کاخ های تهران، مجموعه ای مدون از تاریخ ایران

کاخ های تهران
0

وقتی که از تاریخ یک کشور سخن به میان می آید همه در رابطه با آنچه که شنیده اند و یا در کتاب های تاریخ خوانده اید سخن می گویند.

 اما برخی از اصول تاریخ را می توانید با چشم نظاره گر باشید. اگر در تهران زندگی می کنید در گوشه و کنار آن چندین اثر منسجم در رابطه با تاریخ ایران زمین وجود دارد. نمونه اش کاخ های تهران است .

 بیشتر کاخ های تهران مرتبط با دوره پهلوی و قاجاریه هستند ؛که در تمام این سال ها دست خوش تغییرات قرار گرفته اند اما همچنان شکوه و جلال خود را حفظ کرده اند.

 با توجه به علاقه و توجه شاهان دوره های مختلف به کشورهای اروپایی اکثر این بنا ها برگرفته شده است معماری اروپایی همراه با ایرانی است که شکوه و عظمت خاصی به آن بخشیده است.

 البته برخی از کاخ های تهران  به خاطر کاربردی که امروز دارد مناسب برای بازدید عمومی نیست و دسترسی به آنها وجود ندارد.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با تمامی کاخ های تهران به اختصار توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم پس با ما همراه باشید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

کاخ گلستان، گل سرسبد کاخ های تهران

کاخ گلستان تهران
کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان از مهم ترین کاخ های تهران به حساب می آید از ساختار اولیه آن به زمان صفویه بر می‌گردد. اما با گذر زمان و تغییراتی که در آن به وجود آمد چیزی از ساختار اولیه اش باقی نمانده است.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

کاخ های تهران قدمتی بیش از چهار قرن را دارد و شاهد فراز و نشیب‌های دوره های حکومتی مختلف بوده است. تاجگذاری آقا محمد خان قاجار به عنوان پادشاه ایران نقطه عطفی در سرگذشت کاخ گلستان بوده است.

 کاخ گلستان شاهد مراسم تاجگذاری احمد شاه مظفرالدین شاه رضا شاه بوده است؛ که در طول حکمرانی هر کدام از پادشاهان تغییرات زیادی داشته است.

 از گذشته تا به حال نقوش مختلفی به کاخ گلستان اضافه شده یا بخش‌هایی مثل تکیه دولت عمارت خروجی اندرونی بنا به دلایلی از بین رفته اند.

 کاخ گلستان معماری ایرانی با چاشنی اروپایی دارد که دوران تاثیر گذاری بر روی شکل گیری بناهای مختلفی در شهر تهران بوده است. کاخ گلستان یک مادر پیر و دوست داشتنی است.

 برای همین همه آن را چشم و گوش تاریخ ایران می دانند. این کاخ هم ارزش معماری دارد هم به لحاظ هنری توانسته است جایگاه ویژه ای پیدا کند و به نوعی حافظه تاریخی مردم ایران زمین است.

 این کاخ ارزشمند در سال ۱۳۹۹ به عنوان میراث بشری یونسکو ثبت شده است.

  • عمارت تخت مرمر
  • موزه نگارخانه
  • عمارت شمس العماره
  • تالار برلیان

در این کاخ عظیم قرار دارند.

ساعات بازدید از کاخ گلستان

در  تابستان از ساعت ۹ و نیم صبح تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه امکان ورود هست.

 پاییز و  زمستان از ساعت ۹ صبح تا 17ممکن است.

 در نظر داشته باشید که برای بازدید از تمامی بخش های کاخ به ۲ ساعت زمان کافی احتیاج دارید.

کاخ ابیض، مراورید کاخ های تهران

کاخ ابیض با طراحی ناصرالدین شاه و به دستور شخص او به کاخ گلستان اضافه شد. تا بتواند هدایای ارسالی پادشاهان مختلف را در این کاخ قرار دهد. نمای کاخ با بهره گرفتن از معماری اروپایی کاملاً سفید می باشد و دارای پله های مرمرین بسیار زیبایی است برای همین به آن ابیض می‌گویند .

