توضیحات سفر به شهر یزد ایران 1403

0

شهر یزد شهری کوچک در کویر جنوبی ایران با وجد بادگیرهای زیبا و بی شمار است. سفر به این شهر قدیمی و جذاب با در دیوارهای شهر قدیمی سفری به گذشته است. این شهر توریسیتی در بین مسافران بومی و خارجی محبوب است و همچنین تور هایی از این شهر نیز مانند تور مشهد از یزد به شهرهای دیگر این وجود دارد. و اگرچه کارهای مختلفی برای انجام تفریح و سرگرمی در یزد وجود دارد اما مکانی عالی برای گرفتن حس آرامش است.

این شهر با بافت خاص که به ثبت جهانی رسیده در کویرهای ایران واقع شده و این نشان دهنده استفاده هوشمند از منابع محدود موجود در بیابان برای بقا است. آب با سیستم قنات به شهر منتقل می شود. هر ناحیه از شهر بر اساس وجود قنات های موجود ساخته شده و این قنات ها دارای مرکز مشترک هستند. استفاده از خاک و کاهگل در ساختمانها شامل دیوارها و سقفها در ساخت طاقها و گنبدها جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده است.

در این منطقه خانه هایی با حیاط های پایین تر از سطح زمین ساخته شده اند که به مناطق زیرزمینی خدمت می کنند. بادگیرها، حیاط ها و دیوارهای ضخیم خاکی، یک اقلیم خوش آب و هوا ایجاد می کنند. کوچه های تا حدی پوشیده به همراه خیابان ها، میدان های عمومی و حیاط به کیفیت شهری مطلوب کمک می کند.

این شهر از روند مدرنیزاسیون که بسیاری از شهرهای خاکی سنتی را از بین برد، فرار کرد.امروزه با مناطق سنتی، سیستم قنات، خانه های سنتی، بازارها، حمام ها، آب انبارها، مساجد، کنیسه ها، معابد زرتشتیان و باغ تاریخی دولت آباد زنده مانده است. این شهر از همزیستی مسالمت آمیز سه دین اسلام، یهودیت و زرتشت برخوردار است.

چرا باید به شهر یزد سفر کرد؟

اذان یزد

شهر یزد با جاهای دیگر که تا به حال از آنجا بازدید کرده بودم کاملاً متفاوت بود. من فضای آرام این شهر را دوست داشتم و این واقعیت را احساس می کردم که شبیه یک شهر نیست. ترافیک آنقدرها هم در این شهر دیوانه کننده نبود، خیابانها کمتر شلوغ بود و حتی در بازار نیز نسبتاً آرامش حکم فرما بود. همه چیز در در این شهر برای زندگی و مسافرت آسان تر از شهرهای بزرگ دیگر بود و مکان مناسبی برای دو روز آرام و دوست داشتنی بود.

یکی از کارهای مورد علاقه من در شهر یزد این بود که به سادگی در خطوط پیچ در پیچ کوچه ها و خیابان های شهر قدیمی گردش کنم. هربار چیز جدیدی کشف می کردم مسجد تاریخی و دور از دسترس، زیارتگاه، برج باد و بادگیر، گنبد ذخیره آب قدیمی یا همان یخدان ها یا زورخانه سنتی و گاهی کوچه هایی با سکوهایی برای استراحت در سایه دیوار باغ ها، گاهی به بیابان و رمل های شنی می رسیدم و گاهی با هتل موزه های جذاب روبرو می شدم.

در استان یزد زندگی بسیار آرام است گویی مردم این شهر به هیجانات با آدرنالین بالا علاقه زیادی ندارند و به زندگی ساده خود راضی هستند. اینجا نه پارک های آبی با عظمت به چشم می خورد و نه شهربازی های وسیع با وسایلی هیجان انگیز ! مال ها با بازی ها و فودکورت های مهیج در این استان وجود ندارند اما تا بخواهید زندگی سنتی در آن جاری است.

