خدمات وی آی پی و سی آی پی فرودگاهی  به چه معنا است؟

خدمات وی آی پی فرودگاهی
0

خدمات وی آی پی فرودگاهی ، مختص افراد دارای سمت دولتی، مثل شخصیت‌های سیاسی، که حفظ امنیت برایشان بسیار مهم  است، می‌باشد؛ اما تفاوت این دو خدمات فرودگاه در امنیت است. از خدمات امنیتی ویژه VIP می‌توان به دوربین‌های مداربسته و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی اشاره کرد.

هرچند که هر دو خدمات امن  هستند ولی VIP به نسبتcip ، امنیت بالاتری دارد. معمولا افرادی که از نظر سیاسی  جایگاهشان بسیار مهم است  از خدمات وی آی پی استفاده می کنند. ریس جمهور و وزرا و نخبگان کشوری و…. از خدمات وی آی پی استفاده می کنند.

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که زیاد به سفرهای تجاری می روید و در حوزه بین الملل فعالیت می‌کنید حتماً تا به حال با دو واژه وی آی پی و سی آی پی برخورد کرده اید.

کسانی که به دلیل مسائل مالی یا دیگر مسائل همیشه بلیط های اقتصادی اکونومی را خریداری می‌کنند با این دو نوع خدمات آشنایی ندارند برای آشنایی عموم افرادی که قصد سفر دارند این موارد را به آنها یادآوری می کنیم تا اگر در سفرشان با این دو واژه روبرو شدند راجع به ان بدانند.

امنیت vip
امنیت vip

خدمات سی آی پی فرودگاهی CIP چیست؟

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

سی آی پی مخفف Commercial Important Person است و  برای افرادی به کاربرده می شود که از نظر تجاری و سیاسی در جایگاه ویژه ای قرار دارند. سرویس‌دهی CIP و امکانات خاص  ان ، از درب منزل آغاز می‌شود. لازم نیست دیگر نگران تاکسی از خانه تا فرودگاه و فرودگاه تا هتل باشید فرودگاه ماشین شخصی برایتان می‌فرستد. تا سفری بدون دغدغه‌ای داشته باشید. معمولا تمام رانندگان این ماشین ها به زبان انگلیسی مسلط هستند و دیگر نیازی نیست  دغدغه ای، برای سفرتان داشته باشید.

افراد معمولی می توانند از این خدمات استفاده کنند. شما با درخواست تشریفات ویژه و پرداخت هزینه بالا و گران قیمت می‌توانید از امکانات عالی استفاده کنید و سفر بی‌نظیر و با امنیت را تجربه کنید.

 افرادی که دوست دارند حیوان خانگی خود را همراه خود، به مسافرت ببرند، کافی است با داشتن برگه سلامت حیوان قفس حیوان خانگی را  در قسمت بار سی آی پی تحویل دهند. خدمات سی آی پی یکی از خاص ترین خدمات هواپیمایی محسوب می شود و معمولا در فرودگاه های بین المللی این خدمات وجود دارد و بسیار خاص است.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

پرسنل فرودگاه حیوان را به بخش مخصوص برده و پس از رسیدن به مقصد حیوان خانگی را صحیح و سالم به شما بازمی‌گردانند. از مهم ترین امکاناتی که در این بخش فرودگاه به افراد داده می شود می توان به پارکینگ اختصاصی، سالن کنفرانس، دریافت ویزا، اینترنت پرسرعت نامحدود و… اشاره کرد. تمام این خدمات به فرد داده می شود.

خدمات سی آی پی شامل کارت پرواز، پذیرایی در سالن، بازرسی اختصاصی، ترانسفر تا پای پلکان پرواز است. این روند باعث می شود تا فرد  اوقاتش  را در تشریفات رفاهی بگذراند.

 سی آی پی فرودگاه امام خمینی یکی از جایگاه های اقتصاد سیاسی برای افراد مهم کشوری و آن دسته از افرادی میباشد که تمایل دارند سفری بدون دغدغه و استرس را طی کنند.

