تالاب گندمان؛ زیباترین تالاب خاورمیانه

تالاب گندمان
0

تالاب گندمان جز زیباترین تالاب های کشورمان است و در همسایگی شهری با همین نام قرار گرفته است. شهر گندمان از توابع شهرستان بروجن در استان چهارمحال و بختیاری می باشد. تالاب گندمان زیبایی های منحصر به فرد و فراوانی در اطرافش وجود دارد و محل مهاجرت پرندگانی شده است که در کل کشور نایاب هستند.

این پرندگان بر روی این تالاب به  غذاخوردن می پردازند. تالاب گندمان در لیست ده تالاب بزرگ و برتر پرنده نگری در کشور قرار گرفته است. این تالاب به جز زیبایی های بکر و طبیعی که دارد بسیاری از گردشگران آن را مقصد طبیعت گردی می‌شناسند و جلوه‌ ای بی‌نظیر دارد.

عکس های تالاب گندمان زیبایی های ان را به صورت دقیق نشان نمی دهید به قول ان جمله معروف شنیدن کی بود مانند دیدن….

جالب است که بدانید، این تالاب دارای جاذبه‌های تاریخی هم هست. در ادامه قصد داریم در رابطه با تالاب گندمان توضیحات بیشتری در خدمت شما عزیزان قرار دهیم.

 آدرس تالاب گندمان کجاست؟

تالاب گندمان
تالاب گندمان
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 تالاب گندمان در نزدیکی جاده بروجن به سمت لردگان قرار دارد و در نزدیکی شهر گندمان است. فاصله این تالاب تا بروجن حدوداً ۲۰ کیلومتر می باشد و فاصله آن تا شهر گندمان چهار کیلومتر است.

 عکس های تالاب گندمان از مسیر این تالاب در دسترس هستند.

این  تالاب به عنوان یکی از آبگیر های حوض آبریز آق بلاغ شناخته شده است که فاصله بسیار کم از تالاب چغاخور دارد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

اب از خروجی تالاب چغاخور به سمت این تالاب سرازیر می‌شود. دسترسی به تالاب از طریق جاده آسفالت روستاهای نصیرآباد و حسین آباد آسان شده است.

 مساحت تالاب ۱۲۳۴ هکتار می‌باشد که در حال حاضر با توجه به تصرفاتی که در رابطه با آن انجام شده است مساحت آن به ۹۸۰ هکتار رسیده است.

 تعداد ۸ روستا در حاشیه این تالاب وجود دارند و جمعیت بیشتر از ۱۰ هزار نفر را در خود جای داده‌اند. ارتفاع تالاب از سطح دریا ۲۲۱۹ متر است منابع تامین کننده آن باران و برف هستند.

 البته چشمه های حاشیه تالاب همچون چشمه های گل کوچک گل بزرگ نصیرآباد مرادان و همچنین رودخانه آقبلاغ آب این تالاب را تامین میکنند .

در فصول پر آب عمق این تالاب به صورت متوسط به حدود80 سانتیمتر می‌رسد.

 آدرس تالاب گندمان بسیار سررراست است و در کم ترین زمان  می توانید  تالاب گندمان روی نقشه را پیدا کنید.

ایران جا های دیدنی بسیاری دارد. برای مـثال یکی دیگر از تالاب های ایران تالاب انزلی است .

 پیشینه تالاب گندمان

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 تالاب که از گذشته زیبایی‌های خود را حفظ کرده است محل شکارگاه بهرام گور بوده است و با تمام تشکیلات و بارگاهش به سمت این تالاب روانه می شدند و ساعت‌های خوشی را در آن می‌گذراندند و نام ان از شهر تاریخی که در ضلع شمال شرقی آن واقع شده است برگرفته شده است.

 این محل در واقع منطقه ییلاقی برای خانواده‌های سلطنتی در قرون گذشته بوده است و برخی از آثار به جامانده نشان از سکونتگاه های اشرافی در اطراف تالاب می دهد. تالاب در لیست ۱۰ تالاب برتر به لحاظ پرنده نگری و محیط زیست قرار دارد و البته این تالاب بسیار زیبا در میان دفاتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم به ثبت رسیده است.

