گنبد سبز مشهد

گنبد سبز مشهد
2

آیا می دانید که  بقعه سبز مشهد یا همان گنبد سبز مشهد مقبره کدام شخص بزرگوار است؟!

آیا خیلی وقت است که به دنبال فرصتی هستید که از این جاذبه تاریخی مشهد دیدن کنید، اما هنوز فرصت مناسب پیش نیامده است؟!

آیا از محل دقیق مقبره سبز مشهد بی اطلاع هستید و دوست دارید که هرچه  سریع تر از مکان دقیق آن آگاهی یابید؟!

شما در این مقاله علاوه بر اینکه به پاسخ این سوالات می رسید، اطلاعات جامع تری پیرامون مقبره سبز مشهد کسب خواهید کرد؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

گنبد سبز مشهد مقبره کیست؟

این مقبره، محلی است که شیخ محمد مومن عارف استر آبادی در آن جا دفن شده اند این عارف بزرگ شیعه مذهب به دوره صفوی در ایران تعلق دارد، وی در سال ۹۰۴ هجری قمری  در شهر مقدس مشهد وفات یافت.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

این شیخ بزرگ و گرامی هم عصر عالم بزرگ و معروف به نام حر عاملی در قرن نهم بود و زندگی را با تعلیم و تعلم انواع روایت ها، سخنان بزرگان و معصومین، هم چنین به کمک و خدمت به خلق و عبادت، می گذارند؛ یکی از نشانه های وجود ارادت ایشان به معصومین علیه السلام، در خدمت قرار دادن ۳۶ سال عمر گران بها یشان برای مورد بررسی و تطبیق قرار دادن و فعالیت در حوزه روایات و کتب اربعه شیعه بود که بدون اغراق خدمتی ارزشمند به جامعه و تاریخ شیعه بوده است.

گنبد سبز مشهد

از جمله فعالیت های اجتماعی شیخ محمد مومن می توان به این موارد اشاره کرد: ایجاد کردن بنا هایی مانند: عاشور خانه، تاسیس کردن شهر حیدر آباد، کاروان سرا، مسجد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

شیخ محمد مومن تنها یک فرزند داشت اما این فرزند در زمان زندگی پدرش فوت کرد. از جمله افرادی که از نسل شیخ محمد مومن استرآبادی بر جای ماندند؛ یک برادر زاده میرزا بیگ فندرسکی و سه فرزند پسر بودند.

رزرو تور مشهد از تمامی شهر ها هم اکنون از سایت سفرآس24.

شیخ محمد مومن استرآبادی معروف به لقب میر مومن بود و با مذهب شیعه در جنوب هند زندگی می کرد. این بزرگ از سادات استر آباد بود و تعلیم فرزندان شاه عباس صفوی را بر عهده داشت و در زمان شاه محمد خدا بنده از ایران به سفر حج و سپس به دکن رفت. در دکن مدتی ماند و زندگی کرد تا اینکه به مقام پیشوایی از طرف محمد قلی قطب شاهی، کسب نمود. تلاش های شیخ محمد مومن در دکن باعث افزایش قدرت اداری و نیز ‌پیشرفت و گسترش فرهنگ شیعی منجر شد.

گنبد سبز مشهد مقبره

گنبد سبز مشهد یک بنای چند صد ساله ای است که در شهر مقدس مشهد بر جای مانده است و آرامگاه بزرگوار شیخ محمد مومن که در این بنا قرار گرفته شده است به نام گنبد سبز مشهد در بین علاقه مندان یه تاریخ و نیز گردشگران مختلف داخل و خارج از کشور معروف گشته است.