تاریخچه ایساتیس استان یزد کنونی

شهر یزد شهری پر از آثار تاریخی است و با وجود موقعیت مکانی و جغرافیایی خود نزدیک به کویر لوت و کویر جندق و آب و هوای خشک و کویری با نام ایساتیس باستانی یکی از قدیمی ترین شهرهای مسکونی با بافت تاریخی در جهان است. با توجه به نقطه قرار گیری این شهر می توان دریافت که این شهر یکی از نقاط مهم در راه جاده ابریشم بوده است. این امر از آتشکده ها و اماکن دعا برای زرتشتیان به خوبی مشهود می باشد.

اگر به کتابهای تاریخی علاقه داشته باشید با وجود مستندات مکتوب در می یابید که مارکوپولو  شهر یزد را شهری خوب و اصیل توصیف کرده است کاروانهای تجاری، از چین و آسیای مرکزی ابریشم های ظریف را به شهر آوردند و سپس به سمت خلیج فارس مسیرشان را ادامه می دادند. همچنین در حال حاضر خاک استان یزد آنقدر مرغوب است که بهترین کاشی و سرامیک از این استان به کشورهای همسایه صادر می شود.

در شهر یزد بود که ایده های فرهنگی و سیاسی رد و بدل می شد. امروزه در این شهر دیگر خبری از معامله گران جاده ابریشم نیست بلکه گردشگران خارجی سنت تبادل فرهنگی را زنده نگه می دارند. با این وجود استان یزد سنت های خاص خود را حفظ کرده است و یکی از معدود نقاط ایران است که هنوز دارای یک جامعه زرتشتی فعال و قابل توجه است.

این شهر تاریخی یعنی ایساتیس نقطه ای است که تاریخ خود را زنده نگه می دارد و با فرهنگ مدرن ایرانی آمیخته شده در نتیجه در اینجا هم می توان تاریخ را بررسی کرد و هم زندگی مدرن در دل تاریخ رامورد توجه قرار داد. وقت گذراندنی بیشتر در شهر برای هر گردشگری وسوسه انگیز خواهد بود، استان یزد دروازه ای مناسب برای کاوش و گردش و پایکوبی در کویر خیره کننده ایران و روستاهای زرتشتی مجاور است.

هوای یزد برای کویرگردی

هوای یزد

استان یزد یک شهر کویری واقعی مانند کاشان است با این تفاوت که هوای یزد بسیار گرمتر و غیر قابل پیش بینی تر از کاشان است. هواشناسی یزد از طوفان شن گرفته تا گرمای شدید را در این شهر برای گردشگران اغلب مورد هشدار قرار می دهد. این منطقه آنقدر گرم است که در مثلث برمودا و باتلاق های نمکی و کویر اجنه هیچ جنبنده ای زنده نمی ماند و همه و همه در این استان شهره خاص و عام است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

هوای یزد آنقدر گرم است که نمی توان در تابستان بدون وسایل خنک کننده در این شهر دوام آورد و هواشناسی یزد این موضوع را تایید می کند. در این استان لباس پوشیدن در تابستان بسیار سخت است زیرا گرما توان را از گردشگران میگیرد. پس دقت کنید برای سفر به این استان لباس های نخی و گشاد به همراه داشته باشید تا بتوانید از این موزه زنده به راحتی بازدید نمایید.

معماری این شهر به تنهایی همچون یک فسیل قابل بررسی است که چگونه ساختمان ها مردم را از آب و هوای یزد در کویر محفوظ نگه می دارند. در واقع معماری کاملا سازگار با بیابان است و در این ساختمان ها هوا خنک و دلچسب است. با توجه به نقشه های هواشناسی این منطقه به خوبی متوجه خواهید شد سرانه بارندگی در این منطقه بسیار محدود است بنابراین این شهر در قسمت خشک ایران با سیستم آبیاری زیرزمینی باستانی (قنات) که آب را از کوههای مجاور به سمت شهر می رساند امکان پذیر می باشد.

