دشت لاله های واژگون؛ دشتی پر از گل در بهشت طبیعت ایران لرستان زیبا

لاله های واژگون
0

دشت لاله های واژگون یا دشت دالانی ۲۹۰۰ هکتار وسعت دارد؛ پوشش گیاهی قالبی که در این دشت وجود دارد لاله های واژگون است. بیشتر گردشگران از آن دیدن می‌کنند و انگار که تکه‌ای از بهشت است که بر روی زمین است. آدرس دشت لاله واژگون الیگودرز بسیار سر راست است شما اگر ادرس دشت لاله واژگون الیگودرز را بلد نیستید می توانید از بومیان منطقه کمک بگیرید.

ادرس دشت لاله واژگون الیگودرز را می توانید در اپلیکیشن های مختلف نقشه یابی پیدا کنید. عکس دشت لاله واژگون الیگودرز زیبایی های ان را به صورت جزئی نشان نمی دهد.

به قول جمله معروف شنیدن کی بود مانند دیدن.عکس دشت لاله واژگون را می توانید در سایت های مختلف ببنید. عکس دشت لاله واژگون الیگودرز به شما کمک می کند که این گل ها را بیش تر بشناسید. اگر شما هم از ان دسته از افرادی هستید که می خواهید در بهار از طبیعت بکر استفاده کنید حتما از دشت زیبا و منحصر به فردی که در غرب ایران الیگودرز زیبا واقع شده است دیدن کنید زیبایی آن ها شما را به وجد می اورد.

لاله های واژگون
لاله های واژگون

 این منطقه با شماره ۲۶۰ در آثار ملی کشور عزیزمان ایران به ثبت رسیده است و همین امر نشان دهنده اهمیت آن است.

 یکی از مناطق مهم حکومتی کشور به حساب می آید که در اشترانکوه استان پرمهر و پر طبیعت لرستان قرار دارد. گلهای لاله واژگون در ارتفاعات بالای لرستان رشد می‌کند و انواع گل های لاله در دشت زیبا پیدا می شود.

 از جمله لاله های واژگونی که در این منطقه وجود دارد می‌توان به لاله واژگون زرد لاله واژگون قرمز لاله واژگون نارنجی اشاره کرد که جزو گونه های کمیاب از گیاهان به حساب می آید و به دو  نوع سوسن چلچراغ و اشک مریم تقسیم‌بندی می‌شود که هر کدام از آنها منحصر به فرد هستند و فقط در مناطق خاصی از ایران عزیزمان رشد می کند.

 بومیان این منطقه و عشایر لرستان و مردمان محلی این گل را به گل اشک می شناسند ، دلیل نامگذاری این گل زیبا و خاص به این اسم قطره های آبی است که به دلیل رطوبت در میان گلبرگ های گل جمع می شود و منظره بسیار زیبا و چشم نوازی را درست می کند.

 رشته زیبای گل واژگون از شرق زاگرس تا شمال قالی کوه را می پوشاند و پوشش بی نظیر را پدید اورده است.

بهترین زمان برای دیدن بهشت گل های ایران لاله واژگون

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

برای  دیدن دشت لاله های واژگون زمان رویش آن باید اقدام به دیدن گل های زیبا کنید.

 معمولاً این گلها در اواخر فروردین‌ماه و اوایل اردیبهشت ماه رشد می کند و حدود یک ماه پا بر جا هستند.

 دشت لاله های واژگون الیگودرز بزرگترین دشت لاله واژگون در جهان به حساب می‌آید و از مناطق دیدنی این شهرستان به حساب می‌آید که هر بیننده ای را به خود جذب می‌کند.

 بررسی‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که در شهر الیگودرز آثار تمدن بیش از ۱۷ قرن قبل از میلاد مسیح وجود داشته است و می‌توان گفت الیگودرز یکی از منحصر به فردترین شهرها و قدیمی ترین و زیباترین شهرهای جهان است اگر قرار است در سفر خود بخش وسیعی از ایران زیبا را نگاه کنید  به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً از الیگودرز در اوایل اردیبهشت ماه دیدن کنید.

 این شهرستان در قلب استان لرستان قرار گرفته است و نقطه شروع مناسبی برای سفر به بروجرد و خرم آباد و دورود است.

جالب است بدانید که دشت لاله های واژگون در الیگودرز یکی از بزرگترین زیست بوم های طبیعی در جهان به حساب می‌آید که انواع لاله های واژگون در آن رشد می کند در این دشت باعث میشود که دامنه زاگرس در فصل بهار لباسی پر از لاله های واژگون بر تن کند که مناظر چشم‌نوازی را به وجود اورده است.

 این منطقه توریستی بسیار پر بازدید است و زیبایی خاصی دارد و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

 طی تحقیقاتی که انجام شد فهمیدیم که این دشت زیبا و پر مهر به دوران چهارم زمین شناسی برمی گرددو سالانه از سایر نقاط جهان و کشورهای اروپایی از این دشت دیدن  می‌کنند و علاوه بر اینکه دراین  دشت لاله های واژگون وجود دارد لاله های دیگری هم وجود دارد که بسیار زیبا هستند.

 مسیر رسیدن به دشت لاله های واژگون الیگودرز بسیار زیبا و چشم‌انداز مناسبی را برای عکاسی به وجود آورده است.

