جاهای دیدنی خوانسار

جاهای دیدنی خوانسار
0

در این مقاله به صورت کلی تمام جاهای دیدنی خوانسار را با جزئیات و اطلاعات مناسب مطالعه کنید.

خوانسار شهری کوچک و خوش آب و هوا در استان اصفهان است که با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خود، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در ایران محسوب می‌شود. این شهر که به «شهر عسل» نیز معروف است، به دلیل وجود دشت لاله‌های واژگون در منطقه گلستان کوه، هر ساله در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور است. یکی از نزدیکترین تور هایی که می توانید ار سفرآس برای خوانسار تهیه کنید و پرتردد هم هست تور اصفهان است.

پارک جنگلی سرچشمه اولین جاهای دیدنی خوانسار

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی خوانسار، پارک جنگلی سرچشمه است. این پارک زیبا در دامنه کوه سیل قرار گرفته و از چشمه‌های متعددی برخوردار است. حوضچه‌های آبی که در میان این پارک قرار دارند، مناظری چشم نواز را به وجود آورده‌اند. در پارک جنگلی سرچشمه، امکاناتی نظیر آلاچیق، رستوران، سرویس بهداشتی و پارکینگ نیز وجود دارد.

پارک جنگلی سرچشمه اولین جاهای دیدنی خوانسار

پارک جنگلی سرچشمه در خوانسار یکی از زیباترین و پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است. این پارک در دامنه کوه سیل قرار گرفته و از چشمه‌های متعددی برخوردار است. حوضچه‌های آبی که در میان این پارک قرار دارند، مناظری چشم نواز را به وجود آورده‌اند. این پارک مکانی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت و لذت بردن از طبیعت است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

برخی از فعالیت‌هایی که می‌توانید در پارک جنگلی سرچشمه انجام دهید عبارتند از:

  • پیاده‌روی و کوه‌پیمایی
  • شنا در حوضچه‌های آب
  • پیک نیک و تفریح در طبیعت
  • بازدید از بقعه باباپیر

پارک جنگلی سرچشمه در تمام فصول سال، زیبایی‌های خاص خود را دارد. اما بهترین زمان برای بازدید از این پارک، فصل بهار است. در این فصل، هوا معتدل است و گل‌های لاله‌های واژگون در دشت گلستان کوه، این پارک را به مکانی رویایی تبدیل می‌کنند.

دشت لاله‌های واژگون دومین جاهای دیدنی خوانسار

دشت لاله‌های واژگون در خوانسار یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران است. این دشت زیبا در منطقه گلستان کوه قرار گرفته و در فصل بهار، پوشیده از گل‌های لاله‌های واژگون می‌شود.

لاله‌های واژگون، گل‌های نادری هستند که در مناطق خاصی از ایران می‌رویند. این گل‌ها در اوایل اردیبهشت ماه شکوفا می‌شوند و عمر کوتاهی دارند.

دشت لاله‌های واژگون خوانسار در حدود 15 کیلومتری جنوب شهر خوانسار قرار دارد. این دشت در دامنه کوه‌های گلستان کوه قرار گرفته است. گلستان کوه، کوهی در زاگرس میانی است که از ارتفاعات رشته کوه سیل محسوب می‌شود.

وسعت دشت لاله‌های واژگون خوانسار حدود 3600 هکتار است. این دشت در دو رنگ زرد و قرمز دیده می‌شود.

لاله‌های واژگون، گل‌هایی با ساقه‌ای کوتاه و برگ‌های سبز رنگ هستند. گل‌های لاله واژگون، به سمت پایین متمایل هستند. این گل‌ها، نمادی از غم و اندوه هستند.

دشت لاله‌های واژگون خوانسار، هر ساله در فصل بهار، پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور است. این دشت، مکانی مناسب برای عکاسی و لذت بردن از طبیعت است.

زمان بازدید از دشت لاله‌های واژگون

بهترین زمان برای بازدید از دشت لاله‌های واژگون، اوایل اردیبهشت ماه است. در این فصل، هوا معتدل است و گل‌های لاله‌های واژگون، در اوج زیبایی خود قرار دارند.

نحوه بازدید از دشت لاله‌های واژگون

برای بازدید از دشت لاله‌های واژگون، می‌توانید از خودرو شخصی یا تاکسی استفاده کنید. مسیر دسترسی به این دشت، از شهر خوانسار، از طریق جاده گلستان کوه است.

