جاهای دیدنی لرستان، سرزمین آبشار ها

جاهای دیدنی لرستان
0

یکی از استان هایی که در غرب ایران واقع شده و دارای جاهای تاریخی و جاهای طبیعی بسیار زیادی است و هر ساله  گردشگران داخلی و خارجی بسیار زیادی را به سمت خود می کشاند استان لرستان است.

این استان  یکی از مهمترین استان  های طبیعت گردی در ایران است که به دلیل داشتن مراکز گردشگر ییی بسیار زیادی به یکی از مهمترین و بهترین مراکز در ایران تبدیل شده است این استان جز بهترین استان های سردسیر ایران محسوب می شود که در  این مطلب قصد داریم شما را با مناطق  گردشگری استان لرستان اشنا  کنیم تا در ایام بهار و فصل تابستان سری به این استان بزنید و مطمئناً از دیدن این شگفتی ها و زیبایی های این استان به وجد  می آیید. جاهای دیدنی لرستان انقدر زیاد است که همه ی ان را نمی توانم در این متن برای شما عزیزان بگوییم.

جاهای دیدنی لرستان شامل منطق گردشگری و دیدنی تاریخی می شود شما می توانید با توجه به مدت اقامتتان ان ها را انتخاب کنید و سفری عالی را برای خود رقم بزنید.

غار کلماکره، غاری کهنسال در ایران

غار کلماکره
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !


یکی از غارهایی که مورد استقبال گردشگران زیادی قرار گرفته غار کلماکره است. این غار یکی از مهمترین جاهای دیدنی استان لرستان به حساب می‌آید که جزو غارهای تاریخی ایران است. یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی لرستان غار کلماکره است.

 در این غار گنج های بسیار زیادی پیدا شده است جالب است بدانید که داستان این غار همه را به خود جذب می کند. این غار در استان لرستان شهرستان پلدختر روستای طاق ملک حسین قرار گرفته است.

 این غار در دره سختی قرار گرفته است افرادی که در رومشکان  زندگی می‌کنند می‌گویند که این غار متعلق به رومشگان است و  که افرادی که در پلدختر زندگی می‌کنند می‌گویند که این غار  متعلق به پلدختر است.

 برای رسیدن به این غار باید بخشی رابا ماشین بروید و بعد از رسیدن به پارکینگ باید بخش را پیاده روی  کنید.

 قدمت این غار به حدود ۲۸۰۰ سال پیش برمیگردد بیشتر مورخان معتقدند که این غار متعلق به دوره ساسانیان بوده است و ساسانیان برای گذاشتن گنجینه هایشان از این قار  استفاده می کردند.

 جالب است بدانید در سالهای اخیر یکی از مورخان و پژوهشگران ایرانی به نام رسول بشاش با تحقیق و پژوهش  روی کتیبه ها متوجه مطالعات تاریخی شد و خانواده سلطنتی جدیدی را کشف کرد  و فهمید که آثار با ارزشی که در این غار وجود دارد .

برخی از این اشیا تاریخی به دوره به سامانیان تعلق دارد. پژوهشگران بر این باورند که این غار متعلق به دوره کاسیان بوده است کشف  کار غار کلماکره بسیار جالب بود حدیث‌های بسیار زیادی درباره این غار وجود دارد.

 شکارچی در این در پی شکار  بوده که  این قاره را کشف کرد اولین باری که این فرد وارد آن می شود سکه های قدیمی پیدا می کند بعد از چند سال میراث فرهنگی از وجود این غار باخبر می شوداین غار زیبایی های منحصر به فردی دارد که یکی از یکی زیبا تر است اگر به پلدختر رفتید سری به این غار بزنید حال و هواستان عوض می شود.

 مسجد جامع بروجرد

از جاهای تاریخی لرستان  که در بروجرد وجود دارد و سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند مسجد جامع بروجرد است. جاهای تاریخی  لرستان انقدر زیاد است که هرکدام ویژگی های منحصر به فردی دارند.

با دیدن جاهای تاریخی  لرستان به قدمت این استان پی می برید. از مهم ترین جاهای تاریخی  لرستان می توان به مسجد جامع بروجرد اشاره کرد.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 مسجد جامع از نخستین مساجد ایران محسوب می‌شود که در قرن سوم و دوم هجری ساخته شده این مسجد ترکیبی منحصر به فرد دارد  که از بخش حیاط مرکزی فضایی گنبد خانه ایوان شهرستان های اطراف و زمستانی ساخته شده است.

