروازه ورودی قلعه داخلی، توسط محمودی سلیمان بیگ در سال 1052 هجری قمری (1643 میلادی) ساخته شده است.

دیوارهای شرقی و غربی تا حدی تخریب شده است. برخی از سنگرهای نگهدارنده دیوارها باقی مانده اند و دروازه های شرقی و غربی کاملاً ویران شده است. در شمال شرقی قلعه بیرونی یک برج دیده بانی وجود دارد.

این قلعه از 2 قسمت به عنوان قلعه بیرونی و درونی تشکیل شده است. در قسمت بیرونی قلعه مسجدی وجود دارد. ورودی قسمت اندرونی قلعه از درب داخل سنگر در جهت شمال تامین می شود. دروازه دیگر قلعه درونی در قسمت شرقی آن قرار دارد. با پله هایی که در صخره تراشیده شده به آن می رسیم. در آهنی آن ، قرن ها تمام شکوه خود را حفظ کرده است.

در بالای قلعه، یک غرفه تماشا وجود دارد که تمام منظره آن قابل مشاهده است. بخش حرمسرا و آشپزخانه، سیاه چال، مسجد، حمام، نانوایی و … از دیگر قسمت های قلعه است.

3. بافت قدیمی شهر وان

دین از بافت قدیمی وان به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی وان را در دستور کار خود بزارید . قطعا پیاده روی در این بافت قدیمی برای شما لذت بخش خواهد بود .

5. محوطه باستانی اورارتویی

محوطه باستانی اورارتویی
محوطه باستانی اورارتویی

ما بسیار خوش شانس بودیم که با مهمت کوشان، که یکی از معدود افرادی است که زبان اورارتو را می شناسند، آشنا شدیم. او به ما گفت که تاریخ و فرهنگ تمدن های گذشته در اینجا زندگی می کرده است. در محوطه باستانی اورارتویی خرید سنگ های دست ساز مخصوص که روی آن ها میخ نویسی اورارتو باشد را توصیه می کنم. بنابراین، من فکر می کنم برای دیدن یکی دیگر از جاذبه های دیدنی وان ، یعنی محوطه باستانی اورارتویی زمان را از دست ندهید .

6. صخره های جذاب وان

ویرانه‌هایی از این قلعه خیره‌کننده بر فراز دریاچه وان باقی مانده است. در امتداد دیوارهای آن کتیبه هایی به خط میخی متعلق به پادشاهی اورارتو دیده می شود.

7.خانه گربه های وان

خانه گربه های وان
خانه گربه های وان

هر حیوان اهلی ویژگی های متفاوتی دارد. گربه یکی از حیواناتی است که قرن‌ها توجه انسان‌ها را به خود جلب می‌کند . خانه گربه های وان به واسطه حضور گربه هایی خاص سفید و پشمالو با چشم های خاص شهرتی جهانی دارد. اجازه بدید بدین واسطه این مکان را به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی وان معرفی کنم .

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.