بوستان سنگی کمر مقبولا مشهد ، معرفی کامل + آدرس و عکس

بوستان سنگی کمر مقبولا
0

بوستان سنگی کمر مقبولا مشهد : از گذشته های دور سرزمین توس با داشتن زمین هایی حاصل خیز اقوام مختلفی را از سرتاسر دنیا به سمت خود کشانده است. قرارگیری این منطقه در میان رشته کوه های خوش آب هوا با خاک هایی حاصل خیز از دلایل جذب اقوام به این دشت است. این موضوع را میتوان به خوبی با دیدن سنگواره های مختلف در غارها، کناره های رودخانه هاو در دل دشت ها، فهمید. سنگواره هایی که مربوط به دوران پارینه سنگی زیرین ایت سندی دیگر بر این ماجرا میباشد.

بخش زیادی از این سنگواره ها که یادگاران اجداد ما در این سرزمین هستند در دشت داغستان قرار دارد که بوستان سنگی کمر مقبولا جزیی از این دشت است. بوستان سنگی کمر مقبولا به ثبت آثار ملی نیز رسیده است و میتوانید با رفتن به آنجا یک موزه طبیعی را از نزدیک ببینید و حتی سنگواره های آن را لمس کنید! در ادامه این مطلب بیشتر درمورد این بوستان سنگی کمر مقبولا و یاداگارانی که در دل خود جای داده است، آشنا خواهید شد.

بوستان سنگی کمر مقبولا مشهد کجاست؟

بوستان سنگی کمر مقبولا
بوستان سنگی کمر مقبولا

کمی که از مشهد خارج میشوید و وارد دره داغستان میشوید، منطقه ای کوهستانی و چشم نواز برای شما خودنمایی میکند. بوستان سنگی کمر مقبولا واقع در این منطقه کوهستانی است و 5 کیلومتر از این طبیعت زیبا را به خود اختصاص داده است. دیدن این منظره بوستان کمر مقبولا مشهددر فصولی همچون بهار یا تابستان میتواند حس و حالی منحصر به فرد به شما ببخشد.

مجموعه از سنگ های آتشفشانی بکر و سنگ نگاره های باستانی ارزشمندی که در بوستان سنگی کمر مقبولا گرد هم آمده اند، این طبیعت کوهستانی را به مکانی اسرارامیز و زیبا تبدیل کرده اند. اغلب سنگ نگاره هایی که در بوستان سنگی کمرمقبولا موجود است مربوط به دره داغستان، کمر سیاه و کلاته درخت بید است. اگر از آن دسته افراد کنجکاوی هستید که همیشه به اشیا باستانی علاقه نشان میدهید و قصد رازگشایی از آن ها را دارید بوستان سنگی کمر مقبولا میتواند هم مکانی تفریحی و هم مکانی اسرار آمیز برای شما باشد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

اگر قصد دارید تا یک روز تعطیل خود را به گردش و تفریح در کنار دوستان و یا خانواده خود بگذرانید، چرا گشت و گذار در بوستان سنگی کمر مقبولا مشهد که در طرقبه می باشد را انتخاب نکنید؟ لذت تفریح در دره ای کوهستانی با آب و هوایی بینظیر و پاک از آن تجربه هایی است که همیشه در ذهنتان ماندگار خواهد شد.

سفرآس 24 به شما پیشنهاد میکند تا حداقل یک بار هم که شده از بوستان سنگی کمر مقبولا دیدن کنید و ریه های خود را از هوای تازه آنجا پر کنید! علاوه بر لذت بردن از منظره طبیعی بوستان سنگی کمر مقبولا مشهد میتوانید با دیدن نقاشی های سنگی و سنگ نوشته ها با تاریخ و فرهنگ مردمان این منطقه بیشتر آشنا شوید. این منطقه همچنین فرصت مطالعاتی مناسبی را برای کسانی که به مطالعه سنگ های تاریخی علاقه دارند، فراهم کرده است.

بوستان سنگی کمر مقبولا 24 ساعت شبانه روز باز است!

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

یکی از مهم ترین ویژگی های این منطقه کوهستانی زیبا این است که میتوانید در هر روز از هفته و یا هر ساعت از شبانه روز به بوستان سنگی کمر مقبولا سر بزنید و نقاشی های سنگی باستانی آن را ببینید. ورودی مجموعه رایگان است و محدودیتی برای گشت و گذار در بوستان سنگی کمر مقبولا از لحاظ زمانی نخواهید داشت. میتوانید با چادر زدن در این منطقه کمی از استرس های زندگی شهری دور شده و به استراحت در یکی از زیباترین منطقه های دیدنی مشهد بپردازید.

