توضیحات سفر به شهر کرمان ایران 1403

0

اولین چیزی که در مورد یک مقصد گردشگری باید بدانید مکان آن است. از این رو، در این راهنمای سفر به شهر کرمان، اطلاعات مربوط به این مکان را ارائه می دهیم. این شهر مرکز استان کرمان واقع در جنوب شرقی ایران و در مجاورت استانهای فارس و یزد است. علاوه بر این، این شهر در حاشیه بیابان لوت و میراث طبیعی یونسکو واقع شده است.

بنابراین طبق الگوهای هواشناسی کرمان بارندگی در این منطقه بسیار اندک است و بنابراین هوای کرمان نیز کویری و خشک است از این رو برای سفر به این شهر زمان مناسب اغلب دوماه اول بهار و و پاییز و زمستان است.

تاریخ در شهر کرمان

تاریخ کرمان

کسب اطلاعات در مورد تاریخچه مقصد، به ویژه یک مقصد تاریخی مانند ایران، برای هر گردشگری ضروری است. از این رو، در این راهنمای سفر کرمان، مقدمه ای کوتاه بر تاریخ کرمان ارائه می دهیم. شواهد موجود از حفاری ها نشان می دهد قدمت شهر کرمان به قرن سوم میلادی برمی گردد. در طول تاریخ ایران، این شهر چندین بار به عنوان پایتخت انتخاب شده است، از جمله در دوران سلسله زندیه.

در نتیجه، استان کرمان آثار تاریخی بسیاری را در خود جای داده است که برخی از آنها میراث برجسته ایران در یونسکو هستند. علاوه بر این، کرمان در دوران صفویه توسعه یافت، زمانی که فرش دستباف ایرانی برای اولین بار به آلمان و انگلستان صادر شد. جالب اینجاست که خواهر کرمان شهر کانامی واقع در استان شیزوکا در ژاپن است.

چگونه به شهر کرمان برویم؟

از آنجا که کرمان یکی از شهرهای توریستی معروف ایران است، راههای مختلفی برای رسیدن به کرمان وجود دارد. از این رو، در این راهنمای سفر کرمان، شما را با راه های مختلف برای رسیدن به این شهر آشنا می کنیم. شما می توانید از طریق فرودگاه بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی به این استان سفر کنید. این فرودگاه برخی پروازهای بین المللی از شهرهای خارجی مانند دبی، بغداد، نجف و … را پوشش می دهد.

از سوی دیگر، روزانه پروازهای داخلی زیادی بین این استان و شهرهای بزرگ ایران انجام می شود. در بین این مسیرهای پروازی، مسیرهای کرمان به تهران، مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، جزیره قشم، جزیره کیش، بندرعباس و اهواز بسیار مورد تقاضای گردشگران است.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

علاوه بر این، فاصله پرواز بین این شهر و تهران به 800 کیلومتر برابر است، در حالی که آن مسافت الکترونیکی آن در نقشه های گوگل 990 کیلومتر است. از سوی دیگر، فاصله زمینی این شهر تا کلوت شهداد یکی از فوق العاده ترین مناطق زمین شناسی در دشت لوت، حدود 146 کیلومتر است.

در نهایت، توجه داشته باشید که فرودگاه بین المللی کرمان، در 12 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است و دسترسی مناسبی به قسمتهای اصلی شهر و مرکز شهر دارد. بر این اساس، می توانید از تاکسی برای رسیدن به فرودگاه استفاده کنید. به طور خلاصه، هزینه تاکسی اینترنتی از مرکز شهر تا فرودگاه حدود 300000 ریال است.

سفر با اتوبوس

 به صرفه ترین راه برای سفر به این شهر اتوبوس است. همچنین تقریباً از هر نقطه ایران می توانید با اتوبوس به شهر زیره و فرش برسید. علاوه بر این، اگرچه سوار شدن به قطار امن ترین گزینه است، بسیاری از مسافران اتوبوس را انتخاب می کنند. زیرا سریعتر است و تعداد زیادی اتوبوس VIP از نقاط مختلف ایران به این شهر وجود دارد.

