کاخ گلستان تهران، نگین کاخ های ایران

کاخ گلستان تهران
0

کاخ گلستان تهران از آثار بسیار بی نظیر ایرانی است که توانسته است در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد و به لطف معماری بی نظیری که دارد و همچنین تزئینات خارق العاده آن محلی مناسب و ایده آل برای عکاسان و ثبت تصاویر بسیار زیبا شده است.

 این بنای ارزشمند در سال ۱۳۳۴ در فهرست آثار ملی قرار گرفت و در سال ۱۳۹۲ در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

 علاوه بر همه این ها رخ داد تاریخی در این محل آن را به  مکان تاریخی زیبایی تبدیل کرده است این مجموعه از مکان های دیدنی تهران می باشد که در بافت قدیمی شهر قرار گرفته است و به راحتی می‌توان با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به آن دسترسی پیدا کنید و از این همه زیبایی و جلال تاریخی و همچنین معماری ایرانی به وجد بیاید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری را در رابطه با کاخ گلستان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

معرفی کاخ گلستان تهران، کاخ پراوازه ایران

کاخ گلستان از مجموعه بناهای تاریخی واقع شده در استان تهران است که در زمان های مختلف ساخته شده است. این کاخ به لحاظ ارزش آثار هنری معماری و تاریخی که دارد به یکی از مهمترین بناهای تاریخی کشور تبدیل شده است که در طول سالیان اخیر شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

 کاخ گلستان از بخش های متنوع ساخته شده است که این بخش شامل:

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
 • ایوان
 • تخت مرمر
 • تالار آینه
 • تالار سلام
 • خلوت کریمخانی
 • تالار سفره خانه
 • تالار برلیان
 • عمارت بادگیر
 • کاخ شمس العماره
 • کاخ ابیض
 • تالار الماس

 هستند. ایوان تخت مرمر  و اتاق خلوت کریمخانی از دوره کریم خان زند به جا مانده است که جز قدیمی ترین قسمت های کاخ گلستان به حساب می‌آید.

 مجموعه تاریخی و فرهنگی گلستان به غیر از فضا ها و ساختمان هایی که گفته شد از بخش های دیگری هم از جمله:

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !
 • کتابخانه
 • نسخه خطی
 • مرکز اسناد خطی
 • مرکز اسناد تصویری
 • امور بین المللی
 • دفتر فنی کتابخانه
 • چاپ امور
 • معرفی امور فرهنگی
 • واحد کودک و نوجوان
 • واحد دفتر حقوقی
 • تشکیل شده است. مکان های دیدنی متعددی در اطراف این کاخ قرار دارد و از آنها می توان به:
   بازار تهران
 • قهوه خانه حاج علی درویش
 • خیابان ناصرخسرو
 • سبزه میدان
 • کوچه مروی
 • دارالفنون

اشاره نمود.

مساحت کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان در تهران در خیابان ۱۵ خرداد و در میدان ارج قرار گرفته است. استفاده از مترو یکی از راه های بی دردسر برای رسیدن به این کاخ بسیار زیبا است.

 برای این منظور می توانید به ایستگاه ۱۵ خرداد برسید از طرف خیابان داور به ضلع شمالی این میدان حرکت کنید به ورودی کاخ گلستان می رسید.

ساعت بازدید کاخ گلستان تهران

در بهار و تابستان ساعت کاری کاخ گلستان تهران  از ساعت ۹ و نیم تا شش و نیم بعد از ظهر و در پاییز و زمستان هم از ساعت ۹ صبح تا ۶ و نیم عصر است. مجموعه کاخ گلستان در زمان رحلت امام خمینی، شهادت حضرت علی، تاسوعا و عاشورا، اربعین حسینی، رحلت حضرت رسول، شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام، شهادت امام جعفر صادق علیه السلام و…  به صورت کامل تعطیل است.

 مبلغ ورودی کاخ گلستان برای هر بازدید کننده معادل ۵ هزار تومان است و البته این برای گردشگران داخلی می باشد هرچند برای بازدید از موزه تالار های مختلف بلیط جداگانه باید تهیه کنید تنها خلوت کریمخانی و تالار ظروف و تالار برلیان رایگان هستند.

تاریخچه کاخ گلستان تهران

بر اساس مدارک و شواهد موجود  و همینطور سفرنامه پیترو دلاواله تاریخچه این کاخ به زمان شاه عباس صفوی برمی گردد. مهمترین دوره تاریخی این کاخ در زمان آقا محمد خان قاجار بود که بعد از غلبه بر لطفعلی خان زند ۱۲۱۰ بر تخت پادشاهی بنشیند و در این کاخ تاج گذاری انجام شود و تهران را به عنوان پایتخت انتخاب کرد.

 همین امر اهمیت ارگ سلطنتی گلستان را بیشتر نمود ناصرالدین شاه قاجار در این کاخ تاجگذاری هایی را انجام داده است و اولین پادشاهی بود که سفر به کشورهای اروپایی داشت و کاخ گلستان تحت تاثیر معماری اروپایی یک سری تغییرات چشم گیری داشته است و شکل آن متفاوت است.

 در زمان قاجار این مجموعه به عنوان یک محل برای اقامتگاه سلطنتی و قدرانی و همینطور تعلیم هنرمندان و معماران بود که کاخ گلستان در قرن نوزدهم مرکز مهمی در کاخ گلستان به حساب می‌آمد. در زمان مظفرالدین شاه محمد علی شاه و احمدشاه تغییر خاصی در کاخ گلستان اتفاق نیوفتاد.

 اما اهمیت این دوره به دلیل وجود رخدادهای تاریخی از جمله انقلاب مشروطه و برگرفته شده از آن مهم است.