آثار ارزشمند و باستانی بوستان سنگی کمر مقبولا مشهد، میراثی قدیمی و بسیار با ارزش است که هویت این بخش از کشور را در دل کوهستان روی سنگ نوشته ها و نقاشی های آن ها نگهداری کرده است. درست به همین علت است که تمام کسانی که برای گشت و گذار به بوستان سنگی کمر مقبولا میروند باید در حفظ و نگهداری این سنگ ها نهایت دقت خود را به کار ببرند و از این گنجینه های باستانی به خوبی محافظت کنند.

اگر کمی به سنگ هایی که در بوستان سنگی کمر مقبولا روی آن ها نقاشی شده است دقت کنیم، متوجه خواهیم شد نقاشی هایی با مضامین یکسان و تقریبا در یک سبک روی آن ها حک شده است. اغلب نقاشی های روی سنگ های بوستان سنگی کمر مقبولا مشهد را، تصاویری از بز و انسان های مختلف پر کرده است که نشان دهنده و نمادی از شکار و ابزار آلات انسان های باستانی آن زمان میباشد.

از مهم‌ترین عناوین مطرح‌ شده در این نقاشی‌ها می‌توان به صحنه‌هایی از شکار، ابزار و آلات اولیه، گاومیش کوهان‌دار، بزهای کوهی دارای علائم نمادین از جمله گردونه خورشید و تصاویر انسان در حال شکار، نزاع و آیین‌های مختلف اشاره کرد. 

کتیبه ها به عنوان سوابق اجتماعی و فرهنگی بوستان سنگی کمر مقبولا

بوستان سنگی کمر مقبولا

کتیبه‌ها به‌عنوان منابع حضور و مهاجرت مردم، دولت‌های سیاسی، تاریخ سلسله‌ای، روابط خارجی، حکومت‌های داخلی، نهادهای قانونی و… همواره مورد ارزیابی قرار میگیرند. سنگ نوشته ها و نقاشی های سنگی در بوستان سنگی کمر مقبولا نیز برای اطلاع از چگونگی زندگی تمدن های گذشته بررسی می شود. اعتقادات و اعمال مذهبی آنها؛ روابط تجاری، مالی، حقوقی و اجتماعی آنها از دیگر مواردی است که میتوان از برخی سنگ نوشته ها مانند نمونه های موجود در بوستان سنگی کمر مقبولا کسب کرد.

تاریخ گذاری وقایع تاریخی بوستان سنگی کمر مقبولا

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

بازار غدیر مشهد

سنگ نوشته ها و نقاشی های روی آنها نمونه‌های مهمی برای گاه‌شماری هستند. تاریخ‌گذاری خود کتیبه غالباً گاه‌شماری قابل اعتمادی از پیام آن به دست می‌دهد. استثناهایی وجود دارد که رویدادهای کم و بیش دور را در یک حذف آگاهانه تاریخی ثبت می کنند.

شکل سنگ نوشته ها ممکن است امکان تعیین سبک و شمایل نگاری را فراهم کند. نوع و تنوع خط مورد استفاده، و به ویژه سبک نگارش، اغلب امکان تاریخ گذاری دیرینه نگاری را فراهم می کند. شواهد داخلی سنگ نوشته هایی همچون بوستان سنگی کمر مقبولا ممکن است نوع قدمت خاص خود را نشان دهد، چه از طریق همگامی با حقایق یا رویدادهای شناخته شده دیگر یا به روش تقویمی واقعی.

تاریخ ثبت شده به صورت کتیبه نگاری و نقاشی های سنگی ای مانند بوستان سنگی کمر مقبولا در ایران باستان، با ظهور سلسله هخامنشی در قرن ششم قبل از میلاد به طرز چشمگیری آغاز شد. فتح ماد، لیدی و بابل توسط کوروش دوم، اشغال مصر توسط کمبوجیه، و یورش به یونان که با داریوش اول شروع شد، در کوتاه مدت قدرتی جهانی را برای ایران ایجاد کرد که در مرکز صحنه قرار داشت.

بازه زمانی این سنگ نوشته ها در دوره هخامنشیان، از پدربزرگ داریوش، آریارامنس، تا فرزندان نه چندان باشکوه آنها که در نهایت توسط اسکندر مقدونی از بین رفتند، متغیر است. مرکز امپراتوری ایران بود.

