گنبد خشتی مشهد؛ جاذبه ای زیارتی- تاریخی

گنبد خشتی

یکی از جاذبه های زیارتی گنبد خشتی مشهد است که می توان آن را جاذبه ای تاریخی نیز قلمداد کرد. این گنبد در واقع یک امامزاده است که به سبب شهرت گنبد خشتی مشهد به این نام معروف شده است.

علاقه مندان به بناهای سنتی می توانند با بازدید از این بنا با معماری اصیل ایرانی آشنا شوند.  همچنین زائران عزیز  می توانند این امامزاده را در برنامه های سفر مشهد خود بگنجانند و در این مکان یکی از نوه های امام موسی بن جعفر (ع) را زیارت کنند.

جاذبه های زیارتی مشهد

مشهد شهری زیارتی است که اصلی ترین جاذبه آن حرم مطهر رضوی می باشد. در واقع اینکه مشهد توانسته عنوان پایتخت معنوی ایران را از آن خود کند به دلیل وجود همین مکان مقدس است. حرم به عنوان مهم ترین و اصلی ترین جاذبه زیارتی این شهر حتی لحظه ای از زائر خالی نیست.

روزانه افراد زیادی به شوق حضور در این مکان مقدس دل به جاده می زنند و راه سفر را بر خود هموار می کنند. با این وجود این مکان تنها جاذبه زیارتی این شهر نیست. شما در کنار حرم می توانید شاهد بسیاری از بناهای مذهبی دیگر باشید که همه در سایه آرامگاه منور رضوی در این شهر حضور دارند.

اگر بخواهیم از چند جاذبه مذهبی این شهریاد کنیم نام مسجد گوهرشاد شاید بیشتر برای شما آشنا باشد. این شهرت به سبب موقعیت مکانی این بناست.

بنای مسجد گوهرشاد در دل حرم مطهر رضوی ساخته شده و در میان مهم ترین جاذبه زیارتی مشهد قرار گرفته است. ساخت این مسجد مربوط به دوران تیموریان است و با نشانه هایی که از آن دوران با خود دارد  می تواند نظر تاریخ شناسان را نیز به خود جلب کند.

از دیگر بناهای مشهد که به نوعی می توان آن را جاذبه ای زیارتی – تاریخی محسوب کرد امام زاده ای است که به گنبد خشتی مشهور گردیده. در این مطلب قرار است گنبد خشتی مشهد را بیشتر بشناسیم.

امام­ زاده ای که به نام گنبدش مشهور شده

گنبد خشتی مقبره و ضریح یکی از نوه های امام موسی بن جعفر به نام امیر سلطان غیاث الدین محمد است. البته اینکه شخصیت دفن شده در این مکان امام زاده باشد چندان مطلب موثقی نیست.

چرا که برخی ها داستانی دیگر از این بنا تعریف کرده اند. داستانی که این بنا را مزار یکی از طبیبان سپاه هارون الرشید معرفی می کند که در راه مرو درگذشته و در این منطقه دفن شده است.

این گنبد از سازه های دوران تیموریان است که در دوره های بعدی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته. محققان قدمت این مجموعه را به 600 سال پیش می رسانند. اگر چه بنای اولیه این امام زاده اصلاً به چیزی که اکنون می بینید شبیه نبوده است.

در واقع گنبد خشتی در دوره شاه عباس اول صفوی با خشت وبه صورت  بسیار ساده ساخته شده بود بدون اینکه شامل تزئینات و یا گلدسته های کنونی اش باشد.  با این وجود این بنا می تواند نمایانگر بسیاری از دوران های ایران باشد. این اثر در سال 1356 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

نشانه های تاریخی گنبد خشتی

برای مسافرانی که قصد دیدن از یک بنای تاریخی را در مشهد دارند این مکان می تواند بسیار مناسب باشد. ساختمان این بنا را می توان به دو بخش تقسیم کرد که اابته به هم متصل هستند: یکی فضای زیر گنبد و دیگری هشتی ورودی.با تور مشهد از کرمانشاه می توانید از هزنیه تور خود کم کنید و برای خرید فرصت بیشتری به خود بدهید.

برای ورود به بخش مقبره که کمی پایین تر از سطح زمین واقع شده است شما باید از دالانی سر پوشیده به بلندی چهار متر عبور کنید.  این دالان که 7/4  متر طول دارد شما را به مقبره خواهد رساند. فضای مقبره و ضریح نیز دارای سقفی بلند به ارتفاع 12 متر است.

شما در این بنا نوشته ها و تزئینات بسیاری را مشاهده خواهید کرد که برای شما جذاب و دیدنی خواهید بود. فضای ساده این بنا که در نام آن نیز نمودار است حس خوشایندی را نصیب انسان می کند. آن هم در دورانی که از مدرن ترین تجهیزات برای ساخت بناها استفاده می شود.

برای اقامت در مشهد بهترین اقامتگاه ها را در اختیار دارید. یکی از هتل هایی که در بهترین شرایط از شما پذیرایی می کند هتل الماس 1 مشهد است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.