آبشار نوژیان لرستان در سرزمین نام آشنا ایران

آبشار نوژیان لرستان
0

با شنیدن نام استان لرستان تمامی طبیعت سرسبز و آبشار های خروشان در ذهنتان پدیدار می شود.  باید  بدانید که خیلی ها برای دیدن این جاذبه های دیدنی کیلومترها را طی می‌کنند تا به این منطقه سرسبز کوهستانی برسند.

 یکی از آبشارهای بسیار بی نظیر که در لرستان قرار دارد آبشار زیبای نوژیان است که در نزدیکی مرکز این استان شهر زیبای خرم آباد قرار گرفته است.

آبشار نوژیان لرستان با ۹۵ متر ارتفاع جز بلندترین آبشارهای ایران است و در رده مرتفع ترین آبشارهای استان لرستان قرار گرفته است. همچنین آبشار جز آثار طبیعی و ملی کشور هم محسوب می‌شود و در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی و ملی به ثبت رسیده است.

اگر اهل ماجراجویی هستید سفر به این منطقه زیبا به شما پیشنهاد می شود. آدرس آبشار نوژیان لرستان بسیار سر راست است و در کم ترین زمان می توانید به این ابشار زیبا برسید.  هر آنچه برای بازدید از آبشار نوژیان باید بدانید را برای شما عنوان می‌کنیم پس با ما همراه باشید

 آبشار نوژیان کجاست؟

آبشار نوژیان لرستان
آبشار نوژیان لرستان
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

آبشار نوژیان لرستان بعد از آبشار بیشه جز مشهور ترین آبشارهای لرستان قرار گرفته است و از مکان های دیدنی خرم آباد هم محسوب می‌شود. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جاده خرم آباد قرار دارد و در جنوب شرقی این شهر یعنی در بخش پاپی واقع شده است با دارا بودن ۹۵ متر ارتفاع و عرض تاج ۵ متری جزو بلندترین و حیرت انگیز ترین آبشارهای ایران شده است.

آبشار نوژیان لرستان بین دو کوه تاف در قسمت شرقی و جنوب شرقی و هشتاد پهلو که در قسمت جنوب و جنوب غربی هستند و در نزدیکی روستای قدیمی به نام نوژیان قرار دارد.

آدرس آبشار نوژیان لرستان را می توانید در اپلیکیشن های مختلفی پیدا کنید. آبشار نوژیان لرستان روی نقشه  به راحتی پیدا می شود.  

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 چرا نوژیان؟

 آبشار نوژیان لرستان در فصل های پرآب و بارندگی های فراوان ابش بیشتر می‌شود و در فصل‌های بی اب ابش به کمترین حد خود می رسد . آبشار نوژیان لرستان روی نقشه همانند جواهری در قصر می درخشد.

 نوژیان آبشاری مرتفع و بلند

تماشای آبشار نوژیان لرستان زیبا و بلند در میان طبیعت بسیار دل انگیز و دلچسب باعث شده است که  جز پر طرفدار ترین آبشارهای ایران شود . اگر مسیری طولانی را برای رسیدن به آن طی کرده باشید با شنیدن صدای آب و رقص آب در میان صخره‌های سنگی خستگی از تنتان بیرون می آید.

 آب آبشار نوژیان لرستان از چشمه های بالا دست گرفته می‌شود. در سمت راست آبشار رودخانه های کوچک را خواهید دید که آب آن نیز از چشمه‌های متعددی که در منطقه هستند تامین می گردد .این آب در ادامه مسیرش به رودخانه سزار می ریزد. آب رودخانه های این منطقه مناسب برای پرورش ماهیان سردابی همچون قزل آلا هستند و در منطقه پایین تر از آبشار که فشار آب کمتر می شود حوضچه های پرورش ماهی را خواهید دید.

 یکی از مواردی که آبشار را  معروف کرده است وجود گیاهان دارویی  است که در اطراف آبشار و در قسمت تاج آن به چشم می‌خورد و باعث می‌شود مردم زیادی  به همین دلیل به سمت این منطقه سفر کنند.