از دیگر تدابیر گذشتگان برای در امان ماندن از هوای یزد بیابانی ساخت بادگیر و سرداب بود. برج های بادی یا همان بادگیرها در شهرهای مختلف استان یزد یکی دیگر از اجزای این موزه زنده در دل کویر هستند. این بادگیرها برای خنک کردن خانه ها به همراه آب انبارها تعبیه شده در خانه ها  برای حفظ آب و خنکی محل خانه ساخته شده اند.

گنبدهای انبارهای زیرزمینی دارای یک برج بادی یا همان بادگیر در هر طرف است و هنوز هم در این منطقه معمول هستند. مطمئن باشید در هیچ کجای دنیا این معماری را نخواهید یافت. معماری ساده با خشت و گل اما هوشمند برای دریافت خنکای باد و آب در دل کویر!

هرچند هواشناسی یزد همچنان گویای این موضوع است که بارندگی در این منطقه اندک و حتی ناچیز است اما متأسفانه بسیاری از انبارهای آب و برج های بادی رها شده اند و سوال این است که قبل از فروپاشی تا چه مدت زنده خواهند ماند. در حال حاضر، یافتن آنها در محله های کوچک شهر یکی از کارهای سرگرم کننده در این استان است.

درباره دانشگاه یزد

دانشگاه یزد در سال 1976 تأسیس شد، یک موسسه عمومی غیرانتفاعی است که در شهر و استان ایران به همین نام شناخته شده است. این موسسه رشته های مهندسی برق، معدن و متالورژی، عمران، مکانیک، کامپیوتر، صنعتی، نساجی، شیمی و پلیمر را ارائه می دهد. اقتصاد، مدیریت، حسابداری، علوم اجتماعی، زبان و ادبیات، روانشناسی و علوم تربیتی، الهیات، جغرافیا، حقوق و علوم سیاسی؛ فیزیک، ریاضیات، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی؛ علوم محیطی علاوه بر این، مدرسه هنر و معماری مورد احترام درجه هایی را در نقاشی، هنر، شهرسازی و معماری ارائه می دهد.

با گذراندن آزمون قبولی می توانید در دانشگاه یزد ثبت نام کنید. همچنین دانشگاه آزاد یزد مکانی مناسب برای گذراندن تمام دوره ها به صورت بین المللی و بدون آزمون ورودی دشوار است. مساحت دانشگاه یزد 380 هکتار است که در سراسر شهر با 500000 نفر جمعیت و همچنین صدو، حمیدیه، شاهدیه قرار دارد. شهر یزد دارای معماری بی نظیری است که با محیط کویری سازگار شده است.

دانشگاه آزاد یزد یکی از برترین دانشگاههای آزا در ایران است که سالانه دانشجویان زیادی را پس از فارغ التحصیلی راهی بازار کار و کارخانه های همین شهر می نماید. میزان بیکاری در یزد تقریبا صفر است.

استان یزد موزه ای زنده در دل کویر

استان یزد

این استان مملوء از آثار تاریخی و ساختمان های قدیمی است همچنین قنات های این منطقه به تنهایی بخشی از موزه ای پویا در دل کویر هستند. آتشکده زرتشتیان نیز که همچنان محل عبادت این جمعیت کوچک هستند یک موزه زنده برای دیدن مراسم مذهبی زرتشت در هزاران سال پیش است. بنابراین علاوه بر آثار تاریخی در زیر عنوان می کنیم می توانید این موارد را هم در نظر داشته باشید.

مسجد آبی و صدای اذان یزد

بازدید از مسجد آبی و شنیدن طنین زیبای اذان یزد یکی از مهمترین کارهایی است که باید در این شهر انجام دهید. کاشی های آبی در طول روز در حال حاضر برای بازدید چشمگیر هستند اما واقعاً در شب نیز دیدنی هستند به هر حال دیدن این کاشی ها بدون شنیدن آوای خوش مذهبی لطفی ندارد.

