معرفی و آدرس غار بیمارآب در مشهد 1402

0

غار بیمارآب مشهد : شهر زیارتی و گردشگری مشهد به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) اغلب مورد حمایت و گزینه ای عالی برای سفر گردشگران و مسلمانان بوده و همچنان می باشد. این شهر علاوه بر اماکن زیارتی و تفریحی فراوان و پاساژها و مال ها دارای جاذبه های طبیعی زیادی برای انواع ورزش های گروهی و شخصی می باشد. غار بیمارآب مشهد یکی از همین جاذبه‌ها است البته علاوه بر این غار غارها و صخره های متعدد بسیاری وجود دارد. یکی از آنها غار مغان و غارهای منطقه کلات هستند. با من در سفرآس 24 همراه باشید تا بیشتر به معرفی غار بیمار آب شگفت انگیز بپردازیم.

غار بیمار آب چگونه است

غار بیمارآب در مشهد

برای معرفی غار بیمار آب مشهد ابتدا بهتر است وضعیت کنونی آن را بررسی کنیم. پس با من همراه باشید. این غار ناشناخته و البته مورد استقبال کوهنوردان و صخره نوردان قرار دارد. از مکان های دیدنی مشهد به شمار می‌رود. خبر خوش برای عاشقان آب بازی و آب، اینجا جریان آب در کف غار بیداد می کند چکمه را فراموش نکنید.

قطعا از آنچه گفتیم دریافتید که هوا در این غار سرد و مرطوب است پس لباس گرم فراموش نشود. از آنجا که بر روی بلندی واقع است پس قلاب و طناب و تجهیزات کوه نیز مورد نیاز است. اما فکر می کنید چرا نام این غار بیمارآب است؟ جالب ترین قسمت آن این است که مردمان بومی بر این عقیده اند این غار حیوانات بیمار را شفا می دهد. به همین علت بیمارآب نام گرفته است. جالب است نه؟

اگر تور هوایی مشهد از کرمانشاه را رزرو کرده اید و به تنهایی به داخل غار بیمار آب مشهد می روید و اهل ماجراجویی هستید به شما اخطار می دهم اینجا شوخی بردار نیست. یک چاه عمیق چیزی حدود 15 متر در ابتدا مسیر یعنی همان اول غار وجود دارد پس دقت کنید و چراغ قوه را فراموش نکنید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

جالب است بدانید که انتهای غار و بعد از این چاه عمیق آب‌های چکیده از سقف غار جمع شده و تشکیل یک حوضچه نسبتا عمیق را داده است. دقیقا آب همین حوضچه رسوبی از قندیل های قار است که خاصیت درمانی بالایی برای حیوانات دارد پس اگر حیوان خانگی بیمار دارید یک قمقمه همراه داشته باشید.

خرافه یا واقعیت غار بیمار آب

افراد بومی همانطور که پیش از این گفتیم هرگاه از همه دارو و درمان ها برای حیوانات اهلی خود قطع امید می کنند به دهانه غار بیمار آب مشهد حیرت انگیز می آیند تا داروی طبیعی ببرند. با یک سطل با طنابی بلند که راهی چاه عمیق می شود و به حوضچه رسوبی می رسد تا آب شفا بالا بیاورد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

البته خرافه یا واقعیت نمی دانم آنها بر این باورند که این سطل را نباید بر روی زمین گذاشت وگرنه خاصیت خود را از دست می دهد و دیگر تنها آبی معمولی است. این آب را به خورد دام های خود می دهند و یا بر بدن آن می ریزند تا شفا یابد. با من در سفرآس 24 همراه باشید تا بیشتر به معرفی غار بیمار آب شگفت انگیز بپردازیم.

آدرس غار بیمار آب در مشهد

آدرس غار بیمار آب

روستایی به نام کوشک آباد و تنها با 6 کیلومتر فاصله موقعیت جغرافیایی غار بیمار آب مشهد است. فکر نکنید که به راحتی می توان آب شفا جمع آوری کرد. زهی خیال باطل ! رفتن به این مکان کار حضرت فیل است. اگر تور زمینی مشهد از کرمانشاه را رزرو کرده اید و می خواهید به غار بیمارآب بروید؛ از مشهد به سمت چناران حرکت کنید در این جاده باید حتما به سمت شهر توس بروید. وقتی از شهر توس و آرامگاه فردوسی عبور کردید و خارج شدید به یک دو راهی می رسید که یکی به سمت این روستا می رود.

شاید نام روستاهای زاک، گل ازغند و ماریان را شنیده باشید اینجا ویلا سازی رایج است و آبادانی وجود دارد. بعد از اینکه روستای زیبای ماریان را رد کردید به یک آبگیر در جاده خاکی می رسید. از اینجا به بعد اگر آفرود سوار هستید تبریک می گویم مسیر سخت نیست اما با پراید و ماشین های معمولی امکان ادامه مسیر نیست. شما باید 10 کیلومتر یا با الاغ یا ماشین آفرود رانندگی کنید.

اگر پیاده روی دوست دارید هم خب چه بهتر! بعد از طی این مسیر طولانی به معدنی سنگی خواهید رسید که شمال آن روستاهای مارشک، اندروخ و آل واقع شده‌اند. خب دیگر رسیدیم کمی دیگر یک غار با خاصیتی شگرف منتظر شماست. با من در سفرآس 24 همراه باشید تا بیشتر به معرفی غار بیمار آب شگفت انگیز بپردازیم.

