تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری، زیبا ترین تالاب ایران

تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری روی نقشه
0

تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری از مکان های دیدنی بروجن در استان چهارمحال و بختیاری است که در ارتفاعات رشته کوه زاگرس و بلندترین فلات ایران قرار گرفته است و این تالاب زیبا  هر طبیعت گردی را به سمت خود می کشاند.

 چغاخور که بیشتر از ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار مساحت دارد و در قدیم محل استراحت برای ایل  بختیاری بوده است و امروزه پذیرایی عشایر بختیاری عزیز در طول تابستان شده است.

 هزاران پرنده که ساکنین تالاب هستند در این میان زندگی می کنند پرندگان مهاجر در فصل بهار و زمستان به چغاخور حرکت می‌کنند و زیبایی خاصی به این منطقه هدیه می دهند. علاوه بر پرنده‌نگری پیک نیک طبیعت گردی و حتی امکان ماهیگیری در این تالاب وجود دارد.

 ضمن اینکه جاذبه های متنوعی هم در اطراف این تالاب به چشم می‌خورد. عکس تالاب چغاخور زیبایی های این منطقه را به خوبی نشان می دهد.

آدرس تالاب چغاخور بسیار سر راست است. تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری روی نقشه به راحتی پیدا می شود.

تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری کجاست؟

تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری روی نقشه
تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری روی نقشه

 آدرس تالاب چغاخور استان چهارمحال و بختیاری شهرستان بروجن ۴۴ کیلومتری شهر بروجن جاده شهرکرد –خوزستان است.

 تالاب چغاخور در ۶۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده است . این تالاب در نزدیکی شهر بلداجی و در مسیر جاده شهرکرد به سمت خوزستان است.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

  چغاخور بین ارتفاعات نسبتا بلند برآفتاب در شمال و کلار در جنوب شاهپور ناز در غرب قرار گرفته است و زیباترین تالاب های این استان پهناور به حساب می آید. تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری روی نقشه همانند نگینی در استان چهار محال می درخشد.

 دسترسی به تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری

 مسیر تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری از شهرکرد

یکی دیگر از زیباترین تالاب ایران، تالاب انزلی

 برای اینکه از شهرکرد بتوانید به سمت تالاب چغاخور بروید باید وارد مسیر شهرکرد- خوزستان شوید و از شلمزار و گهرو عبور کنید درست قبل از ورودی جاده ای که به سمت ایذه میرود خود را به سمت تالاب چغا خور بخواهید.

 مسیر تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری از بروجن

 دسترسی به این تالاب بروجن به این شکل است که باید از جنوب غربی شهر وارد جاده بلداجی  شوید بعد از گذران از بلداجی آوارگان و کلبی بک به تالاب می رسید.

معرفی تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری

 تالاب یک تالاب بین المللی بسیار معروف است و از جاذبه های گردشگری استان به حساب می آید که در ارتفاعات دوهزار و ۱۰۰ متری کوهستان مرکزی زاگرس و در بین علفزار های پهناور و دامنه کوههای کلار قرار گرفته است و تالاب‌های مهم کشور به لحاظ زیستگاه پرندگان آبزی به شمار می‌آید.

 انعکاس چشم انداز بسیار دیدنی طبیعت پیرامون و رقص همراه با آواز پرندگان بر سطح تالاب بسیار چشم‌نواز شده است در فصل بهار در یک سوی تالاب کوه های سربه فلک کشیده و سفید پوش و در سمت دیگر درختان و چمنزار های بسیار وسیع و سرسبز را خواهید دید.

 این منطقه در تابستان محل ییلاق عشایر بختیاری می شود که تماشای زندگی باصفا و دلگرمی شان به اندازه تماشا کردن زیباییهای چغاخور برای گردشگران جذاب است. عواملی مانند قرار گرفتن در مسیر جاده اصلی و برخوردار بودن از انواع گیاهی و جانوری بسیار بالا در مجاورت با سه تالاب علی آباد گندمان سولقان باعث شده است که اهمیت این تالاب‌ها دوچندان شود و تالاب را در زمره یکی از کانون های گردشگری استان قرار گیرد و سال ۱۳۷۸ به دلیل گونه های جانوری بسیار نادری که در این منطقه زیست داشتند سازمان حفاظت از محیط زیست چغاخور را به یک منطقه شکار ممنوع تبدیل کرده است منطقه شکارممنوع بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار مساحت دارد .

 گفتنی است که چغاخور از دو کلمه فارسی و ترکی به وجود آمده است و به این صورت که خور در فارسی به معنی آفتاب است و چوقا به زبان ترکی یعنی تپه مرغزار به این ترتیب چغاخور به معنای مغزار خورشید است.

 بهترین زمان سفر به تالاب چهارمحال و بختیاری

تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری روی نقشه
تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری روی نقشه

 زمان مناسب برای سفر کردن به تالاب در بهار و تابستان است که هوای خنک و طبیعت آن برای هر گردشگری بسیار جذاب است. فصل بهار سرسبزی و طراوت خاصی به طبیعت اطرافش می بخشد تالاب در تابستان با حضور عشایر بختیاری بسیار جذاب تر شده است.

 رویش شقایق های وحشی فصل مناسب ماهیگیری است از دیگر جذابیت‌های چغاخور در بهار و تابستان این است که  آب و هوای رو به سردی را در این منطقه تجربه خواهید کرد.

