سفر به استانبول ؛ شهر «رقص» و «مساجد» 1402

0

شهر استانبول (Istanbul) یکی از زیباترین شهرهای ترکیه است که پرجمعیت ترین و بزرگ ترین شهر این کشور محسوب می شود. این شهر که به عنوان مرکز فرهنگی و اقتصادی ترکیه شناخته می شود حدود 15 میلیون جمعیت دارد. بزرگ ترین کلان شهر اروپا و  سومین کلان شهر خاورمیانه عنوان هایی است که به این شهر توریستی تعلق دارد.

سفر به استانبول همراه با ویدئویی جذاب

از افتخارات این شهر می توان به کسب عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال 2010 و کسب عنوان سومین شهر توریستی جهان از نظر تعداد گردشگر در همین سال اشاره کرد.

در حال حاضر تور استانبول یکی از پرطرفدارترین تورها در سراسر جهان است. این تور در بین ایرانیان نیز متقاضیان بسیاری دارد و عرضه ی آن همه روزه انجام می شود.

سفر به استانبول ؛ سفری همزمان به دو قاره

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
سفر به استانبول

کمی عجیب است که شما بتوانید همزمان در دو قاره ی جهان حضور داشته باشید. اما با حضور در  استانبول  خواهید دید که این امر چندان هم جای شگفتی ندارد. این شهر در کنار تنگه ی بسفر قرار گرفته که دو قاره آسیا و اروپا را از هم جدا می کند و به همین سبب شما با حضور در این شهر گردش در بین دو قاره را تجربه می کنید.

این شهر اکنون به واسطه جاذبه های متعدد خود توانسته به یکی از مقاصد پربازدید توریست ها تبدیل شود. جاهای دیدنی استانبول سالانه مسافران زیادی را مجذوب خود می کنند. کشور ترکیه با وجود شهر استانبول و دیگر شهرهای زیبا و توریستی خود جایگاه بالایی را در گردشگری جهان به خود اختصاص داده است.

دیگر شهرهای توریستی ترکیه

 • آنتالیا
 • ماردین
 • ازمیر
 • آنکارا
 • قونیه
 • مرماریس
 • سیده

شرایط زندگی در استانبول

شرایط زندگی در استانبول

اگر قصد دارید استانبول را به عنوان شهری برای زندگی انتخاب کنید باید بسیاری از مسائل را در نظر داشته باشید. شما می توانید پس از ورود به ترکیه و ساکن شدن در هتل استانبول به عنوان توریست درخواست اقامت بدهید که این درخواست تا یک سال صادر خواهد شد. خرید ملک، برپا کردن یک شغل و یا ازدواج با یک شهروند ترکی کار شما را برای گرفتن اقامت ساده تر خواهد کرد.

شما مدارک خود را به وزارت امور مهاجرت می برید و نتیجه پس از نود روز به شما اعلام خواهد شد. اما پیش از این درخواست باید در مورد زندگی در بزرگ ترین کلان شهر اروپا به اندازه کافی اطلاعات داشته باشید.

 مهم ترین اطلاعاتی که برای اقامت در این شهر مورد نیاز شماست، اطلاعات مربوط به فرهنگ، آب و هوا، مذهب، هزینه های زندگی چون اجاره آپارتمان و خورد و خوراک خواهد بود. در ادامه ی این مقاله تمام این اطلاعات را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

فرهنگی اروپایی و آسیایی

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

همانطور که می دانید شهر استانبول در میان دو قاره ی اروپا و آسیا قرار گرفته است. این موقعیت جغرافیایی سبب ارتباط مردمان اروپایی و آسیایی در این شهر شده است. حاصل این ارتباط وجود نژادها و قومیت های مختلفی است که حضور فرهنگ و عقاید مختلفی را در بزرگ ترین شهر ترکیه به ارمغان آورده. مردم ترکیه عاشق جشن هستند و از هر مناسبتی بهانه ای می سازند تا به رقص و شادی بپردازند.

