جاهای دیدنی یزد

جاهای دیدنی یزد
0

اگر قصد سفر به مکان های دیدنی در شهر یزد را دارید، باید به شما بگویم که با قدم نهادن بر این خاک شما به اولین شهر خشتی دنیا قدم گذاشته‌اید؛ شهری که همانند یک جنگل انبوه از بادگیر هایی با قدمت طولانی است. این شهر پوشیده شده از آسمان آبی کویر بر سرش، باعث جذابیت بیش از حد این شهر شده است.

جالب است بدانید یکی از طولانی ترین قنات دنیا را در دل جای داده است. جاهای دیدنی یزد بسیار زیاد است؛ باید بگوییم که از صفت هایی فراتر از حد تصور می توان برای این شهرزیبا استفاده کرد. اگر برای بار اول است که به این شهر سفر می کنید بهتر از قبل از تمام جاهای دیدنی یزد و  از بافت این شهر خشتی لذت ببرید؛ کوچه پس کوچه های شهر پر شده از بافت های تاریخی و جاذبه های گردشگری است، که حتی قدم زدن در بافت اصلی شهر شما را حیرت زده می کند.

مسجد جامع سرآمد جاهای دیدنی یزد

جاهای دیدنی یزد

مردم یزد بسیار آرام و نجیب هستند و خود این شهر هم به لحاظ داشتن بناهای کاهگلی و تاریخی آرامش را در کل شهر طنین انداز کرده است. مسجد جامع یزد،  از زیباترین و معروف ترین بناهای دیدنی یزد است.  بهتر است که در این باره بگوییم دیدن این شاهکار معماری همراه با کاشی های آبی لاجوردی سفر شما را خاطره انگیز تر می‌کند.

 اولین سنگ بنایی که از این مسجد بر روی هم بنا شد، در دوره ساسانیان اتفاق افتاد. اما بنای فعلی مسجد و گنبد و همچنین کاشی کاری های آبی رنگ آن متعلق به دوره های مختلفی از جمله تیموری، ایلخانی و آذری است.

برای دیدن این مسجد زیبا می توانید به ابتدای میدان ساعت بروید؛ میدان ساعت یک خیابان سنگ فرش در امتداد آن وجود دارد که شما را می تواند به صورت مستقیم به دل این مسجد کبود و بی رنگ برساند.

 داخل مسجد جامع یزد کاشی کاری های معروفی را خواهید دید؛ که گردشگران جذب زیبایی و جمال این کاشی کاری ها می ‌شوند و آن ها را ترغیب می‌کنند تا با قسمت های مختلف این مسجد عکس‌های یادگاری بگیرند.

 این کاشی کاری ها نماد شهر هستند که یک عکس در کنار آن ها می تواند مهر تایید دیدار تان را در این شهر در سفرتان بگذارد. قدم زدن در بافت تاریخی یزد دیدن این مسجد زیبا شروع دیدنی های شهر یزد است. اگر به کوچه مسجد  وارد شوید با گفته های حیرت انگیزی از بناهای تاریخی رو به رو می‌شوید.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

بافت تاریخی یزد جایی که زمان ایستاده است

بافت تاریخی یزد درست همان جایی است که در و دیوارش فقط اصیل هستند که با نشان با شما حرف می زنند، اگر در این کوچه پس کوچه ها خود را رها کنید و در آنجا قدم بزنید آرامش این خشت ها در تک تک سلول های بدنتان حس می شود.

 این حرف ها و جمله ها و شاید قبل از اینکه این شهر زیبا را ببینید مقداری اغراق آمیز برای شما تلقی شما شود، اما قدم زدن در این شهر، شما را به سکوت و آرامش دعوت می کند.  این بافت تاریخی در انتهای هر کوچه یک خانه تاریخی و یک موزه به دیدار شما می آید و شما را به قسمتی از تاریخ می برد.

