گرجستان؛ کشوی کوچک اما پر جاذبه

گرجستان
0

کشور گرجستان با مساحت 69700 در قفقاز جنوبی واقع شده و با قرار داشتن در دو قاره اروپا و آسیا یک سرزمین اوراسیایی محسوب می شود. این کشور از شمال با روسیه، از غرب با دریای سیاه، از جنوب با ارمنستان و ترکیه و از جنوب شرقی نیز با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. در این کشور چهار میلیون نفر زنذگی می کنند که بیش از 83 درصد آنها را گرجی ها تشکیل می دهند.

این سرزمین با داشتن شهرهایی چون باتومی، تفلیس، تلاوی و مستیا توانسته در زمینه صنعت توریسم جایگاه بالایی پیدا کند. نام گرجستان برای ما چندان نا آشنا نیست. اهالی فوتبال این کشور را با گل پژمان جمشیدی به گرجستان به یاد می آورند. گلی که به عنوان تنها گل ملی این بازیکن مطرح فوتبال بارها بازدید شد و تا مدت ها نام این کشور را بر سر زبان ها انداخت. این کشور کمی از شهرت خود را مدیون برگزاری کنسرت گرجستان و رقص گرجی نیز هست.

اگر به دنبال سرزمینی خوش آب و برای زندگی می گردید، قطعاً شیوه مهاجرت به گرجستان دغدغه شماست و می خواهید بدانند رفتار مردم گرجستان با ایرانیان چگونه است. شاید بخواهید از قوانین جدید گرجستان برای ایرانیان نیز بدانید و یا از روش اخذ ویزا گرجستان مطلع شوید. واحد پول گرجستان، قیمت لاری گرجستان، آدرس سفارت گرجستان در تهران، قوانین کشور گرجستان و سوغات کشور گرجستان از دیگر سوالات شما خواهد بود. پاسخ به تمام این سوالات را در مقاله پیش رو خواهید یافت.

کشور گرجستان کجاست؟

کشور گرجستان
کشور گرجستان

بهتر است قبل از هر چیز بدانیم این کشور در کجای جهان قرار دارد. گرجستان کشوری کوچک است که در دو قاره آسیا و اروپا گستره شده. یعنی شما با کشوری دو قاره ای و جذاب روبرو هستید. کوهستان ها، سواحل، رودخانه ها در سراسر این کشور گستره شده اند و همین امر ظرفیت های توریستی آن را بالا برده است. تراکم جمعیت در کشور گرجستان بسیار پایین است؛ البته به استثنای تفلیس که نزدیک به 50 در صد جمعیت را به خود اختصاص داده است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

پایتخت گرجستان همین تفلیس پر جمعیت و شلوغ است. شهری که چشمه های آب گرم در سراسر آن دیده می شود و جالب است که نام این شهر نیز برگرفته از همین چشمه هاست؛ تفلیس یعنی چشمه آب گرم. این شهر با داشتن انواع جاذبه های طبیعی و تاریخی و با نمای در هم آمیخته سنتی- مدرن خود توانسته برای گردشگران بسیار جذاب باشد. البته پس از باز کردن نقشه گرجستان نام شهرهای توریستی دیگری را نیز خواهید دید که باتومی از بهترین آنهاست. پرچم گرجستان به عنوان پرچمی غیر نظامی، در سال 2004 به رسمیت شناخته شد. در این پرچم نماد صلیب را با رنگ قرمز خواهید دید.

آب و هوای گرجستان تفلیس

 این سرزمین دارای آب و هوای معتدل تا نیمه گرمسیر است. آب و هوای این کشور تحت تأثیر کوه های بلند قفقاز که مانعی بر سر راه بادهای سرد شمالی هستند، معتدل و بارانی است. البته باید بدانید که قسمت های مختلف این کشور دارای آب و هوای متفاوت است و کشور گرجستان به کشوری چهار فصل معروف است. به طوری که مناطق مرکزی آن آب و هوای خشک دارد و قسمت های کوهستانی آب و هوایی سرد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

خوشبختانه سفر به این شهر در تمام روزهای سال پرطرفدار است و تورها به صورت پیوسته برگزار می شود. اگر چه سرمای زمستان و گرمای تابستان کمی از رونق مسافرت به این سرزمین کم می کند، اما هرگز به حدی نیست که آن را متوقف سازد. بهار این کشور با هیچ کدام از فصل ها قابل مقایسه نیست. هوای معتدل، آسمان صاف و طبیعت زیبا در بهار گرجی پیش روی شماست.