چرا غار بیمار آب شفا می دهد؟

این گزینه برای همه غارها صدق می کند همچنین غار بیمار آب در مشهد پس به خوبی مطالعه کنید. بیشتر ذخایر سنگ از کلسیت تشکیل شده است، هرچند که گاهی مواد معدنی دیگر نیز وجود دارد. کلسیت معمولاً کریستالی درشت، بسته بندی متراکم و رنگهای مختلف برنزه، نارنجی و قهوه ای است. برخی از رنگدانه ها از اکسیدهای آهن است که توسط آب نشت به رسوب منتقل می شود، اما رایج ترین عامل رنگ آمیزی، مواد هومیک است که از خاکهای رویی به دست آمده است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

مواد هومیک محصولات ارگانیک پوسیدگی گیاهان هستند که همچنین مسئول رنگ قهوه ای برخی از خاکها و رنگ تیره رنگ برخی آبهای مرداب و دریاچه هستند. سپلئوت های کلسیت ممکن است سفید خالص باشند اما به دلیل وجود اجزای ریز آب در داخل ساختار، شیری رنگ به نظر می رسند.

کلسیت موجود در قندیل ها در غار بیمار آب در مشهد از سنگ آهک پوشاننده در نزدیکی سطح سنگ بستر/خاک مشتق شده است. آب باران که از طریق خاک به درون غار بیمارآب نفوذ می کند، دی اکسید کربن را از خاک غنی از دی اکسید کربن جذب می کند و محلول رقیقی اکسید کربن بوجود می آید. هنگامی که این آب اسیدی به قاعده خاک می رسد، با کلسیت موجود در سنگ آهک واکنش داده و مقداری از آن را به محلول می برد.

آب مسیر نزولی خود را از طریق مفاصل باریک و شکستگی ها در ناحیه اشباع نشده با واکنش شیمیایی بیشتر ادامه می دهد. هنگامی که آب از سقف غار خارج می شود، دی اکسید کربن در جو غار از بین می رود و مقداری کربنات کلسیم رسوب می کند. آب نفوذی به عنوان یک پمپ کلسیت عمل می کند و آن را از بالای سنگ بستر خارج کرده و مجدداً در غار زیر قرار می دهد. با من در سفر آس 24 همراه باشید تا بیشتر به معرفی غار بیمار آب شگفت انگیز بپردازیم.

غارها همچنین غار بیمار آب در مشهد محیط بسیار پایداری را ایجاد می کنند که در آن دما و رطوبت نسبی ممکن است هزاران سال ثابت بماند. رشد کند ازکریستال ها قطع نمی شوند و برخی از غارهای کوچک دارای اشکال زیادی هستند که توسط نیروهای رشد بلورها کنترل می شوند تا محدودیت های چکیدن و جاری شدن آب در آن را کنترل کند. Speleothems معروف به هلیکتیت ها بسیار شبیه به استالاکتیت ها هستند زیرا دارای یک کانال مرکزی هستند و به شکل لوله ای بلند رشد می کنند.

با این حال، آنها در همه جهات می پیچند و می چرخند، و توسط نیروی گرانشی قطرات آب آویز هدایت نمی شوند. مهره های لایه ای یا شکل مرجانی روی دیوارهای غار ایجاد می شود و آرایش های پیچیده ای از بلورها در حوضچه های غار یافت می شود. حوضچه های آب اشباع شده با کربنات کلسیم دارای ویژگی قابل توجهی هستند که خود را با سدهای سنگ آهک کلسیت رسوبی احاطه کرده اند.

گچ و سایر مواد معدنی سولفات محلول در آب مانند اپسومیت (سولفات منیزیم هپتا هیدرات) و میرابیلیت (سولفات سدیم دکاهیدرات) از آبهای نشتی در غارهای خشک رشد می کنند. رسوب مواد معدنی سولفات به دلیل تبخیر محلول های حاوی مواد معدنی است. این مواد معدنی به صورت پوسته و به شکل توده های تابشی و خمیده از بلورهای فیبری شناخته می شوند گلهای گچی مواد معدنی سولفاته به دلیل انحلال پذیری بالاتری وجود ندارند یا در غارهای مرطوب یا سرد از بین می روند.

نتیجه گیری

طبیعت مشهد

همیشه عجایب زیادی در شهری که به آن سفر می کنید وجود دارد. کافی است کمی جست و جو و پرس و جو نمایید. این تنها راه حل برای داشتن سفری هیجان انگیزتر و البته بهتر می باشد. دوست شدن با افراد محلی نیز کمک شایانی در این امر به شما می کند. علاوه بر اینکه ممکن است به یک خانه محلی نیز دعوت شوید و از فرهنگ بومی آنها بهره زیادی ببرید.

در مشهد نیز غارنوردی ممکن است. چالش های غارنوردی با توجه به غار مورد بازدید متفاوت است. علاوه بر عدم وجود نور کامل در ورودی، مذاکره با افراد بومی برای اطلاع از نوع زمین ها، فشارها و خطرات آب می تواند مشکل باشد. غواصی غار یک تخصص فرعی متمایز و خطرناک است که توسط اقلیتی کوچک از غارنوردان ماهر انجام شده است.

در زمینه همپوشانی بین فعالیتهای تفریحی و مطالعه علمی، فداکارترین و جدی ترین غارنوردان در نقشه برداری غارها موفق می شوند. اینها معمولاً آزادانه و عمومی منتشر می شوند، به ویژه در انگلستان و سایر کشورهای اروپایی، اگرچه در ایالات متحده، اینها به طور کلی خصوصی هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.