کافه های پشت بام، همنشینی با آسمان و بادگیر ها

برخلاف آنچه که شاید تاکنون دیده اید، در شهر تاریخی یزد شما به سراغ کافه ها و پشت بام ها باید بگردید، یکی از مهمترین جا های دیدنی یزد کافه های بر فراز آسمان شهر هستند. در کافه های تاریخی، آسمان در چند قدمی تان قرار دارد و تا چشم کار می‌کند می‌توانید بادگیر و خانه های خشتی و کاشی های لاجوردی را ببیندید. جاهای دیدنی یزد در تاریخ خود نمایی می کند.

 اینجا می‌توانید خودتان را به یک فنجان چای یا قهوه دعوت کنید، که معمولاً چای را همراه با نبات و باقلوا یزدی سرو می کنند. از زیباترین قاب هایی که برای یزد می‌تواند در ذهنتان تصور شود یک قاب بی نهایت آبی با خانه های خشتی و بادگیر های دور و نزدیک هستند که در سفر به این شهر زیبا اولین چیزی که در ذهنتان شکل می‌گیرد، همین قاب حیرت انگیز می باشد.

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه از جاهای دیدنی یزد

زندان اسکندر که سالهاست در فهرست زیبایی ها و جاذبه های گردشگری این شهر قرار گرفته است. این مدرسه در دل کوچه پس کوچه های تاریخی یزد قرار گرفته است، زندان اسکندر در لیست آثار ملی ایران ثبت شده و یادگاری از قرون هفتم هست. این مدرسه که به زندان اسکندر معروف است و در ساخت ان از خشت خام استفاده شده و هیچ کاشی در آن نخواهید دید.

گچ‌بری‌ها و رنگ هایی که بر روی این خشت طاق آذین بندی شده اند به رنگ آبی لاجوردی هستند و به رسم معماری های کویری بنای این زندان در دور تا دور یک حیاط واقع شده است و در وسط آن راهی عمیق وجود دارد، گفته می‌شود که در زمان حمله اسکندر مقدونی به سمت ایران او در سر راه خود به شهری رسید که این محل، یزد فعلی بود و این زندان را برای مخالفان با خود ساخت.

 در دوره ساسانی به فرمان یزدگرد در این محل اولین خشت های شهر یزد بنا نهاده شد. بعدها ضیاءالدین و حسین رضی که به آن عارف هم گفته می شد، در این محل مدرسه ای ساخت که به مدرسه ضیائیه معروف شد؛ با این وجود مردم هنوز این بنا را به زندان اسکندر می شناسند.

بقعه دوازده امام یزد،  از زیبا ترین جاهای دیدنی یزد

بقعه دوازده امام در چند قدمی مدرسه ضیائیه واقع شده است و دومین گنبد شناسنامه دار در کل کشور است.  این بقعه از قرن ۵ هجری و در از دوره سلجوقی به یادگار مانده است این بنا بعدها در محل یک آتشکده از زمان ساسانیان بنا شد.

 بقعه دوازده امام از بیرون به شکل یک مکعب چهار ضلعی که به 4 ضلع تقسیم شده است و در هر چهار ضلع آن گوشواره هایی وجود دارد و  داخل آن با استفاده از گچبری های اسلیمی تزیین شده است که این گچبری ها از دوره ایلخانیان الهام گرفته شده اند به خاطر مهراب های سنگی که در این بنا وجود دارد، باستان شناسان نتیجه گرفته اند که این بنا مسجدی هست که متعلق به دوره دوم و سوم بوده و روی آتشکده ساسانیان بنا شده است بر روی این بنا کتیبه هایی وجود دارد که آیات قرآن با خط کوفی به جا مانده اند.

خانه لاری ها از خاص ترین جاهای دیدنی یزد

از زیباترین مکان های دیدنی که در شهر یزد است و  می توان در محله فهادان در نزدیکی بقعه دوازده امام و زندان اسکندر به آن برسید خانه تاریخی لاری ها می باشد یزد خانه های تاریخی بسیار زیادی دارد که متعلق به افراد سرشناس و تاجران در زمان قاجار و یادگار از شکوه معماری آنها در آن دوره بوده است. جاهای دیدنی یزد در گوشه کنار شهر نمایان گری می کنند.

