توضیحات کامل درباره خانه رجایی مشهد 1402

0

درباره خانه رجایی مشهد : مشهد به عنوان یکی از دیرینه ترین و تاریخی ترین شهرهای کشور مکان های تاریخی دیدنی زیادی همچون خانه رجایی مشهد را در خود جای داده است که دیدن هر یک درس های مختلفی را به شما میدهد. مشهد با ملقب شدن به پایتخت معنوی ایران به واسطه وجود حرم مطهر رضوی هر سال پذیرا میلیون مسافر از جمله مسافرین تور مشهد که به شوق زیارت حرم راهی این شهر میشوند، میباشد.

درست به همین علت این شهر از گذشته های دور مورد توجه مسافران زیادی قرار میگرفت که سبب شکل گیری بناهای قدیمی بسیاری نیز در این شهر شد. مساجد، آرامگاه ها، حمام ها و منازل مسکونی گوشه ای از بناهای قدیمی مشهد است که این شهر را به شهر زیارت و تاریخ تبدیل کرده است. امروز در این مطلب به بررسی بیشتر یکی از زیباترین بناهای تاریخی دومین شهر بزرگ کشور، خانه رجایی مشهد خواهیم پرداخت.

بنای یادگار دوران قاجار (خانه رجایی مشهد)

خانه رجایی مشهد

به کوچه پرتو که وارد میشوید پس از گذر از یک پیچ در انتهای مسیری باریک بنایی تاریخی و با شکوه قرار گرفته است که از آن با نام خانه رجایی مشهد یاد میشود. خانه رجایی مشهد در اواخر دوران قاجار و در اوایل دوران پهلوی به دستور اقای رجایی ساخته شد و میتوان گفت این بنا یادبودی از دوران قاجار در شهر مشهد است که این را به خوبی از سبک معماری آن نیز میشود فهمید. در گذشته اگر میخواستید وارد این بنا شوید باید از درب آهنی بزرگی عبور میکردید اما با گذشت زمان و تغییر کاربری این بنای قدیمی به مهمان سرا، این در آهنی نیز برداشته شد.

[irp posts=”5352″]

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

وارد خانه رجایی مشهدرجایی مشهد که میشوید فضایی 800 متری را پیش چشمان خود خواهید دید. منظره ورودی یک ساختمان متقارن، حوض آبی قدیمی و 3 باغچه بزرگ در حیاط است که دیدن آن ها به خوبی شما را به گذشته های دور پرتاب میکند. از آنجایی که اغلب بناهای قدیمی مانند خانه رجایی مشهد از متریال های مرغوب ساخته شده است، کفپوشی که کف حیاط خانه رجایی را نیز پوشانده است آجر قداقی است که رنگی خاکستری دارد و به شکل های لوزی و مربع کف خانه رجایی را زینت بخشیده است.

خانه رجایی مشهد طی دو مرحله ساخته شده است و جدید ترین قسمت آن در ضلع غربی خانه قرار دارد که بنایی دو طبقه میباشد و قدمت ساخت آن به 30 سال پیش بازمیگردد. پنجره های بزرگ چوبی و خانه هایی با چندین اتاق تو در تو در خانه رجایی مشهد، به خوبی میتواند برای شما نمایانگر سبک زندگی در آن روزگاران گذشته باشد. اگر جز رزروکنندگان تور مشهد از کرمانشاه هستید بازدید از این مکان را از دست ندهید.

مروری بر معماری 

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

محله سرشور با وجود نگینی همچون خانه رجایی مشهد در دل خود جلوه خاصی نسبت به سایر محله های اطرافش پیدا کرده است. معماری و نمای زیبا و قدیمی خانه رجایی مشهد چیزی نیست که بتوان از کنار آن عبور کرد و به آن خیره نشد. نمای آجری و پلان نامتقارن خانه رجایی مشهد به خوبی بیانگر سبک ساختمان سازی در زمان قاجار میباشد.

