دشت ارغوان مشهد ؛ زدن به دل طبیعت ناب مشهد

دشت ارغوان مشهد
0

دشت ارغوان مشهد یکی از زیباترین مناطق طبیعی مشهد است که بازدید از آن حال و هوای شما را به کلی متفاوت خواهد کرد. کلان شهر مشهد یکی از مهم ترین قطب های توریستی در کشور است که سالانه بیش از سی میلیون گردشگر را مهمانان خود می کند. این شهر که همه آن را به نام شهری زیارتی می شناسیم علاوه بر این بسیاری از فرصت های سیاحتی را نیز در اختیار گردشگران قرار می دهد.

یکی از این فرصت ها بازدید از مناطق بکر و طبیعی است که حضور در آنها جانی تازه در روح می دمد. در دنیایی که حضور ما را همواره در سایه های ساختمان های بلند می خواهد و پای انواع تجهیزات مدرن می نشاند، دل به طبیعت زدن فرصتی بی نظیر است. فرصتی که باید مغتنم شمرد و همواره در فراهم آوردن آن کوشید. مشهد شهری است که روز به روز مدرن شده و متناسب با حجم گردشگران خود امکاناتی جدید را در خود فراهم آورده.

مجموعه هایی لوکس و سر به فلک کشیده با طرح هایی چشم نواز و پر زرق و برق جای جای این شهر را پر کرده اند. در این میان مناطق طبیعی مانند یک گنج هستند که باید قدر آنها را دانست و از حضور در آنها نهایت استفاده را کرد. از جمله مزایای بازدید از این مناطق کم هزینه بودن آنهاست که در میان هزینه های سفر به مشهد به چشم نمی آید. یکی از این مناطق زیبا و دوست داشتنی در مشهد دشت ارغوان است که همواره با حضور گردشگران پر هیاهو می شود. با ما همراه باشید تا با این منطقه و بهترین زمان حضور در آن آشنا شوید.

جاذبه های دیدنی دشت ارغوان

دشت ارغوان مشهد طرقبه
دشت ارغوان مشهد طرقبه

گل هایی بنفش و ریز که از دور  نگاه ها را به سمت خود خیره می کنند و در همان نگاه اول حس ناب طبیعت را به ارمغان می آورند. برگ هایی به شکل قلب که این درخت را به درخت عشق ملقب کرده و عاشقان طبیعت را به خود فرا خوانده. دشت ارغوان تالابی کوچک و زیباست که دور و اطراف آن با درختچه های ارغوان زینت یافته. این زیبایی طبیعی در روزهای تعطیل مردم را به سمت خود جذب می کند تا به دل طبیعت بزنند و در زیر درختچه های ارغوان زیراندازی بیندازند و حالی خوب را نوش جان کنند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

کوه ها و چشمه سارها و رودخانه های زیبا سراسر این دشت را گرفته اند و از این دشت یک مکان فوق العاده جذاب و دیدنی ساخته اند. افراد زیادی تمایل دارند ناهار خود را در این مکان صرف کنند و خاطره ای خوب را برای خود بسازند. البته این منطقه بیشتر جایگاه اهالی خود مشهد است تا مسافران، ولی شمار گردشگرانی که برای ثبت خاطراتی خوب این منطقه از مشهد را هدف قرار داده اند نیز کم نیست. عکس های شما در این مکان زیبا و خوش رنگ می تواند به آلبوم خاطرات شما رنگ و نقشی خاص ببخشد.