بر این اساس، پایانه اتوبوسرانی آدینه این شهر، واقع در فاصله کمی از مرکز شهر، اصلی ترین پایانه اتوبوسرانی در جنوب شرقی ایران است. تعداد زیادی اتوبوس وجود دارد که از صبح زود تا نیمه شب به این پایانه اتوبوس از/به شهرهای مختلف ایران می رسند. علاوه بر این، از آنجا که تهران-کرمان متداول ترین مسیر است، روزانه چندین اتوبوس در کلاس های مختلف وجود دارد.

هوای کرمان گرم و خشک است بنابراین سفر به این شهر با اتوبوس ها و قطارهای با کلاس بالا و کولر دار بهتر است. پیش از سفر به اینجا از هواشناسی کرمان بخواهید پیش بینی هوای هفته آینده را بگوید تا بتوانید تشخیص دهید با چه کلاسی از اتوبوس و قطار و هواپیما سفر کنید.

سفر با قطار و ماشین از دل دیگ رستم

شما می توانید از شهرهای اصلی ایران با قطار در کلاس های مختلف از کلاس استاندارد تا کلاس 5 ستاره به استان کرمان سفر کنید. به طور کلی قطار در مسیرهای تهران، قم، مشهد، یزد و … را پوشش می دهد لطفاً توجه داشته باشید که سفر قطار بین شهر کرمان و تهران حدود 15 ساعت طول می کشد. بنابراین می توانید یک سفر قطار شبانه بین این دو شهر را برای کاهش هزینه سفر خود انتخاب کنید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

سرانجام ایستگاه راه آهن این شهر در جنوب غربی مرکز شهر واقع شده است و در صورت عدم تردد، می توانید با تاکسی در 20 دقیقه به مرکز شهر برسید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید در ابتدای سفر خود از میدان گنجعلی جهان دیدن کنید، در عرض 15 تا 20 دقیقه تحت تردد منظم به مقصد خواهید رسید.

بزرگراهها و بزرگراههای اصلی شهر را به تمام نقاط ایران متصل می کند. بنابراین، بسیاری از مسافران سفر با ماشین شخصی را انتخاب می کنند زیرا برنامه سفر با آن انعطاف پذیر است و سریعتر و راحت تر از اتوبوس و قطار است.

اما مشکلات زیادی در هوای کرمان که به صورت کویری است دارد. شاید داغی کویر جندق و لوت باعث شود ماشین شخصی جوش بیاورد و یا لاستیک ها پنچر شوند و هزاران مشکل دیگر که نمی توان از آن بی تفاوت گذشت. یکی از گرم ترین نقاط جهان منطقه دیگ رستم است که در مرکز کویر لوت قرار دارد و آب در دمای معمولی حدود 80 تا 90 درجه است.

شهر رمل های بیابانی در یک نگاه

رمل های بیابانی کرمان

اینجا شهر فرش است و به عنوان مرکز جهانی تولید فرش ایرانی شناخته می شود. زمانی به عنوان پایتخت ایران شناخته می شد. مرکز استان کرمان محل زندگی بیش از 500000 نفر است. اینجا به ثبت جهانی یونسکو رسیده است و واقع در جنوب شرقی ایران در حاشیه صحرای دشت لوت واقع شده و این شهر با ارتفاع 1754 متر از سطح دریا یکی از شهرهای خشک و گرم محسوب می شود.

یک شهر باستانی شمرده شده ومتعلق به قرن سوم میلادی است. بیشترین نخلستان های خرما این مکان یافت می شود و البته بیشترین رمل های شنی در بیابان لوت مربوط به این استان است. کرمان سالانه صادرکننده خرما به کشورهای همسایه مانند عمان و دبی و کشورهای عربی دیگر است.

