اطلاعات جامع سفر به ایروان ارمنستان 1402

0

به احتمال زیاد تابحال سفر ها ی زیادی به اقصا نقاط دور یا نزدیک دنیا داشته اید، و در این سفرها بخصوص در سفر های دور برای رسیدن به یک مکان پر از جاذبه گردشگری علاوه بر وقت بسیار، هزینه زیادی را صرف کرده اید؛ در این مقاله ما سعی داریم به شما که به دنبال سفر به یک مکان زیبا و پر جاذبه هستید و در عین حال به هزینه بالای اقتصادی نداشته باشد ایروان ارمنستان را معرفی کنیم؛ که در سفرآس 24 با چرایی پیشنهاد جذاب ایروان گردی و رزرو بلیط ایروان آشنا می شوید:

ایروان کجاست؟

ایروان کجاست

ایروان لقب پایتخت کشور ارمنستان را در سال 1918  بدست آورد و چهاردهمین پایتخت ارمنستان شد، و جایگاه یکی از قدیمی ترین شهرهایی که قابلیت سکونت در آنجا وجود دارد؛ را در دنیا از آن خود کرده است. از پاسخ هایی که  می شود به سوال: ایروان کجاست؟ داد، این است که از جاذبه های آن سخن بگوییم؛ از جذابیت های این شهر این است که یکی از قدیمی ترین جایگاه های بزرگ اسقف کلیسای حواری متعلق به ارمن را در خود جای داده است.

اگر در پاسخ به سوال ایروان کجاست، بخواهیم به پیشینه تاریخی و پیدایش آن از زمان های بسیار قدیم بپردازیم باید این گونه توضیح دهیم که؛ در حدود 782 سال قبل از میلاد قلعه ای به نام اربونی به دست پادشاهی به نام Urartuیا اورارتو که تمدن را در عصر آهن رهبری می کرد، در دشت آرارات ساخته شد و به عنوان پایتخت این پادشاهی انتخاب شد.

متاسفانه این شهر به مرور زمان با ساخته شدن شهر های جدید و پایتخت های مدرن از دیگر اهمیتی مانند قبل نداشت و اهمیت آن کاهش پیدا کرد. این شهر تا زمان های زیادی در دوره حکومت های مختلف از ماد ها تا حکومت هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان، جزو قلمرو پادشاهی ایران محسوب می شد.

که البته ناگفتنی نماند که طی این زمان بارها از قلمرو ایرانیان بدست دیگر حکومت ها افتاد تا اینکه در دوره صفویان و افشار ایروان و شهر های اطرافش به نام خانات ایروان معروف گشتند و به قلمرو ایرانیان باز گشتند. اما این کشمکش در این شهر که جزو ایران باشد یا دیگر حکومت ها پایان نیافت  تا اینکه در سال 1828طبق تعهدنامه ترکمانچای، جزو روسیه شد و برای همیشه از دست ایرانیان خارج شد.

اما پاسخ به این سوال « ایروان کجاست»، درواقع برای مردم امروزه اینجا اهمیت پیدا می کند که چه زمان این شهر مستقل شد و تحت هیچ حکومتی اداره نمی شد؟ این شهر تا سال 1917 توسط روس ها اداره شد تا سرانجام بعد از جنگ جهانی اول به اتحاد جماهیر شوروی پیوست و تا حدی استقلال خود را پیدا کرد. ایروان تنها با گذشت چند دهه به مرکز فرهنگی، صنعتی وهنری کشور ارمنستان تبدیل شد؛ این درحالی بود که این شهر در ابتدا تنها یک شهر کوچک بود. وسعت آن 223 کیلومتر مربع  و جمعیت آن 1،420،000 نفر است.

سفر به ایروان

چرا ما سفر به ایروان را به عنوان یکی از بهترین مناطق گردشگری به شما توصیه می کنیم؟ مگر ایروان گردی چه جاذبه هایی در خود جای داده است که چشم گردشگرانی که برای سفر خود، سفر به ایروان  را برگزیده اند؛ به خود خیره کرده است؟ و خاطرات خوشی که در آنجا گذرانده اند را از یاد نبرده و اشتباق دارند که دوباره ایروان گردی را تجربه کنند؟

جاذبه های دیدنی در سفر به ایروان

موزه نسخ خطی به نام ماتناداران: موزه خط از دیدنی هایی است که کشور ارمنستان با توجه به نسخ خطی که بسیار ارزشمند و دارای موضوعات متنوع با کتاب هایی در زمینه های مختلف همچون: تاریخ، ادبیات، هنر، فلسفه و… است؛ شامل می شود و با این توصیف از موزه نسخ خطی ایروان، گردشگران زیادی که به دنبال منبع ارزشمندی برای آگاهی از فرهنگ های مختلف ایروان و ارمنستان هستند، به این شهر دیدنی سفر می کنند.

مجموعه آبشار های ایروان ارمنستان

این مجموعه در قسمت پلکانی در مرکز شهر قرار گرفته است و محلی دیدنی است بخاطر برخورداری از رستوران ها، کافه ها، مجسمه های مدرن و… در این مجموعه آبشار. مجموعه آبشار ایروان  بخاطر ا قرار گرفتن در ارتفاع بالا، محلی برای تماشای شهر ایروان از بالا محسوب می شود.

