غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم
0

غار نمکدان قشم: جزیره قشم به لحاظ جاذبه‌های گردشگری این کشور بسیار مطرح است. یکی از این جاذبه های بسیار زیبا که در دل این جزیره قرار گرفته است، غار نمکدان قشم است که فاصله آن تا مرکز شهر قشم ۹۰ کیلومتر می باشد و از پدیده های بسیار نادر طبیعی است.

 این غار در اصل طولانی ترین غار نمکی دنیا می باشد که نام های عجیب دیگری را هم با خود یدک می‌کشد؛ یکی از این نام ها ۳ مرد برهنه هست که علت انتخاب آن را در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد.

با رزرو تور قشم می توانید غار نمکدان قشم و دیگر جاهای دیدنی قشم را بازدید کنید.

 در این مقاله می خواهیم در رابطه با جاذبه های گردشگری که در اطراف غار نمکی قشم هستند؛ توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دادهیم پس با ما همراه باشیم.

آدرس غار نمکدان قشم

استان هرمزگان جزیره زیبا و بی نظیر قشم در ۹۰ کیلومتری شهر قشم است؛ برای رسیدن به این قاره معروف باید به طرف غرب جزیره در حرکت باشید بعد از رد کردن فرودگاه قشم و گذراندن تقریباً ۶۰ کیلومتر از راه وارد جاده‌ های شوسه ای می‌شوید که ۲۳ کیلومتر دیگر باید برانید، تابه غار برسید. آدرس غار نمکدان قشم را می توانید از محلیان ان منطقه بپرسید.

برای  رفتن از این مسیر باید از قشم به سمت باسعید حرکت کنید و حدود یک ساعت و نیم با ماشین فاصله است بعد از باسعیدو وارد یک جاده فرعی خواهید شد که به آن راه شوسه می‌گویند از باسعید تا غار  حدوداً ۴۴ دقیقه زمان لازم است تا آنجا برسید البته راه های نزدیک ترین هم وجود دارد که از روستای سلخ می توانید به این غار خود را برسانید. آدرس غار نمکدان قشم را می توانید در اپلیکیشن های مختلف پیدا کنید.

 این مسیر از ۹۰ کیلومتر بیشتر است و برای رفتن از این مسیر باید از مرکز شهر به سمت غرب حرکت کنید و بعد از گذراندن روستای سلخ راحت تر می توانید به غار برسید.

 بخش زیادی از این مسیر را راه شوسه ای تشکیل داده است که تنها با ماشین های شاسی بلند یا آفرود می توان از آن حرکت کنید بنابراین اگر ماشین نیسان یا شاسی بلند در اختیارتان است  بهترین گزینه برای سفر می باشد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

جاده غار نمکدان قشم مسیری سخت است برای رسیدن به آن بهتر است از ماشین های آفرود استفاده کنید، بخشی از این مسیر از اسکله طبل آغاز می‌شود و تا نزدیکی تابلوی غار آسفالت است اما از قسمت تابلو به بعد  اسفالت نیست.

 این مسیر حدود ۱۰ کیلومتر ادامه دارد و بعد از آن می توانید به این غار زیبا دسترسی پیدا کنید. شما می توانید این منطقه هیجان انگیز را در عکس های غار نمکی قشم مشاهده کنید با دیدن عکس های غار نمکی قشم می توانید به زیبایی این منطقه پی ببرید. عکس های غار نمکی قشم تمام راه های قشم را نشان داده است. تاریخچه غار نمکدان قشم به صورت دقیق در دست نیست.

توضیحات ابتدایی غار نمکدان قشم

گنبد نمکی که در این غار وجود دارد شبیه به یک کاخ است که  از پادشاهان کهنه به جا مانده است که حالت بی نظیری به خود گرفته است که گردشگران عادی که به مهارت های غارنوردی تسلط خاصی ندارند می توانند در عمق این غار پیش بروند. عکس های غار نمکی قشم در سال های مختلف نشان دهنده زیبایی های قشم است.

 گنبد نمکی در میان دماغ جنوبی قدیس سلخ دماغه شمالی و غربی و قدیسه باسعیدو قرار گرفته است. شیب آن البته بسیار زیاد می باشد.

 غارهای نمکی معمولاًگنبد های شان به گونه‌ای که فقط در آب و هوای گرم و کم بارش می‌تواند ایجاد شوند، دقیقاً آب و هوایی که شهر قشم دارد مناسب برای به وجود آمدن گنبدهای نمکی است.

 نقشه برداری ها نشان می دهد که این بام گنبد نمکی ناهموار است و به دلیل شیب بسیار زیاد دیواره ها تپه امکان بالا رفتن از گنبد ها وجود ندارد، البته حجم سنگ های نمک در قسمت گنبد نسبت به دیگر قسمت های آن کمتر است و بیشتر گچ و سنگ آن را تشکیل داده اند. عکس های غار نمکی قشم از زوایای مختلف زیبایی این غار را نشان داده است.

 غار نمکی در سال ۱۹۹۸ با همکاری بین زمین شناسی دانشگاه شیراز و زمین شناسان جمهوری چک کشف شد، تا قبل از کشف این غار در یک غار بسیار طولانی نمکی در فلسطین شناخته شده بود.

عکس غار نمکدان قشم از سال های کشف به جا مانده است که به شما کمک زیادی می کند.

دالان های مختلف کاخ نمکدان

داخل گنبد غار نمکی قشم دالان های مختلفی قرار گرفته اند که ارتفاع بعضی از آنها به ۲۰ متر می رسد و از این غارها و برای گردش گری کاربرد دارند ولی برخی دیگر به عنوان معادن نمک از آن‌ها استفاده می‌کنند سومین دالان غار نمکی قشم حدود ۶.۴ کیلومتر طول دارد و علت اصلی شهرت جهانی این غار شده است در هیچ کجای جهان هنوز غار نمکی به این اندازه رویت نشده است.