این شهر دارای بیشترین شتر در بیابان ها است که برای جابجایی بارها و قاچاق نیز استفاده می شوند. برای مشاهده این شترها کافیست از جاده بیابان لوت به سمت کرمان یا خراسان حرکت کنید تا با شترهایی که شب هنگام وسط جاده می نشینند مواجه شوید فقط باید مواظب باشید با آنها تصادف نکنید.

از جاذبه های شهر کرمان چه می دانید؟

اگرچه بیشتر نقاط دیدنی این مکان در فاصله کمی از منطقه قدیمی شهر قرار دارند، اما اطلاعات مربوط به حمل و نقل در این شهر برای هر گردشگری ضروری است. از این رو در این مقاله، شما را با روش های مختلف جابجایی در این مکان آشنا می کنیم. در هر صورت، می توانید یک ماشین شخصی با راننده اجاره کنید، از تاکسی یا وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس یا مترو استفاده کنید.

می توانید از تاکسی اینترنتی به نام Snapp و TAPSI استفاده کنید. این نوع تاکسی ها مانند Uber کار می کنند. بنابراین، می توانید برنامه را بر روی تلفن خود بارگیری کرده و به راحتی در چند دقیقه هر کجا که هستید از تاکسی اینترنتی استفاده کنید.

همچنین می توانید هزینه تاکسی را به صورت نقدی (ریال) پرداخت کنید. گزینه دیگر این است که از طریق “آژانس تاکسی تلفنی” تاکسی بگیرید. این تاکسی ها شما را به مقصد می رسانند و همچنین هر زمان که بخواهید منتظر شما هستند. بنابراین، برای دریافت این نوع تاکسی، می توانید از پذیرش هتل یا دوست کرمانی خود بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

با اتوبوس درون شهری

راستش را بخواهید، اتوبوس برای گردشگران این شهر انتخاب مناسبی نیست. زیرا ایستگاه های اتوبوس گاهی برای مسافر خارجی و حتی تازه وارد گیج کننده است. با این حال، می توانید اطلاعات کاملی در مورد ایستگاه مقصد خود و اتوبوس دریافت کنید که باید از مردم محلی دریافت کنید و از این نوع حمل و نقل استفاده کنید.

قابل ذکر است که در هر اتوبوس قسمت های جداگانه ای برای آقایان و خانم ها وجود دارد و البته اغلب اتوبوس ها فاقد کولر در فصل گرما و هوای کرمان هستند که کمی کلافه کننده می باشد.

بدیهی است که اجاره ماشین شخصی با راننده گران ترین گزینه برای رفت و آمد در شهر است، اما سریع ترین و راحت ترین انتخاب در هوای کرمان در فصل تابستان و بهار است.

علاوه بر این، می توانید یک ماشین با راننده اجاره کنید تا به جاذبه های گردشگری واقع در اطراف شهر بروید، مانند باغ شازده در ماهان، ارگ بم، ارگ راین  شهداد کلوت در صحرای لوت و غیره. به طور خلاصه، هزینه اجاره خودروی شخصی با راننده در روز از حدود 3000000 ریال شروع می شود.

غذاهای خوشمزه و رستوران ها

رستوران های کرمان

بهترین اطلاعات در مورد غذاهای سنتی شهر (مواد اولیه ، قیمت و …) را با ما در این مقاله پیدا کنید. در سال های اخیر، بازدید از رستوران ها و چشیدن غذاهای مختلف به یکی از جذاب ترین فعالیت ها در طول سفر تبدیل شده است.

جالب است بدانید که این موضوع در ایران بسیار جدی گرفته شده است و در شهرهای این کشور می توانید رستوران های عالی و حتی بین المللی پیدا کنید. بر این اساس، انتخاب یک رستوران خوب در استان کرمان که در هر گوشه آن رستوران وجود دارد، بسیار دشوار است. بنابراین، اگر می خواهید در سفر خود غذای خوشمزه و با کیفیت را در بهترین رستوران ها بچشید، در این مقاله با ما همراه باشید.