 خانه لاری ها متعلق به یکی از همین افراد سرشناس است که بیش از دویست و هفتاد سال قبل از فارس به یزد آمد و تا پایان دوره حکومت رضاشاه این خانه همانند یک خانه اعیان نشین بود.

 اما بعدها متروکه شد بعد از اینکه این بنا متعلق به خانواده نعمت الهی بود و میراث فرهنگی یزد آن را از این خانواده خرید و بعد از مرمت آن را در معرض دید عموم افراد قرار داد و اینکه درهای این خانه تاریخی به عنوان نمادی از معماری باشکوه قاجاری بر روی عموم مردم باز شده است.

اتاق‌های این بنا در دور تا دور یک حیاط به صورت مرتب کنار هم چیده شده اند، وسط آن یک حوض آبی با گل های اطلسی و شمعدانی خودنمایی می کنند. جاهای دیدنی یزد بسیار چشم نوازی می کنند.

 گچبری های بسیار ظریف و پنجره های ارسی، شیشه های رنگی، نقاشی های بسیار زیبا و آینه کاری های مجلل ازجمله تزییناتی است که با روح و روان هر گردشگر بازی می کند.

 برای اینکه از این بنای شاهانه قاجاری بازدید کنید و تمام و کمال آن را رویت نمایید به قسمتهای مختلف خانه لاری ها از جمله:

 • بادگیر
 • سرداب
 • حیاط میانی
 • حیاط سوم
 • ایوان ها

 حتما سر بزنید. خانه لاری ها در لیست آثار ملی ایران هم ثبت شده‌اند. عکس جاهای دیدنی یزد نمایانگر زیبایی های یزد است.

موزه های یزد گل سر سبد، جاهای دیدنی یزد

در یزد آثار ارزشمند و تاریخی بسیار زیادی وجود دارد که خودش تاریخچه منحصر به فردی را به نمایش می‌گذارند و حرف‌های زیادی را برای گردشگران به وجود می آورند. جاهای دیدنی یزد شامل موزه های بسیار زیبا هستند.

 • موزه مردم شناسی
 • موزه آب
 • موزه سکه

 از معروف ترین موزه ها در این شهر زیبا هستند. موزه سکه و مردم شناسی یک موزه تمام عیار هستند اگر کمی از سمت مسجد جامع به طرف محله فهادان در کوچه آشتی کنان گام بگذارید به موزه سکه و مردم شناسی می رسید این موزه از یادگاری های قاجار می باشد.

 به محض اینکه وارد این بنا شده در اتاق هایی را در دور تا دور حوض در کنار یکدیگر خواهید این مجموعه دارای ۱۰ در است که در آن سکه های دوره های تاریخی مختلف و وسایل و سبک زندگی گذشته به نمایش گذاشته شده است .

این سکه‌ها با تلاش استاد حیدرزاده که استاد علم سکه شناسی بودند در طول سال های متمادی از سال 1383 گردآوری شدند و اینک در این خانه تاریخی به صورت یک موزه شکیل به نمایش گذاشته شده اند. در جاهای دیدنی یزد سکه های بسیاری را پیدا کرده اند.

 حدود ۵۰۰۰ قطعه سکه قدیمی از جنس برنج، نقره، طلا و مس از دوره‌های مختلفی در این موزه دیده می شود.

 علاوه بر سکه اسکناس های دوره های مختلف از زمان ناصرالدین شاه تا کنون در این موزه وجود دارد در بخش مردم شناسی این موزه انسان حدوداً هزار و قطعه از وسایل مورد استفاده مردم در ۴۲ دوره تاریخی یعنی از زمان هخامنشیان تا به امروز مثل وسایل پخت نان در منازل، تسبیحات، زیورآلات، سنگ های قیمتی، اسناد و نسخه‌های خطی به نمایش گذاشته شده است.

