آبشار قره سو کلات، آبشاری زیبا در خراسان رضوی

آبشار قره سو کلات
0

در استان خراسان رضوی، جاذبه های گوناگون قرار گرفته است که هر کدام از آن ها بسیار دیدنی هستند و توانسته است گردشگران زیادی را به سمت خود بکشاند.

آبشار قره سو کلات در کلات نادری قرار گرفته است و از جاذبه های بسیار دیدنی در روستای کلات می باشد و همان طور که مشخص است این روستا از توابع کلات به حساب می‌آید.

 ارتفاع آبشار قره سو کلات به ۱۲۵۹ متر از سطح دریا می رسد و دقیقا در غرب کلات واقع شده است و فاصله این آبشار تا کلات حدود ۱۶۰ کیلومتر است.

رزرو تور مشهد با تضمین بهترین قیمت

 طبیعت دست نخورده و کاملا سرسبز و بکر این منطقه باعث شده است که جاذبه های طبیعی این شهر زیاد شود. یکی دیگر از جذابیت هایی که در این مسیر قرار گرفته است؛ کلات نادری در استان خراسان است که به آن کاخ کلات یا چشم خورشید هم می گویند.

می خواهیم در رابطه با این منطقه بی‌نظیر در خراسان رضوی، اطلاعات کامل و جامعی را در اختیارتان قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

مطابق با آنچه که گفته شد، این آبشار بسیار زیبا در کلات نادری واقع شده است که خود کلات هم در استان خراسان رضوی قرار دارد.

آبشار قره سو کلات
آبشار قره سو کلات

 کلات به صورت برجی زیبا  ساخته شده که کاملا جذاب است معنای قلعه و برج می باشد. این سرزمین با توجه به اینکه در دل کوه قرار گرفته است به یک دژ نفوذ ناپذیر تبدیل شده بود و به دلیل انتخاب کلات به واسطه نادرشاه همین نفوذپذیری آن بود که موجب شد که یک دژ مستحکم شود.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

 اطلاعاتی در رابطه با تاریخچه آبشار قره سو

 در زمان های قدیم آب روستای کلات اصلا مناسب نبود و به همین دلیل نادر شاه با کمک  مهندسین که در آن زمان در اختیارش قرار داشتند توانستند آب شیرین و گوارا را به سمت این روستا هدایت کنند به دلیل قرار گرفتن کاخ کلات یا عمارت خورشید، بسیار حائز اهمیت بود.

 در شبکه های آبرسانی این منطقه با توجه به رعایت کردن اصول کامل مهندسی و اینکه در نظر داشتند آب شیرین منطقه چقدر است و فشار آب تا چه اندازه پیش می‌رود کانالی را در مسیر ان ساختند که لوله اتصالی سفالی بودند.

 قطره لوله ها به ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر می‌رسید و کاملا با خاک نرم عایق شده بود در محل‌هایی که احتمال آسیب به این لوله  ها بیشتر بود با رسوبات گل و خاک  آنها را پوشش دادند.

اگر به این سمت سفر کنید  آثار لوله کشی را در آن زمان می بینید و شگفت زده می شود. عکس های آبشار قره سو کلات در سایت های مختلف وجود دارد بهتر است قبل از این که عازم سفر شوید عکس های آبشار قره سو کلات را مشاهده نمایید تا بدانید به کجا قرار است بروید.

 آبشار قره سو کجاست؟

در روستای ییلاقی قرسو آبشار قره سو کلات قرار گرفته است که دارای تنگه های خنک است. در فصل گرم مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند.

 آبشار قره سو در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب غربی کلات قرار گرفته است و باید بدانید که این آبشار یکی از چهار آبشار بسیار مهم در استان خراسان رضوی هم به حساب می‌آید.

نردبان هایی بر روی دیوارهای سنگی که در اطراف آبشار هستند شده و مسیر رفت و آمد به سمت آبشار قره سو را برای طبیعتگردان بسیار راحت تر کرده است، در این قسمت چندین آبشار کوتاه و بلند راه مشاهده خواهید کرد.

آنچه به زیبایی هر چه تمامتر این آبشار کمک کرده است؛ لوله های پیچ در پیچ دیواره های سر به فلک کشیده است که هیجان را به شما منتقل می‌کند.

 برای اینکه به سرچشمه آبشار قره‌سو خود را برسانید باید ۸ نردبان را با احتیاط کامل پشت سر بگذارید و این آبشار به بعد از گذراندن ۸ نردبان به صورت کامل خودنمایی می‌کند.

اب این  آبشار در پایین برای مصرف باغات مورد استفاده قرار می گیرد، قرار گرفتن درختان میوه در قسمت‌های مختلف روستا و حتی اطراف آن تصویر بی نظیر را به رخ می‌کشد که همه آن‌ها به یاری و لطف این آبشار با عظمت ثبت شده اند و قرار گرفتن این آبشار در این منطقه رونق بسیار زیادی را به طبیعت بی نظیر این خطه از خراسان سان رضوی داده است.

 منطقه قره سو در زمان نادر شاه افشار در این منطقه با نان  محلی بسیار خوشمزه و لذیذ می شناختند و با زنجیره انسانی که قبل وجود داشت نان های محلی را به نان فروشان شهر می رساند.

