خاص ترین سوغات اصفهان

سوغات اصفهان
0

 سوغات اصفهان واقعا خاص و منحصر به فرد هستند. اصفهان شهر لذیذی است و چیزی که من متوجه آن شدم این بود که دسته سوغات اصفهان  قیمت کمتری نسبت به دسته  سوغات صنایع دستی اصفهان دارند.

من در سفرم به اصفهان  زیبا یک روز کامل را صرف پیدا کردن سوغات اصفهان  خوراکی و غیرخوراکی کردم و واقعا برای من تجربه جالبی بود.

سوغات اصفهان به دو بخش عمده تبدیل می شوند. سوغات اصفهان که از جنس خوراکی های خوشمزه هستند و سوغات اصفهان که از جنس صنایع دستی این مرز و بوم می باشند هیچ کس نمی داند کدام دسته را برای عزیزانش انتخاب کند و من در انتخاب این سوغات واقعا دچار سردرگمی شده بودم و تصمیم گرفتم که از هر کدام یک  یا دود عدد تهیه کنم و همراه خودم به بروجرد بیاورم.

 دسته سوغات اصفهان خوردنی معمولاً قیمت کمتری دارند و دسته سوغات و صنایع دستی ماندگاری بیشتری در قبال قیمت بالاتر دارند. سوغات صنایع دستی اصفهان همچون قلم زنی و میناکاری بی اندازه زیبا بودند .

صادرات این هنر بسیار رونق گرفته و از طرف دیگر سوغات خوردنی اصفهان همچون پولکی و گز  در هیچ کجای ایران دیده نمی شوند و تنها در اصفهان می توانید کیفیت بی نظیر آن را تجربه کنید. من واقعا از دیدن این همه سوغات اصفهان های رنگارنگ به وجد امده بودم و هیجان بر من غلبه کرده بود و مجال انتخاب نداشتم.

لیست خاص ترین  سوغات اصفهان

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
 • گز اصفهان
 • پولکی
 • شیرینی کرکی
 • سوهان عسلی
 • نبات
 • عسل فریدونشهر
 • دوغ و گوشفیل
 • فرنی و شیره
 • فیروزه کوبی
 • خاتم کاری
 • کاشی سازی
 • پارچه قلمکاری

 گز اصفهان

سوغات اصفهان
سوغات اصفهان
این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 معروفترین سوغات اصفهان بدون شک در نوع خوراکی ها گز ها هستند. من که عاشق گز هستم تصمیم گرفتم از همه گز های اصفهان تهیه کنم این گونه شیرینی گز ها سفرم را شیرین تر کرد.

طی تحقیقی که از ریش سفیدی در مغازه گز فروشی کردم، قدمت این سوغات اصفهان حدود ۴۵۰ سال می باشد و ریشه در زمان صفویان دارد. گز واقعا معلوم نیست در کدام دسته از سوغات اصفهان  قرار دارد به اندازه شیرینی شیرین نیست  که بتوان آن را در این دسته قرار دارد و همانند کیک و آجیل ها هم نیست .

هیچ مانندی در ایران برای او قطعا وجود ندارد و طعمی تازه ودلنشین دارد. قبلا برای تهیه کردن این سوغات اصفهان از عصاره درختچه ای به اسم انگبین استفاده می کردند ولی اکنون گز را از شکر سفیده تخم مرغ گلاب انواع مغز جات و خلال بیدمشک تهیه می کنند. شیرخشت عسل و انگبین علفی بسته به مرغوبیت آن به گز اضافه میشود.

چند نوع گز وجود دارد ،گز لقمه ای جز رایج ترین نوع گز  ها است  که اندازه های آن در سایز های مختلف دیده می شود.

گز آردی گزی پر دردسر و عجیب است ولی به قدری خوشمزه و لطیف است که می توان به جرات گفت هوش از سرتان می برد.

من در بین انواع گز ها گز اردی را بسیار دوست دارم و واقعا با هیچ شیرینی در دنیا ان را عوض نمی کنم.

برایم بسیار جالب بود که اردی که بر روی ان پاشیده می شود  به دلیل این می باشد که گز ها بر اثر رطوبت خشک نشوند. خوردن گز آردی دردسر های خاص خودش را دارد در کنار اینها گز سکه ای و برشی گونه ای گز ها هستند که در بازار کمتر دیده می شوند ولی طعم ان ها خوشایند من نبود. این نوع از  گزها  بسیار شبیه به گز های اردی هستند و اندازه های آنها به اندازه یک سکه است و خوردن آن ها راحت تر است.

نکته بسیار مهمی که در زمان خرید گز باید به آن دقت کنید این است که بدانید چه نوع مغزیجات را بیشتر دوست دارید در برخی از گز  ها فقط مغز پسته وجود دارد ولی برخی دیگر از گز ها از  نوع بادامی و گردویی هستند در برخی از مواقع ترکیب این سه را خواهید دید که عموماً ترکیب این سه مغز لذیذتر میشود من گز های پز ملات را که مغزیجات بیش تری در ان به کار رفته است را بیش تر دوستدارم ولی خوب هزینش هم قطعا با گز های معمولی فرق می کند.

