مقبره بی بی مریم قشم

مقبره بی بی مریم قشم
0

در جزیره قشم  همراه با آسمان لاجوردی و آبی زیبایش مکان های دیدنی بی‌نظیری هم قابل رویت هستند. یک مکان استراتژیک که در آن خون جگر ها خورده شده است  مقبره بی بی مریم قشم  است، که به همین دلیل بسیار دیدنی می باشد.

پرتغالی‌ها در آن زمان چشم ایرانی ها را دور دیده اند در جزیره قشم قلعه هایی را برای خود بنا ساخته اند. انگلیسی ها هم که یک‌تنه تمامی نیروی دریایی زمان رضا شاه را در جنگ جهانی از بین بردند.

 هلندی ها هم یک چشمشان به هند بود و چشم دیگرش را به سمت خلیج فارس سوسو می کرد.

 اسپانیایی ها در آن زمان با کشتی های بزرگی که داشتند خود را به جزیره قشم  رساندند و در سال ۹۵  ان را تصرف کردند بعد  از تصرف قشم به واسطه اسپانیایی‌ها زبان اسپانیایی در بین مردم قشم رواج  پیدا کرد و نام اکثر روستا های اطراف قشم به نام های اسپانیایی تغییر پیدا کرد.

  آیا بی بی مریم همان بی بی مریم بختیاری است 

 بی بی مریم در قرآن در عمان وجود دارد که به آن مقبره بی بی مریم قشم می گویند، مقبره اش دست کمی از مقبره های سنتی که از زبان اسپانیایی ها باقی مانده است ندارد و ظاهر آن کم و بیش شبیه به آنهاست.

مریم بختیاری که به آن بی بی مریم می گویند در این جا خاک شده است و به همین دلیل است که نامه این مقبره را بی بی مریم گذاشته اند اما او از شیر زنان چهارمحال و بختیاری بود که انگلیسی ها و روس ها  را در زیر شمشیر از پا درآورد و سر صورتشان را در جنگ جهانی اول به زمین ریخت  بی بی مریم از فعالان حقوق زنان و مبارزان قدرتمند دوره مشروطه بود،

که بعد از مبارزاتی در تخت فولاد اصفهان دفن شده اند با این که نمیدانیم دقیقا چه ارتباطی میان بی بی مریم بختیاری و بی مریم قشم هست اما مردم اعتقاد دارند که این آرامگاه محل دفن بانویی بزرگ است که هنوز نامش پابرجا مانده است.

 اگر سرتان را بچرخانید و به دور تا دور این مقبره زیبا دقت کنید خمره های  سفالی خواهید دید که قدمتشان به سلسله صفویه قاجار و حتی دوره ایلخانیان برمی گردد چیز قابل توجهی از تاریخ این آرامگاه ثبت نشده است.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

اما خطوط درستی از زبان عربی و فارسی کتاب شکل تلسکوپی بر روی قبرستان و حکاکی شده است که  بعد از اسلام نشأت می‌گیرد از طرفی اگر در اطراف این مقبره نگاهی بیندازید قطعه سفال شکل را از زمان قاجار ایرانیان و صفویه به دست خواهید آورد.

 در تاریخ در رابطه با این مقبره نوشته نشده است و به صورت مبهم باقی مانده است اما محققان ایرانی در زمینه می‌گویند که تاریخ ساخت آن به دوره قبل از اسلام بر می گردد ولی شواهد نشان می‌دهد که تاریخ ساخت این مقبره به قرن ۵ تا ۸ قبلی برمی‌گردد و در قرن ۹ تا ۱۱ به زیارتگاه تبدیل شده است.

 با اینکه کار از کار گذشته مقبره خراب شده است، اما کسانی بودند که در ۲۷ دی ۱۳۷۷ آن را ثبت آثار ملی ایران کردند یک مقبره بی مریم دیگر هم در کشور عمان وجود دارد که البته باید بگویم آن مقبره به لحاظ رسیدگی جلوتر از بی بی مریم ما ایرانی ها است. مقبره بی بی مریم قشم یکی از حیرت انگیز ترین مکان های قشم به شمار می اید.

در رابطه با قدمت  مقبره بی بی مریم قشم می توان گفت  که سابقه قبرهای حجاری شده اطراف این زیارتگاه از قرن نهم تا یازدهم قمری تخمین زده شده است و در اینجا دقیقاً تاریخ دقیق و مشخصی وجود ندارد .

 تاریخ مقبره بی بی مریم

مقبره بی بی مریم قشم که از همان معماری های بسیار برگزیده و ناب دوره سلجوقی به گنبدهای آهک صدفی و مرجانی شکلش به گونه‌ای بنا شده بود که اسپانیایی ها توانسته اند آن را تخریب کنند و در همان ابتدا آن را ویرانه ساختند خرابی گنبدش به خاطر سختی روزگاری بوده است که آن را از پای درآورده است با دارا بودن پایه های هشت ضلعی که خارج از مقبره هستند در داخل به حالت چهار ضلعی به نظر می رسد و دقیقا شکل رصدخانه های دوره سلجوقی را در پیش چشم ما نمایان می سازند.

گشتی  در مقبره بی بی مریم

اگر خانه های شمال با تمام سختی های قرمز و خانه های سنگی کردستان با طبقات و خانه های خشتی یزد را دیده باشید و از دیدن آنها به وجد آمده باشید حتماً با دیدن گنبد مقبره بی بی مریم قشم هم شگفت زده خواهید شد در جاهای دیدنی قشم سنگریزه ها و سنگ های رنگارنگ دیده می‌شود اما بنا کردن یک آرامگاه با سنگ ریزه های خاک و خاکستر و همچنین سنگ های رنگی کار سختی به نظر نمی‌رسد.