 جالب است بدانید در سال ۱۳۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و هر ساله گردشگران زیادی را به خود می کشند .

آدرس لرستان محله دودانگه خیابان جعفری است.

 این مسجد از مساجد بسیار منحصر به فرد ایران است که آدرسش در محله دودانگه خیابان جعفری روبروی راسته بازار بروجرد است.

 این مسجد یکی از مهمترین مساجدی که در غرب ایران ساخته شده است و در گویش بروجردی به آن مچد جمه گفته می شود.

 در مورد این مسجد اعتقادات خاصی وجود دارد یکی از این اعتقادات این است که امام حسن مجتبی  در این مسجد نماز خوانده اند و در این مسجد به سخنرانی پرداختند.

یکی از مهمترین یادگاریهای معماری است که در استان لرستان وجود دارد بر اساس باستان شناسان در دوره ساسانیان این مسجد آتشکده بوده است پس از ورود اسلام به ایران و  رسمی شدن اسلام در ایران به یکی از مساجد مهم تبدیل شد .

محوطه سازی این مسجد نیز به قرن چهارم و پنجم بر می گردد.

مسجد جامع یک بنای بسیار منحصر به فردس است که از  آب انبار مسجد غریب خانه ساخته شده است و تمام ویژگی های یک معماری اصیل ایرانی را در خود جای داده است ارتفاع گنبد تا 20 متر  می‌رسد و با آهن ساخته شده است.

 شبستان شمالی با ارتفاع کم ساخته شده است و در تابستان بسیار خنک است این شبستان بدین صورت است که اگر دو نفر ضربدری  روبه روی هم با استند  و با هم صحبت کنند صدایشان پخش میشود.

ایوان جنوبی بعداً به مسجد اضافه شد که این ایوان  هم زیبایی های خاص خودش را دارد منبر چوبی که در این مسجد وجود دارد در این مسجد خودنمایی می‌کند وضوخانه در مجاورت مسجد وجود دارد که به بزرگی غریب  خانه است شما می توانید در هر زمانی که بخواهید به دیدن این مسجد بروید اگر به شهر زیبای  بروجرد سفر کردید حتما سری به این مسجد بزنید.

دریاچه گهر، نگین دامنه های زاگرس

دریاچه گهر
دریاچه گهر

یکی از زیباترین مکان هایی که  در استان لرستان قرار دارد دریاچه گهر است.  اگر اهل  کوهنوردی و طبیعت گردی هستید و به دنبال مکانی زیبا هستید حتما سری به دریاچه گهر بزنید. گهر هم از جاهای دیدنی لرستان به حساب می اید.

گهر زیبا  از بزرگترین دریاچه های آب شیرین کشور به حساب می‌آید که طبیعت بکر خود سالانه گردشگران زیادی را به خود می کشاند اگر  به کوهنوردی علاقه دارید می‌توانید با یک تیر   دو نشان بزنید و هم از دریاچه ای دیدن  کنید و هم یک  کوهنوردی مفید داشته باشید دریاچه گهر را به عنوان نگین اشترانکوه میشناسند به خاطر نداشتن راه ماشین رو جز طبیعت های بکر خاص ایران باقی مانده است.

 در فصل بهار و تابستان این دریاچه دیدنی است دریاچه گهر در استان لرستان قرار دارد که همانند نگینی  در اشترانکوه می‌درخشد و به نظر می‌رسد که این دریاچه بر اثر یک زمین لرزه  بسیار بزرگ به وجود آمده است به دلیل اینکه روی گسل  های اصلی و بزرگ قرار گرفته است دریاچه گهر به دو بخش گهر بزرگ و گهر  کوچک تقسیم بندی می شود هر سال گردشگران زیادی را به خود می کشاند.

 در فصول سرد سال این منظقه  پوشیده از برف است که زیبایی منحصر به فردی دارد اب دریاچه که از طریق رودخانه تابل تامین می شود که آب بسیار شفاف دارد.

 همچنین از مکان های بسیار  منحصربه‌فردی است که در ایران وجود دارد دریاچه گهر  فضای بسیار زیبایی را  در دل جنگل های بلوط به وجود آورده است.

 بانویی انگلیسی به نام «ایزابلا لوسی بیشاپ» در سال ۱۸۹۰ میلادی برای مدت‌زمان سه ماه مشغول تحقیق در این منطقه بود.

