تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه قشم
0

سوالی که برای علاقمندان پیش می اید این است که تنگه چاهکوه قشم کجاست؟ تنگه چاهکوه در قشم قرار دارد و مقصد گردشگران زیادی برای طبیعت گردان و مسافران جزیره زیبای قشم است.

این جزیره پر اوازه  همواره پر از تندیس ها و صخره های بسیار زیبا که به صورت طبیعی و بر اثر گذر زمان در دل کوه ها ایجاد شده است.

فرسایش بر اثر باران و باد در طی میلیون ها سال این تنگه را به وجود آورده است تنگه از عجایب هفتگانه در ژئوپارک جزیره قشم است و دیدار از آن ضروری می باشد جز دیدنی های بسیار جذاب و جزیره قشم حساب می آید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

چاهکوه کجاست و چگونه خود را به آنجا برسانیم

تنگه چاهکوه از دره های بسیار شگفت انگیز در جزیره قشم است که بر اثر ریزش سنگ های رسوبی ایجاد شده است.

 این تنگه در بخش شهاب که از توابع شهرستان قشم می باشد  قرار گرفته است.

 عمق آن به ۱۰۰ متر میرسد این تنگه در ۷۰ کیلومتری شهر قشم قرار دارد و در مجاورت روستایی چاهکوه  شرقی هست در واقع تنگه چاهکوه در بخش غربی ساحل شمالی قشم قرار گرفته است.

 برای رسیدن به این تنگه بسیار زیبا باید خود را به میدان درگهان قشم برسانید و بعد وارد جاده غربی شوید و بعد از اینکه ۲۰ کیلومتر از مسیر حرکت کردی به یک دو راهی به نام دیرستان خواهید رسید.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 باید راه خود را کج نکنید و به صورت مستقیم ادامه بدهید بعد از طی کردن ۱۱ کیلومتر به میدان خواهید رسید که باید وارد اولین جاده از سمت راست آن شوید حالا با گذراندن ۳۹ کیلومتر دیگر شما به این روستای زیبا خواهید رسید.

 وقتی به چاهکوه  شرقی رسیدید باید وارد سمت چپ شوید و  هفت کیلومتر دیگر باید برانید تا به این تنگه زیبا برسید. تمام این مسیر به جز ۲ کیلومتری که در انتهای آن وجود دارد به صورت کامل آسفالت است و رفت و آمد به این تنگه را راحت تر کرده است.

 به خاطر داشته باشید که قشم تنها تاکسی و خودروهای دربستی و اجاره ای دارد و شما برای گشت و گذار در میان این جزیره از خودروهای همراه با راننده یا بدون راننده  می توان استفاده کنید. البته شما می توانید خودرویی خود را با لندینگ کرافت وارد این جزیره کنید و شخصاً با خودرویتان از زیبایی های بی نظیر این جزیره دوست داشتنی لذت ببرد.

مناسب ترین زمان برای بازدید از تنگه چاهکوه

از آنجایی قشم  در منطقه گرمسیر و جنوبی ایران قرار گرفته است توصیه می شود که در فصول پاییز و زمستان از این تنگه دیدن کنید اگر قصد دارید در فصل بهار به سمت قشم  بروید بهتر است  قبل از اینکه هوا گرم شود در اردیبهشت از این تنگه دیدن کنید در فصل بهار آب و هوای بسیار خوب و مطلوبی دارد و مسافران نوروزی زیادی را به سمت خود می کشاند.

 با این حال امکان دارد گرمتر شدن هوا در طول سفر برای شما  دردسرساز شود و اگر تحمل گرمای زیاد را ندارید حتما سفر خود را به پاییز و زمستان موکول کنید.

ماه  های دی و بهمن بهترین ماه ها سفر به جزیره قشم است با توجه به برگزاری جشنواره‌های مختلفی که در این جزیره در این ماه برگزار می‌شود علاوه بر گشت و گذار از تفریحات جدیدتری هم بهره مند می شوید.

دیدار از تنگه چاهکوه مناسب چه افرادی است

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

همه علاقه‌مندان به پدیده های نادر زمین شناسی حتماً نام این تنگه را  شنیده اند و یا حداقل یکبار این تنگه از نزدیک دیده اند  البته وجود مسیرهای پر پیچ و خم و صعب العبور در این جزیره  واقع شده است که برای تمامی افراد مناسب نیست  و فقط افرادی که با وضعیت جسمانی متوسط رو به بالا هستند.

 بتوانند از تمامی نقاط این تنگه دیدن کنند و متاسفانه تنگه چاهکو برای افراد سالمند و  ناتوان حرکتی مناسب نیست.

در سفر به چاهکوه کجا اقامت کنیم

 می‌توانید در سفر به این تنگ سه گزینه را انتخاب کنید

هتل‌ها

اگر ترجیحتان بر این است که در مرکز شهر قرار بگیرید و به تمامی نقاط جزیره قشم نزدیک باشید تا بتوانید از دیگر جاذبه های دیدنی این جزیره به راحتی دیدن کنید بهترین گزینه برای شما هتل ها هستند.

خانه ها

اگر به طور شخصی به سمت قشم سفر می کنید می توانید در قشم خانه های با قیمت مناسب هم به راحتی پیدا کنید .این خانه ها تمام امکانات ضروری رفاه را برای اقامت خوب دارا می باشد.

اقامتگاه های بوم گردی

این اقامتگاه های بوم گردی در گوشه و کنار این جزیره به راحتی پیدا می‌شود و دو تا از آنها در نزدیک ترین قسمت به تنگه چاهکوه هستند و اقامتگاه بوم گردی بسیار خوب به نام های آفتاب چاهکوه فرصت بسیار خوبی برای تجربه‌ی زندگی بومی و بسیار ساده همراه با مردمان محلی را به شما خواهد داد.

