باغ دولت آباد یزد، بهشتی در دل شهر خشتی

باغ دولت آباد یزد
0

یزد از جمله شهرهای کویری جهان است؛ البته به جز دارا بودن تصاویر زیبا و پرستاره مکان های تاریخی و فرهنگی و… هم در آن دیده می‌شود.

هر سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیار زیادی هست. قیمت ورودی باغ دولت آباد یزد برای  گردشگران خارجی گران تر است؛ در صورتی که قیمت ورودی باغ دولت آباد یزد برای ایرانیان ارزان تر می باشد.

 در این مقاله قصد داریم در رابطه با باغ دولت آباد یزد به صحبت کنیم. دانستن آدرس باغ دولت آباد یزد کمک زیادی به شناخت این محوطه می کند. ساعت بازدید باغ دولت آباد یزد در روز های تعطیل متفاوت است.

 این باغ زیبا در محله چهار منار و در خیابان شهید رجایی قرار گرفته است. باغ دولت آباد در گذشته محل حکمرانان و خانواده هایشان بوده است.

 ساختمان های تاریخی متعددی دارد، باغ زیبا و بی نظیر دولت آباد امروزه توانسته است از سراسر دنیا میزبان گردشگران زیادی باشد و در های خود را به روی افراد با هر زبانی گشوده است.

 معماری باغ دولت آباد یزد از منحصر به فرد ترین معماری های ایران است. تاریخچه باغ دولت آباد یزد خیلی قدیمی است و تاریخ پر رمز را در خود جای داده است.

 باغ دولت آباد یکی از ۹ باغ ایرانی می باشد که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. تصاویر باغ دولت آباد یزد نشان دهنده زیبایی های این محیط است. تاریخچه باغ دولت آباد یزد به صورت کامل در دست نیست.

 باغ دولت آباد از گذشته تا کنون

 باغ دولت آباد یزد در حال حاضر از قدیمی ترین باغ های ایرانی است؛ که در هر گوشه و کنار آن نشانه ای است. این باغ  شهرت زیادی دارد و توانسته است، بازدیدکنندگان متعددی را به خود جذب کند.

 باغ دولت آباد که به آن باغ چهار منار هم گفته می‌شود؛ یکی از باغ های قدیمی در شهر زیبایی یزد است؛ که بنای آن مجموعه باشکوه است و بنای زیبا درون واقع شده‌ است. معماری باغ دولت آباد یزد در فضای درونی و بیرونی با هم متفاوت است.

 در سال ۱۳۶۰ معماری  باغ دولت آباد یزد توسط محمدتقی خان بافقی ساخته شده است.

 باغ دولت آباد حدود ۲۶۰ سال قدمت دارد و محل سکونت حاکمان وقت آن دوره و خاندانشان بودند.

 این بنا در اختیار نوادگان محمد تقی خان بود اما میراث فرهنگی بعد از سال ها توانست آن را به تملک خود در بیاورد و در حال حاضر محمدعلی معزالدینی نماینده و ولی فقیه آن را به صورت کامل اداره می کند.

 مجموعه باغ دولت آباد، از زمان افشاریه و زندیه به جا مانده است. بخش های داخلی این عمارت از جمله سردر هشتی و بادگیر های آن، بهشت برین را برای آن ما تداعی می کند.

 این عمارت با دارا بودن تالار آینه، آب انبار و باغ وسیع قطعه کوچکی از بهشت در شهر زیبای یزد هست.

 درختان بلند قامت سرسبز همچون کاج و  انگور، گیلاس، انار در تمامی جای‌جای این باغ باشکوه به چشم می‌آید و منظره های دل انگیز را در قاب چشمان گردشگران به یادگار می گذارد.

 فصل بهار با وزیدن نسیمی ملایم و عطر گل های سرخ در هوا پخش می شوند و فضا را رویایی تر می کند.

 هدف از ساخت باغ دولت آباد دقیقا چه بود؟

محمد خان، که در دوره زندیه از خاندان یزد به حساب می آمد او تصمیم گرفت قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را از یزد گسترش دهد، این کار را انجام داد و این قنات طولانی را  باغ دولت آباد نام نهاد. تصاویر باغ دولت آباد یزد نشان دهنده قنات های زیبای یزد هستند.

 این قنات که از ارتفاعات مهمی سرچشمه گرفت به تمامی مناطق سر راهش آبادانی و زندگی بخشید. با دانستن تاریخچه باغ دولت آباد یزد می توان به زیبایی های باغ پی برد.

 علاوه بر این در طول مسیر تمامی زمین های کشاورزی را سیراب کرد و آسیاب های متعددی راه اندازی نموده است.