جشن هایی چون جشن تاج گذاری اولین پادشاه عثمانی، جشن تولد اولین رئیس جمهور ترکیه، جشن جمهوریت که همگی با رقص و پایکوبی برگزار می شوند،  تنها بخشی از مراسم های باشکوه در ترکیه هستند. مهمان نوازی شهروندان ترکی از دیگر ویژگی هایی است که   برای شما بسیار خوشایند خواهد بود.

آب و هوای شهر استانبول در فصل های مختلف

پاییز استانبول

موقعیت جغرافیایی استانبول علاوه بر تنوع فرهنگی، تغییر آب و هوا را نیز به دنبال داشته است. در این شهر در فصل های مختلف آب و هوای متفاوتی را تجربه خواهید کرد. نکته قابل توجه دیگر اختلاف آب و هوا در نقاط مختلف این شهر پهناور است.

بهار دل انگیز با نقش گل های لاله

فصل بهار شهر استانبول را در بهترین شرایط آب و هوایی خواهید دید. در این فصل از حجم بارندگی ها کم شده و فرصت گردش در شهر بیشتر می شود. گل های لاله در بهار گوشه و کنار این شهر را زینت می بندند  و فضا را بسیار زیبا و دل انگیز می کنند. سفر به استانبول در این فصل به سبب پرطرفدار بودن گران تر تمام می شود.

تابستان گرم و کم بارش

تابستان فصل گرم و کم بارش است. این فصل برای گرمایی ها بدترین و برای سرمایی ها بهترین فصل خواهد بود. گرمی هوا در این فصل کمی از حجم مسافران کم می کند و بالطبع در کاهش قیمت ها نیز مؤثر خواهد بود.  بادهای شرقی شب های این فصل را برای قدم زدن و تفریح بسیار خنک و دوست داشتنی می کنند.

پاییز معتدل و رنگارنگ

تابستان تمام شده و گرما را با خود برده است و هنوز تا زمستان راهی طولانی مانده. این یعنی اعتدال هوا در پاییز. در این فصل می توانید هوای مطبوعی را تجربه کنید و البته از گردش در جاهای دیدنی استانبول که حالا کمی خلوت شده لذت ببرید. کم شدن حجم مسافران در این فصل روی کاهش قیمت ها و به ویژه کاهش قیمت هتل استانبول بسیار تأثیر گذار است.

زمستان پر باران و سرد

زمستان در این شهر شبیه بسیاری دیگر از شهرها دارای آب و هوای سرد است. در این فصل با بارش های فراوان و همچنین مه غلیظ روبرو هستید.  اگر چه وزش باد این فصل را بسیار سرد کرده، اما کریسمس و حراج های ویژه آن بازار استامبول گردی را داغ نگه داشته است.

با توجه به تمام این ها، بهترین فصل برای سفر تا حدودی به انگیزه ی شما بستگی دارد. اینکه شما بخواهید ازآب و هوایی مطبوع لذت ببرید یا از انواع فستیوال ها و تخفیفات مراکز خرید بهره مند شوید بهترین فصل گردش در این شهر را متغیر می کند.

از نظر آب و هوایی بهار یکی از بهترین زمان ها برای سفر شماست. در این فصل بارش ها کاهش یافته و هوا معتدل تر می شود. تخفیفات ویژه نوروز نیز می تواند برای مسافران این فصل قابل توجه باشد. شما با رزرو تور نوروزی استانبول قطعاً یکی از بهترین سفرهای خود را پیش رو خواهید داشت.

دین و مذهب در شهر مساجد

ترکان که پیش از پذیرفتن اسلام دولت های گوناگونی داشتند، در زمان فتوحات مسلمانان و در پی جنگ هایی که بین آن ها شکل گرفت رفته رفته به اسلام روی آوردند. امروزه دین غالب در ترکیه اسلام و مذهب غالب تسنن است. با اینکه اغلب شهروندان ترکیه از اهالی تسنن هستند، اما در استانبول می توانید شاهد حضور شیعیان بیشتری باشید. بیشتر اهالی سنت در این شهر از مکتب حنفی تبعیت می کنند و دارای دو طریقت بزرگ با نام های نورجی و نقشبندی می باشند. بزرگ ترین مذهب پس از تسنن در این شهر مربوط به علویان است که یک سوم علویان کشور ترکیه را تشکیل می دهند. مسیحیان وکلیمیان نیز در شهر استانبول حضور دارند.