 پولکی

 بعد از گز یکی از  مشهور ترین سوغات اصفهان پولکی است. پولکی همراه با چای واقعا دلنشین است من در بین انواع پولکی ها پولکی لیمو عمانی را  بسیار دوستدارم. خوشبختانه پولکی همانند گز ساختار پیچیده ای ندارد و در دسته آبنبات ها قرار گرفته است. اندازه پولکی همانند سکه های رایج است و نازک تر است .

پولکی در طعم های  مختلفی همچون لیمو عمانی زعفرانی  و کاکائویی و یا  نعنایی عرضه میگردد. اینکه کدام طعم  را برای سوغات اصفهان انتخاب کنید دیگر بسته به سلیقه خودتان است. نکته مهمی که در مورد پولکی باید بدانید این است که مردم اصفهان از مصرف کنندگان درجه یک و پروپاقرص پولکی هستند. سوغات اصفهان های خوردنی اصفهان می‌توان به نام برنجی برشتوک و امثال آنها اشاره کرد.

برشتوک من را به زمان کودکیم می برد. در خانه مادربزرگم همیشه برشتوک وجود داشت و من با خوردن هر ذره از برشتوک راهی دوران کودکیم می شدم و واقعا این سوغات اصفهان لذت های خاص خودش را دارد. ولی بدون شک پولکی و گز سوغات اصفهان بسیار برجسته در میان تمامی خوراکی های لذیذ اصفهان است.

 شیرینی کرکی

 اگر یک بار آن را امتحان کرده باشید حتما عاشقش شده اید. این شیرینی معروف از جمله سوغات اصفهان بسیار لذیذ اصفهان است که  بافت آن بسیار نرم و لطیف است و طعم بی نظیری دارد. شیرینی  کرکی از  وانیل و  زعفران تولید می شود و همراه با چای طعمی بی نظیر دارد و بسیار به دل می نشیند. اگر شما هم همانند من عاشق زعفران هستید این شیرینی لذیذ را از دست ندهید.

 سوهان عسلی

 سوهان عسلی اصفهان از جمله سوغاتی هایی است که از   خوردن آن  اصلا سیر نمی شوید. خوراکی خوشمزه و جذاب همانطور که از اسمش مشخص است از عسل شکر و  خلال پسته بادام زعفران گلاب تولید می‌شود

یک شیرینی بسیار مقوی با طبعی گرم است به آن شکل ورق های برش خورده می‌شود و می‌توانید آن را به همراه چای میل کنید و از طعم فوق العاده آن لذت ببرید. سوهان عسلی بافتی بسیار نرم دارد. این محصول شما را به دنیای خیالی می برد. من واقعا سوهان عسلی را دوست داشتم و ترجیح دادم چندین بسته از ان تهیه کنم .

 نبات

 از پرطرفدار ترین سوغاتی های شهر اصفهان نبات است. من  تا قبل از سفرم به اصفهان فکر می کردم که  نبات فقط مختص مشهد است اما این خوراکی خوشمزه را به عنوان سوغاتی در اصفهان هم می توانید تهیه کنید .نبات اصفهان در انواع مختلف نبات های نعنایی دارچینی زعفرانی زیره آویشن لیموی  می توانید پیدا کنید که با توجه به سلیقه و ذائقه تان قابل خرید هستند.

 عسل فریدونشهر

 عسل فریدونشهر از مرغوب ترین عسل های ایران است که به عنوان پرطرفدارترین سوغاتی اصفهان هم شناخته می‌شود و این نوع عسل گونه های متنوعی از جمله عسل زوال عسل قم قال عسل گون زرد را دارا می باشد و عطر و طعم آن حیرت انگیز است. در شهر زیبای اصفهان این عسل واقعا حرف ها برای گفتن داشت من چندین کیلو از این عسل را  تهیه کردم و واقعا هیچ کجای دنیا عسلی به این خوشمزگی نخورده بودم.

 دوغ و گوشفیل

 اصفهانی‌ها خوراکیهای عجیب غریب زیادی دارند ولی در میان آنها یکی از عجیب ترین خوراکی ها همین گوشفیل و دوغ است. دوغ و گوشفیل هم از جمله ترکیبات خاص است اگر به دنبال یک خوراکی خاص به عنوان سوغات اصفهان هستید می توانید دوغ و گوشفیل را همراه خود به شهرتان ببرید.

 این سوغاتی بسیار خاص، همه  را متعجب می کند درکمال ناباوری همه عاشق طعم ان می شوند.

