عمارت باغ خونی مشهد کجاست؟ تاریخچه + آدرس

0

باغ خونی مشهد کجاست و چرا اسم آن خونی است؟ آیا داستان یک سر پشت این نام است یا چیز دیگری! با من در سفرآس ۲۴ همراه باش تا داستان واقعی باغ خونی را بهتر بدانیم و به این مکان تاریخی سفر کنیم.

اغلب مسافران و حتی بومی آن شهر مشهد از وجود عمارت باغ خونی مشهد که یک آثار تاریخی محسوب می شود اطلاعی ندارند. این برنامه و باغ تاریخی در نزدیکی حرم مطهر امام رضا قرار دارد و یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی است که می‌توان از آن بازدید کرد اما چرا؟ هر چند که زیبایی زیادی به دارد اما تاریخی که در دل خود جای داده است و موجب می‌شود تا توجه مورخان زیادی را به سمت خود جلب نماید. باغ خونی مشهد ادرس مشخص و سر راستی دارد.

تاریخچه باغ خونی مشهد

تاریخچه باغ خونی مشهد

 این باغ در دوره قاجار ساخته شد و در آن زمان یکی از بزرگترین باغ‌های خاورمیانه محسوب می‌شد. در مورد خود بسیار بهروزی با شیک بود و مورد استقبال ثروتمندان شهر قرار داشت و در واقع در محله ای متمکن واقع شده بود. در پاسخ به این پرسش که عمارت باغ خونی مشهد کجاست باید گفت محل و آدرس کنونی باغ خونی در مشهد که شما در تور زمینی مشهد از تهران می توانید از آن دیدن کنید، در خیابان دانش می باشد خیابان دانش یکی از خیابان های فرعی خیابان امام رضا یا همون خیابان تهران سابق است.

[irp posts=”4311″]

 پیش از این در سال‌های قبل این محوطه و ساختمان به نیروی انتظامی واگذار شده بود و به عنوان یک پاسگاه برای سالیان متوالی از آن استفاده می‌شد. بعدها رفته‌رفته  به دلیل شلوغ شدن منطقه  و اهمیت گردشگری منطقه اطراف حرم ساختمان نیروی انتظامی به محل دیگری تغییر مکان داد و این ساختمان خالی باقی ماند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

سال‌های زیادی ساختمان خالی بود و به دست شهرداری و میراث فرهنگی می شود. درب ساختمان اغلب بسته بود اما در سال های اخیر در برخی از روزهای هفته در به این ساختمان بر روی زائران و مسافران مشهد مقدس باز است. عمارت باغ خونی مشهد ادرس مشخص و سر راستی دارد و برای دانستن آن با من در سفرآس 24 همراه باشید.

اگر به دنبال تاریخچه باغ خونی مشهد هستید با من همراه باشید. اما برویم به سراغ تاریخچه باغ خونی!  این باغ بزرگ در سال ۱۳۱۴ یا ۱۹۱۲ میلادی مکانی برای به توپ بستن و نشانه گرفتن گنبد حرم امام رضا علیه السلام.  در این سال بعد از جنگ جهانی روس ها در مشهد مستقر شدند و در واقع این مکان را اشغال کردند و از مکان باغ خونی کولی توپ های خود را به سمت گنبد و بارگاه امام رضا علیه السلام نشانه گرفتند تا آن را ویران کنند.

مردم نیز برای پناه گرفتن و فرار کردن از دست توپ و تانک و گلوله به داخل حرم رفتن و درب های حرم بر روی آنها بسته شد تا روسها نتواند آنها را بکشند. برای دریافت اطلاعات مستند می توانید از تئاتر باغ خونی مشهد بازدید نمایید. هرچند در حال حاضر زمین این مکان برای فروش واگذار و مزایده باغ خونی مشهد در حال انجام است.

با چندین گلوله توپ گنبد و بارگاه حرم امام رضا کاملا ویران شد و پس از این واقعه بعدها مورد مرمت قرار گرفت و مردم زیادی کشته شدند و جنازه های زیادی در محل ایستگاه و زمین باقی ماند. روزها و دیگر مردم برای خاک سپاری جنازه های خونین آنها را در عمارت باغ خونی مشهد خاک کردند.

شاید به همین دلیل است که نام این باغ به خونی تغییر یافت البته بسیاری از مردم قدیمی و بومی برای این باورند که این نام به دلیل وجود چشمه در باغ بر روی آن گذاشته شده است. در گذشته و در زبان پهلوی چشمه با نام‌هایی مانند خونی خانگی که و غیره نامگذاری می شد و اینگونه صدا می شد بنابراین رفته رفته با تلفظ های مختلف چشم خونی نامی بود که بر روی این عمارت باقی ماند‌.

