موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا
0

در میان لیست جاذبه های گردشگری آنتالیا شاید اسم موزه باستان شناسی آنتالیا به گوشتان رسیده باشد؛ امروز قصد داریم راجع به این موزه بی‌نظیر توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم، به گونه‌ای که حقش ادا شود و به تمامی سوالاتی که در ذهن شما ایجاد شده است جواب دهیم. پس با ما همراه باشید.

 موزه باستان شناسی آنتالیا در مرکز شهر آنتالیا و منطقه کنیالتی قرار دارد.موزه باستان شناسی آنتالیا روی نقشه انتالیا همانند جواهری در قصر می درخشد. موزه باستان شناسی آنتالیا در سال ۱۹۲۲ همانند یک گنج بسیار بزرگ خودنمایی کرد. گنجی که درون آن را توانستند از گزند غارتگرانی همچون آلمان، ایتالیا، انگلیس محفوظ نگه دارند.

این سال که همزمان با سالهای اتمام رسیدن حکومت عثمانی بود در مسجد علاءالدین بنیان این موزه باستان شناسی گذاشته شد. هدف ایجاد شدن این موزه ساز و کارهایی به جهت نگهداری از آثار به جا مانده از دوره های مختلف از عهد حضرت ادم تا زمان حکومت عثمانی بوده است و در نهایت در سال ۱۹۷۲ محصولات ارزشمندی که وجود داشتند به ساختمان فعلی موزه باستان شناسی آنتالیا انتقال پیدا کردند.

ترکیه کشوری است که در طول تاریخ تحت نفوذ حکمرانان مختلفی قرار گرفته است این حکمرانان از جمله یونانیها و  رومی ها بودند و این موضوع بسیار کمک کرد تا طیف وسیعی از آثار باستانی در ترکیه پیدا شود  و ان ها را  در این موزه قرار دهند.

 موزه باستان شناسی آنتالیا بیشتر از ۵ هزار اثر کهنه را در خود جای داده است و در سال ۱۹۸۸ توانست جایزه ویژه اروپا را از آن خود کند.

 معماری موزه باستان شناسی آنتالیا

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
معماری موزه باستان شناسی آنتالیا
معماری موزه باستان شناسی آنتالیا

 موزه باستان شناسی آنتالیا موزه ای است که وسعت آن به ۷۰۰۰ مترمربع می‌رسد و برای بازدید کردن کامل از آن باید حدود ۴ تا ۵ ساعت وقت بگذارید تا بتواند تمامی جزئیات را با دقت مشاهده کنید. این موزه بسیار بزرگ دارای ۱۴ تالار است که ۱۳ تالار در فضای بسته و یکی از تالار ها که گالری است  در محیط باز قرار گرفته است.

 هر کدام از این سالن ها یک دوره از تاریخ خاص را به نمایش گذاشته اند و آثار آن دوره را در معرض  تماشا قرار داده اند. امری که به فضاسازی این حوزه کمک شایانی کرده است معماری بی‌بدیل آن می باشد. قبل از وارد شدن به ساختمان اصلی موزه، ۲ دیواری که به سبک خانه های قدیمی در ترکیه ساخته شده است در جلوی چشمتان خودنمایی می‌کنند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

باستان شناسان آلمانی فرانسوی انگلیسی اتریشی آمریکایی از فعالانی هستند که در این مرکز فعالیت می‌کنند.

 فهرست تالارهای موزه باستان شناسی آنتالیا

همانطور که گفتیم این موزه دارای ۱۴ بخش است که هر کدام را به تفکیک توضیح می دهیم:

 1. تالار تاریخ طبیعی (Natural History Hall)
 2. تالار ماقبل تاریخ (Pre-History Hall)
 3. تالار تاریخچه اولیه (Proto-History Hall)
 4. تالار دوره کلاسیک (Classic Period Hall)
 5. تالار مجسمه‌سازی (Statuary Hall)
 6. تالار مجسمه‌های امپریالیستی (Hall of Imperial Statues)
 7. تالار تابوت (Sarcophagus Hall)
 8. تالار موزاییک (The Mosaic Hall)
 9. تالار مصنوعات کلیسا (Hall of church artifacts)
 10. تالار اشیا کوچک (Hall of Small Objects)
 11. تالار سکه‌ها (Hall of Coins)
 12. تالار آثار دوره ترکی-اسلامی (Turkish – Islamic Period Works)
 13. تالار آثار مردم‌نگاری (Ethnographic Hall)
 14. بخش کودکان (Children’s section)

آشنایی با بخش های پر بازدید موزه باستان شناسی آنتالیا

 در رابطه با موزه باستان شناسی می‌توان گفت که برخی از تالار های آن به گونه ای هستند که بازدید کنندگان را سر ذوق می‌آورد و آنها را تشویق می‌کند که ساعت های بیشتری را برای وقت گذراندن و دیدن اشیای به جا مانده از آن دوره در آن تالار وقت بگذراند در این قسمت می خواهیم ۴ تالار محبوب را به شما معرفی کنیم:

 تالار سکه

تالار سکه
تالار سکه
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 انواع سکه را با جنس های مختلف می توانید ببینید هر کدام از این سکه ها به زمان دوره تاریخی خاصی برمی‌گردد که طرح و امکان بررسی و مقایسه آنها با هم باعث بالا رفتن جذابیت این تالار شده است.