سکه ها اینک به میراث فرهنگی واگذار شده است و عموم مردم می توانند از آن دیدن کنند. جاهای دیدنی یزد شامل بنا های مذهبی و تاریخی هستند.

موزه آب در خانه کلاهدوزان یکی از موزه هایی است که بسیار حیرت آمیز است. قرار گرفتن یک موزه به اسم آب در شهر کویری می‌تواند تعجب آفرین باشد. جاهای دیدنی یزد را در همه جای دنیا می شناسند.

 موزه آب یزد یکی از مکان های دیدنی و معروف در شهر بادگیر ها است این موزه در میدان امیر چخماق واقع شده است.

موزه آب در شهر یزد یکی از خانه های تاریخی بسیار زیباست. سید علی اکبر کلاهدوز از تاجران معروف و پرآوازه دوره قاجار بودند که همراه با خانواده شان روزگاری را در این بنای تاریخی و باشکوه زندگی می کردند. شما می توانید این مکان های زیبا را در عکس جاهای دیدنی یزد پیدا کنید

 زمانی دو قنات بسیار بزرگ از این خانه عبور می کردند. قنات زارچ هنوز هم از دل این خانه باشکوه می گذرد. در این موزه تاریخچه چاه آب و قنات یزد در پنج طبقه به نمایش گذاشته شده است. در طبقه دوم این بنا ۱ پایاب هشت ضلعی وجود دارد که عمق آن به ده متری زمین میرسد این پایاب  برای نگه داشتن مواد غذایی ثابت نگه می داشته است.

 در وسط همین طبقه حوزه وجود دارد که به خاطر قناتی که از آن می گذشت هوا همیشه در آن خشک و مرطوب بود و از آن به عنوان یخچال های طبیعی استفاده می کردند.

برای دیدن بخش اصلی این موزه به طبقه سوم آن باید بروید. در این طبقه ابزارهایی که در روند تکامل و به وجود آوردن آب یزد استفاده می شدند را  می توانید ببینید. این ابزارها شامل:

 • اندازه گیری حجم آب
 • وسایل تامین روشنایی در قنات
 • اسناد و مدارک خرید و فروش آب
 • ظروف نگهداری و حمل آنها

 بوده است.

اتاق اسناد در تالار آیینه یکی از باشکوه ترین بخش‌های این خانه بسیار زیبا است. در بخش اسناد به اوراقی مثل اسناد توزیع آب و کتابچه اب ها می رسید. حتی اسنادی هم وجود دارد که نشان می دهد مهریه بعضی از خانم های آن زمان آب بوده است.

مجموعه میدان امیر چخماق، زیباترین میدان یزد

میدان امیرچخماق جز دیدنی های این شهر بسیار زیبا است. عکس جاهای دیدنی یزد در تمام دنیا وجود دارد.

 بیشتر عکس هایی که از این میدان گرفته میشوند خود بنا را به همراه انعکاس آن در حوزه ها جلوه می دهند.

 میدان امیرچخماق بعد از غروب با نورپردازی نارنجی رنگ است به زیباترین حالت ممکن می رسد. این بنا دارای تکیه انبار و مسجد است؛ که ردپای تاریخی آن به دوره تیموریان هم می رسد . عکس جاهای دیدنی یزد بسیار به چشم می خورد.

میدان امیر چخماق در اول لیست مکان های دیدنی یزد قرار گرفته است و به دست حاکم یزد در دوره شاهرخ تیموری که نامش امیر جلال الدین چخماق بود و به کمک همسر ایشان ساخته شد .بهترین جاهای دیدنی یزد بسیار وسیع هستند.

در گوشه ای از حیاط می توان نخل معروف یزد را هم ببینید تور حیاط دوکان های سوغاتی فروشی و رستوران های سنتی هستند که اگر در زمان ناهار و شام در این میدان باشید ملاحظه خواهید کرد که حسابی این مغازه ها شلوغ می باشد.