برای من این مسجد زیباترین مکان برای بازدید در شهر بود و خوش شانس بودم که هتل من درست در کنار آن قرار داشت تا بتوانم چندین بار از آن دیدن کنم و هر روز صدای اذان یزد را از این مکان بشنومو  هر بار متوجه جزئیات مختلف در این مسجد می شدم. یکی از آنها رنگ کاشی ها در اوقات شرعی یزد بود. صبح با طلوع خورشید رنگی دلنشین و ظهر هنگام کمی لاجوردی تر و شب هنگام آبی تیره تر مایل به سورمه ای که بسیار خاص و زیبا بود.

شهر قدیم یزد

شهر قدیم یزد

یکی از کارهای مورد علاقه من در این شهر قدیمی گردش در کوچه ها و بازار و خیابان ها و هتل یزد های قدیمی بود. همین اماکن به ظاهر بی ارزش جایی است که زیبایی واقعی شهر را خواهید یافت. خیابان های باریک و خطوط پیچ در پیچ با ماسه سنگ زرد و خانه های آجری و صدای زیبای اذان یزد سفری به گذشته است. ممکن است گم شوید، اما مهم نیست خیلی زود راه خود را پیدا می کنید.

همچنین می توانید با استفاده از رکاب زدن با یک دوچرخه در شهر قدیمی همه جا را بررسی کنید. مزیت رزرو تور برای دیدن شهر قدیمی در این است که راهنما به مواردی اشاره می کند که در غیر این صورت ممکن است آنها را نادیده بگیرید و می تواند اطلاعات زیادی در مورد تاریخ شهر قدیمی توضیح دهد. این تور را می توانید از هتل یزد که در آن اقامت دارید درخواست کنید.

خانه لاری

چندین خانه قدیمی در شهر قدیمی یزد وجود دارد که شما را به تماشای معماری داخلی دعوت می کند. البته اگر در کاشان بوده اید و خانه های مجلل تاریخی آنها را دیده اید تحت تأثیر خانه های این منطقه قرار نخواهید گرفت. من صادقانه احساس کردم که این یک تله گردشگری است. بنابراین ترجیح دادم اوقات شرعی یزد را بدانم و در آن زمان ها به اماکنی بروم که صدای اذان یزد را بشنوم و از جمعیت در حال نماز دیدن کنم.

من از خانه لاری دیدن کردم و تنها چیزی که جالب دیدم یک اتاق سفید با تصاویر قدیمی از خانم های سیگاری بود. اگر از خانه های سنتی کاشان دیدن نکرده اید، هزینه ورودی آن ارزش دارد، در غیر این صورت چیز زیادی را از دست نخواهید داد زیرا ممکن است حضور در یک هتل یزد قدیمی جذاب تر باشد هتل هایی مانند هتل داد که بسیار مجلل و تاریخی هستند.

زندان اسکندر

زندان اسکندر اغلب مملوء از تورهایی است که برای تماشا به این مکان می آیند، اما برای من این یک تله گردشگری دیگر در شهر قدیمی بود. هرچند ساختمانی تاریخی و زیباست اما اگر به شهرهای اصفهان و کاشان سفر کرده اید و بناهای تاریخی آنها را دیده اید اینجا جذابیت بالاتری از آنها ندارد. حیاط روبروی زندان اسکندر مکان بسیار زیبایی برای نشستن و دیدن ساختمان از بیرون است. این بنا در وسط شهر قدیمی است، بنابراین به احتمال زیاد در هر صورت از آنجا عبور خواهید کرد.

بازار خان

بازار خان در یزد از قرن نهم وجود داشته است من آن را مانند دیگر بازارهای ایران پر جنب و جوش و رنگارنگ نمی دانستم، اما بهترین مکان برای خرید ترمه است. هرچند هیاهوی بازارهای شلوغ تهران و اصفهان را ندارد اما رنگارنگی خاص خود را در پارچه دارد.یکی از مهمترین بخش های این استان تولید کننده پارچه منسوجات است و صادرات را بر عهده دارد شهری به نام اردکان یزد که محصولات ممتاز آن را ر این بازار خواهید یافت.