طبقه همکف خانه رجایی مشهد از طریق دو عدد راه پلهبه طبقه اول مرتبط میشود و با نرده هایی چوبی و زیبا حفاظ شده است. از شگفتی های خانه های قدیمی خمچون خانه رجایی مشهد، مرتبط بودن اتاق ها به یکدیگر با درهای چوبی خاطره انگیز است. تصویری که اغلب ما از خانه های قدیمی داریم در طبقه اول خانه رجایی مشهد قابل مشاهده است و اتاق ها با درهایی چوبی به یکدیگر متصل شده اند. حتی سقف خانه رجایی مشهد نیز چوبی استکه است که به قدیمی بودن این بنا اعتبار بیشتری میبخشد.

خانه رجایی مشهد که در گذشته محل زندگی ساکنان بوده است این روزها محلی برای استراحت مسافران شده است. اگر مسافر مشهد هستید و قصد دارید تا ساعاتی را در فضای کودکی تان زندگی کنید میتوانید خانه رجایی مشهد را برای اقامت انتخاب کنید.

گچبری های فاخر و پرکار یکی دیگر از نمادهای بناهای قدیمی میباشد که به خوبی در جای جای خانه رجایی به چشم میخورد. سر در قسمت های ورودی، بالای  پنجره ها و قسمت های داخلی خانه رجایی مشهد به خوبی با گچبری های متنوع و شلوغ خود برای چشم بینندگان جلوه گری میکند. از نکات جالب این خانه، این است که هیچ جای آن بدون وجود تزیینات رها نشده است و وجود تزیینات مختلف و زیبا در خانه رجایی مشهد از نکاتی است که این خانه را از سایرین مجزا کرده است.

اهمیت حفظ بناهای تاریخی مانند خانه رجایی مشهد

خانه رجایی مشهد

هر بنای تاریخی مانند خانه رجایی مشهد نیاز به تعمیرات دوره ای و در نهایت مرمت دارد. با این حال، از آنجایی که مرمت ساختمان های قدیمی می تواند فرآیندی پرهزینه و کار فشرده باشد، برخی از صاحبان املاک تاریخی این سوال را مطرح می کنند که آیا حفظ این سازه های قدیمی ارزش هزینه و تلاش را دارد یا خیر. حفظ تاریخی یک رویکرد رشد هوشمند است که می تواند جوامع را احیا کند، و یکی از استراتژی های رشد هوشمندی جامعه است که امروزه بسیار مورد توجه بیشتری قرار گرفته است به گونه ای که شاهد مرمت بناهای زیادی همچون خانه رجایی مشهد هستیم.

[irp posts=”4570″]

ساختمان ها و مناطق تاریخی می توانند نمادی از میراث، شخصیت و حس مکان یک جامعه باشند. بازسازی و تغییر کاربری دارایی های تاریخی می تواند بخش مهمی در ارتقای بهره وری انرژی و کاهش مصرف منابع باشد. حفظ  بناهای تاریخی مانند خانه رجایی مشهد می تواند سرمایه گذاری را جذب کند و محله ها را احیا کند.

بناهای تاریخی ما را به نیاکان وصل میکند

ساختمان‌ها، نواحی و محله‌های تاریخی همچون خانه رجایی مشهد تجسم زندگی کسانی است که در آنها کار و زندگی می‌کنند. آن‌ها داستان‌هایی در مورد اینکه یک مکان چیست می‌گویند و ما را به گذشته‌مان متصل می‌کنند. در هنگام رزرو تور مشهد ارزان به سر زدن به مکان های تاریخی این شهر نیز فکر کنید.