رستوران آسیاب بادی

رستوران آسیاب بادی در مجتمع گردشگری آسیاب بادی، بزرگترین سازه آسیاب بادی است که در خاورمیانه قرار دارد و با الهام از آسیاب بادی هلندی طراحی و ساخته شده است. این رستوران که معماری منحصر به فرد و فوق العاده ای دارد، با انواع غذاهای ایرانی و بین المللی پذیرای مهمانان خود است. علاوه بر ای ، یک کافی شاپ دنج در این مجموعه وجود دارد.

رستوران وکیل

رستوران وکیل یکی از رستوران های سنتی شهر است که در بازار قدیمی وکیل واقع شده است. پس از گشت و گذار در بازار وکیل کرمان، به این رستوران بروید و غذاهای لذیذ ایرانی این رستوران به ویژه کباب و دیزی را امتحان کنید. جالب اینجاست که فضای قدیمی این رستوران برای گردشگران بسیار جذاب است.

رستوران پالیز

رستوران پالیز مجموعه بزرگی است که در بلوار راه آهن واقع شده است. این مجموعه شامل چندین سالن، کافی شاپ و رستوران سنتی است که انواع غذاهای ایرانی را سرو می کند.

معرفی برخی جاذبه های کرمان

کرمان یکی از شهرهای بزرگ و پرجاذبه و تاریخی ایران است که در زیر به برخی از این مناطق دیدنی اشاره می کنیم.

بیابان کلوت شهداد

بیابان کلوت شهداد در بیابان لوت یکی از داغ ترین نقاط دنیا در این استان است که با وجود گرمای زیادی و دارا بودن صخره های بلند سالانه توریست زیادی برای دیدن آن به ایران سفر می کنند. برگ برنده این منطقه، سفر به صحرای لوت که به ثبت جهانی یونسکو رسیده است می باشد و برای دیدن زمین های بایر و گرفتن حمام آب در میان شن ها و سافاری و اسکی بر روی شن باید آن را مد نظر قرار داد.

در اینجا هیچ چیز رشد نمی کند، و ویژگی های فرسایشی چشمگیر که به کلوت معروف هستند، اصلی ترین دیدنی اینجا هستند. کلوت ها به دلیل تغییر رنگ چشمگیر در هنگام طلوع یا غروب آفتاب بهتر است از صبح تا شب در معرض دید گردشگران باشند.

در تابستان مراقب باشید زیرا صحرای لوت یکی از گرم ترین و خشک ترین نقاط روی زمین است و شما نمی توانید در ساعات اوج دمای هوای کرمان بیرون از خانه باشید، اگرچه هواشناسی کرمان به شما می گوید که در زمستان به یک کت نیاز خواهید داشت. مطمئن شوید که چند ساعت را در گردش، کوهنوردی و کاوش در کلوت شهرداد منحصر به فرد صرف می کنید.

بازار قدیمی با بوی زیره فراوان

بازار بزرگ و بازار مس کرمان یکی از نقاط برجسته شهر مرکزی است و یکی از قدیمی ترین بازارهای ایران است (اینجا بعد از بازار تبریز به ثبت جهانی یونسکو رسیده است). وقتی وارد این بازار می شوید اولین چیز که نظرتان را جلب می کند بوی بسیار زیاد زیره است و بعد از آن مردم زاهدانی و زابلی که با لباس های رنگارنگ در این بازار جولان می دهند و توریست های فرانسوی و اروپایی با تعجب به لباس های رنگ و وارنگ زاهدانی ها نگاه می کنند و از آنها عکس می گیرند.

این بازار با سقف طاق دار کلاسیک و بیش از 1.5 کیلومتر از ابتدا تا انتها چیزهای زیادی برای دیدن و تعجب کردن وجود دارد، بنابراین وقت بگذارید و دوربین خود را فراموش نکنید: صاحبان غرفه های اینجا از عکس گرفتن شما نگران نمی شوند! توجه ویژه ای به بخش طلا و بازار مس کرمان در داخل داشته باشید.