محمد تقی خان  باغ دولت آباد را در این مکان ساخت در آن زمان باغ چهار منار در محدوده شهر یزد نبود و با دارا بودن باغ ها و درختان بلند قامت از خارج از شهر یزد به چشم می رسید؛ اما مدت ها بعد این باغ دقیقا در مرکز شهر یزد قرار گرفت.

 دیدنی های شگفت انگیز باغ زیبای یزد

 باغ دولت آباد یزد از اصیل ترین طراحی های ایرانی به کار گرفته شده است؛ این بنا دقیقا در وسط واقع شده است و ساختمان های اطراف آن بنا درست همانند دیگر باغ‌های ایرانی در کنار یکدیگر چیده شده‌اند.

 تصاویر باغ دولت آباد یزد شگفتی های این باغ را به خوبی نشان نمی دهد.

 باغ زیبای دولت آباد دارای چهار بنای بسیار زیبا هست که دارای تالار هشتی و سردر هستند.

 همچنین چند اتاق زمستانی هم در آن وجود دارد باغ به دو بخش مستطیل شکل تقسیم می شوند و دارای اندرونی و بیرونی هستند و به صورت عمود بر یکدیگر ساخته شده اند.

 از دیدنی‌ترین و  متمایز ترین بخش های معماری این باغ می توان به بادگیرهای بلند آن اشاره نمود.

 که ارتفاعشان به ۳۳.۸ متر می‌رسد. این بادگیر به صورت هشت ضلعی هستند و جز بلندترین بادگیر های جهان می باشد.

 تلفیق باد و آب در این بنا و نسیمی خنک را از سمت بادگیرها به قسمت شاه نشین و دیگر تالار ها می رساند؛ باغ دولت آباد در گذر زمان کاربردهای مختلفی داشت.

 در یک دوره از زمان میزبان خاندان حکومت بوده است. آدرس باغ دولت آباد یزد در زمان های قدیم در مرکز شهر قرار داشته است.

 باغ بیرونی به عنوان جایگاهی برای مراسمات تشریفاتی و حکومتی و همچنین اداره امور شهر استفاده می‌شد.

 بخش درونی هم به عنوان بخش اقامتگاهی مورد استفاده قرار می گرفت. قنات های باغ و سیستم آبرسانی از جذاب ترین عناصر باغ دولت آباد یزد است و  می‌توان به اب اشاره کرد.

 نمایش آب در آبنما و حوض های آن زیبایی حیرت انگیزی را به این بهشت روی زمین عنایت کرده است .

قنات دولت آباد قاب این مجموعه را به صورت کامل تامین می نماید علاوه بر این چاه آبی هم به عمق ۱۵۰ متر در ضلع شرقی باغ و در کنار ساختمان خدماتی قرار دارد و در زمان خشکسالی به کمک مردم انتقال می یابد.

 حوض های دولت آباد همیشه پر آب بود و یک آب انبار هم در قسمتی از باغ تعبیه شده است که برای مواقع لزوم از آن استفاده می کنند. رستوران باغ دولت آباد یزد باعث به وجود امدن فضای رویایی برای گردشگران شده است.

 آبنمای باغ دولت آباد یزد، بهشت برین ایران

 معماری این باغ به گونه‌ای است که آب همیشه در سطح باغ جلوه گر است و همین زیبایی باغ را دوچندان کرده است.

 آب در زیر بادگیر های بهشتی و جنب و جوش در حوض های مرمری که در وسط امارت هستند.

 حس تازگی و طراوت را به بیننده القا می کند.

ابعاد حوض  بزرگ دقیقا متناسب با ارتفاع بادگیر باغ دولت آباد یزد است و این امر موجب شده که تصویر عمارت دقیقاً درون آب منعکس شود.

بعد از تعویض شدن آب به درون حوض اصلی، سپس آب از زیر حوض به درون یک استخر ۱۲ضلعی بزرگ که در شمال این کاخ واقع شده است می ریزد. ارتفاع بادگیر باغ دولت آباد یزد بسیار زیاد است.

 بعد از آن هم به استخر مستطیلی شکل در سه ضلع دیگر باغ جاری خواهد شد. از آب این استخرها آبادی ها و خیابان های اطراف بهره می گیرند. رستوران باغ دولت آباد یزد در کنار این بنا فضای دل نشینی را ایجاد کرده است.

بادگیر های باغ دولت آباد، بنای تاریخی ایران

بادگیر، باغ دولت همانند دیگر بخش های این باغ سازه منحصر به فرد هست. این بادگیر با ارتفاع ۳۳.۸ روز بلندترین بادگیر های جهان محسوب می شود شکل این بادگیر برخلاف دیگر نمونه های که در شهر یزد به شکل هشت ضلعی می باشد.

این امر موجب شده باد از هر سمتی که به این بادگیر بوزد؛ تمامی دریچه هایش را باز می کند و می تواند باد را به سمت پایین هدایت کند.