کاخ گلستان در عصر پهلوی اول و دوم باز هم دچار تغییرات زیادی شد با تمامی این گفته ها قسمت کاخ گلستان بیشتر از چهار قرن است اما هنوز این مجموعه تاریخی بنای منحصر به فرد در کشور به حساب می‌آید به دلیل وقوع اتفاقات مهم در آن سند بسیار مهم و با ارزشی از مهمترین قسمتهای تاریخ ایران شده است.

تکیه دولت از زیبا ترین قسمت های کاخ گلستان تهران

تکیه دولت به فرمان و دستور ناصرالدین شاه با هزینه‌ای بالغ بر ۳۰ هزار تومان در سال ۱۲۸۴ هجری قمری ساخته شد کار ساخت آن حدود پنج سال زمان برد.

 این تکیه در ضلع جنوب شرقی کاخ گلستان و جنوب شمس العماره قرار گرفته است از نظر معماری با تمام کاخ های تهران متفاوت است. برخی از محققان بر این باورند که معماری تکیه دولت بر گرفته شده از کشور  های غربی و آمریکا می باشد.

نمای بیرونی تکیه به شکل منشور هست یعنی حالت هشت ضلعی دارد و داخل آن به شکل استوانه ای می باشد این تکیه دارای سه ورودی برای آقایان و خانم ها و پادشاه است بعد از دوره قاجار  و تحت تاثیر فرهنگ غرب و ظهور نمایش های جدید تکیه دولت ارزش و روند خود را به صورت کامل از دست داد.

 تکیه یاد شده به عنوان بزرگترین نمایش خانه در کشور به حساب آمده است که سال ها حالت متروکه به خود گرفت آن که در سال ۱۳۲۵ برای ساخت یک شعبه بانک ملی به صورت کامل تخریب شد.

عمارت خروجی کاخ گلستان تهران

عمارت بزرگ در ضلع شمالی شمس العماره قرار دارد که عمارت خروجی نام گرفته است و باغ گلستان به واسطه آن به دو قسمت تقسیم بندی می شود کار ساخت این مورد از دوره آقا محمد خان قاجار تا زمان فتحعلی شاه زمان بود و از اتاق موزه صندوقخانه تالار آیینه گلستان و رفتار خانه تشکیل شده است.

 در دوره ناصرالدین شاه ساخت موزه این عمارت متوقف شد  و او قصد داشت آن را شبیه به کشورهای اروپایی کنند هرچند بعدها یک استخر بزرگ در این محل احداث شد که در اوایل سلطنت پهلوی این است که کاملا به شکل فضای سبز  درآمد.

اندرون و خوابگاه ناصری

ناصرالدین شاه قاجار تغییرات گسترده‌ای را در مجموعه کاخ گلستان به وجود آورد که یکی از آنها و افزایش فضای داخلی عمارت اندرونی بود. کاخ گلستان تهران تالار آینه یکی از قسمت های اصلی این کاخ است که ناصر الدین شاه این قسمت را بیش تر از جا های دیگر کاخ دوست داشتند در واقع این کاخ از قسمت های زیبایی تشکیل شده است که بهتر است بازدید از کاخ را به صورت دقیق انجام دهید.

کاخ گلستان تهران کجاست

کاخ گلستان در خیابان پانزده خرداد، شمال میدان ارگ قرار دارد. شما می تواند از طریق مترو و ماشین های اینترنتی و… به این کاخ سفر کنید. آدرس کاخ گلستان بسیار سر به راست است شما می توانید کاخ گلستان تهران روی نقشه را به راحتی پیدا کنید.

موزه کاخ گلستان یکی از زیبا ترین قسمت های کاخ به حساب می اید در واقع موزه کاخ گلستان موزه ای منحصر به فرد در ایران است.

بهتر است بازدید از این کاخ زیبا را در قبل از ظهر انجام دهید؛ زیرا در این تایم این کاخ خلوت  است و شما می توانید در این مدت زمان عکس های یادگاری زیادی از کاخ گلستان بگیرید.

عکس های کاخ گلستان تهران زیبایی این کاخ را به تصویر کشیده اند شما با دیدن عکس های کاخ گلستان تهران به زیبایی این کاخ پی می برید.

 کاخ گلستان یکی از بهترین کاخ های جهان محسوب می شود اگر به تهران سفر کردید یا ساکن شهر تهران هستید  بازدید از این کاخ تاریخی را فراموش نکنید.

معماری کاخ گلستان تهران، معماری زیبای ایرانی

کاخ گلستان تهران  از یک مجموعه تاریخی تشکیل شده است که شامل تالار سلطنتی و کاخ های دیگری است که همه آنها را در دل خود جای داده است. معماری این مجموعه با معماری ایرانی شروع شد و بعدها با توجه به ملاحظات سیاسی تجاری و فرهنگی با کشورهای اروپایی تغییر و تحولات زیادی صورت گرفت.

و تقریبا سبک  کاخ گلستان تهران به سمت معماری نئوکلاسیک اروپا کشیده شده اند و امروزه در کاخ  گلستان شاهده سبک معماری اروپایی و ایرانی هستیم که نگاه هر بیننده ای را به سمت خود می کشاند از بهترین نمونه های کاشی کاری در این کاخ می‌توانید غافل نشوید.

در کاشی کاری تاثیر گسترش ارتباط با دنیای غرب و حمایت از هنر به صورت چشمگیری قابل ملاحظه است. طبیعت گرایی سایه روشن کاری از مشخصه‌های بارز نقاشی های غربی هستند که در کنار تمامی شیوه های سنتی ایرانی و تصویرسازی‌ها آنها هم لحاظ شدند.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.