سد زاوین کلات مشهد ، سدی زیبا در شمال شرق ایران

سد زاوین کلات مشهد
0

سد زاوین کلات مشهد، در  ۵۰ کیلومتری از شهر کلات قرار گرفته است. ارتفاع این منطقه از سطح دریا ۱۲۰۰ متر می باشد.

طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی در کنار داشتن آبشارهای بلند و بی نظیر دره های تنگ باعث شده است که موقعیت این سد بسیار زیبا و حیرت انگیز باشد. سد زاوین مشهد یکی از زیبا ترین سد های استان خراسان رضوی است.

 وجود ۸ آبشار و چشمه های خنک همراه با نردبان های فلزی، برای رفتن به بالاترین نقطه آبشار از عواملی می باشند که مسافران را در فصل‌ های مختلف سال به سمت خود می کشاند. این منطقه را می توان جز جاذبه ها و قابلیت های گردشگری بسیار مهم استان خراسان رضوی دانست.

پیشنهاد نویسنده : در مورد روستای میامی چه می دانید؟

 سد زاوین کلات مشهد همه ساله هزاران نفر گردشگر در  مناطق مختلف ایران به سمت خود جذب می‌کند. احداث سد زاوین مشهد در محل دو آبی که در فاصله یک و نیم کیلومتری روستای زاوین علیا بر روی یک رودخانه که سرشاخه ‌های قره تیکان هست به منظور بالا بردن آبیاری زمین های زراعی ساخته شده است.

مناطق ییلاقی آبشار زاوین و سد  آن در غرب این روستا قرار گرفته است و حدوداً ۱۰۰ کیلومتر با شهر فاصله دارد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

سد زاوین کلات مشهد به دلیل اینکه این منطقه بین دو زو قرار گرفته است آن را زاوین می نامند. سرزمین زیبای زاوین در کنار رودخانه بی نظیر آب و هوای معتدلی را در سطح آن منطقه پوشش می دهد و همین رودخانه پر تلاطم باعث پیدایش درختان میوه دار در منطقه شده است.

مسیر رودخانه برگرفته شده از پوشش گیاهی ارزشمند و غنی می باشد هوای کوهستانی این منطقه لطافت خاصی را ایجاد کرده است.

 از سویی کوه های  بلندی که در مسیر رودخانه قرار دارند. آبشار های پی در پی را پدیدار ساخته تند که فضای بی‌نظیر و سرسبزی را و در اطراف رودخانه به وجود آورده است.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

ابریشم بافی کلات زاوین، هنر دیرینه کلات

سد زاوین کلات مشهد

در حال حاضر بافت موی از پارچه که به آن ابریشم گفته می شود؛ در روستای زاوین به وسیله بومیان این منطقه مرسوم است.

 که توانسته نشانه یونسکو را بگیرد. این نوع پارچه به واسطه دستگاه های ساده بافندگی می شوند و طرح های آن ها غالباً به شکل هندسی و برجسته هستند.

طبق طرح های ذهنی به واسطه تار و پود پارچه دوخته می شود و قسمت های اضافی در پشت پارچه شکلی مخفی به خود می‌گیرند. سد زاوین مشهد یکی از مراکز تفریحی است که گردشگران زیادی به ان جا می روند. بنابراین صنایع دستی ان بسیار رونق دارد.

از این نوع بافت در سر آستین، لبه، یقه های دامن، جلو پیراهن می سازند.

از  قطعات پارچه هم می توانند به عنوان تزیینات استفاده شود. طرح های رایج در این میان از تار و پود ابریشم طبیعی شکل اصیل و سنتی را پدید می آورند.

 اشکالی مثل:

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
  • بوته
  • نقش ماری
  • گلریزه
  • پرده‌ای

 از طراحی های ذهنی هستند که به مرور زمان جز پرطرفدارترین نوع طراحی شده اند و به خاطر استفاده از نخ های ابریشمی رنگارنگ بسیار شاد و زنده به نظر می رسند.

 معمولاً ابریشم هایی با رنگ سرخابی زرد قرمز آبی سرمه ای طرح این پارچه ها را زیباتر می کند در مناطق تولیدی این پارچه مرسوم است که دختران در زمان ازدواج تعدادی از این محصولات را به عنوان جهیزیه همراه با خود می برند.

 از جمله این محصولات بافتنی می توان به پیراهن، روسری، سفره اشاره کرد. این دست بافته ها توانسته اند در سال ۱۳۵۶ هجری شمسی جز زیباترین و ظریف ترین دست بافته های جهان را به خود اختصاص دهند و از هنر یک زن ایرانی به نام صغرا کبیری سرچشمه  گرفته و کم‌کم سراسر روستای زاوین به این هنر بسیار زیبا روی اورده اند.