 مکانی بسیار دیدنی است و برای قدم نهادن به دل تاریخ است.  پیشنهاد می شود حتی اگر زمان کافی برای بازدید از تمامی قسمت‌های این موزه ندارید حتما سری به تالار سکه آنتالیا بزنید.

 سکه هایی با جنس های نقره الکترون طلا مس در این قسمت قرار گرفتند سیر تاریخی و پیشرفت سکه ها را به خوبی نشان می دهند و سکه های پادشاهی و شهری از جذاب‌ترین سکه هایی هستند که شما می توانید در این مجموعه ببینید.

در این تالار می‌‌توانید سکه‌ های تمام تمدن ‌های تاریخ غنی آنتالیا، یافته ‌های کشف ‌شده در کشتی ‌های غرق ‌شده، جواهرات و شمایل‌ ها و همچنین سنت و تکنیک‌ های ضرب سکه آناتولی را مشاهده کنید.

 باغ گالری

باغ گالری که در فضای باز قرار دارد و آن را به عنوان تالار ۱۴ می شناسند، در موزه باستان شناسی قرار دارد و به یکی از بخش های محبوب این موزه تبدیل شده است.

 قدم زدن در هوای آزاد و محیط بسیار سرد و سرسبز این موزه لذت تماشای تخته سنگ هایی بسیار قدیمی که دارای قدمت زیادی هستند شما را سر ذوق می‌آورد.

تخته سنگ هایی که به دلیل اندازه بسیار بزرگ شان در داخل تالار جا نگرفته اند در این بخش قرار دارند.

تالار مجسمه سازی

تالار مجسمه سازی یکی از تالارهایی که به تالار خدایان مشهور شده است.  از پیر ترین و کهن ترین بخش های این موزه باستانی به حساب می‌آید این تالار پر از داستان ها و افسانه های ریز و درشت است. داستان خدایانی هست که روزی منشاء قدرت های گوناگونی بودند و جای تعجب است که امروزه به راحتی در کنار هم در یک تالار زندگی می کنند.

 مجسمه هایی که در این تالار دیده می شوند متعلق به قرن ۲ و ۳ میلادی هست که به حکومت روم برمی گردد و در حفاری های شهر باستانی پرگه تمامی آنها کشف شدند.

 مینروا، زئوس، آرتمیس، هارپوکراتس، آفرودیت، آسکلپیوس، تایچی، ملایگر، هکات، هرمس و مارسیاس از جمله خدایانی هستند که در یک گوشه از تالار در انتظارتان نشسته‌اند.

تالار مردم نگاری

 از هزار و یک اثر تاریخی که  گذر کنیم به اثار تاریخی خاصی بر می خوریم.  مثل لباس ها، فرشها، سلاح های جنگی، کاش کاری که از زمان سلجوقی و عثمانی به جا مانده، شمعدان ها، نسخه های خطی، مجموعه بزرگی از قاشق های چوبی و وسایل نقلیه ای که به هم  وصل شده اند؛ همه و همه گرد هم آمدند و در تالار مردم‌نگاری قرار گرفتند.

جالب ترین قسمت این تالار که به خودی خود می تواند یک مکان دیدنی در ترکیه باشد بازسازی یک خانه معمولی آناتولی در قرن نوزدهم است. دیدن این آثار و مقایسه آن با زندگی امروزی ناخودآگاه شما را به فکر فرو میبرد و حس جالبی را در بازدیدکنندگان رقم میزند. عکس موزه باستان شناسی آنتالیا قسمتی از زیبایی های این موزه را به تصویر کشیده است.

تالار  تابوت

در این بخش از موزه نمونه هایی از آداب و رسوم تدفین به نمایش گذاشته شده است. از آثاری که در این بخش وجود  دارد میتوان به تابوت باشکوه Dioniziac که در پرگه پیدا شده است اشاره کنیم.

همچنین در این تالار مجسمه هراکلس که نیمه بالایی آن به صورت غیرقانونی از پرگه به کشور آمریکا قاچاق شده و قسمت های بالایی و پایینی آن پس از بازگرداندن به ترکیه با هم امیخته  شده اند در این تالار به نمایش گذاشته شده است. دو  مجسمه زن رقصنده و دختر پرژ نیز در این تالار قرار دارند که دیدن ان ها هرکسی را به وجد می اورد و مطمنا از دیدن ان ها هیجان زده می شوید.

یکی از ۱۴ تالار موزه باستان شناسی  است که در فضای باز قرار دارد، زیرا تخته سنگ هایی که در این قسمت قرار گرفته‌اند به دلیل ابعاد بزرگی که دارند، نمی توانند در داخل تالارها مورد استفاده قرار بگیرند. می‌توانید در باغ زیبای موزه ودر فضایی دلپذیر و متفاوت با سایر بخش های آن از این آثار تاریخی دیدن کنید.