کاخ ابیض در سال ۱۳۱۴ به دستور رضاشاه پهلوی به موزه مردم شناسی تبدیل شد  برای شروع کار، کارشناسان به جمع‌آوری لوازم زندگی مردم و شی گران قیمت که غنی از فرهنگ ایرانیان بود پرداخته اند. موزه مردم شناسی دارای دو طبقه است؛ در طبقه همکف بخش اداری و تالارها جلوه گر می باشند و در طبقه اول انواع پوشاک مختلف رایج زمان قاجار و اشیای بی نظیر به نمایش گذاشته شده است. بلیط این موزه برای بازدید کنندگان داخلی ۴ هزار تومان و برای بازی کنندگان خارجی ۵۰ هزار تومان هست.

کاخ سعدآباد، از  مهم ترین کاخ های تهران

کاخ سعد آباد جز مهم ترین کاخ های تهران است.

 مساحتی بالغ بر ۱۱۰ هکتار در کوهپایه های توچال را به خود اختصاص داده است. این کاخ عظیم در دوره قاجار بنا شده است.

 کاخ سعد آباد به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه البرز دارای آب و هوای بسیار خنک است و جز اقامتگاه های ییلاقی پادشاهان پهلوی و قاجار بوده است.

 در دوران پهلوی با خرید باغ های اطراف کاخ و ساختن بناهای به روز تر و برگرفته از معماری اروپایی و سنتی ایرانی وسعت کاخ سعدآباد را گسترش داده اند. سعد آباد دارای ۱۸ کاخ است که در گذشته هر کدام از آن ها به یکی از اعضای خانواده پهلوی تعلق داشت.

ساعت بازدید از کاخ سعد آباد

  • بهار و تابستان از نوع صبح تا ۱۸ و ۴۵ دقیقه
  • پاییز و زمستان از ۹ تا ۱۷

قیمت بلیط کاخ سعد آباد

هزینه ورود به این کاخ زیبا برای گردشگران ایرانی ۵ هزار تومان را برای گردشگران خارجی ۱۰۰ هزار تومان است. بازدید از کاخ های مختلف نیاز به تهیه بلیت جداگانه دارند. به صورت کلی هزینه بلیط برای بازدید از موزه ها برای هر ایرانی چهار هزار تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی پنجاه هزار تومان می باشد. خرید بلیط فقط با کارت اعتباری امکان پذیر است.

آدرس کاخ سعد آباد

دسترسی به این مجموعه بزرگ با ماشین شخصی اتوبوس بی آر تی و مترو امکان پذیر است با خط مترو فقط کافی است در خط ۱ مترو سوار  شوید و در ایستگاه میدان تجریش پیاده شوید و با استفاده از تاکسی های دربند تا نزدیکی به یکی از درب های این مجموعه حرکت کنید.

 اگر از اتوبوس بی آر تی استفاده می کنید باید از خطی که از میدان تجریش می گذرد استفاده کنید و مابقی مسیر را همان طور که گفته شد ادامه دهید. اگر با ماشین شخصی به سمت کاخ سعدآباد حرکت می کنید به دلیل اینکه کاخ سعدآباد پارکینگی ندارد می تواند از سمت زعفرانیه به سمت این کاخ زیبا و شاهکار هنری حرکت کنید.

کاخ نیاوران، از عظیم ترین کاخ های تهران

کاخ نیاوران در شمال تهران واقع شده است و به روستاهای شمالی تهران بسیار نزدیک است. این کاخ از  دیدنی ترین کاخ های تهران می باشد که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

 کاخ نیاوران با مساحتی بالغ بر ۱۱ هکتار در شمال تهران به دستور فتحعلی شاه به عنوان اقامتگاهی برای فصول گرم بنا شد و ریشه نام گذاری آن به دلیل آثاری است که کاخ روی آن بنا شده است.