هزینه های زندگی در استانبول

هزینه های زندگی در استانبول

استانبول گران ترین شهر ترکیه است و رتبه های بعدی را بورسا و ازمیر در اختیار دارند. اگر قصد مسافرت و یا زندگی در این شهر را دارید، باید پیش از هر چیز هزینه های خود را برآورد کنید.

هزینه های مربوط به اجاره خانه، خوراک، پوشاک، تحصیل، خرید ملک و حمل و نقل از مهم ترین اطلاعاتی است که دانستن آن ها برای شما ضروری است. با وجود هزینه های بالای زندگی در پهناورترین شهر ترکیه  بسیاری از مسافران با تجربه معتقدند در حال حاضر هزینه های زندگی در استانبول بسیار کمتر از تهران است.

قوانین خاص استانبول

بی شک با ورود به هر شهری با قوانین خاص آن مکان روبرو خواهید شد. عدم اطلاع از این قوانین شما را به عنوان فردی متخلف معرفی می کند و سفر یا اقامت شما را با دردسر روبرو می سازد. قوانین زندگی در این شهر همان قوانین کشور ترکیه هستند. مهم ترین قوانینی که در این شهر باید رعایت کنید شامل موارد زیر می شوند:

– ماندن بیش از سه ماه در ترکیه مشروط به اجازه ی رسمی از مقامات و تمدید مهلت اقامت در این کشور است. در نظر نگرفتن این قانون جریمه و یا اخراج را برای شما به دنبال خواهد داشت.

– مصرف مشروبات الکلی در خیابان های شهر استانبول ممنوع است. 

– اقدام به فحشاء و آسیب رساندن در این کشور مساوی  با اخراج است.

– حمل داروهای ترک اعتیاد از جمله متادون هنگام سفر به استانبول ممنوع است.

– استفاده از دخانیات در فضاهای سربسته و عمومی چون رستوران، سینما و مراکز خرید ممنوع است.

– استفاده از سرویس های بهداشتی در ترکیه برای شما هزینه به همراه خواهد داشت.

– شما در ترکیه می توانید در صورت حضور مالک خودرو و با داشتن گواهینامه بین المللی رانندگی کنید.

– در صورت بازداشت توسط پلیس محلی باید مراتب را به سفارت و یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهید و تا قبل از این اقدام از هر گونه امضاء خودداری کنید.

تماشایی ترین جاذبه های استانبول

جاهای دیدنی استانبول

زیبایی های شهر دو قاره ای ترکیه در سراسر آن گستره شده است. شما با هر گام که در این شهر بر می دارید احساس سرزندگی و نشاط خواهید کرد. چرا که فضای شهری بسیار زیبا و منظم طراحی شده و ساختمان های لوکس و هتل استانبول به شکلی زیبا شهر را در برگرفته است.

همچنین آمیختگی فضاهای سنتی و مدرن جلوه ی خاصی به  بزرگ ترین شهر ترکیه بخشیده است. مساجد و قصرها  از دیدنی ترین جاذبه های پیش روی شما هستند. جالب است بدانید که شهر استانبول با دارا بودن بیش از 3000 مسجد به «شهر مساجد» معرف گشته است. در ادامه با پربازدیدترین جاذبه های این شهر آشنا خواهیم شد:

مسجد ایاصوفیه

ایاصوفیه یکی از عبادتگاه های تاریخی ترکیه  است که در سیر تاریخی خود به عنوان کلیسا و مسجد مورد استفاده قرار گرفته است. این بنا که در ابتدا به دستور امپراطور کنستانتین اول به عنوان کلیسا ساخته شد، پس از فتح شهر به دست محمد دوم به مسجد تبدیل شد.