دین و دنیای مردم گرجی

دین! شاید برای سفر به هر کشوری نخست باید از دین مردمان آن پرسید! اگر چنین سوالی در مورد کشور گرجستان دارید، بدانید که دین رسمی در این کشور مسیحیت است و اغلب مردم این سرزمین مسیحی هستند. مسیحیان این کشور پیرو مذهب ارتدوکس هستند. این کشور مسلمان نیز دارد که ده در صد جمعیت آن را تشکیل می دهند.

مسلمان این کشور نیمی شیعی و نیمی سنی هستند. تفلیس و گاردابانی دو مرکز عمده شیعه نشین این سرزمین به شمار می آیند. اگر بخواهیم نگاهی به پراکندگی ادیان در این کشور داشته باشیم، باید به ترتیب به مسیحیان ارتدوکس با 83 درصد، مسلمان با 10 در صد، مسیحیان ارمنی با 4 در صد و مسیحیان کاتولیک با 1 در صد اشاره کنیم. یک در صد مردم این کشور نیز پیرو دیگر دین ها هستند. جالب است بدانید که مساجد این کشور بارها تخریب شده اند.

شاید برایتان سوال باشد که کشور گرجستان کجاست و زبان و خط آن چیست! گرجستانی ها صاحب یک زبان قدیمی و خطی اصیل هستند که هر دو گرجی نام دارند و دانستن آنها برای مهاجرت به گرجستان خوب است. زبان مردم گرجستان جزء ده زبان قدیمی دنیاست که امروزه نیز کاربرد دارد. خط گرجی مخصوص نوشتن زبان گرجی و سایر زبان های کارتولی است. این خط به عنوان میراثی فرهنگی به ثبت یونسکو رسیده است. پر قدمت ترین کتیبه به جا مانده از این زبان که به نخستین الفبای گرجی نوشته شده، مربوط به سده یک پیش از میلاد است.

در نهایت این را بدانید که کنسرت گرجستان از کنسرت های بسیار معروف در بین مردمان ایران است که خوانندگان مطرح ایرانی در آن اجرا دارند. جالب است بدانید مردم این کشو اهل جشن و رقص گرجی هستند.

واحد پول گرجستان

واحد پول گرجستان لاری است که هر کدام آن از واحدهای کوچکتری به نام تتری تشکیل می شود. هر صد تتری می شود یک لاری. لاری به صورت GEL نمایش داده می شود. قیمت لاری گرجستان از مهم ترین سوالاتی است که مسافران این شهر با آن مواجه هستند. نرخ این پول دارای نوسان است و نمی توان قیمت مشخصی برای آن تعیین کرد.

لیگ گرجستان

لیگ کشور گرجستان معتبرترین لیگ فوتبال در این کشور است. این لیگ از سال 1990 برگزار شده و تا اکنون نیز ادامه یافته است. 12 تیم در این لیگ شرکت دارند که برای صعود به رتبه برتر با یکدیگر رقابت می کنند. برترین و پر افتخار ترین باشگاه فوتبال در این کشور، دینامو تفلیس نام دارد که 16 بار قهرمانی در این لیگ را در کارنامه خود ثبت کرده است و پرچم گرجستان را بالا برده. تورپدو کوتائیسی و دبلیو آی تی در رتبه های بعدی قرار دارند. تیم ملی این کشور با ایران نیز بازی داشته و گل پژمان جمشیدی به گرجستان یادآور آن است. با گرفتن اقامت گرجستان می توانید همه ساله این لیگ را دنبال کنید.

گردشگری گرجستان و جذاب ترین شهرهای توریستی آن

سازمان جهانی توریسم گرجستان را با رشد 28 در صدی، از نظر شاخص رشد در رتبه چهارم جهان جای داده است. رشد گردشگری این کشور در سال 1016 رتبه نخست را در اروپا به خود اختصاص داده است. آب و هوا را می توان مهم ترین عاملی دانست که این کشور را به مقصدی توریستی تبدیل کرده است. عدم نیاز به ویزا گرجستان برای سفر، دومین عاملی است که تورهای گرجستان را پر عرضه و تقاضا کرده است.