گنبد سبز مشهد؛ مقصد جاذبه تاریخی گردشگران

نمای این مکان در اوایل هم در بدنه و نیز در گنبد ساده، کار شده بود و این جا لازم است که بگوییم در میان قبرستانی قدیمی به نام میر هوا از دوره صفوی واقع شده بود، بعد ها با توسعه شهر و عملیات های مختلف ساختمانی که در قسمت های مختلف مشهد انجام می شد، اطراف این بقعه دیوار کشی شد و با برداشتن قسمت های مختلفی که به آن متصل بود، موقعیت دقیق آن در میدانی که قبل تر معرفی کردیم، جای گرفت. در سال ۱۳۵۳ ه. ش مورد کاشی کاری و مرمت قرار گرفت.

مسجد گنبد سبز مشهد  با این تفاسیر و مشخصاتی که در ادامه بیان می شود، مورد بازدید گردشگران زیادی در هر موقع از سال قرار می گیرد؛

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

فضای داخلی گنبد سبز مشهد به طوری است که دارای چهار قسمت شاه نشین است که ادامه هر کدام از این ۴ قسمت های شاه نشین به درگاه های مختص خود منتهی می شوند.

یکی از قسمت جالب و دیدنی گنبد سبز مشهد  که به احتمال زیاد  برای بسیاری از بازدید کنندگان جذاب است و ممکن است آن ها را بر سر ذوق آورد، وجود کتیبه ای با مضمون حدیثی گرانقدر از پیغمبر اکرم (ص) و نیز صلوات کبیره، است.

در قسمت پایین تر آن اسم نویسنده سطر های مختلف این کتیبه با ارزش و تاریخ آن نوشته شده است؛ نویسنده این کتیبه و تاریخ قید شده در این کتیبه به نام نمقفه حسین ابن محمد  المشهدی و تاریخ ۱۰۵۸ ه. ق نوشته شده است.

و اما قسمت نمای زیبای گنبد سبز مشهد که دارای پلان هشت ضلعی و نیز چهار ایوان دارد که در کنار کاشی کاری های جذاب و منحصر به فرد به کار رفته در بقعه گنبد سبز مشهد جلوه گری خاصی می کند و زیبایی هنر های ایرانی را به رخ می کشد.

علاوه بر اینکه این گنبد طرفداران زیادی در مردم خود اهل مشهد و دیگر مناطق کشور و حتی خارج از کشور داراست،  از جایگاه ویژه ای در بین مردم اهل تصوف و نیز عرفان، برخوردار است.

گنبد سبز مشهد در سال ۱۰۳۶ ساخته شد و نیز در سال های ۱۰۵۵- ۱۰۵۸ کار تکمیل آن مانند مرمت، نماکاری کاشی  و تزئین آن انجام شد.

ممکن است که بعد از بازدید از گنبد سبز مشهد تمایل داشته باشید که بیشتر از این در مورد کرامت ها و نیز چگونگی زندگانی مفید بزرگ دفن شده در این گنبد یعنی شیخ  محمد مومن مشهدی، اطلاعاتی بدست بیاورید؛ به همین منظور ما برای شما این پیشنهاد را داریم که قبل از هر چیز مطالعه کتابی که در این خصوص و با همین عنوان یعنی گنبد سبز مشهد را از دست ندهید؛ این کتاب با قلم آقای مهدی قربانی نوشته شده است و خوشبختانه به سه زبان معروف و محبوب یعنی: انگلیسی، عربی و فارسی ترجمه شده است.

مراجعه و مطالعه این کتاب علاوه بر افزایش سطح آگاهی تاریخی هر فرد، یکی از منابع معتبری شناخته شده است که مطالعه آن بخصوص برای دانشجویان تاریخ و باستان شناسی که به دنبال منبعی ارزشمند تاریخی هستند، بسیار مفید و مثمرثمر خواهد بود.

گنبد سبز مشهد در میان باغ بزرگی جای گرفته است که داخل این بنا را نیز بنا هایی مانند: قبرستان میرهوا، ارگ قدیم شهر مشهد، تکیه سید اسماعیل شاه حیدری که معروف به تکیه آقای شاه است، در بر می گیرند.