 نیزار تبدیل به نی آوران شد که بعدها به نیاوران شهرت پیدا کرده است. در زمان پهلوی بسیاری از کاخ های کوچک مجموعه تخریب شدند و بنا های مدرن و جدید به دستور پادشاهان مختلف توانستند جایگزین آن شود.

 بعد از انقلاب کاخ در سال ۱۳۶۵ بازگشایی شد و در زمان سالیان متعددی بخش‌های مختلف مجموعه در معرض بازدید همگان قرار گرفت.

 اگر قصد گشت و گذار از جاهای دیدنی را دارید طبیعت زیبایی کاخ نیاوران و درختان قدیمی و بلند را به هیچ عنوان از دست ندهید در این کاخ، کافی شاپ برای افرادی که دلشان می خواهد در یک هوای خنک و مطبوع قهوه  و چای میل کنند وجود دارد. عکس کاخ های ایران تمام زیبایی های کاخ را نشان نمی دهند، به طور دوستداران این کاخ شنیدن کی بود مانند دیدن…..

ساعت بازدید از کاخ نیاوران

  • بهار و تابستان از ساعت ۹ تا ۱۹
  • پاییز و زمستان است ۸ تا ۱۷

قیمت بلیط کاخ نیاوران

کاخ نیاوران
کاخ نیاوران

برای بازید در بخش مختلف این کاخ باید به صورت جداگانه بلیط تهیه کنید. هزینه بلیط ورودی برای کاخ نیاوران برای بازی کنندگان داخلی پنج هزار تومان و  برای بازدیدکنندگان خارجی صد هزار تومان هست.

 هزینه بلیط موزه جهان نما، موزه کتابخانه، کوشک احمد شاهی به صورت اختصاصی برای هر بازدیدکننده ایرانی چهار هزار تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی ۵۰ هزار تومان است.

آدرس کاخ نیاوران

دسترسی به کاخ نیاوران از طریق اتوبوس های بی آر تی و مترو ماشین شخصی تاکسی امکان پذیر است. اگر برای رفتن به کاخ از مترو استفاده کنید کافی است سوار بر مترو خط یک شوید و در ایستگاه تجریش پیاده شوید. سپس با استفاده از تاکسی های دزاشیب یا نیاوران خود را به این کاخ زیبا برسانید. در صورتی که از اتوبوس های بی آر تی استفاده می‌کنید می توان سوار و اتوبوس های خط راه آهن تجریش شوید و بقیه راه را با اتوبوس از میدان رسالت ادامه دهید.

کاخ یاقوت،  از منحصر به فرد ترین کاخ های تهران

کاخ یاقوت از کاخ های تهران است که در سال ۱۲۶۲ و در زمان دوران ناصرالدین شاه در منطقه سرخه حصار ساخته شده  است.

این کاخ در دو بخش بیرونی و حرمسرا ساخته شد که حدود ۲۰۰ اتاق را در خود جای داده است. کاخ یاقوت از لحاظ معماری کاملا مطابق با معماری های اروپایی است و در آن هیچ خبری از معماری ایرانی وجود ندارد.

در سالیان متمادی کاربری این کاخ از مسکونی به بیمارستان تغییر پیدا کرده است و در حال حاضر بیمارستان و مرکز تخصصی قلب دکتر لواسانی هست. عکس کاخ های ایران از مراکز مختلف نشان از زیبایی های این کاخ می دهد.

آدرس کاخ های تهران

آدرس کاخ های تهران را به راحتی می توانید در نقشه جست و جو کنید. همچنین با استفاده از اپلیکیشن های مکان یابی می توانید در کم ترین زمان ادرس کاخ های تهران را پیدا نمایید. عکس کاخ های ایران تمام زیبایی های این کاخ را نشان نمی دهد.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.