نزدیکی و همسایگی ایران و گرجستان نیز دلیلی بر بالا بودن آمار سفر به گرجستان در بین ایرانیان است. تورهای گرجستان هزینه مناسبی نسبت به دیگر تورهای خارجی دارند و این امر نیز در کنار سایر عوامل نامبرده سفر ایرانیان به کشور گرجستان را توجیه می کند. پس برای یک سفر ارزان و جذاب می توانید روی گرجستان تفلیس حساب ویژه باز کنید.

این کشور چند شهر توریستی جذاب دارد که همگی پر مسافر و محبوب هستند. از این شهرها می توان به تفلیس، باتومی، تلاوی و مستیا اشاره کرد. با هم سری خواهیم زد به این چهار شهر و مروری خواهیم داشت بر مهم ترین جاذبه های آنها.

تفلیس؛ پایتخت شلوغ و پر جذبه

تفلیس نه تنها به عنوان بزرگ ترین شهر و پایتخت گرجستان که به سبب جذابیت های طبیعی و تاریحی خود، از پر مسافرترین مناطق این کشور محسوب می شود. با باز کردن نقشه گرجستان خواهید دید که پایتخت در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است. قرار گرفتن این شهر در مسیر شرق و غرب موقعیتی مهم به آن بخشیده و پیش از بیش آن را برای مسافران جذاب ساخته است. این شهر دارای تابستان های گرم و زمستان هایی تقریباً سرد است. اغلب ساکنان آن که به بیش از دو میلیون می رسند، گرجی هستند.

 دیدنی ترین جاذبه های تفلیس

 • قلعه ناریکالا
 • کارتلیس ددا
 • کلیسای متخی
 • برج ساعت
 • پل صلح
 • پارک رایک
 • چاپخانه زیر زمینی استالین

باتومی با سواحل رویایی

باتومی کشور گرجستان کجاست؟ جایی است که شهرت خود را مدیدن سواحل و به ویژه هتل های لوکس ساحلی است. شهری که پناهگاه تابستانه گرجی ها محسوب می شود. این شهر در کرانه دریای سیاه قرار دارد و مرکز جمهوری آجارا می باشد. در بین افرادی که قصد مهاجرت به گرجستان را دارند، این شهر طرفداران زیادی دارد. باتومی یا باطوم دومین شهر بزرگ گرجستان پس از تفلیس است.

توریسم و قمار پایه های اصلی اقتصاد این شهر هستند که در کنار صنایعی چون کشتی سازی و صنایع غذایی رشد اقتصادی این شهر را تضمین کرده اند. در این شهر می توانید از مکان هایی جذاب دیدن کنید و سفری پر خاطره را برای خود رقم بزنید. لازم به ذکر است کنسرت گرجستان در این شهر نیز برگزار می گردد.

دیدنی ترین جاذبه های باتومی

 • بلوار باتومی
 • سواحل جذاب باتومی
 • مجسمه علی و نینو
 • دریاچه نوری گلی
 • آبشار ماخونتستی
 • باغ گیاه شناسی
 • دلفیناریوم باتومی

تلاوی؛ شهر تاریخ

تلاوی دیگر شهر زیبا و جذاب کشور گرجستان است که در لیگ گرجستان هم شرکت دارد. این شهر در شرق کشورش قرار دارد و مرکز استان کاختی است. جمعیت تلاوی 22000 نفر است. این شهر زمانی پایتخت پادشاهان کاختی بود و اکنون با تاریخی غنی در مسیر گردشگران قرار دارد. با گرفتن اقامت گرجستان و بازدید از تلاوی می توانید شاهد انواع جاذبه های توریستی چون مناظر طبیعی و عبادتگاه ها باشید.