او حدود  هزار کیلومتر راهپیمایی نمود در نتیجه اقدامات او منجر به کشف گهر  شد که به دریاچه ایران معروف شد عمق  دریاچه گهر آن‌قدر زیاد است که در برخی از جا ها عمق به ۲۸ متر می رسد اما عمق دریاچه گهر  کوچک ۳ متر است.

 دریاچه گهر جز جاهای دیدنی درود به حساب می آید که در منطقه حفاظت شده اشترانکوه در جنوب شرق به دو رود قرار دارد .

فاصله خرم آباد تا درجه ۱۲۰ کیلومتر است.

آبشار نوژیان، ابشار حیرات انگیز در خرم آباد

یکی از آبشارهای که بسیار منحصر به فرد است. آبشار نوژیان است این آبشار در نزدیکی شهر زیبای خرم آباد قرار گرفته است.

 ارتفاع این آبشار ۹۵ متر است و یکی از بلندترین آبشارهای ایران است این آبشار در سال ۸۷ در آثار ملی و طبیعی به ثبت رسیده است.

 اگر ماجراجو هستید  و به دنبال طبیعت  زیبایی هستید می توانید سری به این آبشار نوژیان بزنید.

 یکی از مهم ترین آبشار لرستان است این آبشار در ۳۸ کیلومتری جاده کمربندی خرم آباد قرار گرفته است و ۹۵ ارتفاع دارد و جزو بلندترین آبشارهای لرستان محسوب می شود نوژیان به معنای بارندگی پرآب است در فصل های کم  آبی اب ان  کم می شود شود.

 نوژیان به معنای آب زنده است تماشای آبشار زیبا و بلند زیبایی های زیادی را به سمت خود میکشد صدای باد  در میان آب ها شما را به خود جذب می کند.

 این آبشار چشمه های متعددی دارد و در ادامه اب ان  به رودخانه سزار می ریزد در این منطقه پرورش ماهی قزل آلا بسیار رونق دارد گیاهان دارویی بسیار زیادی در اطراف این آبشار وجود دارد باعث می‌شود که افراد زیادی به این منطقه سفر کنند بهترین زمان  برای دیدن این آبشار بهار و تابستان و اوایل پاییز است.

کوه های مخملی لرستان، پارک جنگلی مخمل کوه

کوه های مخملی لرستان

لرستان مهد زیبایی است در فصل بهار به برکت برف هایی که در زمستان به روی کوه ها مانده است چهره رنگارنگ و زیبا کوه ها به خود می‌گیرد. از مهم ترین  جاهای دیدنی لرستان مخمل کوه است.

 مخمل کوه در مجاورت شهر زیبای خرم‌آباد قرار دارد و طبیعت بسیار زیبایی را پدید آورده است در بیشتر ایام سال میزبان طبیعت گردان و کوهنوردان است.

 چشمه های جوشان و آبشارهای بلند دارد.

مخمل کوه  در حدود ای ۶۰ کیلومتری فرودگاه خرم‌آباد قرار دارد.

آدرس آن لرستان شمال خرم آباد کیلومتر ۱۵ جاده الشتر برای دسترسی به ان  باید خود را به حاشیه شهر شمال شرق برسانید و مسیر خود را به سمت کوه ادامه دهید.

راه رسیدن دانه آسفالت است مخمل کوه  از جمله چین خوردگی های بسیار جوانی محسوب می شود مخمل کوه ارتفاع حدود۲۰۰۰ متر دارد و بافتی رسوبی دارد هیچگونه درخت و برگ بر روی کوه وجود ندارد و تنها خزه بر روی کوه وجود دارد که بر روی  یک تخت سنگ قرار گرفته است.

 مخمل کوه از مناطق ییلاقی و کوهستانی شهر زیبای خرم آباد است که در آن چند آبشار و پارک جنگلی وجود دارد پارک جنگلی مخمل کوه وجود ۵۰۰۰ درخت بلوط  دارد .

درختان زیبا  فضای این جنگل را زیباتر کرده است در قسمت شرقی مخملکوه جنگی زیبا قرار گرفته است این تنگه یکی از مسیرهای مهم و استراتژیک به حساب می آید که در طول تاریخ بسیار منحصر به فرد بوده است روایت تاریخی و جنگی آن را به شبیخون غم گذاری کرده است.

این ابشار  زیبایی و محبوبیت این منطقه را چندین برابر کرده است به طور معمول سرشار از  زیبایی  است.