شهر یزد به دلیل پارچه های ابریشمی و پشمی سنتی خود به نام شهر ترمه مشهور است. به خاطر داشته باشید که بیشتر آنچه در بازار می بینید ماشینی است و ابریشم دست بافت نیست. صرف نظر از این، آنها سوغاتی های خوبی برای تزئین خانه شما می سازند. زیر اندازهایی زیبا، رومیزی ها و جانمازها، دیوارکوب های ترمه، حوله هایی پارچه ای و غیره که اغلب آنها از اردکان یزد به این بازار می آیند و می توان ارزانتر از هر جای دیگر ایران این محصولات را خریداری کرد.

میدان و مسجد امیر چخماق

مسجد امیر چخماق بنایی زیبا در میدان بزرگی در نزدیکی شهر قدیمی است. در همین نزدیکی چندین فعالیت سرگرم کننده در شهر وجود دارد مانند زورخانه ای که برای بازدیدکنندگان باز است و موزه آب و برخی از بهترین کباب ها و شیرینی های شهر برای چشیدن طعم آنها، شیرینی های یزد یکی از خوشمزه ترین نوع شیرینی در ایران است. قطاب و باقلوا و سایر آنچه که حتما باید امتحان کنید.

در نزدیکی مسجد امیر چخماق کباب بخورید میدان امیر چخماق بهترین مکان در یزد برای تهیه انواع کباب های مختلف است. اگر عاشق جیگر هستید اینجا بهترین مکان برای سفارش آن است. در مکانی پر جنب و جوش و البته با کیفیت می توانید بهترین سیخ های جگر را تهیه کنید.

شیرینی های شهر را در نزدیکی میدان امیر چخماق امتحان کنید در این نزدیکی چندین فروشگاه خواهید دید که آب نبات های خاص شهر را می فروشند. شیرینی فروشی حاج خلیفه رهبر یکی از بهترین شیرینی فروشی های شهر برای خرید انواع شیرینی معروف این مکان است. در ایران این رسم است که هرکسی به یزد می رود آب نبات و شیرینی آن را به خانه سوغات می آورد تا همه از آن لذت ببرند. انواع شیرینی یزد عبارتند از :

  • قطاب شیرینی های پر از بادام سرخ شده
  • حاجی بادام کوکی هایی از جنس بادام تهیه شده از جوز هندی و آرد نخودچی
  • باقلوا نوعی شیرینی که در شربت گلاب غلطانده می شود
  • پشمک نوعی آب نبات پنبه ای
  • لوز نارگیلی شیرینی های نارگیلی با گلاب
  • کیک یزدی 

آتشکده زرتشتیان

یزد یکی از معدود نقاط ایران است که هنوز اقلیت زرتشتی کوچکی دارد. برج های سکوت ممکن است به گذشته بپیوندند، اما آتشکده در این شهر هنوز محل پرستش فعالی است. گفته می شود آتش مقدس داخل آتشکده از 470 بعد از میلاد هنوز می سوزد و خاموش نشده است. همچنین یک موزه کوچک اما جالب با توضیحاتی در مورد ایمان و آداب و رسوم زرتشتیان وجود دارد. این یکی از بهترین کارهایی است که می توان در این شهر انجام داد یعنی دیدن جامعه ای هزار ساله که هنوز در حال پرستش به رسم و رسوم خود هستند.

برج های سکوت و راز اجساد زرتشتیان

تاریخ ایران مملو از چیزهایی است که ما در غرب درباره آن کم می شنویم. غربی ها کمتر می دانند که قدیمی ترین دین از ایران می آید و اسلام نیست. بلکه زرتشت اولین دین یکتا پرست در جهان بوده است. ایرانیان قبل از پذیرش اسلام، دین زرتشتی داشتند. اولین دین توحیدی در جهان که تصور می شود تأثیر بسزایی در توسعه مسیحیت داشته است.