سوغاتی های لذیذ شهر بادگیرها از جمله:

 • باقلوا
 • قطاب
 • نبات
 • انواع شیرینی
 • کیک یزدی

به فروش می رساند. در  جاهای دیدنی یزد می توان انواع سوغات را پیدا کرد.

آتشکده یزد؛ بنای زیبای زردتشتیان

از جاهای دیدنی یزد می توان به آتشکده اشاره کرد.آتشکده از مکان های دیدنی یزد است، میزبان ۱۵۰۰ ساله آتش مقدس می باشد که نه تنها پیروان زرتشت بلکه گردشگران را از هر دین و آیینی به سمت خود می کشاند. بعد از اینکه ورودی را از جای بلیط فروشی تهیه نموده اید می توانید وارد حیاط آتشکده شوید. عکس جاهای دیدنی یزد بسیار زیاد است اما عکس اتشکده ها به خوبی در دست نیست.

 اتشکده مانند میدان امیر چخماق مناسب برای عکس های زیبا هست زیرا با انعکاس عکس این بنا در حوزه گرد آبی رنگی که روبروی آن وجود دارد زیبایی عکس ها را دو چندان می‌کند.

 حیاط آتشکده بسیار سرسبز است و این زیبایی و طراوت را از کاج هایی که در تمام فصول شاداب هستند می‌گیرد.

 بنای آتشکده یزد در زمان پهلوی اول ساخته شد. از ویژگی های اصلی که برای معماری آتشکده می‌توان به آن اشاره کرد ساده بودن آنها است، برعکس خیلی از عبادتگاه های تاریخی هیچگونه تزئینات خاصی در آن به کار گرفته نشده است.

 آتشکده زرتشتیان با الهام گرفتن از معماری تخت جمشید و آتشکده پارسیان هند بنا شده است، در بالای این بنا نگاره فروهر بهرنگ به رنگ آبی لاجوردی می درخشد سر ستون های سنگی که در جلوی این بنا هستند به دست هنرمندان اصفهانی به یادگار مانده اند. جاهای دیدنی یزد برای کودکان بسیار چشم نواز هستند.

برای دیدن آتش مقدس باید به سمت بالای پله ها بروید در یک اتاقک شیشه ای و درون یک ظرف گلدانی شکل آتش مقدس را خواهید دید.

 که ۱۵۰۰ سال است بی وقفه روشن نگه داشته شده است مسئولیت روشن نگهداشتن این آتش با شخص به نام هیربد می باشد. که با اضافه نمودن چوب‌های خشک و مقاوم مثل چوب زردآلو و بادام به صورت دائم آن را روشن نگه می دارد روی دیوارهای سالن از کتاب های مقدس زرتشتیان به صورت فارسی و انگلیسی متن هایی را خواهید دید.

در قسمت زیر زمین آتشکده نمایشگاه عکاسی به صورت دائمی برپاست که آثار هنرمندان زرتشتی برگرفته شده از آیین مراسم سبک زندگی و پوشش زرتشتیان یزد و شهر های اطراف آن به صورت کامل و با زیبایی هرچه تمام تر به تصویر کشیده شده است.

باغ دولت آباد بهشت دیرینه یزد

باغ دولت آباد همانطور که از نامش پیداست. نمونه یکی از باغ های اصیل ایرانی است که در یونسکو هم در ستایش این باغ آن را به لیست میراث جهانی افزوده است. در مجموعه باغ از تمامی باغ های ایران در لیست یونسکو ثبت جهانی شده اند و آنها را در سفر به یزد می توانید از نزدیک ببینید. جاهای دیدنی یزد در خانه های تاریخی خلاصه نمی شود. از بهترین جاهای دیدنی یزد برای کودکان می توان به باغ دولت آباد اشاره کرد.

 این باغ حدوداً ۲۶۰ سال است که در شهر یزد جایگاهش را محکم کرده است و گل سرسبد این مکان های دیدنی به حساب می آید.