در این تغییر تاریخی بسیاری از نقاشی ها و نگارگری های داخل بنا پوشانده شد و رفته رفته با اضافه شدن مناره و منبر شکل دیگری به خود گرفت. این جاذبه در قسمت اروپایی شهر و در میدان ایاصوفیه قرار گرفته است. در کنار این مسجد می توانید انواع جاذبه های توریستی از قبیل هتل ها، مراکز خرید و دیگر جاهای دیدنی استانبول را مشاهده کنید.

مسجد سلطان احمد

یکی دیگر از مساجدی که از جاذبه های پرطرفدار تورسیت ها محسوب می شود، مسجد سلطان احمد است. این بنا که از شاهکارهای معماری اسلامی قلمداد می شود به دستور سلطان احمد اول ساخته شده. کاشی های آبی رنگی که در معماری این مسجد به چشم می خود لقب «مسجد آبی» را برای آن به ارمغان آورده است. مسجد سلطان احمد شهر استانبول در نزدیکی ایاصوفیه واقع شده و تا ساحل بسفور نیز مسیر کوتاهی دارد.

مجموعه ای از گنبدها و مناره ها، تراشکاری های ظریف و نورپردازی های زیبا  این مسجد را به یکی از پربازدیدترین جاذبه های تور استانبول تبدیل کرده است. مسجد رستم پاشا با نقوش زیبای گل های میخک، لاله، مینا و زنبق و مسجد سلیمانیه با ترکیبی از معماری مسیحی و اسلامی از دیگر مساجد دیدنی و پر جاذبه در این شهر هستند.

قصر توپکاپی

قصر توپکاپی یکی از زیباترین بناهایی است که در طول سفر خود خواهید دید. این کاخ در بین سال های 1466 و 1478 ساخته شده و در قرون 15 تا 19 مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی محسوب می شده. معماری زیبای این کاخ که تلفیقی از معماری عثمانی و باروک است یکی از بی نظیرترین جاذبه های ترکیه را در برابر شما قرار می دهد.

در حال حاضر این کاخ یکی از دیدنی ترین جاذبه هایی است که سالانه گردشگران از آن بازدید می کنند.  قصر مجیدیه، کتابخانه و موزه از قسمت های اصلی این بنا می باشند.

کاخ دولما

از دیگر کاخ های زیبا و دیدنی شهر استانبول که همواره مورد استقبال توریست ها قرار می گیرد، کاخ دولما است. این بنا در نزدیکی منطقه بسفر احداث شده و متعلق به اواسط قرن نوزدهم است. سبک معماری این کاخ نئوباروک است و با ورود به آن شاهد بخش های مختلفی چون  اتاق ها، سراسرا، حمام ترکی و چلچراغ کریستالی چهارهزار کیلوگرمی با 26 متر ارتفاع خواهید بود. این کاخ آخرین اقامتگاه پادشاهان عثمانی  است که اکنون به موزه بدل شده و همه سالاله افراد بسیاری در سفر به استانبول از آن بازدید می کنند.

دیگر جاذبه ها:

 • آب انبار تاریخی باسیلیکا
 • روملی حصار
 • موزه هنر مدرن استانبول
 • جزیره های پرنس
 • کلیسای چورا

جذاب ترین تفریحات استانبول

بی شک تفریح بخش جدانشدنی هر سفری است. در شهر استانبول تفریحات مهیج و ویژه ای در انتظار مسافران است. در بسیاری از تورهای استانبول این تفریحات در لیست خدمات تور قرار گرفته و شما با رزرو تور به طور همزمان هتل استانبول و تفریحات  را رزرو خواهید کرد. از مهم ترین و مهیج ترین تفریحات پیش روی شما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خانه خون آشام

 اسم این تفریح تا حدود زیادی ماهیت آن را مشخص می کند: یک بازی فوق العاده مهیج و البته کمی ترسناک. شما در این بازی به ساختمانی وارد می شوید که از دیوارهای آن خون می چکد. این صحنه را در حالی می بینید که هیچ راه خروجی برای شما وجود ندارد. حالا باید منتظر باشید تا در هر قدم یک شگفتی را در این خانه پر رمز و راز شاهد باشید.