درباره ارغوان بیشتر بدانید

نام علمی ارغوان Cercis siliquastrum است. ارغوان درختی است که برگ‌های آن حالتی قلبی شکل داشته  و فاقد کرک است. ارتفاع این درخت تا 12 متر هم می‌تواند برسد اما به صورت درختچه بیشتر با ارتفاع 2 متر وجود دارد. درخت ارغوان درواقع گیاه بومی اروپا است اما در کشور ایران در استان های خراسان رضوی، لرستان، شاهرود و بخش‌هایی از شمال به صورت خودرو وجود دارد. گل‌های این درختچه به رنگ بنفش بوده و تمام درختچه را گل‌ها می‌پوشانند.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

درختچه های ارغوان در خاک‌های آهکی بهتر رشد می‌کنند و در مقابل آفتاب و خشکی مقاوم هستند. درخت ارغوان بعد از گلدهی برگ‌هایش ظاهر می‌شوندو نمای برگ‌های این درخت و رنگ زیبای گل‌های آن باعث شده این درخت عنوان درخت عشق را به خود بگیرد. در اردیبهشت ماه، درخت ارغوان به تماشایی ترین حالت خود میرسد، سرتا سر درخت پر از گل‌های ارغوانی رنگ می‌شود که تماشای آن قلب را جلا می‌دهد.

تفریح در دشت ارغوان مشهد طربقه

دشت ارغوان مشهد که با عنوان دره ارغوان هم از ان یاد می‌شود، یک محیط زیبا و دیدنی برای تفریح و گشت و گذار است. زدن به دل طبیعت و دور شدن از فضای شلوغ شهری برای ساعت‌ها می‌تواند به ذهن و روح انسان جان تازه‌ای ببخشد. برای تفریح در دشت ارغوان، میتوانید  کنار برکه زیبای دشت ارغوان مشهد بنشینید و با گوش دادن به صدای طبیعت  آرامش بیشتری بگیرید و یا میتوانید در دره ها به کوه نوردی و پیاده روی بپردازید و با عکاسی در طبیعت زیبای دشت ارغوان مشهد لحظات خود را ثبت کنید. این دشت یک مکان بسیار مناسب برای  ثبت عکس‌های طبیعی، هنر و شخصی است

آب و هوای دشت ارغوان مشهد

آب و هوای بسیار دلپذیر دشت ارغوان مشهد از دیگر نکات مثبت آن است. دشت ارغوان مشهد طربقه جزو ییلاق‌های مشهد بوده و دارای آب و هوای سردتری نسبت به شهر مشهد است. همیشه  دمای هوا در اطراف مشهد نسبت به شهر مشهد چند درجه پایین‌تر بوده از این رو برای رفتن به این منطقه حتما بایستی لباس گرم با خود ببرید. آب و هوای دشت ارغوان در تابستان‌های گرم  مشهد، بسیار مطبوع است و یک مکان مناسب  برای تفریح و گشت و گذار است.

بهترین زمان برای سیر و سیاحت

ارغوان یکی از درختان بومی مناطق شرق مدیترانه است که اغلب به صورت درختچه رشد می کند. گل های این درختچه تقریبا در سراسر آن پخش شده است که همین امر زیبایی خاصی به آن می بخشد. اگر می خواهید این دشت و این درخت را در زیباترین شکل خود ببینید، بهتر است از مسافران بهار مشهد باشید. بهار نه تنها زمانی خوب برای مشهد گردی است، بلکه برای بازدید از دشت ارغوان مشهد نیز یکی از مناسب ترین فصل هاست.

در واقع زمان گل دهی ارغوان شما شاهد زیباترین تصاویر در این دشت هستید. این زمان بسته به شرایط آب و هوایی معمولاً از اوایل تا اواسط فروردین ماه متغیر است.  البته این زمان گاهی به اوایل اردیبهشت نیز می کشد. به طور کلی شروع گل دادن درختچه ها تا زمان گل دهی کامل یک هفته زمان می برد.  مسافران تور بهاره مشهد می توانند یکی از روزهای خوب خود را در این مکان زیبا سپری کنند و از مشهد گردی خود لذت بیشتری ببرند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

دشت ارغوان مشهدآدرس

اگر میخواهید بدانید دشت ارغوان مشهد کجاست و یا چگونه باید به این دشت زیبا رفت، باید، کافیست به ییلاقه‌ای مشهد در نزدیکی طرقبه بروید.  وقتی به میدان دوم طرقبه برسید  تابلوی دره ارغوان را مشاهده خواهید کرد. و تا رسیدن به دشت ارغوان به صورت تقریبی 20 دقیقه راه است. 