دیدنی ترین جاذبه های تلاوی

 • صومعه های شوماتا
 • جاده گومبوری
 • کلیسای جامع
 • درخت غول پیکر
 • قلعه باتونیس
 • مقبره هراکلیوس دوم
 • صومعه ایقالتو

استپان تسمیندا با تفریحات جذاب کوهستانی

این شهر که احتمالاً نام آن را نشنیده اید، در شمال نقشه گرجستان قابل مشاهده است. در ناحیه مشهوری به نام متسخنتا متیانتی. این شهر بیش از همه به سبب تاریخ غنی اش و تفریحات مهیجش مسافرپذیر است. این شهر در ناحیه کوهستانی و مرتفع قفقاز قرار گرفته و مکانی برای انواع ورزش های جذاب چون اسب سواری، کوهنوردی، یخ نوردی، دوچرخه سواری و غیره است. استپان تسمیندا پرچم گرجستان را در زمینه تفریحات بالا برده.

دیدنی ترین جاذبه های  استپان تسمیندا

 • کلیسای ترینیتی گرگتی
 • دره ترسو
 • کوه قازبگی
 • آبشار گولتی

مستیا؛ شهر رویارویی با طبیعت چشم نواز

هنگام سفر به گرجستان نام مستیا را نیز خواهید شنید. شهری که 1973 نفر جمعیت دارد و 1500 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. در این شهر نیز مهمان انواع جاذبه های طبیعی و تاریخی خواهید بود که نوید سفری پر خاطره را به شما خواهند داد.

دیدنی ترین جاذبه های مستیا

 • موزه تاریخ و قوم نگاری
 • پیست اسکی
 • یخچال های چالادی
 • کوه های اوشابا
 • موزه خانه میخائیل خگیانی
 • دریاچه کرولدی

سوغات کشور گرجستان چیست؟

سفر به کشور گرجستان همان طور که گفته شد سفری ارزان خواهد بود؛ البته به نسبت دیگر سفرهای خارجی. به همین سبب شاید بخواهید در این شهر خرید سوغاتی را تجربه کنید. پس بهتر است با انواع رهاوردهای سفر خود آشنا شوید و بدانید که برای خرید هر کدام از آنها باید به کدام قسمت این کشور مراجعه نمایید.

 • چورچخلا

این واژه عجیب، نام یک خوراکی خوشمزه است. سوغاتی که دهان شما را شیرین و انگورین خواهد کرد. این سوغات نوعی آب نبات است که با انواع مغزها مانند گردو و فندق به نخ کشیده شده و در آب انگور غلیط خوابانده می شود. پس از خشک شدن این مواد، شما با یک خوراکی سوسیس مانند و رنگ رنگ سر و کار دارید که بسیار مقوی  خوش طعم است.

 • خنجر گرجی

خنجرهای گرجی نیز در قالب سوغاتی پایتخت گرجستان بسیار معروف هستند. خنجرهایی دست ساز دارای دو لبه که با غلاف های حکاکی شده نگاه شما را به خود جلب می کنند. این سوغاتی را می توانید از دست فروشی های این کشور خریداری کنید.

 • کانستی

در پاسخ به سوال کشور گرجستان کجاست و سوغاتی آن چیست به نام کانستی هم می رسیم. این سوغاتی نوعی ظرف نوشیدنی است و صنایع دستی محسوب می شود. این ظروف با استفاده از شاخ حیواناتی چون گاو نر یا قوچ ساخته می شود و در مهمانی ها مورد استفاده قرار می گیرند. تزئینات و حکاکی های روی این ظروف آنها را بسیار دیدنی می سازد.

این رهاورد بیش از آنکه کاربرد ظرف داشته باشد، در قالب یک نماد تزئینی جلوه می کند. به یاد داشته باشید برای خارج کردن صنایع دستی این کشور داشتن ویزا گرجستان کافی نیست و حتماً باید مجوز وزارت فرهنگ را داشته باشید.

 • پاپاخی

اگر رمان معروف سمفونی مردگان را خوانده باشید، بارها این اسم به گوشتان خورده است. یکی از شخصیت های رمان به طور مرتب واکنش های خود را به اتفاقات با برداشتن و گذاشتن پاپاخ القا می کند. پاپاخ یک کلاه پشمی و بزرگ است که یک سوغاتی مردانه و سنتی محسوب می شود. کسانی که برای دیدن لیگ گرجستان وارد این کشور می شوند می توانند این سوغات را برای دوستان خود تهیه کنند. البته قبل از ورود به این شهر بهتر است قوانین کشور گرجستان را مرور کنید.