اگر قصد انصراف از این بازی را دارید باید به قانون مهم خون آشام ها توجه کنید: کسی که به این خانه قدم می گذارد، به هیچ وجه اجازه خروج ندارد!  خانه خون آشام یکی از تفریحاتی که همه مسافران شهر استانبول آن را جذاب معرفی می کنند.

اتاق فرار Quest

اتاق فرار یکی از مدرن ترین و جذاب ترین بازی هایی است که در سال های اخیر طرفدراران بسیاری پیدا کرده است. شما با ورود به این اتاق با معماهای پیچیده و وحشتناکی روبرو خواهید شد که باید به صورت گروهی از پس حل کردن  آن بر بیایید. در غیر این صورت حق خروج از اتاق را نخواهید داشت.

شهر بازی فان لب اگلنس دانیاسی

شهر بازی فان لب یکی از مشهورترین جاهای دیدنی استانبول است که دارای شعبات مختلفی می باشد. انواع وسایل بازی مهیج و مدرن که در این مرکز قرار گرفته برای سنین مختلف قابل استفاده است.  شعبه مرکز خرید فروم، شعبه مرکز خرید بویاکا و شعبه مرکز خرید جواهر به صورت زنجیره وار در خدمت شما هستند.

بازی های کامپیوتری، فیریزبی و ماشین های ضربه ای از مهیج ترین بازی های فان لب به شمار می آیند. بازدید از پارک آبی آکوا مارین، بازدید از پارک وایلند، توزک و گردش در تنگه بسفر از دیگر تفریحاتی هستند که سفر شما را مهیج تر و جذاب تر خواهند کرد.

اقامت مسافران در استانبول

هتل استانبول

پیدا کردن هتل در شهر استانبول با توجه به توریستی بودن این شهر کار چندان مشکلی نیست. البته شما می توانید با رزرو تور استانبول این کار را به راحتی به سایت های گردشگری بسپارید. این سایت ها با تجربه فراوان در زمینه ی خدمات گردشگری اطلاعات کاملی از وضعیت هتل ها و همچنین هزینه رزرو آنها در اختیار شما قرار می دهند. با این حساب شما می توانید هتلی متناسب با بودجه و سلیقه خود را انتخاب و رزرو نمایید.

لوکس ترین هتل ها:

 • هتل الیت ورلد (elite world)
 • هتل چراغان پالاس کمپینسکی (ciragan palase kempinski)
 • هتل فور سیزنز (four seasons)
 • هتل پرا پلاس (pera palas)
 • هتل سوئیسوتل دِ بسفروس (swiss the bosphorus)
 • هتل پارک حیات، ماچکا پالاس (park hyatt- macka palas)
 • هتل رافل(Raffles )

این دسته از هتل ها علاوه بر داشتن تمام امکانات اقامتی و رفاهی از فضایی شیک و زیبا نیز برخوردار هستند. فضاهای ورزشی و باشگاه های مختلف، رستوران و کافه های لوکس متعدد متناسب با تمامی سلایق، اینترنت رایگان، اتاق های بزرگ با چیدمان زیبا و طراحی لوکس بخشی از خدمات این دسته از هتل ها هستند.

ارزان ترین هتل ها:

 • هتل عثمان هان (osmanhan)
 • هتل سراگلیو (seraglio)
 • هتل آدا کاراکوی (ada karakoy)
 • هتل بیوک کبان (buyuk keban)
 • هتل آدا (ada)
 • هتل مردوی پرا (meroddi pera)

اگر خواهان اقامتی به صرفه در شهر استانبول هستید این هتل های سه ستاره گزینه های مناسبی هستند. این دسته از هتل ها به انواع امکانات مورد نیاز مسافران مجهز هستند اما امکانات رفاهی چندانی ندارند.