 عمر تالاب به یک میلیون سال می رسد که در عمق خاک های اطراف این تالاب، ذغال سنگ های نارس در  زیر زمین قرار دارند و این ویژگی به طور طبیعی بستر گسترش آتش‌سوزی را در این منطقه فراهم کرده است .

اگر آتش بپا خیزد فاجعه ای به مراتب مخرب تر از آنچه تصورش را می کنید به بار می‌آورد و حتی با وزش نسیم ملایم به شعله های آتش، اتش به بالاترین حد خود می رسد.

 پوشش گیاهی و جانوری تالاب زیبای گندمان

 پوشش گیاهی تالاب گندمان
 پوشش گیاهی تالاب گندمان

 عکس های تالاب گندمان طبیعت اطراف این تالاب را به خوبی نشان می دهند.

در حاشیه تالاب مرغزاری بسیار زیبا را مشاهده خواهید کرد که غالباً دامداران برای چرا  ها از آن استفاده می کنند و دام های خود را به این منطقه می آورند و مستقیماً به سمت این تالاب می روند و متاسفانه همین کار باعث شده است اطراف تالاب کاملاً تخریب شود.

 اما گونه های جانوری که در کنار تالاب زندگی می کنند اکثراً پرندگانی هستند که برخی از آنها در زمستان به سمت این تالاب مهاجرت می‌کنند و عده‌ای دیگر هم در تمام طول سال ساکن این تالاب شده اند. پرندگان مهاجری همچون سلیم حواصیل مرغابی باکلان آنقوت لک لک شکار یا یلوه از جمله پرندگانی هستند که در این تالاب زندگی می کنند و حدود ۳۰ تا ۳۵ گونه پرنده مهاجر از نواحی سردسیر شمالی با جمعیتی بسیار زیاد هر ساله در اواخر پاییز به سمت  این تالاب زیبا و مهم  حرکت می کنند.

 از جمله پرندگان بومی ساکن این تالاب می توان به  لکلک پرندگان شکاری و چنگر اشاره کرد. همچنین انواع لاک پشت قورباغه مار و پستاندارانی مثل گرگ شغال گراز روباه و  خفاش و خرگوش در این منطقه زندگی می کنند. از ماهی هایی که درون این تالاب قرار دارند می توان به ماهی گورخری ماهی پوزه ای و سیاه ماهی و همچنین سفید کولی اشاره کرد.

تمامیاین جانداران از گونه های مهم  جانوری این تالاب و اطراف آن به حساب می آیند. از انواع گیاهانی که می‌توانیم به آنها اشاره کنیم درختان نی بید زنبق آلاله آبی و  نخل مرداب عدسک آبی سکول خیز بزباش و اسپارگانیوم  است. 

خطر در کمین تالاب

متاسفانه در سال‌های اخیر سیل های بسیار زیاد و پی در پی گریبانگیر تالاب شده است و صدمات بسیار جبران ناپذیری را برای آن به وجود آورده اند با توجه به اختصاص ندادن اعتبارات کافی و عدم توجه به وضعیت بحرانی این تالاب هر لحظه امکان آتش سوزی در آن وجود دارد .

در پی رخ دادن این عوامل پرندگانی همچون لک لک ها دیگر  برای مهاجرت و تخمگذاری به سمت این تالاب نمی آیند و مقصد خود را تغییر داده اند. تالاب علاوه بر خشکسالی و محرومیت از حق آب طبیعی برای برداشت بی رویه با کمبود آب برای کشاورزی روبرو شده است.

 این تالاب مورد هجوم افراد سودجو قرار دارد که برای تهیه علوفه به جان این تالاب افتاده اند. باید بدانید که این تالاب در آستانه ثبت بین المللی است.