کوهستان های  منطقه شامل مناظر  بسیار فوق العاده از یخ زدن تالاب و کوه سر به فلک کشیده و  برفی هستند که برای دوست داران این نوع طبیعت بسیار جذاب تر از بهار و پاییز می شود.

 در سفر به تالاب در زمستان حتما باید تجهیزاتی مثل لباس گرم و کفش مناسب برای سفر کردن داشته باشید.

فصل بهار سرسبزی و طراوت خاصی به طبیعت اطرافش می بخشد تالاب در تابستان با حضور عشایر بختیاری بسیار جذاب تر شده است و رویش شقایق های وحشی و فصل مناسب ماهیگیری از دیگر جذابیت‌های چغاخور در بهار و تابستان است.

میانگین بارش سالانه چیزی حدود ۵۰۰ تا ۷۵۰ میلی متر در نوسان قرار دارد عمق تالاب در زمان بیشترین بارندگی به ۳ متر می رسد

تفریحات تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری

 پرنده نگری

 این تالاب یکی  از ۱۰۵ تالاب مهم کشور برای پرندگان است که به دلیل میزبانی از پرندگان در معرض خطر در طبقه مهمترین تالاب های کشور قرار گرفته است.

 پرندگان مهمترین جانداران این تالاب هستند که از اواخر پاییز تا اواخر زمستان به سمت این مکان می آیند و فرصتی بسیار مناسب برای پرنده نگری را در اختیار علاقه مندان و گردشگران می گذارند

 ماهیگیری

 تالاب برای ماهیگیری گزینه ایده آلی به حساب می آید در واقع وجود انواع ماهی ها در تالاب باعث شده است که از اواسط اردیبهشت تا اواخر شهریور به یکی از مقاصد مهم برای ماهیگیری تبدیل شود. ماهیگیری را صرفاً برای تفریح انجام دهید و از صید بیش از حد ماهی ها در این منطقه خودداری کند اگر از علاقه مندان به این فعالیت هستید باید از اداره سازمان حفاظت از محیط زیست منطقه مجوز دریافت کنید.

 طبیعت گردی

شقایق های وحشی گزینه‌ای بسیار ایده آل و مناسب را پیش روی شما برای تفریح می‌گذارد چغاخور با کوه ها و دشت های وسیعی که در اطراف آن وجود دارد  همانند تابلوی بی نظیر می درخشد.

 از اردیبهشت تا مهر ماه به علت کم شدن آب است سبزه زار های اطراف چغاخور بیشتر می‌شود و تصویری شگفت انگیز را مقابل چشمانتان خواهید دید در فصل بهار دشت های حاشیه این تالاب  با دارابودن گلهای شقایق بهشتی رویایی رنگ قرمز را پیش روی شما خواهد آورد.

جالب است بدانید یک باغ چند صد ساله در منطقه چغاخور قرار  دارد که قدمت آن به زمان حکومت زندیه باز می گردد.

 درختان تنومند و همچنین چنارها سربه فلک کشیده ای در این باغ وجود دارد که می توانید ساعاتی را در این منطقه بگذرانید و لذت ببرید. 

این باغ در حال حاضر به علت نزدیکی به تالاب و سد چغاخور موقعیت خاصی برای پذیرش توریست‌ها دارد اگر به این منطقه سفر کردید بازدید از ان را فراموش نکنید.

 قایق سواری

 در تابستان و بهار که مسافران و گردشگران بیشتر به سمت تالاب می ایند قایق سواری  رونق ویژه ای دارد و  یکی از تفریحات بسیار مهم  است.

 کوهنوردی

 تالاب چغاخور که در دهستان چغاخور و در میان دامنه ارتفاعات قرار گرفته است و در سمت جنوب غربی در از کوههای کلار قرار دارد با ارتفاع ۳۸۳۰ متر از سطح دریا مقصد مناسبی برای گردشگران و کوهنوردان است قله در فصل زمستان پوشیده از برف است و به دلایلی مثل مدت زمان طولانی دوره ریزش برف در این منطقه دمای پایین و هوا و ماندگاری برق باعث میشود یخچال های دائمی به نام برف پیر ایجاد می شود.

همچنین ارتفاعات کوه صخره‌ای و دیواره های آن به ۲۷۷۵ متر می رسد و محل مناسبی برای کوهنوردی می شود

 تماشای عشایر بختیاری

 چغاخور از منطقه بسیار خوش آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری است که ییلاق خان ها و بختیاری بوده است امروز عشایر بختیاری در این تالاب‌ها سکونت می کند و در نتیجه تماشای آنها از دوردست اعداد در میان این عشایر خونگرم می تواند بسیار خاطره انگیز شود .امکان آشنایی با  آداب و رسوم عشایر بختیاری صنایع دستی بی نظیرشان شیوه زندگی و زبان و گویش بختیاری آنها بسیار دل انگیز است

 امکانات لازم برای سفر به تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری

 سفر به تالاب در یک روز انجام می‌شود و برای چنین سفری معمولا به وسایلی مانند کرم ضد آفتاب کلاه آفتابی عینک لباس گرم تلفن همراه شارژر پاور بانک دوربین عکاسی آب آشامیدنی چراغ قوه زیرانداز کیسه زباله و خوراکی های کم حجم آب آشامیدنی چراغ قوه زیرانداز کیسه زباله و خوراکی های کم حجم داشته باشید

برای کمپینگ در کنار تالاب حتما چادر مسافرتی، کیسه خواب، پتو، لباس اضافی، زیرانداز ضدآب و… همراه خود داشته باشید.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.