مسجد نصیرالملک ، مسجد صورتی رنگ

مسجد نصیرالملک شیراز
0

سالانه گردشگران زیادی به سمت شیراز سفر می‌ کنند. از مشهورترین دیدنی های شهر بهار نارنج، می توان به مسجد نصیرالملک شیراز اشاره کرد. معمار مسجد نصیرالملک شیراز  تمام تلاشش را کرده است، تا نمایی زیبا را به در دل تاریخ به یادگار بگذارد.

بازی رنگ و نور ای بنا  در فضای آن می تواند شما را از هوش ببرد.

مسجد نصیرالملک شیراز از  زیباترین مساجد، تاریخ بشریت است که قدمت آن به زمان قاجاریه بر می گردد. این مسجد در محله ای قرار گرفته است که بیشتر به خانواده قوام تعلق داشت و تعدادی از آثار تاریخی و هنری در این محله بنا شده اند.

 امروزه این مسجد بسیار دوست داشتنی و بزرگ با نام مسجد نصیرالملک شیراز شهرت پیدا کرده است. که از پر طرفدار ترین مکان های دیدنی استان فارس می باشد و محبوبیت چشم گیری در میان گردشگران داخلی و خارجی پیدا کرده است.

مسجد نصیرالملک کجاست

آدرس مسجد نصیرالملک شیراز در محله گودعربان و در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد. برای دسترسی راحت تر به این مکان تاریخی می توان از وسایل نقلیه عمومی و یا خودروی شخصی تان استفاده کنید. بررسی مسجد نصیرالملک کمک زیادی به شناخت مسجد می کند.

 در نزدیک ترین ایستگاه مترو به مسجد ایستگاه ولیعصر وجود دارد که با آن حدود یک و نیم کیلومتر فاصله دارد.

می توان این مسافت را با تاکسی به صورت پیاده به سمت مسجد در حرکت باشید. آدرس مسجد نصیرالملک شیراز در مرکز شهر شیراز است.

 اگر قصد استفاده از اتوبوس هم دارید، می توانید با استفاده از اتوبوس های پایانه ولیعصر و نمازی به سمت ایستگاه چهارراه مشیر حرکت کنید و در این ایستگاه پیاده شوید.

 اگر با خودروی شخصی می خواهید به مسجد بروید، پارکینگ استقلال فرهنگ و طالقانی در خیابان پیروزی در فاصله ۵ دقیقه‌ای از مقصد قرار گرفته است؛ که می تواند برای پارکینگ خودرویتان گزینه مناسب باشد.

تاریخچه مسجد نصیرالملک؛ مسجد رنگی رنگی

مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز به دستور میرزا حسن علی ساخته شد. این شخص ملقب به نصیرالملک از بزرگان سلسله قاجار به حساب می‌آمد. معماری این مسجد کار محمدحسن معمار هست. مدت ساخت این بنا چیزی حدود ۱۲ سال طول کشید. معمار مسجد نصیرالملک شیراز این بنا را با دقت بسیار زیبایی ساخته است.

 زیر بنای مسجد مساحتی بالغ بر ۲۲۱۲ متر مربع را شامل می‌شود. حفظ و نگهداری و مرمت این بنای ارزشمند و رعایت استاندارد های بین المللی مرمت آثار تاریخی و به دست مهندس کوروش جاویدی و آقای محمود قوام انجام شده و همچنان ادامه دارد.

همانطور که گفته شد مسجد نصیرالملک شیراز  از بهترین مکان های دیدنی شیراز هست؛ که نظر افراد متعددی را به خود جلب نموده است. با بررسی مسجد نصیرالملک، می توانید با تاریخچه ان اشنا شوید.

 به ویژه در این سال‌ها که بازار عکاسی با موبایل و سلفی خیلی داغ شده است کمتر کسی به شیراز سفر می کند و امکان دارد این مسجد را فراموش کند. بررسی مسجد نصیرالملک به گردشگران داخلی و خارجی کمک فراوانی می کند تا با زیبایی های مسجد بیش تر اشنا شوند.