 طبق حکایت هایی که آمده است که نادر شاه افشار تنها از نان‌های قره سو که به دست خانم های با سلیقه پخته می‌شد استفاده می کردند و نادر شاه افشار اهمیت زیادی به نان های این منطقه می دادند.این نان ها آنقدر خوش مزه و لذیذ بودند که افراد زیادی به نان ها علاقمند شدند.

 فلسفه نامگذاری آبشار قره سو کلات

به طور کلی می توانیم بگوییم که قره سو در زبان ترکی به معنی آب سیاه است. رودخانه هایی که در اطراف این روستا بودند؛  پوشیده از سنگ های سیاه بودند و آب از ان ها  حرکت می‌کرد مسیر رودخانه رنگ سیاه داشته است از  این سو به این منطقه قره سو  هم گفته می‌شد.

کاخ کلات یا قصر خورشید 

با توجه به اینکه نادرشاه افشار بیشتر خدمات خود را در مناطق مختلف دستاورد بسیار زیاد بودن در آنجا که به دست می آمد و به این که اموالش در امان بمانند و از تمامی خطرات محدود باشد و تلاش خود را کرد تا ساختمانی زیبا و خاص را در منطقه کلات بسازد.

ساخت ساختمانی زیبا در آن زمان بسیار سخت و نفس گیر بود. او بعد از ساخت این ساختمان خاص تمام دستاورد هایش را در این ساختمان قرار دارد.

 باید بدانید که یکی از بزرگترین میراث نادر همان عمارت کاخ خورشید به دستور او به دست معماران هندی که در یکی از فتوحاتش آن ها را به اسارت گرفته بود ساخته شد.  کاخ کلات که به آن قصر خورشید هم گفته می شد در میان باغ های بسیار بزرگی قرار گرفته بود.

شکل هنرهای دستی و میوه های کشور هندوستان بر روی  دیواره های این کاخ به چشم می‌خورد و نشان از این است که چقدر این میوه ها در آن زمان مهم بودند

 ساخت کاخ بعد از اینکه خبر مرگ نادرشاه رسید به صورت نیمه تمام رها شد اما امروزه به همت اداره میراث فرهنگی منطقه یکی از قطب های گردشگری بسیار مهم تبدیل شده است و هر ساله گردشگران زیادی از این بنای بسیار مهم دیدن می کنند.

چگونه از مشهد خود به آبشار قره سو کلات برسانیم؟

 باید ابتدا خود را از مشهد به کلات و از کلات به روستای قره سو برسانید. این روستا در ضلع شمال شهر مشهد قرار گرفته است و در ۵ کیلومتری شهرستان کلات نادری واقع شده است هر کجای مشهد که باشید باید خود را به جاده مشهد _کلات برسانید و بعد از رانندگی در این مسیر به تونل خواهید رسید که جاده کلات را از دیگر جاده ها جدا می کند.

 با استفاده از تابلو های راهنما باید به سمت کلات بروید بعد از اینکه ۵ کیلومتر به سمت جنوب رفتید به روستای قره سو خواهید رسید و از آبشار بی‌نظیر این روستا لذت می‌برید، حدوداً ۲۰ دقیقه پیاده روی دارد تا به این آبشار شگفت انگیز برسید.

آدرس آبشار قره سو کلات بسیار سر راست است برای رسیدن به این آبشار می توانید از مردمان محلی این منطقه کمک بگیر ید.

آدرس آبشار قره سو کلات بسیار سر راست است و در کم ترین زمان می توانید ان را پیدا کنید.

 آب و هوای روستای قره سو به چه شکل است؟

قره سو به دلیل داشتن آبشارهای بلند و کوه های پی در پی طبیعت بکر دارای آب و هوایی بسیار خنک است. جزو شاخصه های بسیار مهم برای گردشگران به حساب می‌آید و نظر خیلی ها را در این باره جذب می‌کند.

گردشگران می‌توانند با بالا رفتن از نردبان های فلزی خود را به بلندترین نقطه آبشار برسانند و از هوای بسیار خنک و طبیعت سرسبزی منطقه لذت ببرند.

این آبشار بسیار زیبا است و از دیدن آن به وجد می آیید. خیلی از گردشگران از وجود این آبشار بی خبر هستند؛ اگر به مشهد و شهر های خراسان رضوی رفتید حتما از دیدن این آبشار زیبا غافل نشوید. آبشار قره سو کلات از جمله آبشار های خاص محسوب می شود.

 بهترین زمان بازدید از آبشار قره سو کلات چه زمانی است؟

فصل بهار یا تابستان این آبشار واقعا دیدنی است، بهار آبشار قره سو پر آب می‌شود و می‌توان گفت بهتر است در این فصل به دیدن این آبشار بروید امکان در بعضی از نردبان ها از دیوار جدا شده باشند و صعود را برایتان سخت کنند ولی در زمان استفاده از نردبان ها حتما از محکم بودن و ثابت بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

 حجم آب آبشار در این فصل زیاد است و ممکن است به نردبان های اطراف لطمه وارد کند اما خنکی بهار و خیس شدن در زیر آب آبشار ممکن است در روزهای گرم بهار و تابستان برایتان بسیار خوشایند باشد.

 اگر قصد دارید به سمت این آبشار بروید باید ساعت های اول صبح اقدام کنید زیرا مسافت زیادی را در پیش دارید و بهتر است در این منطقه ساعتی را استراحت کنید. آبشار قره سو کلات یکی از زیبا ترین آبشار ها جهان است با دیدن آبشار قره سو کلات به وجد می ایید.

4.5/5 - (19 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.