 • پنیر گرجی

اگر عاشق پنیر هستید، حتماً پنیرهای خوش طعم گرجی را امتحان کنید. این کشور در ساخت پنیر سابقه ای طولانی و درخشان دارد. اگر چه این پنیر در هر مغازه ای یافت می شود، اما برای خرید آن بهتر است به محل های مخصوص فروش پنیر گرجی بروید. پنیرهای این کشور انواع مختلفی دارند که برای سوغاتی نوع دودی آن به سبب ماندگاری طولانی مناسب تر است. در سفر به این کشور شرکت در کنسرت گرجستان را نیز فراموش نکنید.

همه چیز درباره مهاجرت به گرجستان

امروزه مهاجرت به کشورهای خارجی در بین ایرانیان باب شده است. این امر به هر دلیلی که باشد این دغدغه را در ذهن مسافران ایجادکرده که کدام کشور خارجی برای مهاجرت گزینه بهتری است. گرجستان از گزینه های خوب برای اقامت ایرانیان است؛ زیرا در همسایگی آن واقع شده و رفتار مردم گرجستان با ایرانیان نیز خوب است. قوانین جدید گرجستان برای ایرانیان نیز سختگیرانه وضع نشده. سفارت گرجستان در تهران در در خیابان پاسداران، گلستان دوم واقع شده است. گرفتن اقامت گرجستان از روش های زیر امکانپذیر است:

اقامت از راه تحصیل

تحصیل در مدارس و دانشگاه یکی از راه های اقامت در این کشور است. افراد زیر 18 سال می توانند در مدارس کشور گرجستان مشغول به تحصیل شوند. برای اخذ این گونه ویزا داشتن یک سرپرست در این کشور ضروری است. درس خواندن در مدارس گرجستان همانند ایران رایگان می باشد.

اگر برای تحصیلات عالی این خاک را انتخاب کرده اید، باید بدانید مدت زمان دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب، 3 تا 4، 2 و 3 سال است. همین طور باید بدانید که دانستن زبان گرجی یک از الزامات درس خواندن در این کشور است. برای اقامت در این کشور دانستن واحد پول گرجستان و قیمت لاری گرجستان نیز ضروری است. آشنایی با پرچم گرجستان و نقشه گرجستان نیز به کارتان خواهند آمد.

اقامت از طریق کار

اگر چه کاریابی در گرجستان تفلیس دشوار است، اما غیر ممکن نیست. نرخ بیکاری این کشور بسیار بالاست و این امر مسافرت های کاری را با محدودیت مواجه ساخته. با این حال اگر در زمینه ای تخصص دارید با تأیید کارفرما می توانید اقامت کاری بگیرید. شما باید پس از مکاتبه با شرکت های این کشور، رزومه کاری و تحصیلی خود را ارسال نمایید و منتظر صدور یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما باشید. ویزای کاری یک ساله صادر می شود و قابل تمدید است.

اقامت به روش سرمایه گذاری

اگر امکان سرمایه گذاری در این کشور را داشته باشید، بهترین روش اقامت از آن شماست. سرمایه گذاری در این کشور به سه روش قابل انجام است: ثبت شرکت، خرید ملک و خرید اوراق قرضه. این کشور نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد و به همین دلیل از این نوع اقامت استقبال می کند.

اقامت به شرط ازدواج

با یک فرد گرجستانی ازدواج کنید و اقامت بگیرید. این راه دیگری برای گرفتن اقامت در کشور گرجستان است. تولد فرزند و گرفتن تابعیت نیز روش دیگری برای علاقه مندان به سکونت در کشورهای خارجی است. انتقال تابعیت در گرجستان تفلیس از طریق سیستم خون است. یعنی فردی که پدر و مادری گرجستانی داشته باشد می تواند با مهاجرت به این کشور تابعیت بگیرد.