 وقتی حرف از جاهای دیدنی شیراز به میان می‌آید احتمالا به یاد بازار وکیل باغ ارم سعدی حافظیه و مسجد نصیرالملک شیراز می افتید. در ایران مسجد های تاریخی بسیار زیادی هستند. معمار مسجد نصیرالملک شیراز این بنای ارزشمند را با تلفیق هنر و فرهنگ ایرانی ساخته است.

 احتمالاً عکسشان یا خودشان را از نزدیک دیده اید؛ مثلا:

  • مسجد تاریخی اصفهان
  • مسجد وکیل
  • مسجد کبود در تبریز

دارای بافت حیرت انگیزی هستند. اما در میان همه مساجد، مسجد نصیرالملک شیراز به آن مسجد صورتی هم گفته می شود ؛با دارا بودن کاشی کاری و شیشه‌های رنگارنگ که محیط مسجد را نورافشانی می کند و بسیار خیره کننده است.

 همانطور که متوجه شدید نصیرالملک از طبقه اشراف بود؛ ولی مردم آن را به عنوان حاکم عادل می شناختند. از زیادی از اموال نصیرالملک به خیریه اختصاص داده شد و نوادگان نصیرالملک این مسجد را به دست خیریه سپردند.

در ورودی مسجد کتیبه را مطالعه کنید. نام حاج محمد حسن معمار و میرزا رضا کاشی گر به عنوان معمار آن به چشم می‌خورد.

 احتمالاً استاد محمدحسن معمار چند سال بعد شیشه‌ها را طراحی و اجرا کرد. همین شیشه های رنگی سال ها گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

مسجد نصیرالملک چه ویژگی هایی دارد

در جلوی دو درب چوبی باشکوه مسجد اگر بر فراز آسمان بگیرید؛ شاهد مقرنس کاری های چشم نوازی در طاق بزرگ به این مسجد می شوید.

کاشی کاری مسجد نصیرالملک شیراز که همه آنها از رنگ های طبیعی ساخته شده اند در کنار رنگ صورتی بسیار جذاب هستند. اندکی جلوتر که بروید زمانی که پای تان را از هشتی به داخل مسجد می گذارید نمایی خارق العاده و تماشایی روبرویتان نقش می بندد که شاید در لحظه اول آنقدر شما را به وجد بیاورد که از خود بی خود شوید.

 اما این تازه اول ماجرا است. در شمال حیاط طاق بسیار زیبایی وجود دارد که به آن مروارید نصیرالملک می گویند.

 در جنوب این مسجد ایوان و گلدسته های متعدد قرار گرفته است. ضلع های شمال و جنوب قرینه به نظر نمی رسند.

 در شرق این مسجد گاو چاه و شبستانی هست که دارای هفت ستون رنگارنگ می باشد و در شمال شرقی مسجد صورتی حیات دیگری وجود دارد که امامزاده زنجیری در آن خودنمایی می کند.

 در ضلع غربی، شبستان اصلی مسجد نصیرالملک شیراز است که تمامی پنجره هایش با شیشه های رنگی پوشیده شده است. شیشه هایی که نور را به رنگین کمانی زمینی تبدیل کرده است.

شبستان اصلی مسجد نصیرالملک

آنچه که مسجد نصیرالملک شیراز  را در میان گردشگران محبوب کرده است صحنه هایی است که در این مسجد می توانید مشاهده کنید. سقف و پنجره و ستونه ای شبستان همگی دیدنی هستند. کاشی های به کار گرفته شده در این شبستان آنقدر چشم باز است که اگر سرتان را به سمت این تاب بیاورید محو ترکیب نور و رنگ می شوید و از تماشای این همه هنر و شگفتی شاید ساعت ها غرق در تماشای سقف رنگارنگ شبستان شوید.

ستون هایی که در شبستان غربی هستند ۱۲ عدد هستند که تعداد آن ها یادآور ۱۲ امام شیعیان است؛ مارپیچ های روی ستون ها خالی از لطف نیست.