در زمینه گنبد سبز مشهد تحقیق ها و بررسی های باستان شناسی انجام شده است که جالب است بدانید که نتایج این تحقیقات نشان دهنده این است که این بنای تاریخی در قسمت بالایی سردابه بزرگ و کوچک که کنار هم قرار دارند و بقایای انسان ها در آن وجود داشته اند، ساخته شده است. سردابه ها خود شامل ظروف عتیقه و زیبایی است مانند: سفال های آبدار در رنگ های مختلف و جذابی از جمله: آبی، سبز، سفید و فیروزه ای.

گنبد سبز مشهد همانطور که قبل تر گفته شد؛ رنگی فیروزه ای متمایل به سبز دارد که هم در روز و در طول شب به رنگ سبز خودنمایی می کند و زیبایی‌ دو چندانی به کل بنا می بخشد.

گنبد سبز مشهد در سال ۱۳۵۶ جز فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و به ثبت رسید.

گنبد سبز مشهد آدرس

گنبد سبز مشهد ادرس
گنبد سبز مشهد

گنبد سبز مشهد با جذابیت های معماری، نقاشی و کاشی کاری های زیبا و انواع هنر های به کار رفته در آن که چشم ها را خیره می کند و نیز حتی باعث می شود که ساعت ها سر جای تان میخ‌ کوب شوید، همانطور که قبل تر بیان شد در شهر زیبا و مقدس مشهد قرار گرفته است و اما آدرس محل دقیق آن برای افرادی که تمایل دارند از این بنای زیبا بازدید کنند و نمی خواهند که لذت تماشا چنین مقبره و بنای تاریخی رو از دست بدهند، در ادامه آورده می شود:

گنبد سبز مشهد در فاصله چند ۱۰۰ متری از حرم مطهر امام رضا (ع) و در خیابانی به نام آخوند خراسانی و نیز در اواسط میدان به همین نام یعنی آخوند خراسانی، مستقر شده است.

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا این مکان تاریخی را به نام گنبد سبز مشهد، نام گذاری کرده اند؟ پاسخ جالب این سوال این است که گنبد سبز مشهد بخاطر   برخورداری رنگ فیروزه ای که نزدیک و متمایل به رنگ سبز است و بخصوص در شب با رنگ سبز چشم نوازی می کند، به نام گنبد سبز مشهد معروف شده است.

برای اینکه از محل دقیق گنبد سبز مشهد آگاهی پیدا کنید و مسافت خود را با موقعیت آنجا بسنجید تا برای بازدید از گنبد سبز مشهد تصمیم نهایی تان را به راحتی بگیرید بهتر است که به موقعیت گنبد سبز مشهد روی نقشه نگاهی بیندازید و سپس به سمت آنجا به  راه بیافتید.

در پایان

اگر قصد سفر به مشهد را دارید و می خواهید بعد از زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) از یک مکان تاریخی منحصر به فرد و بسیار جذاب دیدن کنید که خاطره آن را تا مدت ها در ذهن داشته باشید و برای دیگران نیز تعریف کنید تا شوق بازدید از این سفر زیارتی و تاریخی را در آن ها ایجاد کنید، بازدید از گنبد سبز مشهد را دست ندهید. در این مطلب از سفرآس 24 به طور مفصل با این بنا زیارتی آشنا شدید.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. Mina می گوید

  سلام میخواستم بدونم در مقبره گنبد سبز قبری از دفن شدگان قدیمی باقی مونده ؟

  1. زینب رمضانی می گوید

   سلام
   ابراهیم زنگنه در کتاب مزارات مشهد بزرگ می آورد: بقعه گنبد سبز مدفن سه تن از مشاهیر مشایخ قرن های نهم، دهم و یازدهم به نام های میر همام ( میر حوا ) ، میر حسین چشتی از توابع هرات و میر محمد مومن استر آبادی است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.