 کسانی که به سمت  آبشار می روند می توانند از گردشگاه جنگلی نوژیان که در قسمت بالایی آبشار قرار دارد دیدن کنند. آبشار نوژیان لرستان به آبشارهای دیگری همچون گریت و وارک هم نزدیک است و می‌توانید بعد از دیدن این آبشار زیبا به سمت این دو آبشار بی نظیر هم بروید و آنها را از نزدیک ببنید.  

 بهترین زمان دیدن آبشار نوژیان لرستان

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 بهترین  زمان برای سفر کردن به این منطقه ۲ فصل بهار و تابستان است.  زیرا آب این آبشار از چشمه های طبیعی تامین می شود  به همین دلیل در بهار بسیار پر آب میشود.  اما هرچقدر به  آخر تابستان نزدیک می‌شویم به خصوص در ایام خوش اب و هوای سال قرار میگیریم از میزان آب زیبای این آبشار به مراتب کمتر می‌شود و گاهی اوقات هم در این آبشار خواب زمستانی را خواهید دید.

 نکات قابل توجه قبل از سفر به آبشار نوژیان لرستان

آبشار نوژیان لرستان
آبشار نوژیان لرستان

 توجه کنید که آبشار نوژیان و گردشگاه جنگلی آن فاقد هرگونه امکانات رفاهی همچون رستوران و فروشگاه های متعدد است. پس باید در زمان سفر تجهیزات و وسایل لازم را همراه خود ببرید و آن را همچون سفرهای کوهستانی دیگر بدانید خوراکی های سبک و مقوی حتما در کوله تان باشد.

 آب آبشار از چشمه های مختلفی سرازیر می شود و کاملا گوارا است. حتماً آب و تمیز و سالم را همراه خود داشته باشید یا اگر می خواهید از این آب استفاده کنید حتما آن را بجوشانید. نزدیکترین پمپ بنزین به آبشار حدود ۴۲ کیلومتر با آن فاصله دارد.

 بعد از بررسی های دقیق به اندازه یک 80  کیلومتری بنزین همراهتان باشد تا بتوانید مسیر  رفت و برگشت را پشت سر بگذارید.

 از دارا بودن بنز ین مطمئن شوید  برای افراد ماجراجو با تجربه که اهل کمپ های شبانه هستند با حفظ نکات ایمنی و محیط‌زیست می‌توانند خاطره دلپذیر را در این جنگل برای خود بسازند. البته به دلیل امکان وجود حیوانات وحشی بهتر است تنهایی این کار را انجام ندهند.

 مسیر دسترسی به آبشار نو آبشار نوژیان لرستان

 فاصله‌ آبشار از پلیس راه سه‌راهی خرم‌آباد-بروجرد-دورود، ۵۲ کیلومتر می باشد. اگر از پلیس راه در جاده‌ی کمربندی خرم‌آباد حرکت نمایید ، بعد  از طی ۱۴ کیلومتر، تابلوی آبشار نوژیان را در سمت راست جاده خواهید دید. از این سه راهی به‌سمت چپ بپیچید. آدرس آبشار نوژیان لرستان را در کم ترین زمان می توانید پیدا کنید.

 وارد جاده‌ای کوهستانی و زیبا می‌شوید که در میان جنگل‌های بلوط قرار گرفته است. از ابتدای سه‌راهی تا آبشار دقیقا ۳۸ کیلومتر راه است که ۳۲ کیلومتر آن آسفالت و شش کیلومتر آخر خاکی است، البته این مسیر ۶ کیلومتری قابل طی کردن با ماشین می باشد .

اما باید حسابی مراقب باشید، چون علائم راهنمایی و رانندگی هشداردهنده و گاردریل در آن وجود ندارد و پیچ‌های تندی هم منتظر شما هستند. اما اگر عجله ندارید، حتما با آرامش رانندگی و سعی کنید تا حد امکان مسیر را پیاده طی کنید تا از زیبایی‌های راه لذت ببرید.