سهام کرمان یکی از معروفترین سهام های ایران در بورس و مربوط به مس می باشد. به همین دلیل بهتر است که به بخش مس در بازار سر بزنید. در صورت داشتن وقت اضافی به موزه حمام این منطقه مراجعه کنید (یا فقط برای صرف چای به چایخانه که در حمام سابق ساخته شده است در رستوران حمام وکیل توقف کنید)

در بازار این شهر مس کرمان جایگاه بسیار بالایی دارد و خرید مس از این مکان مقرون به صرفه است. در واقع مس سرچشمه یکی از بزرگترین معادن مس جهان در این منطقه قرار دارد و سهام کرمان به مس سرچشمه اختصاص دارد پس طبیعی است که بخش عظیمی از این بازار به مس تعلق داشته باشد. انواع ظروف مسی که در شهرهای دیگر ایران به سختی یافت می شود در انجا به چشم می خورد و قیمت ارزان تری نیز دارد. البته قابل ذکر است علاوه بر سهام کرمان در بخش مس می توان به شرکت بزرگ کرمان موتور نیز اشاره کرد که در بازار صنعتی این منطقه نقش اساسی دارد.

 باغ فتح آباد

باغ فتح آباد که ادعا می شد یکی از زیباترین باغ های ایران بوده است، تا همین اواخر مورد غفلت واقع شده بود. بسیاری از درختان آن خشک شده و مرده بودند و به تازگی به زیبایی بازسازی شده است و به شکوه قبلی خود بازگشته است. یک مکان مهم تاریخی از دوره قاجار (ساخته شده در سال 1870) و به دلیل حوضچه طولانی و معماری تزئینی مشهور است. باغ فتح آباد در محاصره باغ های پسته، هنگام غروب آفتاب برای بازدید بسیار مناسب است و از رنگ های متغیر و نورپردازی های زیبا شبانه که نفس شما را به شماره می اندازد نمی توان چشم پوشی نمود.

شهر بم

بم قلعه معروف و قلعه شنی ایران، در واحه بیابانی تنها دو ساعت رانندگی در جنوب کرمان پابرجا استاده است. البته این شهر در زلزله اخیر نابود شد و دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. زلزله بم در سال 2003 به سختی آسیب دیده است، متخصصان 15 سال خستگی ناپذیر را صرف بازسازی این مکان کرده اند.

با دنبال کردن ریشه های تاریخی بم به دوره هخامنشیان می رسیم (حدود سده های 6 تا 4 قبل از میلاد)، بعداً بم به چهارراه مهمی در جاده ابریشم تبدیل شد و با این اهمیت و موقعیت اقصادی که داشت در جهان شهرت یافت. کانالهای آبیاری زیرزمینی، قناتها و ارگ بم بهترین نمونه از یک شهر قرون وسطایی مستحکم با استفاده از لایه های گلی در جهان محسوب می شود. بهتر است از این قلعه در هنگام اذان کرمان هنگام غروب آفتاب دیدن کنید زیرا هوای کرمان در این زمان لذت بخش است. 

قلعه راین

به اندازه قلعه بم چشمگیر نیست، اما به طور قابل توجهی نزدیکتر است راین تنها یک ساعت با شهر فاصله دارد و فرصتی را برای تجربه یکی از برجسته ترین قلعه های ایران (بدون آسیب زلزله) ایجاد می کند. وقتی به این محل رسیدیم حتی نگهبانی هم نداشت، بنابراین می توانستیم با خوشحالی داخل کاخ فرماندار و حیاط های اطراف را کاوش کنیم.

سعی نکنید به دیوارهای بالایی دسترسی داشته باشید، اما حتی اگر راه را پیدا کردید (راهی وجود دارد) خطرناک و لغزنده است و به سرعت به خاطر این فکر احمقانه فریاد خواهید زد! با گذرگاههای تاریک فراوان، اتاقهای کوچک و تاریخی بسیار جذاب است و هیچ دلیلی وجود ندارد که در یک سفر یک روزه راین را فراموش کنید. برای داشتن خاطره خوب بهتر است که در هنگام اذان کرمان در نزدیکی غروب آفتاب از آن دیدن کنید.

باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و در فاصله 30 دقیقه ای جنوب شهر قرار دارد، مانند یک سراب زیبا از صحرای خشک بیرون آمده و در داخل دیوارهای داخلی آن باغی باشکوه قرار دارد که دارای درختان بلند و آب شیرین است که مستقیماً از کوه جاری می شود. دیدن این مکان در هنگام اذان کرمان در غروب خورشید بسیار لذت بخش است.

در محل چایخانه و اقامتگاه وجود دارد و بهتر است عصر هنگام دیدن نور غروب خورشید به زیبایی از آن دیدن کنید. توجه داشته باشید که در زمستان تحت تعمیر و نگهداری قرار می گیرد بنابراین ممکن است زیاد جذاب نباشد بهتر است قبل رفتن به آن در زمستان با آن تماس بگیرید تا ببینید آیا در آن تعمیرات برقرار است یا نه؟ اینجا یک مکان مورد علاقه برای عاشقان و خانواده ها در ایران است، مطمئن باشید که در این مکان وقت خود را صرف کرده و آرام آرام در اطراف آن گردش می کنید.

دانشگاه های کرمان

دانشگاه باهنر کرمان

کرمان به عنوان یک شهر فرهنگی در قلب ایران دارای دانشگاه های مطرح و پراعتباری هست در سفرآس 24 دو مورد از این دانشگاه هارو خدمت شما عزیزان معرفی می کنیم.

دانشگاه باهنر کرمان

یک موسسه تحقیقاتی و دانشگاه مهندسی و علمی در ایران است که هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل  را فراهم می کند. این دانشگاه یکی از ده دانشگاه برتر و موسسه تحقیقاتی ایران است که نشان دهنده جایگاه بالای آن در تحقیق و آموزش است.

دانشگاه باهنر کرمان با مساحتی بالغ بر 5 میلیون متر مربع، آن را به یکی از بزرگترین دانشگاه های ایران و منطقه تبدیل کرده است. این دانشگاه دارای دو پردیس بزرگ در شهر و چندین پردیس کوچکتر در سراسر استان کرمان است، درجه ارائه در بیش از 100 تخصص های مختلف در سطح فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس، دکترا است.

اگرچه برخی از پردیس های کوچکتر استان برای تبدیل شدن به دانشگاه های مستقل اقداماتی انجام داده اند، اما هنوز روابط قوی بین این دانشگاه های تازه تاسیس و دانشگاه باهنر کرمان وجود دارد. دانشکده هنر و معماری، دانشکده هنر و معماری صبا، به نام همسر افضلی پور نامگذاری شد.

دانشگاه باهنر کرمان از طرف وزارت علوم و فناوری ایران (آموزش عالی) در زمینه ریاضیات به عنوان مرکز عالی (قطب علمی) منصوب شد. در سال 1980 اولین درجه دکتری ریاضیات در سراسر ایران به گروه ریاضیات اعطا شد. علاوه بر این، دومین و سومین نامزد دکتری ریاضیات که در کشور اعطا می شود نیز فارغ التحصیلان این گروه بودند.

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دانشگاه علوم پزشکی کرمان (KMU) یک موسسه آموزش عالی تخصصی واقع در شهر و جنوب شرقی ایران است. این موسسه در سال 1978 تأسیس شد و بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی در منطقه است و حدود 6000 دانشجو در بیش از 125 برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد ثبت نام کرده اند.

تدریس در KMU در 10 مدرسه شامل دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مدیریت مراقبت های بهداشتی و طب سنتی فارسی به اشتراک گذاشته شده است. این دانشگاه همچنین دارای تعدادی موسسه تحقیقاتی بسیار معتبر است که از جمله آنها می توان به مرکز HIV و بیماری های مقاربتی اشاره کرد که با همکاری سازمان بهداشت جهانی همکاری می کند.