اقای خاکپور دیده‌بان طبیعت بختیاری اعتقاد دارد که حدود ۷۰ و ۸۰ درصد این تالاب در وضعیت خشکسالی قرار گرفته است که دو دسته عامل انسانی و طبیعی موجب این اوضاع شده است.

 یکی از عوامل انسانی که وضعیت این تالاب را وخیم‌تر کرده است، چرای بی رویه دام ها می باشد. زمانی که در سطح تالاب قدم میزنید متاسفانه تعداد بسیار زیادی زباله کوچک و بزرگ را خواهید دید که در تالاب پراکنده هستند و زیبایی تالاب را به هم زده اند.

 امکانات رفاهی تالاب

 این تالاب  زیبا دارای امکانات رفاهی متعددی است که برای کسانی که تصمیم میگیردند از این تالاب بازدید کنند جای مناسبی است.

اگر علاقمند هستید به سمت این تالاب زیبا بروید حتما فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید چرا که معمولاً این منطقه زمستان های سرد و بسیار سختی را پیش رو دارد.

بهترین زمان برای بازدید از تالاب کدام است

 تالاب گندمان
تالاب گندمان

 منطقه گندمان کاملاً سردسیری است و زمستانهای بسیار سرد و سختی را تجربه می‌کند به طوری که دمای هوا در این منطقه گاهی به منفی ۳۰ درجه سانتیگراد میرسد و حداکثر دمایی که این تالاب در تابستان تجربه می‌کند ۳۰ درجه است. سردترین ماه سال در این منطقه دی و گرمترین آن تیرماه است. بنابراین پیشنهاد می‌شود برای سفر به این تالاب فصل بهار و ماه شهریور را انتخاب کنید.

 مسیر دسترسی به تالاب گندمان

اگر برایتان پیدا کردن مسیر تالاب دشوار است می توانید برای پیدا کردن  آدرس تالاب گندمان از اپلیکیشن های مختلف مکان یابی کمک بگیرید.

این تالاب از مکان های دیدنی بروجن است و برای دسترسی به آن باید از تهران مسیر را به سمت استان چهارمحال و بختیاری و شهر بروجن در پیش بگیرید.

 از بروجن به سمت گندمان بروید و به واسطه جاده آسفالت گندمان حسین آباد یا جاده خاکی گندمان اشکفت مسیر را در پیش گیرید.

 همچنین جاده حسین آبادی که در شرق تالاب قرار دارد برای دسترسی به این تالاب بسیار مناسب است و بعد از دور زدن تالاب در ضلع جنوبی می توانید به روستایی سفید آباد برسید.

 تالاب گندمان روی نقشه همانند مرواریدی در صدف در نقشه چهارمحال بختیاری می درخشد.

تفریحات نزدیک تالاب

مهم ترین تفریحات این تالاب ارزشمند،  طبیعتگردی و ماهیگیری است و اگر  کمپ زدن را دوست دارید بهتر است تالاب گندمان را در لیست تفریحاتتان قرار دهید.

اگر با  با چند نفر و یا خا نواده و دوستانتان هستید مطمنا باشید  زمانی که به بروجن می آیید حتما یکسری تفریحات هیجان انگیز در انتظار شما هستند.

 شما می‌توانید در ابتدا این تالاب پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری داشته باشید و بوی ملایم آب همراه با وزش باد مناسب و ارامش و سکوت تالاب همه در کنار هم جمع می‌شوند و شما را غرق در رویا می کنند.

 اگر دوچرخه سواری را برای این منطقه انتخاب میکنید حتما کلاه ایمنی را به همراه خود داشته باشید. آماده یک پیک نیک لذت بخش و به یادماندنی شوید و تمامی وسیله هایی که نیاز است را در طول این کمپ همراه خود داشته باشید و در کنار این تالاب از طبیعت شگفت انگیز روستای گندمان لذت ببرید. در ابتدای تالاب می توانید از سرویس های بهداشتی استفاده کنید. مغازه  هایی برای خرید مایحتاجتان وجود دارد که می‌توانید روی ان ها حساب کنید.

اولین نفر باید جهت امتیاز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.