نکات مهم برای بازدید از دشت لاله‌های واژگون

  • هنگام بازدید از دشت لاله‌های واژگون، از لگدمال کردن گل‌ها خودداری کنید.
  • از زباله‌ریزی در این منطقه خودداری کنید.
  • برای حفظ این جاذبه طبیعی، از حضور در این منطقه در خارج از فصل شکوفایی لاله‌ها خودداری کنید.

غار دامنه سومین جاهای دیدنی خوانسار

غار دامنه یکی از جاذبه‌های طبیعی خوانسار است که در دامنه کوه دامنه قرار گرفته است. این غار دارای دهانه‌ای بزرگ است و در داخل آن، دالان‌ها و دهلیزهای متعددی وجود دارد. در داخل این غار، چکیده‌ها و چکنده‌های زیبایی نیز وجود دارد.

غار دامنه سومین جاهای دیدنی خوانسار

غار دامنه در حدود 15 کیلومتری جنوب شهر خوانسار قرار دارد. این غار در دامنه کوه‌های دامنه قرار گرفته است. دامنه، کوهی در زاگرس میانی است که از ارتفاعات رشته کوه سیل محسوب می‌شود.

طول غار دامنه حدود 35 متر است. این غار دارای دو دهانه است که یکی از آن‌ها مسدود است. در داخل این غار، دالان‌ها و دهلیزهای متعددی وجود دارد که برخی از آن‌ها به یکدیگر متصل هستند.

در داخل غار دامنه، چکیده‌ها و چکنده‌های زیبایی وجود دارد. این چکیده‌ها و چکنده‌ها، در طول سال‌ها، توسط قطرات آب شکل گرفته‌اند.

غار دامنه، مکانی مناسب برای علاقه‌مندان به طبیعت و غارنوردی است. این غار، در تمام فصول سال، قابل بازدید است.

نحوه بازدید از غار دامنه

برای بازدید از غار دامنه، می‌توانید از خودرو شخصی یا تاکسی استفاده کنید. مسیر دسترسی به این غار، از شهر خوانسار، از طریق جاده دامنه است.

نکات مهم برای بازدید از غار دامنه

هنگام بازدید از غار دامنه، از نورافکن یا چراغ قوه استفاده کنید.

از لگدمال کردن چکیده‌ها و چکنده‌ها خودداری کنید.

از زباله‌ریزی در این منطقه خودداری کنید.

بقعه باباپیر چهارمین جاهای دیدنی خوانسار

بقعه باباپیر یکی از جاذبه‌های تاریخی خوانسار است. این بقعه در پارک جنگلی سرچشمه قرار گرفته و از یادگارهای دوران صفوی است. در این بقعه، آرامگاه شیخ عدنان، عارف معروف قرن ششم هجری، قرار دارد.

بقعه باباپیر از یک بنای هشت ضلعی تشکیل شده است که بر روی چشمه‌ای به نام «چشمه پیر» بنا شده است. این بنا دارای گنبدی هرمی شکل است و در اطراف آن، درختان و گیاهان زیادی وجود دارد.

شیخ عدنان، عارف معروف قرن ششم هجری، یکی از پایه‌گذاران مذهب شیعه در ایران محسوب می‌شود. او در شهر خوانسار به دنیا آمد و در همان شهر نیز درگذشت.

بقعه باباپیر، یکی از مکان‌های زیارتی مهم در خوانسار است. این بقعه، هر ساله پذیرای گردشگران و زائران زیادی از سراسر کشور است.

روستای دره بید پنجمیمن جاهای دیدنی خوانسار

روستای دره بید یکی از روستاهای شهرستان فریدن در استان اصفهان است. این روستا در دامنه کوه گلستان کوه قرار گرفته و به دلیل وجود دشت لاله‌های واژگون، شهرت زیادی دارد.

روستای دره بید پنجمیمن جاهای دیدنی خوانسار

نام این روستا از درختان بید وحشی که در گذشته در این منطقه وجود داشته‌اند، گرفته شده است. یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران، دشت لاله‌های واژگون در روستای دره بید است. این دشت زیبا در فصل بهار، پوشیده از گل‌های لاله‌های واژگون می‌شود. لاله‌های واژگون، گل‌های نادری هستند که در مناطق خاصی از ایران می‌رویند. این گل‌ها در اوایل اردیبهشت ماه شکوفا می‌شوند و عمر کوتاهی دارند.