 حوض آبی که در قسمت انتهایی این بادگیر واقع شده است به صورت هوشمندانه طراحی شده و از طریق بادگیر به سمت این بنای بلند می رسد.

 تمامی آب درون حوض را خنک می کند. معمار با این کار بدون نیاز به منبع انرژی خنک کننده های طبیعی را به وجود آورده است. ساکنین امارت شاه ‌نشین و اتاق‌های که بادگیر به آنها راه داشت در فصل تابستان استفاده می کردند  و ساختمان آن محدود به ساختمان تابستان معروف بود.

بناهای مختلف باغ دولت آباد یزد

باغ چهار منار بخش مختلفی دارد. در کدام نوع جاذبه خاصی برای یزد محسوب می شوند. بخش اندرونی باغ به شکل مستطیلی هست که در زمان های گذشته به عنوان اتاق های مخصوص و اقامتگاه های خصوصی شناخته می‌شد.

 در این بخش عناصر مختلف در هر دو قسمت به چشم می خورد و حالت قرینه دارد. آبنما هم درست در وسط این فضا به کار گرفته شده است و همین نظم و دقت در معماری یکی از ویژگی‌های شاخص باغ دولت آباد یزد می باشد.

 حاکم و خانواده اش در این باغ زیبا زندگی می کردند. اندرونی از ساختمان های هشتی شکل دارای فرش های زیبا و استخرهای بزرگ مطبخ حرمسرا و اتاق های خادمان است.

در بناهایی که قسمت سکونتگاه و هم ساختمان های حکومتی در آن ها واقع شده است معمولا بخش اندرونی از بخش های دیگر متمایز می شود و حتی برای ورود به بخش سکونتگاه درب آن وجود دارد .

بهشت آیین، نگین باغ دولت اباد

 بهشت آیین دقیقاً جای است که برای اقامت های زمستانی از آن استفاده می کنند و این امر به دلیل قرار گرفتن رو به آفتاب است و در بزرگی روبروی بهشتی قرار دارد.

 همچنین مرز بین اندرونی و بیرونی هم به حساب می‌آید. باغ دولت آباد یزد عکس های دیدنی بسیاری داردکه زیبایی های باغ را نشان می دهد.

در فاصله بین ساختمان اقامتگاه بهشت آیین و هشتی شبدر می کاشتند و در دو طرف این محدوده درختان انار و گیلاس وجود داشت.

آدرس باغ دولت آباد یزد را می توانید در اپلیکیشن های مختلف پیدا کنید.

ساختمان هشتی، زیبایی باغ

 عمارت هشتی جز مهمترین بناها در باغ دولت آباد یزد بود این عمارت در انتهای محور اصلی این باغ واقع شده است و به سمت دیوار جنوبی اتصال پیدا  کرده است. این عمارت به عنوان ساختمان خنک کننده شناخته می‌شود که در فصل تابستان از آن استفاده می کردند.

عمارت هشتی  ساختمان دارای دو طبقه با شاه نشین های متعددی است که درب های مشبک و حوض ‌های مرمری درون آن قرار گرفته اند. ساعت بازدید باغ دولت آباد یزد تحت شرایط مختلفی متغیر است.

 اتاق های بادی هشتی و دارای دو اتاق بزرگ می باشد. سقف این بخش به دست معماران آذین شده است و مانند ساختمانی دیگر از خاک رس تا گچ و ماسه است.

 علاوه بر این معماری ها، شیشه‌های رنگارنگ به عنوان تزئینات خاص ساختمان به چشم می خورند.طبقه بالای عمارت هم دارای یک تالار زیبا و بزرگ است

مطبخ فضای که در گذشته از آن به عنوان آشپزخانه استفاده می کردند.

 مطبخ به یکی از فضا های دلنشین و چشم‌نوازی تبدیل شده است و کافه های سنتی متعددی در این ساختمان ها چشم اندازی ویژه و گرمی خاصی را به دل این باغ زیبا آورده است.

 در هنگام بازدید از باغ دولت آباد یزد می توانید از نشستن در فضای دلنشین کافه ها و صرف یک نوشیدنی خنک یا یک وعده غذایی گرم لذت ببرید و خاطره تان را به یاد ماندنی تر کنید.

تلفن باغ دولت آباد یزد

آدرس باغ دولت آباد یزد انقدر سر راست است که از همه مسیر های یزد می توان به ان جا رسید.آدرس باغ دولت آباد یزد را می توانید در نقشه شهر یزد با جزییات ببنید. قیمت ورودی باغ دولت آباد یزد در فصول سال ثابت است. ساعت بازدید باغ دولت آباد یزد را بهتر است در سایت ببنید بعد اقدام به بازدید کنید. باغ دولت آباد یزد عکس منحصر به فردی را از خود به یادگار گذاشته است.تلفن باغ دولت اباد یزد به شرح زیر است:

03536270781

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.