 بند بین ستون های زیبا هفت باغ چشم های قرار گرفته است که در مجموع منظره های حیرت انگیز را پدیدار می سازند. در امتداد این طاق ها اگر پیش بروید، با سنگ های مرمر روبرو می شوید.

 تزیین شبستان شما را اندکی به یاد مسجد وکیل می اندازد، زیرا در تزیینات مسجد صورتی، اندک نگاهی به مسجد وکیل هم شده است. این رنگ ها و کاشی کاری ها با وجود عبور باریکه های نور از سمت شیشه های رنگارنگ زیبایی چندین برابری به خود گرفته است.

این شبکه دارای 7 پنجره با چهارچوب های چوبی و شیشه های رنگارنگ هستند که با در کنار هم قرار گرفته اند و طرح گل پدیدار ساخته اند.

 اگر در زمان صبح به این مسجد بروید با تابش نور به سمت پنجره ها جشن نور و رنگ را مشاهده می کنید .

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

تماشا و عکاسی در این ساعت از روز در این شبستان حسابی داغ هست. بیشتر مسافران با شور و اشتیاق از خوابشان می زنند تا فقط نظاره‌گر نور و رنگ در این مسجد باشند این شبستان پوشیده شده با فرش های رنگی است و زمانی که نور از پنجره های رنگارنگ بر روی فرش ها می تابد غوغا می شود. عکس مسجد نصیرالملک شیراز با کیفیت بالا جلوه گر زیبایی های مسجد است.

 البته خیلی ها بر این باورند که اگر فرش ها نبود و نورهای رنگی بر روی سنگ طرح سنگ فرش های مرمری می تابید بازی جلوه بیشتری داشت.

 اهمیت در رابطه با معماری و تزیینات شبستان وجود دارد که سنگ هایش از کوه های اطراف شیراز جمع آوری شده و بر روی این ستون ها به کار گرفته شده اند. عکس مسجد نصیرالملک شیراز با کیفیت بالا تمام این ستون ها را نشان می دهد.

 تعداد پنجره ها تمثیلی از ۷ در بهشت و یا هفت آسمان هستند. در این شیشه‌ های رنگارنگ چهار رنگ اصلی را می بینید.

  • سبز
  • قرمز
  • آبی
  • زرد

همه این شیشه ‌ها قدیمی هستند و در مرمت آنها از شیشه های قدیمی خانه های دیگر استفاده شده است.

شبستان شرقی، مسجد قاجاری

شبستان شرقی که به آن شب تابستان زمستان هم گفته می‌شود دارای ۸ طاق نماز که با کاشی های کوچک آذین شده است.

 موزه اوقاف در این شبستان قرار گرفته است. عکس مسجد نصیرالملک شیراز با کیفیت بالا نمایان گر زیبایی های مسجد است.

 و  اشعار حضرت سعدی می باشد که زیبایی آن را دوچندان نموده است.

گاو چاه مسجد نصیرالملک

پس از اینکه در دویست سال پیش از چاه آب می کشیدند و یا برای کشیدن آب از چاه از حیوانات استفاده می کردند کاری سخت به نظر می‌رسد چاه مسجد نصیرالملک از قدیم به یادگار مانده است و گاو چاه محلی برای نگه داشتن حیواناتی بود که از چاه آب را به سمت بیرون می کشیدند.

طاق مروارید؛ نگینی در مسجد

ایوان شمالی که به آن شاه نشین یاتاق مروارید می گفتند. سقف آن با مقرنس‌کاری باشکوهی همچون مروارید می درخشد به همین دلیل است که اتاق مروارید معروف شده است.

ایوان جنوبی طاق نمای جنوبی سقف شبیه مروارید با مقرنس کاری های متفاوت هست. کاشی کاری مسجد نصیرالملک شیراز در این گلدسته ها دقیقاً مشابه با قسمت شمالی این مسجد است.