چگونه به روستای دره بید برویم؟

برای رسیدن به روستای دره بید، باید از شهر خوانسار به سمت روستای گلستان حرکت کنید. پس از حدود 20 کیلومتر، به روستای دره بید خواهید رسید.

زمان مناسب برای بازدید از روستای دره بید

بهترین زمان برای بازدید از روستای دره بید، فصل بهار است. در این فصل، هوا معتدل است و گل‌های لاله‌های واژگون، در اوج زیبایی خود قرار دارند.

نکات مهم برای بازدید از روستای دره بید

  • هنگام بازدید از دشت لاله‌های واژگون، از لگدمال کردن گل‌ها خودداری کنید.
  • از زباله‌ریزی در این منطقه خودداری کنید.
  • برای حفظ این جاذبه طبیعی، از حضور در این منطقه در خارج از فصل شکوفایی لاله‌ها خودداری کنید.

خانه تاریخی ابهری ها ششمین جاهای دیدنی خوانسار

خانه تاریخی ابهری‌ها یکی از آثار تاریخی شهر خوانسار در استان اصفهان است. این خانه در محله تاریخی رئیسان و خیابان آیت‌الله خوانساری قرار گرفته است.

خانه ابهری‌ها در دوره قاجار ساخته شده است. این خانه توسط «حاج سید محمد باقر ابهری» ساخته شده است. در نقاشی یکی از اتاق‌ها در جبهه شمالی، قطعه شعری نوشته شده است که تاریخ احداث بنا را ۱۲۷۸ هجری قمری نشان می‌دهد.

معماری خانه ابهری‌ها

خانه ابهری‌ها با مساحت حدود ۸۰۰ متر مربع، از جمله نمونه‌های بارز معماری سنتی ایرانی است. این خانه دارای حیاط مرکزی، دو طبقه و مصالحی مانند آجر، چوب و گچ است.

فضاهای داخلی خانه ابهری‌ها به صورت چهار جبهه در حیاط مستطیل‌شکل خانه جای گرفته‌اند. فضاهای جبهه شمالی خانه شامل تالاری پنج‌دری است که دو اتاق سه‌دری در طرفین آن قرار گرفته است و باعث حفظ تقارن این جبهه می‌شود. جبهه شرقی خانه دارای یک اتاق پنج‌دری و یک اتاق سه‌دری است. جبهه غربی خانه دارای یک اتاق پنج‌دری و دو اتاق سه‌دری است. جبهه جنوبی خانه نیز دارای یک اتاق پنج‌دری و دو اتاق سه‌دری است.

خانه ابهری‌ها دارای گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های منحصربه‌فردی است. گچ‌بری‌های این خانه در قاب‌های مستطیل‌شکل و با نقوش اسلیمی و ختایی تزئین شده‌اند. نقاشی‌های این خانه نیز با موضوعاتی مانند گل و بوته، پرندگان و حیوانات تزئین شده‌اند.

خانه ابهری‌ها در حال حاضر

خانه ابهری‌ها در حال حاضر به عنوان اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر خوانسار فعالیت می‌کند. این خانه در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۵۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه ابهری‌ها در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر و از ۱۴ عصر تا ۱۸ عصر پذیرای بازدیدکنندگان است. ورود به خانه ابهری‌ها برای عموم رایگان است. هنگام بازدید از خانه ابهری‌ها، از لگدمال کردن گچ‌بری‌ها و نقاشی‌ها خودداری کنید.

مسجد جامع خوانسار هفتمین جاهای دیدنی خوانسار

مسجد جامع خوانسار یکی از آثار تاریخی شهر خوانسار در استان اصفهان است. این مسجد در مرکز شهر خوانسار و در خیابان آیت‌الله خوانساری قرار گرفته است. مسجد جامع خوانسار در دوره سلجوقی ساخته شده است. این مسجد در دوره‌های مختلف، مرمت و بازسازی شده است.

مسجد جامع خوانسار هفتمین جاهای دیدنی خوانسار

مسجد جامع خوانسار با مساحت حدود ۵۰۰۰ متر مربع، از جمله نمونه‌های بارز معماری اسلامی است. این مسجد دارای صحن، ایوان، شبستان و گنبد است. صحن مسجد جامع خوانسار، مستطیل‌شکل و دارای دو طبقه است. طبقه اول صحن، دارای حجره‌هایی است که در گذشته به عنوان مدرسه استفاده می‌شده‌اند. طبقه دوم صحن، دارای ایوان‌هایی است که به شبستان‌ها منتهی می‌شوند.