موزه تاریخی کشور ارمنستان

از دیگر انواع موزه های شهر ایروان، موزه تاریخ آن است که برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ ایروان یکی از منابع مهم و زیبا به شمار می رود.

بازار ورنیساژ ایروان ارمنستان

بازار ورنیساژ، بازار سنتی، روباز و وسیع با طول 350 متر که در خیابان های بوزاند یا buzand برپا می شود که قابلیت بازدید همه روزه را دارد.

بهترین رستوران های ایروان

رستوران های ایروان

یکی از دغدغه هایی که به احتمال زیاد برای بسیاری از گردشگرانی وجود دارد که به کشور های خارجی سفر می کنند، این است که: بهترین رستوران ها کجاست و   برای گردشگران ایروان ارمنستان، بهترین رستوران های ایروان کجاست؟: مطمئنا بهترین غذا در بهترین رستوران ها سرو می شود و یکی از بزرگترین لذت های سفر به ایروان، چشیدن مزه غذا های متنوع و لذیذ آنجاست . در ادامه به معرفی بهترین غذا ها در بهترین رستوران های ایروان می پردازیم:

رستوران اولد اریوان

یکی از بهترین رستوران های سنتی ایروان است که در طبقه ۸، ساختمان تومانیان قرار گرفته است. طراحی و معماری زیبای آن برگرفته از معماری ارمنی است که فرهنگ قدیمی این کشور را به رخ بازدید کنندگان مختلف می کشد.  منوی غذا های این رستوران  به خاطر تنوع زیاد بهترین است اما اگر به دنبال غذایی هستید که به ذائقه ایرانی تان خوش بیاید، از بین ماهی ها، ماهی ایشخان و دلمه را انتخاب کنید.

رستوران مر تاقه

این رستوران یکی از رستوران های قدیمی این شهر محسوب می شود که انواع غذا های سنتی و پیتزا ها در این رستوران شرو می شوند. بهتربن پیتزایی که در طول عمرتان می توانید سرو کنید،  انواع پیتزاهای سنتی ارمنی است که در منوی این رستوران وجود دارند. این رستوران بخاطر عواملی خوش مشرب و داشتن محیطی سنتی و صمیمی، جایگاه محبوب ترین رستوران در ایروان را بدست آورده است؛ پس بدون اینکه از رستوران mer yaghe ایروان دیدن کنید و غذا های آن را بچشید، از این شهر خارج نشوید.

رستوران پاندوک

این رستوران در خیابان تریان قرار گرفته است و ظرفیت ۳۰ میهمان دارد که اگر شما به همراه ۴-۹ نفر به  ایروان سفر کرده اید  و به دنبال رستوران خوب هستید، این رستوران انتخاب مناسبی است. اکثر غذا های لذیذ و معروف ارمنی در این رستوران  قابل انتخاب هستند و این امکان انتخاب غذای خوب را سخت می کند!!! رستورانی به نام دریان در کنار این رستوران قرار دارد که در برابر رستوران پاندوک قابل مقایسه نیست. بعد از سرو غذا می توانید پیاده روی کنید و از تماشای سالن اپرا لذت ببرید.

رستوران مر گیوق

یکی دیگر از رستوران هایی که علاوه بر طبخ غذاهای سنتی و لذیذ، محیطی صمیمی  و دلپذیر را برای گردشگرانش فراهم کرده است. این رستوران طبق نظرسنجی های صورت گرفته بین بهترین رستوران های ایروان، در رده پنجم قرار گرفته است. رستوران mer gyugh در مرکز ایروان واقع در خیابان  تومانیان است و شما میتوانید بعد از سرو غذای مورعلاقه تان، در کوتاه ترین زمان با یک پیاده روی لذت بخش از جاذبه های دیگر شهر ایروان بازدید کنید.

دیوار های این رستوران از طراحی های فوق العاده و منحصر به فردی برخوردار است که می تواند برای چند دقیقه شما را  سرجایتان میخ کوب و چشمانتان را خیره کند!!! قسمت جذاب رستوران برای ایرانیان زمانی است که فرش ایرانی را در بین دیگر فرش های نقش بسته بر کف این رستوران می بینند !!! این رستوران به غذا های خوشمزه اش مانند: کوفته و خاشلاما، معروف است، پیشنهاد می کنیم که اگر قصد رفتن به رستوران مر گیوق را دارید، یکی از این دو غذا را سفارش دهید و از سرو آنها لذت ببرید.

رستوران کوکاس تاورس

این رستوران نیز از بهترین رستوران های ایروان به شمار می رود ؛ظرفیتی بیش از 200 نفر را دارد و در خیابان هانراپتوتیان در مرکز شهر ایروان واقع شده است. این درحالیست که تا خیابان سایات نوا که جاذبه های گردشگری زیادی دارد، تنها 50 متر فاصله دارد که میتوانید بعد از سرو غذا در رستوران کوکاس تاورن از دیدنی های این خیابان  بازدید کنید.