این مجسمه به دختری فعال در اجتماع که در قرن دوم میلادی در شهر پرگا زندگی  می کرده است تعلق دارد. این زن به توسعه شهر پرگا کمک زیادی کرده است. با دیدن عکس موزه باستان شناسی آنتالیا مطمنا ترغیب به دیدن از این موزه زیبا می شوید ولی به یاد ان جمله معروف شنیدن کی بود مانند دیدن…..

 بخش کودکان

 مکانی که برای بزرگسالان جذاب است برای کودکان می‌تواند دلچسب نباشد. موزه هم از جاهایی است که تنها برای بزرگسالان جذاب است و می تواند کودکان را آزار دهد.

کار بسیار جالبی که در موزه باستان شناسی آنتالیا می توانید تجربه کنید طراحی بخش مختص کودکان است. شاید با خودتان بگویید که این بخش چگونه می تواند کودکان را سرگرم کند اما آنچه که این بخش را با دیگر بخش ها کاملا متمایز میکند سرگرم کردن کودکان با برنامه های تاریخی است.

 سالن مخصوص کودکان که در ابتدای درب ورودی موزه قرار دارد بسیار دیدنی است.

 در ویترین های این قسمت اسباب بازی های مختلف کودکان از زمان های گذشته و صندوق‌های پول عتیق را که نقش مهمی را در زمانهای قدیم ایفا می‌کردند می توانید ببینید. فرصت انجام فعالیت‌های آموزشی همچون مجسمه سازی و طراحی سرامیک از جاذبه هایی است  که می تواند کودکان را ترغیب به حضور در این قسمت کند.

به این شکل شما فرصت پیدا می کنید تا به صورت متمرکز تر از تالارهای مختلف دیدن کنید و هم کودکتان در این قسمت حس رضایت بیشتری پیدا می‌کنند و حضور کودکان در این بخش اجباری نیست و شما با تمایل خود می توانید همراه آنها باشید یا آنها را تنها بگذارید.

دسترسی به موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا
موزه باستان شناسی آنتالیا

 موزه باستان شناسی آنتالیا در اطراف منطقه قدیمی کالیچی قرار گرفته است. بهترین راه برای رسیدن به این نقطه استفاده کردن از وسایل نقلیه عمومی باشد این وسایل ها شامل تاکسی یا  تراموا است. برای استفاده از تراموا، باید تراموای Antik-nostalji tramvay را سوار شوید و در ایستگاه موزه پیاده شوید.

اگر تاکسی را برای رفت و آمد تان انتخاب می کنید بهتر است از راننده بخواهید که شما را به محله کنی آنتیکه در خیابان مورات پاشا ببرد. موزه باستان شناسی آنتالیا روی نقشه به راحتی پیدا می شود.

 ساعت کار موزه باستان شناسی آنتالیا

 در حال حاضر این موزه باستان شناسی در تمام روزهای هفته از ساعت هشت و نیم تا ۱۹ آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است، اما با توجه به متغیر بودن ساعت کاری موزه در برخی از روزهای آن، حتماً قبل از حضور روز بازدیدتان را به واسطه سایت این مجموعه یا شماره تماس هایی که دارند چک کنید.

 اگر در حال برنامه ریزی کردن برای بازدید از موزه باستان شناسی آنتالیا هستید به شما توصیه می کنیم که در زمان مراجعه به موزه حتماً چند نکته بسیار مهم را به همراه داشته باشید:

  دیدن از ساحل که بسیار به موزه نزدیک است می تواند یک تیر و دو نشان را برای شما به همراه داشته باشد.

فیلم برداری  در موزه کاملا ممنوع است باید چشمانتان را باز نگه دارید تا آثار تاریخی و جذاب این موزه  را به خاطر بسپارید.

 در مجموعه موزه باستان شناسی آنتالیا یک قسمت را به عنوان قسمت فروشگاه سوغاتی در نظر گرفته اند که فرصت خوبی برای خرید هدایا برای دوستان و آشنایانتان است.

موزه بخش های مختلفی دارد که امکان دارد خسته کننده باشد.

پیشنهاد می‌شود در چنین حالتی حتما ابتدا به سراغ موزه ها و تالارهای پرطرفدار بروید و در وسط بازدید تان میتوانید سری به کافه موزه در این مجموعه بزنید و حال و هوایتان یقینا عوض می شود.

آدرس موزه باستان شناسی آنتالیا بسیار سر راست است مطمنا در کم ترین زمان می توانید به این موزه برسید.

 اگر برایتان پیدا کردن آدرس موزه باستان شناسی آنتالیا دشوار است از اپلیکیشن های مکان یابی استفاده کنید.

تور آنتالیا هزینه ورود و بازدید از موزه برای هر نفر ۴۵ لیر می باشد . درهای این موزه تمامی روزهای هفته از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۹ به روی بازدید‌کنندگان باز است. برای اطمینان از ساعت کاری موزه در فصل های مختلف سال می توانید با شماره تماس ۰۲۴۲۲۳۸۵۶۸۸ تماس بگیرید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.