 اگر به ماجراجویی به بیشتری هم احتیاج دارید و هیچ کدام از گزینه هایی که مطرح شد برای شما مناسب نبودند شما می توانید به راحتی با برپا کردن یک چادر مسافرتی در نزدیکی تنگه چاهکوه در زیر ستاره های شب با دیدن مناظر بی نظیر و رویایی شگفت زده شوید البته بهتر است قبل از بر بر پا  چادر حتماً با محلی های آن منطقه صحبت کنید و در جایی امن چادرتان را برپا کنید.

در سفر به چاهکو چه لوازمی با خود به همراه بیاورد

از آنجایی که این سفر مقداری طولانی است و ممکن است کمی دشواری داشته باشد باید کفش مناسب و بادوام را با خود همراه داشته باشید. قبل از سفر از آوردن خوراکی های کم حجم اما پر انرژی و همچنین همراه داشتن آب کافی اطمینان حاصل  داشته باشید.

در تنگه چاهکوه چه امکاناتی وجود دارد

از آنجایی که این تنگه در روستای چاهکوه  شرقی که در همان حوالی از قرار گرفته است می توانید از امکانات رفاهی مجذوب آنجا مثل خرید و اقامت هم استفاده کنید می توانید در این روز از سرویس بهداشتی استفاده کنید و یا از هایپر مارکت آن را به جهت خرید مواد غذایی در  طول روز استفاده نمایید.

 علاوه به  اینکه شما چندین غرفه فروش صنایع دستی و سوغات را هم در آنجا خواهد یافت. هیچ امکاناتی در طول مسیر آن وجود ندارد شما می توانید همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر از این تنگه دیدن کنید و زمان  تخمین زده شده برای بازی در حوزه یک تا دو ساعت است علاوه بر این مبلغ ۵ هزار تومان به عنوان ورودی باید پرداخت کنید.

چرا این تنگه چاهکوه مینامند

وجود حفره ها و چاله های بسیار فراوان در در دل دیوارهای سنگی این دره باعث شده است آنرا چاهکوه به نام ته چاه های طبیعی به نامند.

 ساکنان محلی دلیل جدی تری برای این نامگذاری دارند این روستاییان  بر این باورند  که چهار حلقه چاه در ابتدای این مسیر ساخته  شده است تا بتواند به کمک آنها منبع آب خوبی برای ساکنین منطقه تامین کنند.

 این چاه‌ها علاوه بر داشتن مصارف کار و کاربردی بیشتر هم دارند و زیبایی تنگه کمک کرد وقتی که از تنگی عبور می کنید متوجه این چهار چاه خواهید  شد با نظم خاصی در این راستا در حفره های کنار هم وجود دارد آب در دوره ۴ مسیر این تنگه به واسطه کانال باریک وارد چاه  میشود و ذخیره خواهد شد این چاها  قدمت زیادی دارند و برخی بر این باورند که عمر آنها به ۴۰۰ سال پیش می رسد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

در تنگه چاهکوه چه چیزی انتظار ما را می کشد

وقتی که وارد این منطقه از جزیره هرمز می شوید تندیس های طبیعی که به آنها سه سر نگهبان گفته می شود درست در ورودی این دره در مقابل شما ظاهر می شود.

 سپس نوبت به ۴ چاهی می رسد که محل ذخیره سازی آب می باشد. پس از گذر از کنار آنها در ادامه مسیر به شکل ضربدری در دل کوه سنگ ها در انتظارتان ایستادن این شکاف یک چهارراه شبیه است.  دیواره های بلند تنگه چاهکوه هر گیرند بیننده ای را حیرت زده میکند.

 عمق این دره به صد متر هم خواهد رسید گاهی ارتفاع دیوار ها به قدری خواهند شد که تنها می توان بخش کوچکی از آسمان را ببینید و بنابراین نور در برخی از نقاط تا تنگه چاهکوه بسیار اندک می شود.

 تنگه در بخش شمالی عرض بیشتری دارد هر چقدر به سمت جنوب آن حرکت می کنیم  تنگه تاریک تر می شود.

دیواره های عمودی مرتفع شیارهای موازی که بر اثر فرسایش در سراسر تنگی دیده می شود این چاهکوه  زیبایی منحصر به فرد  و وجود طرح ها و اشکال گوناگون بر روی دیواره های دره شما را حیرت زده خواهد کرد. آدرس تنگه چاهکوه را اگر بلد نیستید می توانید از بومیان این منطقه بپرسید همچنین امروزه آدرس تنگه چاهکوه را می توانید در اپلیکیشن های مختلف پیدا کنید. ادرس چاهکه اصلا دشوار نیست و شما به راحتی می توانید در این منطقه قدم گذارید.

عکس تنگه چاهکوه قشم

عکس تنگه چاهکوه قشم تمام زیبایی های قشم را نشان نمی دهد.  عکس تنگه چاهکوه قشم زیبایی های چاهکوه را به تصویر کشیده است اما به قول معروف شنیدن کی بود مانند دیدن….. عکسهای تنگه چاهکوه در فصول مختلف سال نشان دهنده زیبایی های این منطقه دوست داشتنی است. شما با دیدن عکسهای تنگه چاهکوه می توانید مسیر تنگه چاهکوه قشم را به راحتی پیدا کنید و نیازی به تور لیدر محلی نیست. مسیر تنگه چاهکوه قشم  بسیار دشوار است و باید حتما  از وسایل مناسب استفاده نمایید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.