واحد پول ترکیه چیست؟

واحد پول ترکیه چیست؟
0

واحد پول ترکیه: اگر تور استانبول یا تور آنتالیا یا تور وان تهیه کردید و قصد دارید به ترکیه سفر کنید، با دو نوع پول، یعنی سکه و اسکناس، سرکار خواهید داشت. سکه‌های ترکیه با واحد قروش شناخته می‌شوند (در گویش استانبولی به آن‌ها گروش می‌گویند) و اسکناس‌ها با واحد لیر نام دارند. واحد پول این کشور لیر است، به طوری که هر 1 لیر معادل 100 قروش است. قروش نه تنها واحد زیرپول لیر هستند بلکه در واقع همان زیر واحد لیر محسوب می‌شوند.

لیر به کد الفبایی TRY و به عنوان علامت اختصاری YTL شناخته می‌شود. این واحد پول همچنین در جمهوری ترک قبرس شمالی نیز به کار می‌رود.

سکه‌های ترکیه در اندازه‌های 1، 5، 10، 25 و 50 قروش در بازار موجود هستند و برای پرداخت مبالغ کمتر از 1 لیر، از آن‌ها استفاده می‌شود. در حال حاضر، بانک مرکزی ترکیه به منظور پیشگیری از تقلب در اسکناس‌ها، آن‌ها را در اندازه‌های مختلف و با تصاویری از شخصیت‌های مشهور این کشور طراحی کرده است. این اسکناس‌ها در مقادیر 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیری در چرخه پولی کشور به چشم می‌خورند.

کروش یا قروش چیست؟

کروش یا قروش به سکه‌ها یا پول خردهای ترکیه اطلاق می‌شود، به ویژه در گویش استانبولی که این زیر واحد پول را “گروش” نیز می‌نامند. هر 100 کروش معادل یک لیر است و باید آن را به عنوان زیر واحد لیر در نظر گرفت. در سفر به ترکیه، استفاده از کروش برای خریدهای کوچک و جزئی بسیار معمول است.

واحد پول ترکیه چیست؟
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

تاریخچه، لیر ترکیه

اصطلاح لیر از کلمه لاتین لیبرا گرفته شده است که به معنای وزن و تعادل اطلاق می‌شود. این واژه در نام واحد پولی کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است، از جمله لیر رومی، لیور فرانسه، لیر ایتالیا و پوند انگلیس.

در تاریخ ترکیه، لیر زرد توسط عبدالمجید عثمانی برای اولین بار در سال 1844 به چاپ رسید. این اسکناس زرد اولین نمونه پولی بود که در ترکیه به کار رفت. لیر عثمانی به عنوان واحد پول رسمی ترکیه معرفی شد و به واحد پول کوچک‌تر به نام کروش هم تقسیم می‌شد. هر لیر عثمانی معادل صد کروش بود و تا سال 1927 در چرخه پولی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

با آغاز دوره آتاترک، اسکناس‌های لیر ترکیه با ارقام 1، 10، 50، 100، 500 و 1000 لیر چاپ شدند و تصویر آتاترک بر روی آن‌ها قرار گرفت. این اسکناس‌ها به دو زبان فرانسوی و ترکی با استفاده از حروف عربی چاپ می‌شدند، سپس به زبان ترکی و حروف لاتین نیز تغییر یافتند.

در طول تاریخ، انواع مختلفی از اسکناس‌های لیر ترکیه به چاپ رسیدند، از جمله اسکناس 5000 لیری در سال 1981 و اسکناس بیست میلیون لیری در سال 2001. در این دوران، پول ترکیه به عنوان یکی از پول‌های کم ارزش جهان شناخته می‌شد. در سال 2003، شورای سیاست پولی ترکیه به حذف صفرهای واحد پول رسمی خود پرداخت. این تغییرات، با حذف شش صفر و بهبود وضعیت اقتصادی، منجر به کاهش تورم از 68 درصد به 7 درصد شد. امروزه، لیر ترکیه به عنوان یکی از پایدارترین واحدهای پولی جهان شناخته می‌شود.