پس از سلطه اعراب بر ایران، یزد اجازه داشت زرتشتی بماند و بسیاری از زرتشتیان به این شهر مهاجرت کردند. اسلام در ابتدا در این شهر به کندی توسعه یافت و این موضوع با وضعیت کنونی آن تا حدودی متناقض است که در حال حاضر یکی از مذهبی ترین شهرهای محافظه کار در ایران است. با این حال، یک جامعه فعال زرتشتی هنوز در آنجا حضور دارد.

بهترین کار در این مکان آشنایی بیشتر با آیین زرتشت و بازدید از برج های سکوت است. زرتشتیان معتقدند زمین مقدس است و نباید با دفن مرده ها آلوده شود. در عوض آنها از مکان های دفن آسمان که در آن اجساد برای خوردن پرندگان گذاشته شده بود استفاده کردند. هرچند برج های سکوت دیگر به این عنوان مورد استفاده قرار نمی گیرند، اما در حال حاضر یک جاذبه گردشگری محبوب هستند.

چگونه به آنجا برسیم؟ برج های سکوت در حومه شهر هستند. نگران نباشید جسدی در این محدوده وجود ندارد. می توانید با اتوبوس (خط 436) به آنجا برسید. با این حال استفاده از تاکسی بسیار آسان تر است.

بازدید از آب انبار و موزه آب

با چندین آب انبار در این شهر روبرو خواهید شد. آنها سازه های گنبدی جالبی هستند که آب در زیر زمین ذخیره شده و توسط برج های باد سرد می شود. برخی از آنها هنوز در حال استفاده هستند اما اکثر مواردی که دیدیم متروکه بوده و شبیه به یک زباله دان شده بود. همچنین موزه آب در نزدیکی میدان امیر چخماق با اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از آب در این شهر کویری وجود دارد.

بازدید از زورخانه

هنگام قدم زدن در شهر، دو مرد ما را به کارگاه چوبی خود دعوت کردند. آنها برای زورخانه محلی ملین درست می کردند. یک سالن بدنسازی سنتی که در آن مردان حرکات شگفت انگیزی را با موسیقی ملایم سنتی انجام می دهند. ما یک راهنمایی رایگان در مورد نحوه استفاده از آنها دریافت کردیم و سپس تشویق شدیم که خودمان آن وسیله های سنگین را امتحان کنیم.

آنها بسیار سنگین بودند و تلاش ما با شادی و خنده زیادی به پایان رسید. بعداً از کنار یک زورخانه گذشتیم و توانستیم یک نگاه سریع به داخل داشته باشیم و رقص زیبای مردان را با این وسیله های سنگین مشاهده کنیم. این یکی از سرگرم کننده ترین کارها در شهر بود.

روستای خرانق

از جمله کارهایی که می توانید در نزدیکی این شهر انجام دهید، بازدید از روستای آجری گلی باستانی خرانق است. خرانق زمانی محل استراحت مهمی در جاده ابریشم باستانی بود. خانه های آجری گلی در حال حاضر متروکه شده و در حال فرو ریختن است و حال وهوایی دل انگیز از شهر ارواح به آن می بخشد.

چگونه به آنجا برویم؟ حمل و نقل عمومی وجود ندارد، اما می توانید تاکسی بگیرید. اگر تاکسی کرایه می کنید به راحتی می توانید بازدید از خرانق را با روستای چک چک و میبد در یک روز ترکیب کنید.

روستای چک چک و معبد آبی زرتشتیان

از همه کارهایی که در نزدیکی این باید انجام دهم، بیشتر تحت تأثیر چک چک قرار گرفتم. در بالای کوهی در وسط بیابان، یک معبد آبی قدیمی وجود دارد که زرتشتیان برای دعا برای آبی که از سمت کوه بیرون می آید دعا می کنند. آنها معتقدند که دختر یکی از پادشاهان قدیمی به اینجا آمده تا برای اهورامزدا، خدای زرتشتیان دعا کند. در پاسخ، کوه باز شد و او را برای محافظت از خود برد. اعتقاد بر این است که قطرات آب به یاد شاهزاده خانم هستند که می چکد.