 حوض بزرگ با داشتن فواره های پی در پی این باغ را به عمارتی مجلل تبدیل کرده است عمارتی که به شکل هشت ضلعی است و در دو طبقه بنا شده است پنجره های ارسی با داشتن شیشه های رنگی حوض خانه و کاربندی های شگفت انگیز زیبایی این بنای ارزشمند را چندین برابر نموده است. بادگیری که همانند یک تاج بر سر این عمارت بنا نهاده شده است بلندترین بادگیر دنیا می باشد.

دخمه زرتشتیان، محلی پر رمزو راز

در آیین زرتشت از مرده را دفن نمی کردند و آنها را در دخمه یا برج های خاموش می گذاشتند تا گوشت ان ها غذای پرندگان و استخوان هایشان بعداً به چاهی انتقال پیدا می‌کرد.

 آدرس دخمه زرتشتیان در ۱۵ کیلومتری یزد و در نزدیکی منطقه صفائیه می باشد که معمولا محوطه دوبنا را خواهی دید که یکی از قدیمی تر از دیگری است و به صورت کلی این دخمه به سه بخش زنانه و مردانه و کودکانه تقسیم شده است.

 در انتهای انتهای دفن اجساد آقایان قرار میگرفت دایره میانی متعلق به خانم ها بود و در نوار بعد از آن دایره و اجساد کودکان را می گذاشتند وسط این دخمه چاه بزرگی وجود دارد که استخوان های باقی مانده از اجساد را در آن می ریختند. بهترین جاهای دیدنی یزد از زیبایی های منحصر به فردی برخوردار است.

آب انبار شش بادگیری، مجلل ترین اب انبار دنیا

بیشتر از صد آب انبار در شهر زیبای یزد وجود دارد که در میان آنها آب انبار شش بادگیری به دلیل تعداد بادگیر های که در آن به کار برده شده است.

 اب انبار  معروف ترین و بهترین  جاهای دیدنی یزد برای کودکان  به شمار می آید برای شهر کویری مثل یزد آب اهمیت بسیار زیادی دارد، به همین دلیل وجود آب انبارها به این شهر شهرت داده است آب انبارها در واقع یک مخزن سرپوشیده ای بودند که در گذشته پایین‌تر از سطح زمین قرار می گرفتند تا آب های جاری برای استفاده مردم در آنها ذخیره شود.

 آب انبار شش بادگیری دارد و در آثار ملی ایران ثبت شده است این آب انبار به دوره قاجار برمی‌گردد ۳ بادگیری که در این بنا وجود دارد قدیمی است و سپس بادگیر دیگر جدید اضافه شده است. جاهای دیدنی یزد انقدر وسیع است که فرد نمی تواند در یک روز کامل از ان جا دیدن کند.

هتل های سنتی از بهترین جاهای دیدنی یزد

هتل های سنتی یزد در واقع همان خانه های زیبای قاجاری هستند که این روزها به هتل تبدیل شده‌اند و معمولا کسانی که سفر می کنند سعی می‌کند در این هتل ها و اقامت داشته باشند تا از حال و هوای زندگی باصفا و قدیمی جاری در آن زمان بهره ببرند.

 هتل های سنتی معماری و غذاهای آنها قدیمی است ولی این مکان ها بازسازی شده اند و امکانات کامل رفاهی در آنها وجود دارد بیشتر غذاهایی که در این هتل ها سرو می شوند سنتی و ایرانی هستند.

 از این هتل ها می توان به :

 • هتل فهادان
 • هتل شرق
 • هتل ملک التجار

 اشاره نمود که همه آنها از روزگاران گذشته خانه های اعیان و اشراف و تجارت بودند. که امروزه میزبان گردشگران ایرانی و داخلی شده است. بهترین جاهای دیدنی یزد بسیار زیاد هستند هنگامی که قدم در این شهر بگذارید متوجه همه زیبایی ها می شوید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.