جاده دشت ارغوان مشهد در ابتدا کمی داری شیب تند و پیچ و خم است و همین باعث می‌شود، زمان  بیشتری را در راه باشید. برای داشتن آدرس دشت ارغوان مشهد، میتوانید از لوکیشن دشت ارغوان مشهد بر روی نقشه آنلاین نیز استفاده نمایید تا بهتر و دقیق تر بتوانید مسیر خود را بیابید.

 مسیر دشت ارغوان مشهد

ادرس دشت ارغوان در مشهد
ادرس دشت ارغوان در مشهد

مسیر دشت ارغوان مشهد یک مسیر بسیار جذاب و عالی برای پیاده روی است. که تقریبا بیش از 40 دقیفه پیاده روی دارد. برای رفتن در این مسیر حتما بایستی کفش مناسب به همراه داشته باشید. این مسیر میتواند بسیار لذت بخش و دلنشین باشد اما برای رفت به دشت ارغوان مشهد بایستی یکسری نکات را برای راحتی و داشتن یک تفریح عالی و خاطره انگیز در نظر بگیرید.  این نکات و تمهیدات عبارت است از:

  • قبل از رفتن حتما آب و هوا را چک بفرمایید
  • لباس گرم برای خود بردارید چرا که هوای منطقه ییلاقی سردتر از مشهد است.
  • کفش مناسب برای پیاده روی مسیر و یا دشت ارغوان همراه خود داشته باشید.
  • به دلیل مسیر پر پیچ وخم این دشت برای سالمندان مناسب نمیباشد بنابراین این نکته را مد نظر داشته باشید
  • حتما آب برای آشامیدن همراه خود داشته باشید چراکه ممکن است آب رودخانه برای نوشیدن مناسب نباشد

امروزه توجه به طبیعت و احیای آن یک امر ضروری و مهم است که متوجه مسئولین و حتی مردم شده است. گروه های زیادی تحت عنوان دوست داران محیط زیست و طبیعت به صورت گروهی و مردمی برای پاکسازی از این منطقه فعالیت می‌کنند.  ما نیز در سفرهای خود بایستی این موضوع را  مد نظر داشته باشیم و از رها کردن هرگونه زباله در فضای طبیعت خودداری نماییم تا ین فضای بکر طبعیت را برای آیندگان حفظ کرده و بتوانیم برای همیشه از آن لذت ببریم.

حرف آخر

دشت ارغوان مشهد یکی از جاذبه های طبیعی و بکر در مشهد است که در اطراف مشهد در مناطق  ییلاقی طرقبه قرار دارد. این دشت زیبا  همه ساله میزبان گردشگرانی است که برای ساعت‌ها می‌خواهند از شلوغی های شهر دور باشند و برای چند ساعت  در طبیعت بکر و زیبا به استراحت بپردازند.

مسیر این دشت زیبا را میتوان با پای پیاده هم رفت که در این صورت بیش از 40 دقیقه پیاده روی دارد و یا میتوان ابتدای مسیر را از سمت طرقبه به ابتدای دشت ارغوان رفت و بعد از پیاده شدن در ابتدای دشت به پیاده روی و دره نوردی پرداخت. دشت ارغوان مشهد یکی از جاذبه های طبیعی وبسیار زیبا است که در فصل بهار به زیبا ترین حالت خود می‌رسد و می‌تواند یک مکان بسیار زیبا برای تعطیبلات نوروزی و بهاری باشد و یک منطقه فوق العاده برای گذراندن اوقات فراغت تابستانی است.

4.5/5 - (6 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.