کسانی که از سمت شهر های جنوبی  می‌آیند، باید پنج کیلومتر مانده به خرم‌آباد، بعد از اینکه تابلوی شهر بروجرد را دیدند وارد کمربندی شوند و ۱۰ کیلومتر در آن رانندگی کنند  تا تابلوی آبشار را ببینند و بعد در مسیر گفته شده حرکت نمایند. برای کسانی که از خرم‌آباد حرکت می‌کنند (مثل کرمانشاهی‌ها که مستقیم از شمال وارد خرم‌آباد می‌شوند)‌ باید بلوار اصلی را تا انتهای جنوبی شهر طی کنند و بعد به‌جای عبور از زیرگذر میدان امام حسین (شقایق)، آن را به‌سمت چپ بپیچند تا به کمربندی برسند و ادامه‌ مسیر را مثل بقیه بروند.

 آبشار قره سو کلات، آبشاری زیبا در خراسان رضوی | مجله ی سفرآس 24

 جاهای دیدنی خرم آباد

حالا که به این استان سرسبز و زیبا قدم گذاشته اید و به شهر زیبای خرم آباد رسیدید در کنار بازدید از آبشار نوژیان بهتر است از جاهای دیدنی لرستان در خرم آباد هم دیدن کنید تا سفرتان تکمیل شود.

 در میان همه زیبایی ها و مکان های تاریخی و بینظیر خرم آباد قلعه فلک الافلاک حرف اول را می‌زند و از مهمترین آثار تاریخی خرم آباد شده است. قلعه تماشایی و دیدنی فلک افلاک با دوازده برجی که دارد بر فراز تپه ای مشرف به شهر قرار گرفته است این قلعه جز آثار ملی کشور به شمار می آید.

 بعد از فلک الافلاک منار آجری که در خرم آباد است و در جنوب آن قرار گرفته است در میان پارک شقایق واقع شده است واقعا دیدنی است. قدمت این بنا به زمان اسلام و احتمالاً قرن چهارم هجری بر می گردد. در این میان سنگ نوشته های خرم آباد در خیابان شریعتی هستند متعلق به قرن ششم هجری هستند و دارای متنی به خط کوفی و فارسی می باشند دیدن آن خالی از لطف نیست.

 گرداب سنگی که در میدان قرار دارد جز جاذبه های تاریخی و بسیار جالب این شهر است. این سازه آبی دورتادورش چشمه های فصلی قرار دارد که در فصل بارندگی معمولاً پر از آب می شود.

دریاچه کیو که در وسط شهر خرم آباد قرار دارد به دلیل آبی و نیلگون بودنش به اسم کیو آن را میشناسند. در سفر به این شهر این دریاچه را هم ببینید و از طبیعت اطراف آن هم لذت ببرید. مخمل کوه از مکان‌های تماشای خرم‌آباد و گردشگری آن است که با دارا بودن طبیعتی سرسبز و زیبا جزو مکان های گردشگری این شهر است.

بهتر است بدانید که لرستان را به دلیل طبیعت بکر و زیبایی هایش می شناسد. شاید این عدم وجود امکانات برای گردشگران غیرحرفه‌ای سفر به این استان را اندکی سخت کند .

خوب است که  بدانید با سفر به مناطق  قلبتان مملو از عشق الهی می‌شود و تا مدت ها روحیه تان لطیف خواهد شد. در عصری که زندگی ها به قدری سخت شدند و هیاهوی شهری اجازه زندگی کردن در میان طبیعت را از ما انسان ها گرفته است و بهتر است در اوقات فراغت حتما به فکر آرامش اعصاب و استراحت هم باشید و این مکان دیدنی مطمئناً حال و روزتون را خوب  میکند و شما را با انرژی بی نظیر برای ادامه زندگی در میان شلوغی های شهر روانه میکند.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.