پردیس اصلی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مرکز شهر واقع شده است، شهری باستانی که به دلیل فرهنگ و معماری غنی خود، از جمله مساجد تاریخی و آتشکده های زرتشتیان مشهور است. پنج پردیس ماهواره ای کوچکتر در زرند و سیرجان واقع شده است. خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان داخلی و خارجی در KMU در دسترس است. اتاق های به سبک خوابگاه خصوصی و از نظر جنسیتی تفکیک شده اند. قوانین سختگیرانه امنیتی برای خوابگاه ها اعمال می شود.

دوره های پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان بسیار کاربردی است و اکثر مدارک از دانش آموزان می خواهند که با بیماران محلی در بیمارستان های مرتبط همکاری نزدیک داشته باشند. بنابراین همه دانش آموزان ملزم به داشتن سطح استانداردی از مهارت در صحبت و فهم فارسی به عنوان بخشی از مطالعات خود هستند. مرکز زبان دانشگاه در صورت لزوم کلاس های فارسی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

خودرو سازی کرمان یا کرمان موتور

این یک شرکت مشهور در صنعت خودرو سازی ایران است و از نوع سهامی خاص می باشد. کرمان موتور در اسفند سال 1373 شروع به فعالیت نمود و رفته رفته محبوبیت زیادی در بین ایرانیان یافت. هرچند دفتر مرکزی آن در نزدیکی تهران قرار دارد اما کارخانه آن در استان کرمان واقع شده است.

شرکت کرمان موتور در سال 1375 خودرو دوو سیلو را مونناژ نمود همچنین چهار سال بعد موفق شد انواع دیگر دوو را تولید نماید. خودروهایی مانند ماتیز نیز از جمله محصولات کرمان خودرو می باشد. این شرکت پیش از این با آمریکا برای ساخت خودرو همکاری داشت که با وجود تحریم ها این همکاری اتمام یافت.

نتیجه گیری

کرمان

این شهر قلمرو وسیعی است با توجه به فاصله نسبتا طولانی که جاذبه های گردشگری آن از یکدیگر دارند، باید زمان بیشتری را برای سفر به این منطقه اختصاص دهید. چهار روز کوتاهترین زمان ممکن برای سفر به این مکان است. با توجه به اینکه با هواپیما یا با استفاده از راه آهن یا در جاده به آنجا می رسید، برنامه سفر شما می تواند متفاوت باشد.

کارهایی که باید در اولین روز سفر انجام دهید

یک روز کامل را به بازدید از جاذبه ها اختصاص دهید و از  مجموعه تاریخی گنجعلیخان که شامل بازار، میدان، حمام و سرداب است، دیدن کنید. در بازار مسگران قدم بزنید و از باغ موزه ضرابخانه و هرندی دیدن کنید. از خانه اسلامیه و حمام دیدن کنید و همچنین مطمئن شوید که سرداب، مسجد جامع و مجموعه تاریخی ابراهیم خان را ببینید.

پس از آن، در حالی که کمی استراحت می کنید و در چایخانه وکیل چای بخورید، از معماری ایرانی محل و فضای سنتی آن لذت ببرید. گنبد مشتاقیه ، مقبره خواجه آتابک و  جبلیه یا گنبد صخره ای  از دیگر بناهای دیدنی با معماری منحصر به فرد هستند که شما را به بازدید از آنها ترغیب می کنیم.

کارهایی که باید در دومین روز سفر انجام دهید

یک روز دیگر برای سفر به صحرا و تجربه شگفتی های بی شمار آن بگذارید. حرکت خود را به سمت شهداد آغاز کرده و حدود 100 کیلومتر را در این جاده طی کنید. سفر شما به شهداد تا حدی از طریق تونل سیراچ انجام می شود که طولانی ترین تونل ایران محسوب می شود و اگر دقت کافی را داشته باشید، متوجه تفاوت ظاهری دما قبل و بعد از تونل خواهید شد. پس از رسیدن به شهداد، حتماً از شهر مردان کوتاه قد دیدن کنید که تنها در چند کیلومتری بیابان واقع شده است.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.