قلعه رودخان، قلعه ای در دل جنگل های انبوه گیلان

قلعه رودخان
0

قلعه رودخان الان در حال گذراندن روز های  پیریش است و روزهایی که در اوج جوانی اش بود برای خودش حرفها برای گفتن داشته است و  روزهایی برو بیایی داشته است.

تمام خاطرات این قلعه را در زیر پیچک ها می توانید پیدا کنید. قلعه رودخان دقیقاً قلعه عظیمی است که قرار است آن را با تمام جزئیاتش به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

 قلعه رودخان گیلان که به آن قلعه رودخان فومن هم می‌گویند جز مستحکم ترین دشت های ایران است که در دل جنگل قرار گرففته است.

 در طول تاریخ هیچ دشمنی نتوانسته است رنگ داخلی این قلعه زیبا  را ببینید اگر برایتان در این باره سوالاتی به وجود آمده است که چگونه این اتفاق افتاده است باید بگوییم که   با ما در این مقاله همراه باشید.

در این مقاله قرار است در رابطه با قلعه رودخان صحبت کنیم و این که چه بلایی به سرش آمده است و چه بخش هایی از آن تخریب شده است و چطور می توانید از آن بازدید کنید را برایتان شرح می دهیم. اگر احساس می کنید آمادگی بالا رفتن از این قلعه با هزاران پله را دارید باید بگوییم که با پیمودن این پله ها به دل رویاهایتان خواهید رفت.

 معرفی کلی قلعه رودخان گیلان

قلعه رودخان
قلعه رودخان

 قلعه رودخان با دارا بودن ۵۶ برج بسیار عظیم از جنس سنگ جز یکی از هزاران دژهای مستحکم است که در ایران ساخته شده است و برای در امان ماندن از حوادث روزگاران از آن استفاده می کردند.

 این قلعه یکی از جاهای دیدنی گیلان به حساب می آید که در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن واقع شده است. قلعه رودخان در زمان ساسانیان ساخته شد و در دوره سلجوقی بازسازی شده است.قدمت این  بنا به قدری زیاد است که همه را شگفت زده کرده است.

 مرحوم دکتر سوده پژوهشگر برجسته ایرانی و ایران شناسان  را به آباد تشبیه کرده است. این بنای تاریخی که در ساخت آن فقط از چوب آجر و سنگ استفاده شده است نمونه های بسیار بی نظیر از معماری سنتی این منطقه است که با ساختار دفاعی خاص خودش در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 قلعه رودخان جزو بزرگترین قلعه های آجری ایران به حساب می اید که در بالاترین نقطه کوه واقع شده است. این نقطه دقیقاً در میان جنگل های انبوه و سرسبز فومن قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید هزاران پله را پشت سر بگذارید. این قلعه در موقعیت دنج و دور از دسترسی قرار گرفته است که برای بازدید از آن باید مسافت زیادی را بپیمایید.

جزییات قلعه  زیبا

اگر میخواهید مطلب دیگری در مورد گیلان بدانید مطلب دیلمان گیلان، بهشت برین ایران را مطالعه بفر مایید

  • این قلعه با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد.
  • دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته‌است.
  • فاصله مستقیم قلعه تا شهر ماکلوان ۲۵ کیلومتر، تا ماسوله ۴۵ کیلومتر و تا شفت ۲۰ کیلومتر است.
  • اما از مسیر اصلی و آسفالته مسافت قلعه تا فومن ۲۵ کیلومتر، تا ماکلوان تقریباً ۳۵ کیلومتر و تا ماسوله ۶۰ کیلومتر است.
  • این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر ارتفاع از سطح دریا واقع شده و در کنار آن رودی با همین نام جاری است.
  • نزدیک‌ترین ساحل دریا به قلعه رودخان بندر انزلی است و فاصله آن تا قلعه رودخان نزدیک ۱۰۰ کیلومتر است.
  • از رشت تا قلعه رودخان ۴۹ کیلومتر فاصله است و از رشت حدود ۱.۵ ساعت با اتومبیل شخصی طول می‌کشد تا به قلعه برسید.

 تاریخچه قلعه رودخان گیلان

 در رابطه با تاریخچه این بنای با عظمت باید بگویم که در گذشته گیلان به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می شد و فومن به عنوان مرکز گیلان غربی شناخته شده بود با توجه به موقعیت استراتژیک شهرستان فومن قلعه رودخان را به عنوان دژ مستحکم با میلیون‌ها سنگ ساختند.

 این سنگها در ابعاد مختلف بودند و از چوب و آجر برای حفاظت از این منطقه استفاده می کردند. البته با توجه به سن و سالی که این قلعه دار در گذر زمان کاربرد های مختلفی را تجربه کرده است. گاهی پایگاه نظامی بوده است و گاهی هم برای استقرار حکومت ایران به دؤی محکم تبدیل شده بود.

در رابطه با این قلعه در متون تاریخی اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما به طور کلی شواهد نشان می دهد زمان ساخت این قلعه به زمان ساسانیان برمیگردد.

باید بدانید که قلعه رودخان را در سال ۱۲۴۵ شناسایی کردند.

قلعه رودخان روی نقشه گیلان وجود دارد و می توانید در کم ترین زمان ان را پیدا کنید.