 این سالن در حدود ۷ هزار متر مربع است و در سه طبقه ساخته شده است. خدمات ویژه‌ای را در اختیار مسافران خاص قرار می‌دهد که از جمله خدمات خاص سی آی پی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. انتقال از پای پلکان هواپیما تا محل جایگاه و بالعکس توسط خودروهای ویژه.
 2. انجام امور ترافیکی اعم از اخذ کارت پرواز و تحویل چمدان میهمان.
 3. انجام پذیرائی از میهمان و همراهان در مدت توقف در جایگاه به‌ صورت عادی و ویژه.
 4. انجام بازرسی فرودگاهی توسط گیت اختصاصی مستقر جایگاه.
 5. انتقال از درب جایگاه تشریفات تا محل اقامت میهمان و بالعکس توسط انواع خودروهای تشریفاتی (در صورت درخواست)
 6. اینترنت وایرلس و اتاق های ویژه استفاده از کامپیوتر و اینترنت
 7. باجه های ویژه بانک به جهت استفاده از امور بانکی و ارزی
 8. انواع فروشگاه های صنایع دستی و سوغات
 9. سوئیت ها و اقامتگاه برای اقامت موقت و کوتاه
 10. سالن و اتاق های اختصتی به جهت قرارملاقات های خصوصی

این خدمات در بخش CIP تمام فرودگاه های جهان انجام می شود.

فرودگاه هایی در ایران که خدمات cipارائه می دهند

 • فرودگاه بین المللی امام خمینی
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
 • فرودگاه بین المللی مهر آباد تهران
 • فرودگاه بین المللی شهید هاشمی مشهد
 • فرودگاه بین المللی اهواز
 • فرودگاه بین المللی تبریز
 • فرودگاه بین المللی جزیره کیش
 • فرودگاه بین المللی کرمانشاه
 • فرودگاه بین المللی دستغیب شیراز

خدمات وی آی پی فرودگاهی VIP چیست؟

خدمات VIP
خدمات VIP

VIP، مخفف شده و خلاصه شده عبارت   Very Important Person است. این پرواز ها با خدمات امنیت بسیار بالایی همراه هستند و معمولاً کسانی که از نظر  مرتبه و رتبه در جایگاه بالایی قرار گرفتند از خدمات وی‌آی‌پی استفاده میکنند این خدمات از قبل از پرواز شروع می شود و تا بعد از پرواز ادامه می‌یابد.

 اهمیت این خدمات و امکانات بسیار زیاد است و با استفاده از دوربین های محافظتی افراد  را رصد می‌کنند .

اهمیت ارائه خدمات و امکانات به شرایط افراد استفاده کننده بستگی دارد خدمات وی‌آی‌پی هواپیما به کسانی ارائه می‌شود که مسئله امنیت برایشان بسیار  اهمیت دارد. از جمله کسانی که معمولاً در لیست استفاده از خدمات وی‌آی‌پی هواپیما هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وزرا
 2. دیپلمات ها
 3. مدیران شرکت های دولتی
 4. کارگزاران
 5. مدیران کشور
 6. مدیران لشکری
 7. رئیس جمهور
 8. سفری
 9. شخصیت های هنری
 10. شخصیت های سیاسی

چه خدماتی در VIP ارائه می شود؟

مهمترین مسئله ای که در خدمات وی‌آی‌پی باید به آن اشاره کنیم این است که تمام خدماتی که در این سرویس ها ارائه می شود بسیار خاص است.

 افرادی که می‌خواهند خدمات وی‌آی‌پی را دریافت کنند باید کارت پرواز مسافرتی داشته باشند. در رستوران اختصاصی از این افراد پذیرایی به عمل می‌آید.در ابتدای ورود یک دسته گل به عنوان خیر مقدم به آنها داده می شود.

از خدمات ارائه شده در این سرویس می توان به رد شدن فرد از گیت حراست اشاره کرد. بعد از اینکه از گیت حراست عبور کرد با انواع خوراکی و نوشیدنی های خوشمزه از او پذیرایی می شود.