 ابعاد دالان های مختلف موجود در غار نمکی قشم با هم متفاوت است در برخی از دالان ها اگر بپرید هم دستتان به قندیل ها نخواهد رسید؛ اما در برخی دیگر از دالان  ها باید به حالت نشسته عبور کنید. بخش گردشگری غار نمکدان آنقدر زیباست که خود را برای ساعت ها در این دالان خواهید دید. عکس غار نمکدان قشم بسیار زیاد است و زیبایی ان را به تصویر کشیده است.

دالانی که مناسب گردشگری ارتفاع بلندی دارد و به حالت عادی میتواند در آن قدم بزنید بازدید از اولین دالان ساده است و معمولا گردشگران این دالان را برای بازدید انتخاب می‌کنند.

دالان مسیری است که باید به صورت سینه خیز از آن عبور شود اگر قصد ماجراجویی بیشتر در غار نمکدان قشم را دارید می توانید به این دالان همواره شوید اما امکان دارد زخم های کوچک و خراش‌های سطحی بر تن و لباستان وارد شود.

 دالان سوم هم به غار نوردان اختصاص دارد و برای کسانی است که تشنه هیجان و دردسر هستند؛ بازدیدکنندگان غار نمکی قشم تنها به گردشگران ایرانی محدود نمی‌شود و مردم بسیاری از کشورها به خصوص کسانی که به زمین شناسی علاقه دارند در دوره ساسانیان شناخته شده اند.

داستان پیدا شدن غار نمکی

مطابق با چیزی که در حال حاضر می دانیم اولین روزهای زندگی غار نمکی قشم حدوداً به ۵۷۰ میلیون سال قبل برمی گردد؛ یعنی در دوره کامبرین بوده است.

 خیلی قبل تر از اینکه اولین دایناسور ها بر روی زمین زندگی کنند در آن زمان زمین قلمرو فرمانروایان تریلوبیت ها بود که تنها می‌توان گفت از اجداد بندپایان امروزی به حساب می‌آیند.

 البته غار نمکی قشم قندیل های جوان هم دارد که قدمت آن ها به ۶ میلیون سال می رسد. زمانی که به تازگی فرایند فرگشت برای انسان شروع شده بود و اجداد ما تکامل شان را آغاز کرده بودند این قندیل‌های جوان هم شروع به رشد کردند.

 گنبد نمکی از سنگ های آذرین همراه با ترکیب سنگ و نمک ایجاد شده است در ابتدا این گنبد به صورت یک لایه بود یعنی هیچ غار نمک و نرم کارایی و همچنین هیچگونه قندیل در آن وجود نداشت اما بعد از گذشت سال ها و اینکه چگالی نمک از سنگ کمتر است که ده ها هزار سال نمک از صخره ها بالاتر آمد و حتی در برخی از قسمت ها سنگ ها را هم با خود را بالا بردند.

 این حرکت به صورت آهسته و خیلی بی هدف به نوعی به آن روش کاری طبیعت برای نمک آرایی و مجسمه‌سازی می گویند؛ خلاصه این  شکل گیری غار نمکدان فقط حکایت پیوستگی صبوری آهستگی بی‌مثال طبیعت را نشان می دهد.

این غار محلی برای استخراج نمک طبیعی و خوراکی است و هم جنبه گردشگری دارد؛ غار نمکدان قشم به عنوان یک نوع سایت در ژئوپارک قشم ثبت شده است و سازمان یونسکو از آن حمایت کرده است؛ خبر خوب در رابطه با این غار این است که اگر بدون تغییر باقی بماند می تواند در لیست میراث جهانی ثبت شود این غار قبل از این در سال ۱۳۹۰ به عنوان یک اثر طبیعی در میراث فرهنگی ایران به ثبت کشوری رسید.

غار نمکدان قشم و نام های دیگر آن

غار نمکی قشم را به نام هایی همچون غارنمک 3 و غار سه مرد برهنه هم می‌شناسند داستان سه مرد برهنه این است که بعدها نام شان بر روی غار نمکی قشم قرار گرفت در سال‌های ابتدایی کشف این جاذبه تلاش زمین شناسان برای نقشه برداری از آن ستودنی بود.

 پیشروی تا انتهای غار نمکی قشم کاری بسیار سخت و چالش برانگیز شده بود و هرگز از عهده آن بر نمی آمدند، از آنجایی که هر کاری به یک نقشه نیاز دارد و برگ نقشه برداری انسان ها باید وارد عمل شوند که مرد برهنه زمین شناس اهل جمهوری چک بودند که برای نقشه برداری از غار نمکدان به آنجا رفتند.

 آنها برای پیشروی تا انتهای غار مجبور شدند در نهرهای آب نمک شنا کند در برخی از قسمت ها خشکی وجود نداشت اما آهن های داخل غار نمکی قشم با نمک اشباع شده بود اگر می خواستند با لباس در آن حرکت کنند بعد از مدتی به دلیل رسوب نمک لباس‌هایشان انعطاف پذیر و صفت می شد و حرکاتشان را محدود می کرد به همین دلیل تصمیم گرفتند که برهنه به این غار برسند  و به همین موضوع دلیل نامگذاری غار شد. عکس غار نمکدان قشم زیبایی های این منطقه زیبا را به تصویر کشانده است.

عکس غار نمکدان قشم از بیان همه ی زیبایی های غار عاجز است به قول جمله معروف ایرانی شنیدن کی بود مانند دیدن. عکس غار نمکدان قشم از همه ی نقاط غار  در دسترس نیست.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.