 یکی از مخازن کشور دشت لاله های واژگون الیگودرز است  که حدود ۳ هزار هکتار وسعت دارد منطقه زیبایی است که از دست انسان ها به  دور است و منظره  بسیار زیبایی را خلق کرده است دشت الیگودرز یکی از منحصر به فرد ترین مکان ها در استان زیبای لرستان است که در غرب ایران وجود دارد.

 هر سال جشنواره لاله های واژگون در اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت‌ماه ایجاد می‌شود، که دیدن آن خالی از لطف نیست و شما می‌توانید به این دشت قدم بگذارید.

دشت زیبای لاله های واژگون الیگودرز لرستان دقیقاً کجا قرار دارد؟

برای اینکه خودتان را به دشت زیبا و منحصر به فرد برسانید شما می توانید راه زمینی و هوایی را انتخاب کنید از تهران به اصفهان بروید و هواپیما برای شما سفری راحت تر نسبت به ماشین های شخصی و اتوبوس و روشهای زمین دارد.

 اگر به هر دلیلی مثل هزینه بلیط  و ترس از هواپیما پرواز دوست ندارید، ما به شما پیشنهاد می کنیم که اتومبیل را انتخاب کنید.

 از مسیر تهران به الیگودرز حدود پنج ساعت راه است.

 اگر ماشین شخصی دارید می توانید از تهران به سمت قم حرکت کنید  و بعد از گذشتن مسیر اراک به الیگودرز همچنین می‌توانید از مسیر زیبای بزرگراه ساوه  استفاده کنید.

برای رسیدن به الیگودرز با خودرو سواری روش های مختلف وجود دارد و راه های گوناگونی وجود دارد که خودتان را به شهر زیبای الیگودرز برسانید.

 اگر نمی خواهید به هر دلیلی رانندگی کنید یا وسیله شخصی ندارید می توانید با استفاده از اتوبوس تهران الیگودرز خود را به شهر زیبا و قدیمی الیگودرز  برسانید.

 از الیگودرز دشت لاله های واژگون حدود ۴۰ کیلومتر راه دارد از مسیر جاده شورآباد بعد از اینکه از روستای چشمه پر و خلیل آباد عبور کردید  خودتان را به دشت لاله های واژگون می رسانید.

 این منطقه محله ای  بسیار زیبایی است و دشت لاله های واژگون را با نام رزستان می شناسند  که در دامنه کوه پردیس شهرستان دورود قرار دارد.

 بعد از رسیدن به بهشت زیبای لاله های واژگون خودروهای خود را پارک کنید اصلاً این گل‌ها را نکنید و کندن  گلها به طبیعت و محیط زیست آسیب می رساند.

 بنابراین گل ها را فقط  ببینید و آسیبی به طبیعت زیبا و بکر الیگودرز وارد نکنید تا آیندگان هم بتوانند از این دشت زیبا دیدن کنند و این دشت زیبا به ایندگان هم منتقل شود.

گل لاله واژگون، گلی خاص رشته کوه زاگرس

 بهتر است قبل از اینکه عازم الیگودرز شوید راجع به لاله واژگون اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید این دشت را مشاهده کنید.

گل لاله واژگون از جمله گل های زیبا جهان است این گل به دلیل اینکه سر گل به سمت پایین  قرار دارد بیشتر مورد توجه عموم افراد قرار گرفته است افسانه های مختلفی درباره این گل زیبا وجود دارد.

 خاستگاه گل به منطقه ایران و منطقه زاگرس می رسد. گل لاله واژگون را با  نام های  مختلفی می شناسند و این گل به جای اینکه آسمان را نگاه کند زمین  را نظاره گر است گویی که همیشه سبز است به همین دلیل قرار گرفتن چندین هزار گل در کنار همدیگر فضای بسیار زیبا را به وجود می‌آورد.

عمر لاله واژگون کوتاه است و معمولاً در فصل بهار خود را نشان می دهد و با اسم ها مختلفی مثل گل اشک اشک مریم تاج قیصر اشک سیاوش شناخته می‌شود.

 وجود گل لاله واژگون افسانه های مختلفی را به واقعیت تبدیل کرده است.

 خاستگاه اولیه این گیاه ایران بوده است که در قرن شانزدهم میلادی به اتریش برده شد و در ملک و املاک افراد ثروتمند رشد کرده است.

 از قرن نوزدهم میلادی در هلند رواج پیدا کرد. در ایران در نقش و نگارهای مختلفی از این گل زیبا به چشم خورد .

نقش نگار گل واژگون بر دیوارها سرستون های دوره های ساسانی نیز به چشم می‌خورد این جز گل های گران است.

این گل مانند چلچلراغ  است که رنگش مایل به نارنجی قرمز دارد افسانه های مختلفی دارد روایت است گرسیوز با تیغ خون گردن سیاوش را پاره کرد و این گل  شاهد ماجرا بود  و از دیدن این واقعه اندوهگین شد و رویش سرخ شده به خاطر همین سرش را  در زمین انداخته است جالب است بدانید این گل پس از خشک شدن در اوایل پاییز حیات دوباره از خود می‌گیرد و ریشه آن شروع به رشد و نمو می‌کند.

 در چهارمحال بختیاری و ایلام و  اصفهان و  کرمانشاه لرستان این گیاه رشد  می‌ کند.

ارتفاع این گل  از ۷۰ سانتی متر شروع می‌شود و تا ۱۳۰ سانتیمتر می رسد.

 خواص گل لاله واژگون این است که به درمان گلو درد و سوزش ادرار کمک می کند همچنین برای مهار کردن پلاکت های خون و همچنین غدد لنفاوی مورد استفاده است.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.