ایوان مسجد جامع خوانسار، دارای طاق‌های جناغی و تزئینات گچ‌بری است. این ایوان در گذشته، محل برگزاری نماز جماعت و مراسم مذهبی بوده است. شبستان مسجد جامع خوانسار، دارای دو طبقه است. طبقه اول شبستان، دارای طاق‌های جناغی و تزئینات گچ‌بری است. طبقه دوم شبستان، دارای طاق‌های هلالی و تزئینات گچ‌بری و آجرکاری است.

گنبد مسجد جامع خوانسار، دارای گنبد مخروطی شکل است. این گنبد با کاشی‌های فیروزه‌ای تزئین شده است.

مسجد جامع خوانسار در حال حاضر

مسجد جامع خوانسار در حال حاضر به عنوان یکی از مساجد مهم شهر خوانسار فعالیت می‌کند. این مسجد در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مسجد جامع خوانسار در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر و از ۱۴ عصر تا ۱۸ عصر پذیرای بازدیدکنندگان است. ورود به مسجد جامع خوانسار برای عموم رایگان است. هنگام بازدید از مسجد جامع خوانسار، از لگدمال کردن سنگ‌فرش‌ها و تزئینات خودداری کنید.

خانه حبیبی ها

خانه حبیبی ها یک خانه تاریخی در شهر خوانسار استان اصفهان است. این خانه در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده و دارای معماری زیبا و باشکوهی است. خانه حبیبی ها در دو طبقه ساخته شده و نمای آن از آجر و کاشی است. سقف طبقه اول آن چوبی و سقف طبقه دوم آن گنبدی شکل است.

خانه حبیبی ها دارای تزئینات زیبایی از جمله گچبری، مقرنس کاری، و کاشی کاری است. یکی از ویژگی های جالب توجه این خانه، سردر آن است که دارای دو شیر سنگی در بالای آن است. در بین این دو شیر، طرح برجسته ساعت و تاج قرار دارد.

خانه حبیبی ها در سال ۱۳۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این خانه در حال حاضر به عنوان موزه و حسینیه استفاده می شود.

خانه حبیبی ها یکی از جاذبه های گردشگری شهر خوانسار است و سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

تپه آریایی ها

تپه آریایی ها در پنج طبقه ساخته شده بود و هر طبقه دارای یک مکان برای تجمع مردم بود. این مکان ها در موارد ضروری از جمله تجمعات، جلسات و یا خبر رسانی به مردم مورد استفاده قرار می گرفت. قلعه دارای شیب ملایمی است تا افراد برای دسترسی به طبقات دیگر دچار مشکل نشوند.

تپه آریایی ها

تپه آریایی ها یکی از جاذبه های گردشگری شهر خوانسار است و سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. این تپه نشان دهنده قدمت و فرهنگ غنی مردم این منطقه است.

کوچه باغ‌ های خوانسار

کوچه باغ‌های خوانسار یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر در استان اصفهان است. این کوچه باغ‌ها در محله‌های مختلف شهر خوانسار واقع شده‌اند و از زیبایی و طراوت خاصی برخوردار هستند.

کوچه باغ‌های خوانسار به دلیل وجود درختان سرسبز، جویبارهای روان و خانه‌های کاهگلی، فضایی دلنشین و آرامش‌بخش را ایجاد کرده‌اند. قدم زدن در این کوچه باغ‌ها، فرصتی برای لذت بردن از طبیعت و دور شدن از شلوغی و هیاهوی شهر است.

یکی از معروف‌ترین کوچه باغ‌های خوانسار، کوچه باغ مالگاه است. این کوچه باغ در محله مالگاه واقع شده و از قدمتی طولانی برخوردار است. کوچه باغ مالگاه دارای درختان سر به فلک کشیده، جویبارهای روان و خانه‌های کاهگلی زیبا است.

کوچه باغ‌های خوانسار در فصل بهار و تابستان، زیبایی دو چندانی دارند. در این فصل‌ها، درختان کوچه باغ‌ها با شکوفه‌های رنگارنگ خود، فضایی رویایی را ایجاد می‌کنند.

اگر به دنبال یک مکان زیبا و آرامش‌بخش برای تفریح و گردش هستید، کوچه باغ‌های خوانسار گزینه مناسبی برای شما هستند.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.