فرد تا  پلکان هواپیما  با تیم بادیگارد همراهی می گردد. لازم به ذکر است که انتقال این افراد نیز با وسایل نقلیه صورت می گیرد.

این خدمات تنها در فرودگاه ها شامل نمی شود. بلکه آنها در رستوران های مجلل لوکس نیز پذیرایی می شوند. غذاهای با کیفیت به آنها داده می‌شود. همچنین اکسسوری و تزئینات هواپیماها و رستوران ها کاملاً با رستوران ها و هواپیماهای عادی متفاوت است.

 البته رفتار مهمانداران و پرسنل هواپیما فرودگاه ها با کسانی که خدمات وی‌آی‌پی را دریافت میکنند کاملا محترمانه و مودبانه است.

  سرویس ها بهترین شرایط را برای افراد فراهم می‌کنند تا با خیال راحت با بالا رفتن از پله ها سفر خود را آغاز کنند خدمات ارائه شده در سرویس vip تنها برای کسانی که سمت دولتی و مهمی دارند ارائه می‌شود.

این سرویس برای افرادی که شغل حساس یا  دولتی ندارند امکان پذیر نیست و فقط مختص افراد مهم است در واقع این خدمات برای افرادی که از نظر شان اجتماعی به جایگاه بالایی رسیدن ارائه می شود. در  هر فرودگاه‌ی، رستوران‌های مدرن و مجللی با بهترین خدمات و امکانات رفاهی برای مسافران VIP ساخته شده است که از افراد با انواع غذاهای متنوع و وسوسه‌برانگیز، با کیفیت بالا پذیرایی می گردد. فضای میز ها بسیار خاص هستند و روی هر میزی با گل و شمع فضای متفاوت را به وجود اورده اند.

 خدمه رستوران با نهایت ادب و احترام، حضور مهمانان عالی قدر خود را خیر مقدم می‌گویند. گاهی اوقات در برخی از این رستوران ها موسیقی زنده یا غیر زنده پخش می شود و این کار واقعا دیدنی است و باعث می شود که فرد یک سفر خاص را تجربه کند.

جایگاه اختصاصی (VIP/CIP) در فرودگاه کیش

جایگاه اختصاصی (VIP/CIP) در فرودگاه کیش
جایگاه اختصاصی (VIP/CIP) در فرودگاه کیش

شما می‌توانید کارهای مربوط به قبل پروازتان  را به کارمندان فرودگاه کیش  بسپارید و خودتان مشغول استراحت شوید در این صورت نیازی  به انتظار در صف‌های طولانی گیت پرواز کیش نیستید. امکان سوارشدن ماشین ویژه از جایگاه تا پله‌های هواپیما و بالعکس را دارید. البته توجه داشته باشید برای استفاده از جایگاه اختصاصی، باید هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا یک سفر راحت و بدون دغدغه را انجام دهید.

خدمات cip چه تفاوتی با خدمات vip دارند؟

هر دو خدمات مشابه ای را ارائه می دهند تفاوت این دو سرویس در خدمات پرواز است. در سرویس سی آی پی جایگاه نظارتی خاصی به فرد داده نمی‌شود و در خدمات سرویس وی آی پی پست‌های دولتی جایگاه امنیتی بالایی باید داشته باشند و این موضوع بسیار مهم است.

 هزینه دو سرویس vip و cip با یکدیگر متفاوت است معمولاً هزینه ها توسط شرکت‌ها و نهادهای سازمان ها پرداخت میشود و هیچ پرداخت از طریق خود فرد مسافر انجام نمی‌شود.

 البته در  سی آی پی فرد می تواند با پرداخت هزینه به  خدمات سی آی پی دست پیدا کند.  اما با پرداخت هزینه هم  به هیچ عنوان نمی توان به خدمات وی‌آی‌پی دست پیدا کرد. این خدمات  فقط باید از سوی دولت خریداری شده باشد و به این صورت است که خدمات وی‌آی‌پی فقط برای افراد مهم و  دولتمردان است.

5/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.