پیش به سوی غذاهای ترکی

حالا نوبت معرف خوراک ها و انواع غذاها و دسرهای ترکی است. قطعاً غذا خوردن یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر به استانبول خواهد بود. غذاهای خوش طعم و لذیذ ترکی را می توانید با قیمت های متنوع از ارزان تا گران تهیه و نوش جان کنید. اگر چه نام ترکیه بسیشتر با کباب ترکی در ذهن تداعی می شود، اما گیاهخواران نیز می توانند متناسب با سلیقه ی خود غذای دلخواهشان را میل کنند.

کباب ترکی، بورک، سیمیت، منمن، صدف دریایی، لاهماجون و مانتی از معرف ترین و محبوب ترین خوراک های ترکی هستند. حضور در رستوران های این شهر نیز خاطرات خوبی برای شما به یادگار خواهد گذاشت. با انتخاب یک هتل استانبول لوکس با رستوران مجهز می توانید اکثر این غذاها را در دسترس داشته باشید. 

پرطرفدارترین رستوران های استانبول

یکی از مهم ترین خدماتی که هر شهر توریستی برای مسافران خود فراهم می کند، احداث انواع رستوران ها و کافی شاپ هاست. استانبول نیز به عنوان یکی از بزرگترین و پر جاذبه ترین شهرهای توریستی جهان در این زمینه برای مسافران خود سنگ تمام گذاشته است. در رستوران های لوکس شهر استانبول علاوه بر صرف غذای خوش طعم می توانید حضور در  فضایی جذاب و دیدنی را نیز تجربه کنید.

منوی متنوع، کیفیت بالای غذا  و فضای زیبا از ویژگی های این رستوران هاست. این رستوران ها به سبب طراحی های شیک در دسته ی جاهای دیدنی استانبول جای دارند.  لیست زیر لوکس ترین رستوران ها را به شما معرفی می کند.

 • رستوران نصرت (nusrat)
 • رستوران توپاز (topaz)
 • رستوران بانیان (banyan)
 • رستوران اولوس 29 (ulus 29)
 • رستوران اولوس رجیس (ulus regis)
 • رستوران لائومت (la mouette)

رستوران های ارزان قیمت استانبول

شما می توانید در سطح شهر رستوران های ارزان قیمت را نیز مشاهده کنید و با هزینه ی کمتری غذای خود را میل کنید. در لیست زیر می توانید تعدادی از این رستورن ها را مشاهده کنید.

 • رستوران ولوت (velvet cafe)
 • رستوران تراس العماد (al amed terrace)
 • رستوران اوبا ات لوکانتاسی (oba et lokantasi)
 • رستوران سالکیم سووت (salkim sogut)
 • رستوران سیناس گالاتا ( sinas galata)

استانبول در یک نگاه

استانبول در یک نگاه
 • بزرگ ترین، پهناورترین و گران ترین شهر در ترکیه
 • بزرگ ترین کلان شهر اروپا و سومین کلان شهر خاورمیانه
 • مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه
 • شهری در میان دو قاره ی اروپا و آسیا
 • سومین شهر توریستی جهان (2010)
 • شهر مساجد با شکوه و قصرهای مجلل
 • موقعیت جغرافیایی: در کنار تنگه بسفر، دریای مرمره و دریای سیاه
 • آب و هوا: در نواحی مختلف متغیر
 • جمعیت: 15067724 (2018)

ساده ترین راه سفر به استانبول

با توجه به تقاضای زیاد برای سفر به شهر استانبول اکنون سایت های گردشگری بسیاری در زمینه عرضه ی تور استانبول فعالیت می کنند. این تورها با توجه به شرایط مختلف مسافران با هزینه های مختلف برای شما در دسترس قرار گرفته اند. شما می توانید برای سفر به استانبول به راحتی تور مورد نظر خود را در سایت سفرآس 24 رزرو نمایید.

4.6/5 - (5 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.