گرجستان ویزا می خواهد؟

کسانی که می دانند کشور گرجستان و پایتخت گرجستان کجاست و قصد سفر به آن را دارند، بسیار خوش شانس هستند؛ سفر توریستی به این کشور ویزا گرجستان نمی خواهد. البته به شرطی که گشت و گذارهایتان بیش از 45 روز طول نکشد. ویزا در دو نوع یک بار ورود و چند بار ورود قابل اخذ است. ویزای یک بار ورود 30 روز اعتبار دارد و ویزای چند با ورود 5 سال. با گرفتن ویزای نوع 2، می توانید در هر 180 روز، 90 روز اقامت گرجستان را تجربه کنید.

قوانین کشور گرجستان

سفر به هر کشوری مستلزم اطلاع از قوانین آن کشور است. مسافران گرجستان نیز برای سفری امن باید با قوانین این کشور و به ویژه قوانین جدید گرجستان برای ایرانیان آگاهی داشته باشند. قانون اساسی این کشور در سال 1995 به تصویب رسید و در همان سال اجرایی شد. در ادامه با قوانین این سرزمین در قالب چند توصیه آشنا خواهید شد. به یاد داشته باشید در سفر به این شهر و دیدن بازی های لیگ گرجستان این نکته ها را رعایت کنید.

– بدون گواهی پزشک داروهای آرامبخش همراه نداشته باشید!

– همراه داشتن مواد مخدر، سلاح های گرم و سرد، قرص های ترک اعتیاد و موارد روانگردان ممنوع است!

– بیش از 20 بسته سیگار را حمل نکنید!

– خروج ارز خارجی فقط تا سقف 500 دلار مجاز است.

– حیوانات خانگی شما باید گواهی سلامت و گذرنامه حیوان خانگی داشته باشند.

– در پرواز به سمت گرجستان تفلیس ساک دستی حمل نکنید!

– خروج صنایع دستی از این کشور مشروط به داشتن مجوز از طرف وزارت فرهنگ است.

– و در نهایت برای سفر راحت به این کشور، از قیمت لاری گرجستان مطلع شوید.

اطلاعات ضروری کشور گرجستان

پایتخت گرجستان: تفلیس

آب و هوا: معتدل تا نیمه گرمسیر

شهرهای توریستی: تفلیس، باتومی، مستیا، تلاوی

آدرس سفارت گرجستان در تهران: خیابان پاسداران، گلستان دوم، پلاک 92

نقشه گرجستان: سفید با نماد صلیب قرمز

بهترین باشگاه لیگ گرجستان: دینامو تفلیس

واحد پول گرجستان و قیمت لاری گرجستان: لاری با نوسانات زیاد

ویزا گرجستان: برای سفرهای زیر 45 روز لازم نیست

رفتار مردم گرجستان با ایرانیان: خوب

سوغات کشور گرجستان: پاپاخ،  کانستی، پنیر گرجی، خنجر گرجی

سخن پایانی

گرجستان ویزا میخواهد
گرجستان ویزا میخواهد

گرجستان یکی از بهترین مقاصدی است که می توانید به آن سفر کنید؛ زیرا پاسخ به سوال «گرجستان ویزا می خواهد؟» «خیر» است. همچنین اقامت گرجستان یکی از بهترین گزینه های انتخابی مهاجران است. سرزمینی که با گل پژمان جمشیدی به گرجستان آن را به یاد می آورید و با کنسرت گرجستان با خواننده های معروف از آن یاد می کنید.

این کشور در دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته و در فضایی اوراسیایی از شما پذیرایی می کند. تفلیس گرجستان، باتومی، تلاوی و مستیا از مهم ترین شهرهای توریستی این کشور هستند که پرچم گرجستان را به اهتزار در آورده اند و اغلب تورهای گرجستان به مقصد آنها برگزار می گردد. در این کشور می توانید شاهد سواحل جذاب و انواع بناهای تاریخی باشید و همچنین غذاهای جالبی را امتحان نمایید.

سفر به این کشور نسبت به دیگر سفرهای خارجی ارزان است. به این ترتیب شما با انتخاب کشور گرجستان به عنوان مقصد، یک سفر پرجاذبه و ارزان را نصیب خود کرده اید. برای تمامی مسافران این شهر و کسانی که قصد مهاجرت به گرجستان را دارند، آرزوی سلامتی و شادکامی داریم.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.