مواد کتیبه شامل سطوح صخره‌ای، دیوارهای ساختمان، ستون‌ها، درگاه‌ها، قرنیزها، مجسمه‌ها و دستگیره‌های در بود که نمونه های سنگ نقاشی شده آن ها را به خوبی در بوستان سنگی کمر مقبولا میتوانید مشاهده کنید. آجرها، لوح ها، صفحات و الواح از گل، سنگ، طلا و نقره. گلدان؛ وزنه ها و مهر و موم تقریباً گوشه ای از مواردی است که روی آن ها نقاشی میشد.

فوایدی که در گردش در مناطقی همچون بوستان سنگی کمر مقبولا نهفته است!

اگر تا به حال متوجه شده اید که پس از انجام فعالیت های خارج از منزل احساس بهتری دارید، تنها نیستید! زمان صرف شده در تفریحات در فضای باز به طیف وسیعی از مزایا، از کاهش نرخ چاقی گرفته تا تقویت پیوندهای خانوادگی منجر می شود. فرقی نمی‌کند یک پیاده‌روی آرام در مسیر طبیعت یا پیاده‌روی شدید در مسیر کوهستانی شیب‌دار را ترجیح دهید، مکان‌های تفریحی در فضای باز محیطی را برای رشد فیزیکی و ذهنی فراهم می‌کنند. بوستان سنگی کمر مقبولا از آن مکان هایی است که از پیاده روی در آنجا سیر نخواهید شد!

فواید فیزیکی

فعالیت منظم در فضای باز تعدادی از مزایای سلامت جسمانی از جمله کاهش فشار خون، کاهش درد آرتریت، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به دیابت، سرطان های خاص، پوکی استخوان و بیماری های قلبی عروقی را به همراه دارد. انجام 150 دقیقه ورزش متوسط ​​ مانند دوچرخه سواری یا پیاده روی سریع  یا 75 دقیقه ورزش شدید در هفته مانند پیاده روی به حفظ وزن سالم و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن کمک می کند.

ارتباط مستقیمی بین دسترسی به فضاهای تفریحی در فضای باز و اضافه وزن، چاقی و سطح فعالیت بدنی بزرگسالان وجود دارد. بزرگسالان کم‌تحرک و دارای اضافه وزن، زمان کمتری را صرف شرکت در فعالیت‌های فیزیکی در مناطق تفریحی خوش آب و هوایی همچون بوستان سنگی کمر مقبولا می‌کنند.

مزایای اجتماعی

همراه با افزایش فعالیت بدنی، تفریحات در فضای باز فرصتی برای معاشرت فراهم می کند که خود یک مزیت مهم است. فعالیت بدنی در فضای باز می تواند باعث افزایش غرور در جامعه شود و همچنین فرصتی برای ملاقات با افرادی با علایق مشابه فراهم می کند.

مزایای فکری

فعالیت های خارج از منزل منجر به افزایش اعتماد به نفس، بهبود خلاقیت و عزت نفس بهتر می شود. تنظیمات طبیعی ذهن را جوان و آرام می کند، دید را بهبود می بخشد و تأثیر مثبت را افزایش می دهد. محیط های مصنوعی ممکن است باعث احساس خستگی، تحریک پذیری، بی توجهی و تکانشگری شوند. گذراندن زمان در فضاهای بازی همچون بوستان سنگی کمر مقبولا حتی می تواند به تمرکز شما کمک کند.

مزایای عاطفی

هم فعالیت بدنی و هم محیط های بیرون از خانه، استرس اضطراب و افسردگی را کاهش می دهند. گذراندن وقت برای ورزش در پارک های طبیعی مانند بوستان سنگی کمر مقبولا منجر به افزایش خلق و خوی مثبت و کاهش سطح کورتیزول می شود.

در نهایت

گشت و گذار در مناطق خوش آب و هوایی همچون بوستان سنگی کمر مقبولا علاوه بر تاثیرات مثبت فراوانی که برای شما خواهد داشت، شما را با آثار باستانی همچون سنگ نوشته ها نیز آشنا میکند. این پارک سنگی زیبا با جای دادن تخته سنگ هایی باستانی در دل خود، بخشی از هویت کشور را در خود حفظ کرده است. کشف و بررسی این کتیبه ها اهمیت زیادی دارد که در این مقاله از سفرآس 24 به آن پرداختیم.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.