امکان آبتنی در این آبشار وجود دارد بهترین زمان برای سفر به این تنگه اردیبهشت و اواخر  فروردین است برای اقامت و ماندن در ان  میتواند از  چادر استفاده کنید از جمله جاهای دیدنی که در اطراف مخمل کوه وجود دارد هفت حوض است این منطقه  در نزدیکی منطقه الشتر قرار دارد  که بعد از پیمودن مسیر به هفت رود  می رسید و حوضچه های بزرگ و کوچک و متوسط نظر شما را به خود جلب  می کند.

آبشار طلایی یا دره گرم از آبشارهای طبیعی است که در این  محدود قرارداد است و در روزهای گرم  سال می توانیم در آن آب تنی کنیم جذابیت زیادی برای شما دارد  .

آبشار بیشه، معروف  ترین ابشار لرستان

یکی از زیباترین مکان های طبیعی که در لرستان قرار دارد آبشار بیشه است. جاهای دیدنی لرستان را باید بلد باشید تا سفری خوب را انجام دهید.

 لرستان سرزمین خوش آب و هوایی است  که در غرب ایران واقع شده است  و دارای ابشارهای منحصربه‌فردی است که در دامنه های رشته کوه زاگرس قرار گرفته است.

 این آبشار در شهرستان دورود و خرم آباد قرار دارد دورود از شمال به شهرستان سربند و از غرب به بروجرد می رسد.

آبشار بیشه در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی  دورود  بوده است و فاصله این آبشار تا شهر خرم‌آباد ۶۵ کیلومتر است. آبشار بیشه به دلیل قرار گرفتن ایستگاه راه آهن تهران جنوب دسترسی راحتی برای گردشگران عزیز فراهم کرده است.

 روستای بیشه  زیبایی سحر انگیز را در دل خود جا داده است و به عنوان چهل و هشتمین اثر ملی  در اسفند ۸۷ به ثبت ملی رسیده است.

 این آبشار از ترکیب چند آبشار کوچک ساخته شده است که قسمت ارتفاع این آبشار ۴۸ متر است.

 این آبشار در نزدیکی جنگل های پهناور بلوط   قرار دارد چشم انداز بسیار زیبایی را به وجود آورده است و در بیشه  می‌توانید به تماشای طبیعت روستاگردی عکاسی پیک نیک بپردازید.

 از جمله امکانات رفاهی که در آبشار بیشه وجود دارد می‌توان به پارکینگ سکوی استراحت سرویس بهداشتی و پلاژ بازارچه آب تلفن و خانه بهداشت پاسگاه انتظامی اشاره کرد.

اب  آبشار بیشه به رود سزار می رسد بهترین زمان برای سفر به بیشه زیبا  فصل بهار است و در  بهار شما زیبایی این آبشار میبینید همچنین در پاییز آبشار رنگارنگ است ولی هوا آب و هوا بسیار سرد می شود.

قلعه فلک الافلاک؛ از زیبا ترین جاهای تاریخی لرستان

قلعه فلک الافلاک

یکی از  زیبا ترین جاهایی تاریخی لرستان قلعه فلک الافلاک است اگر اصلاً به لرستان سفر نکرده قطعاً نام قلعه فلک الافلاک را شنیده اید.

این قلعه از  برجسته ترین نماد شهر خرم اباد به حساب  می اید  که از زمان ساسانیان به یادگار مانده است این قلعه مشرف به خرم آباد است و بسیار مورد استفاده قرار گرفته است و از زمان ساسانیان در مورد استفاده های مختلف بوده است.

 نامش چندین بار عوض شده است و نام هایی که گرفته است به شرح زیر است  نام‌های دژ شاپور، قلعه اتابکان، قلعه دوازده برجی و… از اسامی قدیمی برج هستند.

در  زمان قاجار  به عنوان مرکز فرهنگی فرماندهی بود اما در حال حاضر از  جاذبه های گردشگری خرم آباد مطرح شده است این قلعه از 8 دژ ساخته شده است ۳۵۰۰ متر مساحت دارد و در  تزئینات آن از آجر کاری کاشی کاری گچبری استفاده شده است.

 در این مجموعه شما می‌توانید به بازدید از آثار مختلفی بپردازید موزه مردم شناسی که در آن وجود دارد بسیار منحصر به فرد است.
اثار به جا مانده  از  دوره هخامنشی تا به امروز در آن به نمایش گذاشته شده است.