 امامزاده زنجیری امامزاده سید جلال الدین که از نوادگان امام سجاد به حساب می‌آید.  این امامزاده، به امامزاده زنجیری شهرت پیدا کرده است. آرامگاه او در ضلع شمال شرقی این مسجد در حیاط کوچک ای قرار گرفته است.

 این امامزاده در دوره صفویه ساخته شده است اگرچه بعضی از تزیین های آن در دوره قاجار و زندیه می باشد. این مسجد در میان گردشگران خارجی به مسجد صورتی معروف شده است.

 گردشگری به نام دوک در اواخر پاییز ۱۳۹۸ از انگلستان به شیراز آمد؛ درباره این مسجد می گوید این دقیقاً مسجد آینه و رنگ است جایی است که حس آرامش وزن ناپذیری به انسان بخشیده می شود.

 الکس گردشگری یونانی در رابطه و مسجد صورتی می گوید گوشه خلوتی در این مسجد پیدا کنید و جشن رنگ ها را نظاره‌گر شوید آرمانوس از سوئیس به ایران آمد و می گوید هیچ دلیلی نباید باعث شود که این مسجد شگفت انگیز را از دست بدهید.

 آدرس مسجد نصیرالملک شیراز بر روی نقشه شیراز به صورت واضح دیده می شود.

 بهترین زمان دیدن مسجد صورتی رنگ ایران زمین کی هست

 صبح زود و درست زمانی که در های مسجد بر روی بازدیدکنندگان باز می شود. بهترین زمان است که می توانید تابش نور را به صورت مشاهده کنید و این تابش روی شیشه های رنگی طنین انداز می شود. ساعت بازدید مسجد نصیرالملک شیراز در دیدن زیبایی های مسجد تاثیر گذار است.

 رنگ های بی نظیر را به داخل ساختمان مسجد فرود می‌آورد. تجربه گردشگران در این زمینه بیان می کند که نه تنها قبل از ساعت ۱۰ صبح زمان خیلی خوبی هست بلکه نیمه دوم روز،  زاویه تابش نور در این ساعت بسیار جذاب تر و پررنگ تر هم می شود.

قیمت بلیط 3000هزار تومان است و  ساعت بازدید مسجد نصیرالملک شیراز در تابستان و بهار از ساعت ۷ و نیم صبح تا ۷ شب است شما می توانید به این مکان دیدنی مراجعه کنید. ساعت بازدید مسجد نصیرالملک شیراز کمک زیادی به دیدن زیبایی های مسجد می کند.

 اما در پاییز زمستان ساعت بازدید مسجد نصیرالملک شیراز از ساعت ۷ تا پنج و نیم عصر هست. یادتان باشد که در روزهای تعطیل و شهادت امکان بازدید وجود ندارد.

جاذبه های نزدیک به مسجد نصیرالملک کدام است

 مسجد نصیرالملک شیراز از جاذبه های گردشگری محبوب معروف در شیراز است که فاصله آن از شیرازی زیاد نیست.

اگر اهل پیاده روی باشید با یک ربع  پیاده روی می توانید از سمت این مسجد به بازار وکیل حرکت کنید.

 مجموعه وکیل می تواند چند ساعت شما را سرگرم کند در همان حوالی هم می‌توانید به شاهچراغ هم سر بزنید و در آنجا زیارت کنید.

آدرس مسجد نصیرالملک شیراز می توانید با استفاده از اپلیکیشن های مسیر یاب پیدا کنید. آدرس مسجد نصیرالملک شیراز در نزدیکی حرم مطهر شاه چراغ قرار دارد.

 اگر در  ساعت کار مسجد نصیرالملک شیراز  به این مسجد بروید زیبایی های زیادی را می بینید.

رزرو تور شیراز برای بازدید از مسجد نصیرالملک.

برای اطلاعات دقیق تر در رابطه با ساعت کار مسجد نصیرالملک شیراز  با دفتر این مسجد تماس بگیرید. ساعت کار مسجد نصیرالملک شیراز به اب و هوا تا حدود زیادی بستگی دارد.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.