تجاوز کافران: حمله روسیه به حرم مقدس مشهد، آوریل 1912

در آوریل 1912، نیروهای روسی آستان قدس رضوی، حرم مطهر هشتمین امام شیعیان در مشهد را بمباران کردند. این بمباران دقیقا از همان مجموعه باغ خونی مشهد انجام شد. در حالی که ضد امپریالیست های ایرانی را که به آنجا پناهنده بودند، تعقیب می کردند. در طول هفته های بعد، روس ها مظنونان ضد امپریالیست را دستگیر و ترور کردند که منجر به اعتراض مردم شد. بمباران حرم توسط روسیه یکی از چندین رویداد قابل توجه پس از انقلاب مشروطه ایران (1911-1906) بود که شاهد مداخله و اشغال خارجی و تأکید مجدد نیروهای محلی و استانی در واکنش بود.

در آن زمان ، این حادثه به دلیل تحت الشعاع قرار گرفتن غرق شدن کشتی RMS تایتانیک در 14 تا 15 آوریل تحت پوشش رسانه های بین المللی کمی قرار گرفت. با این حال، از نظر محلی برای مقدس گری انجام شده علیه یک مکان مقدس و همچنین از دست دادن جان و خسارت وارده به حرم اهمیت زیادی داشت. و همچنین در صحنه ملی ایران، جایی که نشان دهنده تحقیر تحمیل شده توسط یک قدرت امپریالیستی بود که ظاهراً توانست بدون مجازات در ایران عمل کند.

بدین ترتیب نفرت روسیه و روسها در بین ایرانیان که این احساس را در جریان شعر و داستانهای عامیانه ابراز کردند، عمیق تر شد. با این حال، وابسته به روسیه، دولت ایران، همانطور که وجود داشت، به سختی در موقعیتی بود که بتواند با خشونت شدیدتر واکنش نشان دهد.

مقاله من به دنبال تثبیت محل حادثه در تاریخ و حافظه جمعی ایران در اوایل قرن بیستم است. برای انجام این کار، ابتدا زمینه وسیع تر ژئوپلیتیکی پس از انقلاب مشروطه را مورد بحث قرار می دهد. با استفاده از مجموعه ای از منابع، فارسی، انگلیسی و روسی-برخی از آنها گزارش های محلی نوشته شده در پی وقایع به صورت روزانه-در ادامه توالی رویدادها را که در حمله نظامی به حرم به اوج خود رسید، روایت می کند.

نتیجه گیری اصلی مقاله این است که، در حالی که حرم پناهگاه نیروهای ضد امپریالیستی بود روسها با تحریکات بیش از حد به تحریکات آنها واکنش نشان دادند و عمداً باعث تشدید تنش ها شدند تا بتوانند وحشت را در قلب آنها ایجاد کنند. که در برابر سیاست های مزاحم آنها در ایران مقاومت کردند. این وحشت دقیقا از همان مجموعه باغ خونی مشهد انجام شد. برای دریافت اطلاعات مستند می توانید از تئاتر باغ خونی مشهد بازدید نمایید. هرچند در حال حاضر زمین این مکان برای فروش واگذار و مزایده باغ خونی مشهد در حال انجام است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

گردشگری پیرامون باغ خونی در مشهد

موزه مهدی قلی بیک

به هر حال به هر دلیلی که نام این باغ خونی در مشهد باشد ارزش دیدن از آن در تور هوایی مشهد از تهران را دارد به خصوص اینکه در نزدیکی حرم مطهر امام رضا قرار دارد و تاریخچه خوبی نیز در دل دارد. باغ خونی مشهد ادرس مشخص و سر راستی دارد و برای دانستن آن با من در سفرآس 24 همراه باشید. هرچند در حال حاضر زمین این مکان برای فروش واگذار و مزایده باغ خونی مشهد در حال انجام است.

همانطور که پیش از این راجع به این پرسش که باغ خونی مشهد کجاست پاسخ دادیم حال نوبت به دیدنی های اطراف آن است. از دیگر آثار تاریخی نزدیک به عمارت باغ خونی مشهد می توان به بازار و کاروانسرای عباسقلی خان یا عزیزالله اشاره کرد که در نزدیکی بازار رضا و در خیابان امام رضا یا همان تهران سابق قرار دارد همچنین می توانید به حمام شاه عباسی یا حمام مهدی قلی بیک همه روزه مردمشناسی است مراجعه کنیم.

[irp posts=”4853″]

علاوه بر این همچنین بازار فرش فروش های مشهد که جزیی از جاده ابریشم بود گزینه خوبی برای بازدید از همچنین موزه های داخل حرم و حمام لوی یا حمام اسلام که زمانی متعلق به یهودیان مشهدی بود مکان های جالبی برای دیدن و کسب تجربه هستند. برای دریافت اطلاعات مستند می توانید از تئاتر باغ خونی مشهد بازدید نمایید.

 اگر به بازار ها علاقه دارید خیابان امام زمان سرتاسر بازار است و علاوه بر آن ها می توانید در خیابان دانش به سرای قماش و سرای بلور نیز سریع بزنیم اینجا مرکز پارچه ها و مرکز ظروف و وسایل مورد نیاز آشپزخانه و خانه می باشد. هرچند در حال حاضر زمین این مکان برای فروش واگذار و مزایده باغ خونی مشهد در حال انجام است.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.