 بیرون گنبد از تمامی سنگ های مرجانی و از  دانه های آبکی ساخته شده است و به همین دلیل است که این مقبره  برای خود را به شکل ساختمانی کاملاً طبیعی و مطابق با مصالح مرتبط در آب و خاک قشم تبدیل کرده است.

بیرون زیارتگاه به سادگی اطرافش نخواهد بود هیچ نوشته و کتیبه در خودش نیز اما جای خالی کاشی های مینیاتوری در دیواری داخلی‌اش به وفور حس می شود.

درب مقبره بی بی مریم همین درب های کوچک چوبی و خانه های روستایی هستند که موقع وارد شدن به آنها باید خودتان را مطابق با ابعاد چهارچوب در در بیاورید و به گونه ای وارد شوید که خاکی  نشوید.

آدرس مقبره بی بی مریم

ایران -استان هرمزگان -جزیره زیبای قشم – مجاوری روستای توریان- مقبره بی بی مریم  

آدرس مقبره بی بی مریم بر کسی پوشیده نیست و در قشم همه ی بومیان با آدرس مقبره بی بی مریم اشنایی دارند. مقبره بی بی مریم علاوه بر این که جنبه ی عرفانی دارد و چشم هر کسی که به انجا پا می گذارد را به خود جذب می کند جنبه تاریخی دارد و ان هم نشان از فرهنگ و تمدن جزیره قشم است.

قشم ان جزیره با شکوه زیبایی های زیادی را در دل خود جای داده است اما مقبره بی بی مریم این زیبایی را چندین برابر کرده است و چشم همه را به خود جذب نموده است سالانه افراد زیادی از این مقبره زیبا دیدن می کنند و به معلومات خود با دیدن این مقبره می افزایند.

 مسیر دسترسی به مقبره

جزیره قشم را  تمامی ایرانیان می‌شناسند بعد از رسیدن به این جزیره بسیار بزرگ در ایران با اتوبوس و تاکسی های مختص جزیره می توانید  به روستاهای مجاور سفر کنید البته روستای توریان   معروف ترین روستاهای اطراف قشم است که در نزدیکی مقبره قرار دارد.

 آرامگاه بی بی مریم، زن ازادی خواه ایرانی

به طور کلی می‌توان گفت که جزیره قشم از مکان‌های بسیار گردشگری و بی نظیر استان هرمزگان می باشد که به عنوان بزرگترین جزیره در خلیج فارس از  آن یاد میشود که در طبیعت بسیار زیبا و همچنین قسمت بسیار زیاد و سالانه گردشگران متعددی را به آن می گذارند قشم علاوه بر جاذبه های طبیعی دارای اماکن تاریخی و تفریحی بسیار متعددی است.

مقبره بی بی مریم قشم که طبق روایات مرتبط با قوانین هشت میلیمتری هست. مقبره بی بی مریم معماری بسیار زیبایی دارد.

 گنبد مقبره بی بی مریم قشم از مرجان های دریایی تشکیل شده است و دیوار داخلی مقبره با استفاده از آهک صدفی پوشانده شده است و تا وقتی در آن این مقبره وجود دارد که همان طور که گفته شد شکل هرمی دارد.

دیواره ان آن با کاشی کاری های بسیار زیبا تزیین شده است طراحی ان ها  نشان از قدمت بسیار زیاد زیاد آن می دهد به مرور زمان مقبره خراب شد و سقف گنبدی خود را تا حدی از دست داد.

قدمت این بنا  به طور دقیق مشخص نیست برخی از مورخان اعتقاد دارند که تاریخ این بنا مربوط به دوره قبل از اسلام می باشد .

 به صورت کلی مواد و متریالی که در آن به کار رفته است از دل طبیعت بیرون آمده است در اتاقک مقبره بخش دیگری وجود دارد که با پارچه سبز پوشانده شده است مردم قشم  بر این باور هستند که یک مقبره  بسیار ارزشمند است در اطراف مقبره بی بی مریم گلستانی های متعددی وجود دارد که نوشته هایی با خط نستعلیق ثلث دیده می‌شود که به زبان عربی و کوفی هستند.

 علاوه بر این در دور تا دور آن سفال های متعددی از زبان های مختلف به جا مانده است مقبره بی بی مریم از مکان‌های بسیار تاریخی جزیره قشم می باشد از آن به عنوان بقعه تم سینی هم یاد می کنند.

   نام این نام را یک اسپانیایی بر روی مکان های مقدس و برایشان می‌گذاشتند قدمت این مقبره ها بسیار زیاد است برای دیدن مقبره بی بی مریم با استفاده از وسایل عمومی هم می توانید به این روستا سفر کنید.

عکس های مقبره بی بی مریم قشم

عکس های مقبره بی بی مریم قشم نشان گر زیبایی و جلوه ی بسیار خاص این مقبره است. اما می توان گفت که عکس های زیادی از این مقبره در دست نیست. مقبره بی بی مریم قشم یکی از مهم ترین مکان های دیدنی قشم است در واقع اگر خواهان سفر به قشم هستید می توانید از طریق سفرآس 24 اقدام نمایید و سفر رویایی را تجربه کنید. در این سفر بازدید از مقبره بی بی مریم قشم را فراموش نکنید.

4.3/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.