 شوری دوغ شیرینی گوش فیل را از بین میبرد خلاصه یک ترکیب هیجان انگیز و تازه را تجربه می کنید. در نظر بگیرید که می تواند ان  را درون ظرف های یک و نیم لیتری تهیه کنید گوشفیل را هم درون جعبه شیرینی نگهداری کنید به این ترتیب به راحتی می توانید این دو ترکیب دوست داشتنی را به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.

در ایتدا ترجیح دادم این سوغاتی را امتحان نکنم ولی به اصرار دوست اصفهانیم ان را امتحان کردم و واقعا طعمی عجیب داشت خوردن دوغ خنک در گرمای تابستان حالی عجیب به من داد.

فرنی و شیره

سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

 ازخوشمزه ترین خوراکی های اصفهان است که اگر به سمت بازار سنتی اصفهان رفته باشید  مغازه هایی هستند که فقط فرنی و شیره میفروشند. فرنی یک خوراکی خوشمزه است یا حالت نیمه جامد دارد و از نشاسته به همراه شکر یا عسل و آب تشکیل می شود. فرنی را اگر داغ نخورید گوله گوله می شود اما باید بدانید که مردم اصفهان فرنی را کاملاً سرد سرو میکنند.

برای سرد نگه داشتنش آن را درون ظروف روحی می ریزند و بر روی آن تکه های بزرگ یخ قرار می دهند این موضوع باعث تعجب شما می شود اما باید بگویم که بر روی آن هم شیره می ریزد ترکیب شیره هایی که بر روی فرنی ها ریخته میشود طعم  معجزه  آسایی به آن می بخشد .

 البته برخی می‌گویند چندین شیره مختلف را باهم ترکیب میکند تا طعم خوشمزه تری داشته باشد مطمئن باشید این ترکیب بی نظیر را فقط در اصفهان پیدا میکنید. من عاشق شیره خرما هستم ولی ان را با فرنی امتحان نکرده بودم ترکیب فرنی و شیره در ان ظرف های روحی حس و حالی عجیب در من ایجاد کرد و من اصلا از خوردن ان سیر نشدم.

فیروزه کوبی

اطلاعات بیشتر در مورد اماکن دیدنی و جذاب اصفهان .

 اگر  از سوغاتی های خوراکی اصفهان بگذریم و به سراغ صنایع‌دستی آن برویم خواهیم دید چقدر هنر در بازارهای سنتی اصفهان نهفته شده است. سنگ فیروزه به نوبه خود یک سنگ کاملاً با ارزش است.

خوشبختانه در منطقه خراسان و در شهر نیشابور معادن بسیار بزرگ از فیروزه را پیدا کرده اند و به  همین خاطر فیروزه جزو سنگ های محبوب در میان ایرانیان شده است.

برای من بسیار جالب بود که در بازار اصفهان چندین غرفه ابی رنگ می درخشیدند. این غرفه  همچون عروسی خود نمایی می کردند.

 در صنایع دستی اصفهان فیروزه هم جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. هنرمندان اصفهانی انواع این سنگ کار را با برش های خاصی که دارند بر روی بدنه ظروف مسی سوار می کنند به گونه‌ای که ترکیب مس و فیروزه شما را به دوره صفویه می برد. این فیروزه‌کوبی ها ظاهر تزیینی بسیار زیبایی به خانه شما می بخشد البته توجه کنید که قیمت این ظروف نسبتاً بالا است . من یک قندان فیروزه کوبی خریداری کردم وبا خود به پاریس کوچولو اوردم.

خاتم کاری

خاتم کاری را می توانید از زیباترین سوغات اصفهان و جزو شگفت انگیز ترین هنرهای دستی این شهر بدانید. این هنر چشم نواز و زیبا در صنعت چوب کاربرد فراوانی پیدا کرده است و قدمت آن به زمان صفویان برمی گردد.

 در این هنر گاهی از استخوان اسب شتر هم استفاده می کنند در برخی از قسمت‌های آن نقره طلا آلومینیوم چوب نارنج عناب هم دیده می شود.

کاشی سازی

 از دیگر سوغات اصفهان که زیبایی منحصر به فردی دارد هنر کاشی سازی است که تنها در این شهر از کشورمان می تواند کاشی های زیبای هفت رنگ را همراه با معرق کاری پیدا کنید و یک یادگاری زیبا و دلچسب را به شهرستان ببرید.

 پارچه قلمکاری

  این هنر بسیار زیبا در شهر اصفهان تولید می‌شود پارچه‌های قلمکاری شده از مهمترین سوغات اصفهان هستند  که به دلیل قیمت نسبتا خوبی که دارند گردشگران زیادی آن را به عنوان سوغات تهیه می کنند. پارچه قلمکاری شده واقعا دیدنی بود من در رنگ های ابی و قرمز و سبز این پارچه را تهیه کردم و وقتی که به بروجرد بازگشتم پشیمان شدم که چرا تعداد بیش تر از این پارچه را تهیه نکردم.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.