چگونه به آنجا بروید؟ حمل و نقل عمومی وجود ندارد، اما می توانید تاکسی بگیرید. اگر تاکسی کرایه می کنید، بازدید از چک چک با خرانق و میبد در یک روز آسان است.

میبد

میبد یک شهر کوچک در نزدیکی یزد است که بناهای مدرن در آن با برخی از بناهای قدیمی تر که معمول شهرهای کویری این منطقه است، مخلوط شده است. از جمله چیزهای دیدنی در میبد می توان به قلعه نارین، چندین آب انبار و کبوترخانه اشاره کرد. کبوترخانه ها برای استراحت پرندگان ساخته شده و فضله آنها به عنوان کود استفاده می شد. خانه میبد یکی از آخرین کبوترخانه هایی است که هنوز در ایران پابرجاست. میبد مرکز کارخانه های کاشی و سرامیک و چینی آلات است که صادرات بسیار خوبی به کشورهای همسایه دارد.

چگونه به آنجا برویم؟میبد در نزدیکی خرانق و چک چک است و یک سفر یک روزه خوب از یزد را رقم می زند. مینی بوس ها از میدان امام حسین در یزد به سمت میبد حرکت می کنن. تا مرکز میبد نروید، اما از راننده بخواهید به شما اجازه دهد در نزدیکی قلعه نارین در حومه شهر پیاده شوید.

باغ صدری در تفت

دهکده زرتشتیان تفت مکانی زیبا و آرام است که به خاطر باغ های زیبا و میوه هایش معروف است. از آنجا که در منطقه ای تپه ای قرار دارد کمی سردتر از شهر یزد است و مکان خوبی برای بازدید بعد از ظهر برای خنک شدن است. بهترین باغ در تفت، باغ صدری 200 ساله است که در سال های اخیر بازسازی شده است.

امکان مشاهده بخشهایی از سیستم آبیاری باستانی آب (قنات) وجود دارد که این باغ را بوجود آورده است. تفت همچنین مکانی عالی برای آشنایی بیشتر با آیین زرتشت است، به ویژه اگر به تور روستای زرتشتیان یا کلاس آشپزی زرتشتی بپیوندید. حتی ممکن است شب را در اینجا بگذرانید تا ستاره ها را در تور شب کویر ببینید.

نتیجه گیری

شهر زرتشتیان از گردشگران زیادی استقبال می کند. شهر مردم مهمان دوست و خوش لهجه، ساخت و سازهای قدیمی، شیرینی های خوشمزه و قنات های عالی.

اینجا شهری است که دارای بادگیرهای بلند، دوچرخه های فراوان و قنات های پر آب است. این شهر به “دارالعباده” نیز معروف است. اینجا یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان یزد است که در بخش مرکزی ایران واقع شده است. اینجا اولین شهر خشتی جهان است و پس از ونیز در ایتالیا، دومین شهر تاریخی است. این دو ویژگی ذکر شده برای ترغیب شما به سفر به این شهر کافی است.

از نظر جغرافیایی، شهر از شمال به میبد و اردکان، از شرق به اردکان و بافق، از غرب به اصفهان و از جنوب به تفت، اردکان و مهریز محدود می شود. از آنجا که این شهر در منطقه بیابانی واقع شده است، دارای آب و هوای خشک و گرم است. یزد را می توان شهری دو فصل دانست؛ یک فصل گرم طولانی (از مارس تا سپتامبر) و یک فصل سرد کوتاه (از اکتبر تا فوریه).

این شهر ۵ هزار سال پیش ساخته شده است. تنها شهری بود که در حمله چنگیز خان مغول ویران نشد. به ثبت جهانی یونسکو رسیده است و یکی از قدیمی ترین ادیان جهان را در دل خود حفظ کرده است. بنابراین گرچه آرام و به دور از هیجان است اما ارزش سفر را دارد.

همچنین شما می توانید با رزرو تور های مربوط به شهر یزد در وب سایت سفرآس 24 به این شهر زیبا یا ازین شهر به سایر نقاط ایران و جهان سفر کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.