 دره خزینه، دره ای نام اشنا در لرستان

یکی از دره هایی که بسیار منحصر به فرد است  دره خزینه است که امروزه بسیار ترند شده است و اگر روراست و صادقانه صحبت کنیم چیزی کم نمونه آمریکایی ندارد شاید باورش سخت باشد ولی این دره بر اساس فرسایش آب وجود آمده است و یک تراشکاری تمام‌عیار محسوب می‌شود.

دره خزینه  یکی از جاهای دیدنی استان لرستان است که برای کوهنوردان   بسیار پیشنهاد می شود که منجر به ترشح آدرنالین میشود اگر دلش را دارید می توانید پل معلق را هم انتخاب کنید.

 این پل حدود ۸۵ متر ارتفاع دارد و طولش ۱۱۲ متر ارتفاع آن نزدیک به یک ساختمان سه طبقه است و در بین جاده پلدختر و اندیمشک قرار دارد. از زیبا ترین جاهای دیدنی لرستان به جرات می توان به دره خزینه اشاره کرد.

 دشت لاله‌های واژگون، پیراهن سرخ طبیعت لرستان

دشت لاله‌های واژگون

یکی از دره هایی که در لرستان تاریخچه دیرینه دارد دشت لاله های واژگون است.

 دشت لاله های واژگون چراغ الیگودرز است و به  یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی استان لرستان تبدیل شده  است همان‌طور که می‌دانید این گل زیبای بهاری  بسیار کم کمیاب است و با اشک مریم یا سوسن چلچراغ  نیز شناخته می‌شود و این گل بسیار زیبا هستند و زیبایی منحصر به فردی دارند.

 در رنگهای قرمز زرد و سفید وجود دارد که بین هزاران لاله واگون  قرمز دو یا سه لاله واژگون زرد  رشد می کند که زیبایی منحصر به فردی را به وجود آورده است. از مهم ترین جاهای دیدنی لرستان دشت لاله واژگون است.

تنگه شیرز، دره‌ای اسرارآمیز در جاهای دیدنی لرستان

شهر کوهدشت یکی از شهرهای منحصر به فردی است که در لرستان قرار دارد این شهر به دلیل داشتن انار های شیرین و ابدار  بسیار محبوب است و حتما برای یک بار هم که شده از انار کوهدشت  استفاده کرده اید.

 تنگه شیرز در قلب شهر کوهدشت قرار گرفته است این تنگه بسیار منحصر به فرد است.

 هنگامی که  وارد این دره  می شوید  انگار که به یک سرزمین ماورایی قدم نهاده اید.

تمام کوه ها و زمین رسوبی هستند و لایه لایه در کنار یکدیگر قرار گرفته است و این تنگه بسیار زیباست و در انتهای آن  غاری زیبا و بزرگ وجود دارد که و یادآور عصر غارنشینی  است.

سفر به موسقی اب و صخره تنگه هلت سفر زیبا به جاهای دیدنی لرستان

صخره تنگه هلت

یکی از تنگه هایی  که بسیار منحصر به فرد است و در شهرستان پلدختر قرار دارد و  شما میتوانید در  آن جا عکس های ژورنالی تهیه کنید تنگه زیبای هلت است.

 یکی  از مهم ترین و زیباترین جاهای لرستان است نکته زیبایی که در این تنگه وجود دارد در کنارهم قرار گرفتن صخره و اب  است در این تنگه  شما می توانید تمام زیبایی ها را مشاهده کنید و  از  فضای بکر آن لذت ببرید.

آبشار آب سفید در الیگودرز

یکی از ابشار  هایی که بسیار مناسب منحصر به فرد است آبشار آب سفید الیگودرز است.

 آبشاری که از  دل صخره بیرون می آید و بر روی دامنه های زاگرس جاری می شود ارتفاع آن ۷۰ متر است که با هوا ترکیب می شود و با سنگ محکم  برخورد می کند در نتیجه  حالت حباب  و سفید ایجاد میشود یکی از جاذبه‌های بسیار مهمی است که در قلب الیگودرز    قرار دارد و هر سال عده زیادی از آن دیدن می کنند

دره نگار یانی گاه

دره نگار یانی گاه
دره نگار یانی گاه

از دره هایی که جز مناطق بسیار مهم گردشگری لرستان است در نهایت به روستای تی ختم می‌شود .

گشت و گذار در این دره  بسیار منحصر به فرد است و در آن شما می توانید انواع درختان پسته وحشی گلابی ریواس درختان بادام را مشاهده کنید.

4.1/5 - (7 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.