بخش مهمی از ساختن یک جامعه سالم

بازسازی املاک تاریخی ارزشمندی مانند خانه رجایی مشهد، شخصیت و میراث تاریخی، معماری و زیبایی شناختی یک جامعه یا منطقه را حفظ می کند و به ایجاد حس تداوم کمک می کند. از آنجایی که پراکندگی حومه شهرها و توسعه کنار جاده ها باعث می شود مکان های مختلف شهر یکسان به نظر برسند، برای جوامع مهم است که هویت خود را دست نخورده نگه دارند. حتی یک یا دو ساختمان تاریخی قابل توجه مانند خانه رجایی مشهد می تواند به تعریف یک جامعه کمک کند.

یک راه حل ساختمانی کارآمد در مصرف انرژی

بازسازی املاک تاریخی و قدیمی مانند خانه رجایی مشهد می تواند نقش مهمی در ارتقای بهره وری انرژی ایفا کند. انرژی تجسم یافته عبارتی است که کل انرژی مورد نیاز برای ایجاد یک ساختمان، از استخراج و فرآوری مواد خام گرفته تا ساخت و حمل و نقل را نشان می دهد. حفاظت تاریخی به جای صرف انرژی اضافی برای ساخت و سازهای جدید از پایه، از انرژی موجود در ساختمان های تاریخی استفاده می کند.

حفظ بناهای تاریخی مصرف منابع را کاهش می دهد

حفاظت از خانه رجایی مشهد و سایر بناهای قدیمی، استفاده کارآمد از منابع است. تغییر کاربری ساختمان های قدیمی، به ویژه آنهایی که خالی هستند، نیاز به ساخت ساختمان های جدید و مصرف زمین، انرژی، مواد و منابع مالی مورد نیاز آنها را کاهش می دهد. استفاده مجدد از یک سازه تاریخی در مقابل تخریب آن و ساختن با مصالح جدید به کاهش هزینه ها و آلودگی کمک زیادی میکند.

احیاء و جذب سرمایه گذاری در محلات

حفظ بنای تاریخی خانه رجایی مشهد می تواند شخصیت و یا جذابیت را به یک جامعه اضافه کند و بر منحصر به فرد بودن آن تأکید کند.

حفظ ساختمان‌ها، محله‌ها و مناظر قدیمی می‌تواند مبنای ظاهر، احساس یا عملکرد یک جامعه باشد. اگر این عناصر از نظر تاریخی مهم یا غیرعادی باشند، می توانند منبع غرور جامعه نیز باشند که می تواند به پیشرفت های دیگری منجر شود.

حفظ بنای تاریخی خانه رجایی مشهد می تواند سرمایه گذاری را جذب کند و ماهیت یک محله یا منطقه در حال تخریب را تغییر دهد. یک ساختمان یا محله تاریخی بازسازی شده ممکن است کانون یک توسعه مسکونی یا تجاری جدید باشد. منطقه ای که به شکل اولیه خود بازیابی می شود می تواند به عنوان یک آهنربا برای گردشگران مشهد عمل کند و در عین حال برای ساکنان محلی شغل ایجاد کند.

در پایان

حفاظت از اموال تاریخی یک فرصت رشد هوشمند است که به جوامع این فرصت را می دهد که نه تنها میراث فرهنگی خود را جشن بگیرند و در مکان سازی معنادار شرکت کنند، بلکه منابع تاریخی قابل توجهی را برای نسل های آینده نیز حفظ کنند. یکی از زیباترین و قدیمی ترین بناهای تاریخی در پایتخت معنوی ایران، خانه رجایی مشهد است که در این مطلب از مجله سفری سفرآس 24 آن را بررسی کردیم.

خانه رجایی مشهد با قدمتی طولانی از نمادهای زندگی در دوران گذشته است که امروزه با تغییر کاربری جان تازه ای گرفته است و پذیرا مسافران و مهمان های زیادی در خود میباشد. اگر به مشهد سفر کردید میتوانید با اقامتی چند روزه در خانه رجایی مشهد کمی در دوران گذشته زندگی کنید و شیوه زندگی در آن دوران را به خوبی لمس کنید.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.