این رستوران انواع منو های غذا و نوشیدنی را  در خدمت مشتریانش قرار می دهد که علاوه بر غذا های ارمنی، غذا های گرجی نیز طبخ می کند و انتخاب های متنوع و زیادی از غذا ها و نوشیدنی های مختلف به مشتریانش ارائه می دهد. از زیبایی های این رستوران محیطی است که انگار به گذشته فرهنگ ارمنی سفر کرده اید و خود را با موسیقی ارمنی که به طور زنده در رستوران  نواخته می شود، همراه می کنید.

کلکسیون این محیط جذاب و سرشار از فرهنگ غنی ارمنستان با اجرای رقص محلی ارمنی به همراه چند نفر از اساتید این هنر برای گردشگرانی که به قصد ایروان گردی بهرستوران آمده اند، صحنه بسیار جذاب و سرگرم کننده ای است.

رستوران کی اف سی ایروان ارمنستان

این رستوران از رستوران های زنجیره ای به معنای مرغ کنتاکی سرخ شده است که علاوه بر در ارمنستان، در بسیاری از کشورهای دیگر دنیا شعبه دارد. این رستوران در ایران دارای ۶ شعبه اصلی است که در خیابان های: مسروپ ماشتوتس، کومیتاس، تیگران متس، هرام پاپازیان، مسکویان و آرشاکنیاتس، قرار گرفته است و شما خیالتان از بابت قیمت این غذا در رستوران های زنجیره ای مختلف راحت باشد زیرا که قیمت همهی غذا ها در رستوران های مختلف آنها یکسان است.

این رستوران ها برای گردشگرانی که علاقه زیادی به گوشت مرغ دارند بسیار مناسب هستند، زیرا همانطور که گفته شد؛ غذاهای این رستوران تماما از گوشت مرغ درست می شوند؛ اما این نکته شما را به اشتباه نیندازد که پس غذاهای این رستوران طعمی یکسان دارند، نه به هیچ وجه اینطور نیست؛ زیرا در این غذا از چاشنی ها و سس های مختلفی استفاده  می شود که مزه متفاوت و لذیذ تری از دیگر غذا ها به آنها می دهد.

از جمله مخلفات همراه با غذاهای اصلی رستوران هایKFC: انواع سالاد ها، شکلات ها و چیز کیک ها، سیب زمینی سرخ شده و… هستند.

شروع قیمت غذاها در  رستوران های کی اف سی، از 1/45 دلار که ارزان ترین غذا تا 3/3 دلار که گران قیمت ترین غذای آنها است را شامل می شود.

هتل های ارزان ایروان

هتل ایروان دلوکس

  • هتل پنج ستاره با دسترسی کوتاه مدت به مرکز شهر و از جمله هتل های ارزان ایروان همراه با لوکس ترین امکانات در اختیار گردشگران قرار می گیرد.
  • دارای پارکینگ خیابانی مخصوص خود هتل و هم چنین قابلیت کرایه خودروی دلخواه از هتل در طول مدت سفر
  • اتاق های شیک همراه با محیطی تمیز و دکوراسیون مدرن و در عین حال ساده، تهویه مطبوع و قابلیت کنترل دمای اتاق بسته به سلیقه شما
  • قابلیت اینترنت پرسرعت با امکان آنتن دهی در همه جای اتاق شما و بسیاری امکانات دیگر که قابل مقایسه با امکانات هتل های دیگر نیست.

هتل شیراک

این هتل در مرکز شهر از هتل های ارزان ایروان به شمار می رودو با امکانات زیادی با قیمت های به صرفه اقتصادی همراه با  کیفیت عالی، آماده خدمت رسانی به میهمانان این شهر است. این هتل مسافت های کمی با مراکز مهم گردشگری دارد که شما مطمئنا برنامه رفتن به آن مکان های دیدنی را در سفر خود به ایروان دارید؛ مانند: ماتناداران، میدان جمهوری، کلیسای جامع سنت گریگور، دژ اربونی، پارک عشاق، موزه تاریخ ارمنستان و خانه اپرا .

هتل پرایمر

  • هتلی سه ستاره که تنها با ایستگاه اتوبوس ۲۰۰ متر فاصله دارد
  • پارکینگ رایگان هتل
  • این هتل نیز از هتل های ارزان ایروان به شمار می رود
  • اتاق های هتل از مناظر زیبا و دلچسب کوه های آرارات برخوردار است که یقینا روزی پر خاطره را برای شما رقم خواهد زد
  • دارای استخر با اندازه متوسط برای دوستداران شنا
  • دارای اتاق های زیبا با امکانات زیاد و با کیفیت.

سخن آخر

شهر ایروان

در این مقاله ما سعی کردیم شناختی هرچند کوتاه اما کاربردی از ایروان گردی، تاریخ، جاذبه های گردشگری، بهترین رستوران ها و هتل های ارزان ایروان را برای گردشگرانی که قصد سفر به آنجا را دارند، ارائه دهیم.

با مطالعه این مقاله لذت سفر خود را به این شهر با آشناییت هایی که بدست آورده اید؛ دوچندان کنید و ما را به دوستانتان نیز معرفی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.