در سفر به ترکیه دلار داشته باشیم یا لیر؟

برای سفر به ترکیه، توصیه می‌شود که علاوه بر پول محلی، ارز دلار را نیز در کیف پولتان نگه دارید. حتی می‌توانید ارزهای دیگر مانند یورو و پوند را هم به همراه داشته باشید. این مسئله اهمیت زیادی دارد، زیرا بعد از بازگشت به کشور، می‌توانید دلارهای خود را در صرافی تبدیل به تومان کنید، در حالی که تبدیل لیر در صرافی‌های ایران ممکن است دشوار و زمان‌بر باشد.

توصیه می‌شود که یک مقدار کوچک از دلارهای خود را در بانک فرودگاه به لیر تبدیل کنید. این کار به شما کمک می‌کند که هنگام خروج از فرودگاه و استفاده از خدمات تاکسی یا اتوبوس، پول محلی را در دست داشته باشید. همچنین، بهتر است برای تبدیل دلار به لیر به بانک‌ها یا صرافی‌های معتبر در شهر مراجعه کنید و از خرید از افراد غیررسمی خودداری کنید.

تفاوت نرخ تبدیل لیر در بانک‌ها و صرافی‌ها این است که بانک‌ها با کسر کمیسیون خدمات خود تبادل ارز انجام می‌دهند، در حالی که صرافی‌ها ممکن است بدون کسر کمیسیون این کار را انجام دهند. همچنین، نرخ تبدیل در میان صرافی‌ها نیز متفاوت است. بنابراین، بهتر است پیش از هر تبدیل ارز، نرخ‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

توجه داشته باشید که اسکناسهایی که از صرافی‌ها تهیه می‌کنید، بدون هیچ گونه تراکم یا پاره‌گی باشند. این اقدام به شما این اطمینان را می‌دهد که بدون هیچ مشکلی می‌توانید در فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی ترکیه از پول محلی استفاده کنید.

علامت واحد پول ترکیه

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

علامت واحد پول ترکیه در حال حاضر TL و کد الفبایی آن TRY است. تا قبل از سال 2005 از کد TRY به عنوان واحد اختصاری لیر استفاده می‌شد، اما در حال حاضر فقط در جوامع بین‌المللی از این عبارت اختصاری استفاده می‌شود. نماد YTL هم بین سال‌های 2005 تا 2009 به مدت محدودی استفاده شد.

جالب است بدانید که نماد اصلی واحد پول ترکیه به تصویر یک لنگر تبدیل شده و با نماد ₺ نشان داده می‌شود. این لنگر به عنوان نمادی از امنیت و رشد در یک بندرگاه امن تفسیر شده است. رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر فعلی ترکیه، این تغییر را اعلام کرده و آن را به عنوان نماد قدرت و پایداری برگزیده است.

مهم ترین نکات راجع به ارز ترکیه

در سفر به ترکیه، برخی نکات مهم در استفاده از ارزها را در نظر داشته باشید:

1. معامله مستقیم با دلار

اجتناب کنید مستقیم با دلار معامله کنید، زیرا این ممکن است باعث افزایش نرخ خدمات و محصولات محلی شود. بهتر است دلارهای خود را به تدریج به لیر تبدیل کنید تا مدیریت بهتری بر پول خود داشته باشید.

2. محدودیت جا به جایی پول

در مرزهای ورودی و خروجی ترکیه، فقط مجاز به جا به جایی حداکثر 5 هزار یورو هستید. در صورت تمایل به جا به جا کردن مقدار بیشتر، باید اظهارنامه مربوطه را پر کنید.

3. استفاده از ارز دیجیتال

در سفر به ترکیه، می‌توانید از ارز دیجیتال مانند تتر استفاده کنید. لیر به دلیل امنیت بالاتر نسبت به پول کاغذی، گزینه محبوبی برای سفرهای ارزی است. صرافی‌های ترکیه معمولاً قادر به نقد کردن تتر هستند.

نکته پایانی

سفر به ترکیه می‌تواند یک تجربه فراطبیعی باشد. برای مدیریت بهتر ارزهای خود، توصیه می‌شود کمی لیر و تتر به همراه داشته باشید و در صورت نیاز، دلارهای خود را به تدریج به لیر تبدیل کنید. از معاملات مستقیم با دلار بهتر است خودداری کرده و نکات مربوط به محدودیت‌ها و استفاده از ارزهای دیجیتال را در نظر بگیرید.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.