سد زاوین کلات مشهد  و ماهیگیری

سد زاوین کلات مشهد در شهر زیبای مشهد محیطی امن و دلپذیر برای اوقات فراغت است. با همراه داشتن بافت گیاهی منطقه منحصربه‌فرد را ایجاد کرده است و برای دوستداران طبیعت و بالاخص کوهنوردان منطقه ای بکر و زیبا می باشد.

 همین عوامل باعث می شود که این منطقه به مکانی دیدنی تبدیل گردد. مکان های شگفت انگیزی برای بازدید در نزدیکی شهر مشهد وجود دارند که مسافت زیادی هم با شهر مشهد فاصله ندارند. سد زاوین کلات نادری زیبایی منحصر به فردی دارد.

 سد زاوین کلات مشهد  هم از مهم ترین نقاط گردشگری مشهد می باشد. هوای گرم طبیعت زیبا در کنار دره های باریک و همچنین آبشارهای بی نظیر پی در پی این منطقه را به گوشه ای از بهشت بر روی زمین تبدیل کرده است.

سد زاوین کلات نادری به عنوان یک جاذبه

سد زاوین کلات مشهد  به عنوان یک جاذبه گردشگری در استان خراسان رضوی در نظر گرفته می شود؛ زیرا در تمامی فصول سال مورد استقبال طبیعت‌گردان و گردشگران بسیاری قرار گرفته است.

فاصله مشهد تا سد زاوین چقدر است

سد زاوین کلات مشهد در سی کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. بعد از پیمودن این مسافت حدوداً ۲ ساعت زمان می ‌برد تا به سد زاوین کلات مشهد زیبا و هیجان انگیز برسید.

مکان های دیدنی در زاوین

سد زاوین کلات مشهد

آبشارها  از زیباترین جاذبه های طبیعی در این منطقه بسیار زیبا است. زاوین با داشتن ۸ آبشار پی در پی جز زیبا ترین مناطق گردشگری است.

 در منطقه ای که در این شهرستان زیبا به وجود دارد، غار های سرسبز، حمام قدیمی، قلعه قدیمی محوطه باستانی، اردک ها و شهر النگ و دره ‌های سرسبز هستند. تاریخ پیدایش این شهر،  نسبت به بناهای قدیمی و مشروب کیان نشان از بیشتر از ۱۵۰ سال قدمت می دهد.

ماهیگیری در سد زاوین کلات مشهد

با وجود اینکه سد زاوین کلات مشهد به آب های آزاد دسترسی ندارد اما خوشبختانه توانسته است؛ زیستگاه ماهی های بسیار ارزشمند شود.

  در خراسان معمولاً سد تارگ، دریاچه بزنگان مشهد، سد شیروان، سد یعقوبی، سد دوستی، سد چالیدره، چشمه سبز، سد فریمان، سد زاوین جزو بهترین نقاط برای ماهیگیری هستند.

 عمده ترین گونه های ماهی که در این آب ها می توان خرید کرد ماهی کپور با همان طعم لذیذ و بافت تردش است که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد.

بهترین زمان برای بازدید از سد زاوین کلات مشهد

سد زاوین کلات مشهد در منطقه کوهستانی قرار دارد و به دلیل آب و هوای کوهستانی توانسته است مقصد محبوبی برای سفر های کوتاه باشد در این منطقه باغ های گسترده ای وجود دارند که شرایط مساعدی را برای اسکان رقم می ‌زنند.

بازدید در شهر زاوین و تمامی قسمت های آن رایگان است. اما تنها چیزی که در این بازدید از سد زاوین وجود دارد این است که به محیط زیست هیچ گونه آسیبی وارد نکنید.

 در زمان ماجراجویی و سیر و سفر میان آبشار ها کوه ها و سد زاوین کلات مشهد و روستا تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید. حتماً وسایل مورد نیاز گردشگری و طبیعت گردی را ببرید و ضمن اینکه از طبیعت بی نظیر و بکر  زاوین لذت می برید از مکان های تاریخی آن هم دیدن کنید زیرا خالی از لطف نیست.

رزرو تور مشهد برای بازدید از سد زاوین کلات مشهد.

آدرس سد زاوین کلات مشهد را باید از قبل بدانید تا بتوانید ان را به درستی پیدا کنید. آدرس سد زاوین کلات مشهد معمولا بومیان مشهد بلد هستند و می توانید از ان ها کمک بگیرید. عکس سد زاوین کلات مشهد زیبایی این ناحیه را به تصویر می کشد با دیدن عکس  سد زاوین کلات مشهد با این جاذبه گردشگری بیش تر اشنا می گردید.

4.4/5 - (5 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.