 قلعه رودخان با دارا بودن آن همه جلال و عظمت اولین بار به واسطه یک محقق و باستان شناس لهستانی کشف شد و این باستان‌شناس در یادداشت های خود در رابطه با ایران به این قلعه بزرگ اشاره کرده بود.

اولین مرمت این قلعه در زمان سلجوقیان برای ساخت  پایگاهی برای مبارزات اسماعیلیون انجام شده است. امیر حسام الدین فرمانروای گیلان به عنوان اولین مخالف حکومت صفویه از حاکم زمان سرپیچی کرد. قلعه نام او را به دوش می کشید  و در سال 999 مشغول  بازسازی و مرمت این بنا شد و بعد از مرمت قلعه آن را به محلی برای مبارزات خود تبدیل کرد و علیرغم موفقیت های کوچک و بزرگ در نهایت در تبریز دستگیر شد و سرانجام اعدام شد.

 حاکم فومن این بنا را برای مبارزه با کریم خان زند تعمیر کرد.  الان هم آنچه در این قلعه باقیمانده است اهمیت تاریخی آن است و برای همین آن را به محلی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است و قلعه رودخان روی نقشه همانند نگینی می درخشد.

وجه تسمیه قلعه رودخان  گیلان چیست

این قلعه جزو قلعه های سالخورده در هر دوره است و  آن را با یک نام صدا می کنند. گاهی قلعه را به هزارپا تشبیه می کنند یا به آن قلعه هزار پله گفته می‌شود .

گاهی هم قلعه حسامی و سگ سال ان را می نامند. وجه تسمیه این قلعه به مرمت بنا به واسطه حسام الدین دباش اسحاقی برمی‌گردد و قلعه سگ سال هم احتمالاً به سن و سال آن اشاره دارد.

اما همانطور که تا اینجا متوجه شدید قلعه رودخان فومن قلعه ای است که کنار رودخانه قرار گرفته است و همین موضوع باعث شده است که نام این بنا قلعه رودخان گیلان بدانند. این دژ بسیار عظیم با دژ رود خان نیز شناخته شده است.

اما بعدها آن را به نام قلعه رودخان می شناسند. این قلعه در زبان گیلکی به اسم رودخان قلعه است و در تالشی به اسم قلعه رودخون معروف است.

عکس های قلعه رودخان زیبایی های ان را به تصویر کشیده است.

 گشتی در قلعه رودخان گیلان زیبا

قلعه رودخان
قلعه رودخان

با دیدن عکس های قلعه رودخان زیبا مطمنا محو تماشای ان می شوید. آدرس قلعه رودخان بسیار سر راست است و در کم ترین زمان می توانید به انجا برسید.

بازدید از این قلعه حیرت انگیز به عنوان یکی از مکان های دیدنی گیلان نیازمند صبر و حوصله فراوانی است. این بنای تاریخی بسیار عظیم از دو قسمت اصلی ارگ و قورخانه تشکیل شده است که در گذشته هر کدام از آنها ساختار و کاربرد متفاوتی داشتند.

ارگ محل استقرار شاه بوده و قورخانه محل فعالیت‌های نظامی قلمداد می شد در این بخش از مقاله شما را از همان در ورودی قلعه همراهی میکنیم و کمی با هم در این فضای حیرت انگیز قدم میزنیم. در هنگام ورود به این قلعه، باید دوربین تان را آماده کنید تا بتوانید قلعه را با تمام جزئیات در ذهنتان ثبت کنید.

بعد از پشت سر گذاشتن پله های این قلعه حیرت انگیز به یک در چوبی پهناور می‌رسید که ارتفاع آن بیشتر از ۳ متر است این در چوبی یادآور دروازه های ورودی شهرهای سریال بازی تاج و تخت است و شما را به بازی تاج و تخت می برد.

دو طرف ورودی قلعه دارای دو ستون یک و نیم متری است که قد آن تا کمرتان است و در گذشته برای قرار گرفتن محافظان قلعه بوده است.

اما الان دیگر جنگل این سکوها را به رنگ خود در آورده است و با دیدنش میفهمید که به یک مکان متروکه تبدیل شده است.

در بالای دروازه ورودی کتیبه معروف قلعه قرار دارد که بر روی آن اطلاعاتی در رابطه با زمان مرمت و بازسازی های آن حکاکی شده است.

 دو طرفه در ورودی دو برج عظیم الجثه و بلند به شکل استوانه قرار دارد که چند پنجره بر روی آن قرار گرفته است و باعث شده ورود به قلعه برای هیچ دشمنی به این راحتی‌ها نباشد.

شاید اگر برای چند لحظه چشمتان را ببندید صدای هیاهوی مردم و رفت آمد سربازان و تیز کردن شمشیر هایشان را بشنوید که از گذشته در این فضا به جا مانده است

ورودی شما را به سمت راهروی می کشاند که در دو طرف آن سکوهایی شما را هدایت می کند و درگذشته های دور محلی برای استراحت بوده است.

آدرس قلعه رودخان را می توانید از محلیان این منطقه پرس و جو کنید. امروزه با به وجود امدن اپلیکیشن های مختلف  مکان یابی در  کم ترین زمان می توانید ادرس مورد نظرتان را پیدا کنید.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.