دریاچه بزنگان سرخس، دریاچه ای زیبا در قلب خراسان رضوی

دریاچه بزنگان سرخس
0

استان خراسان رضوی که در شمال شرقی ایران قرار گرفته است دارای سه دریاچه بسیار زیبا و دیدنی است.

یکی از این دریاچه ها که حیرت انگیز می باشد؛ دریاچه بزنگان سرخس یا گلبی است که جز معروف ترین های آن ها می باشد. مهم ترین ویژگی هایی که برای این دریاچه لحاظ می‌شود این است که؛ زیستگاه پرندگان مهاجر و آبزیان متفاوتی است.

 آنچه که توجه اغلب گردشگران را به خود جذب کرده است که تفریحی بسیار راحت و بدون دردسر را در این منطقه می توانند داشته باشند و مقصد بسیار مناسبی برای تورهای یک روزه طبیعت گردی است.

بیشتر بخوانید از اقامت در خراسان رضوی

 در ادامه قصد داریم توضیحات بیشتر را در رابطه با جزئیات دریاچه بزنگان سرخس در شما عزیزان قرار داده ایم؛ پس با ما همراه باشید تا به معرفی این دریاچه و تفریحات اطراف آن بپردازیم.

 دریاچه بزنگان و تفریحات آن

دریاچه زیستگاه بسیار خوبی است و آبزیان از جمله ماهی های مثل قزل‌آلا کپور می باشد از این رو این دریاچه به عنوان مکان بسیار مناسب تفریحی برای اهدافی همچون ماهیگیری اول تحت نظارت سازمان محیط زیست شده است.

دریاچه بزنگان سرخس
دریاچه بزنگان سرخس

 این فضاها جمعی فرهنگی و تفریحی دارند و در این میان به افرادی که ماهی بیشتری را بتوانند درست کنند هدیه تعلق می‌گیرد.

این مطلب هم میتونه جذاب باشه !

علاوه بر همه این ها روستایی بزنگان با وجود این دریاچه به عنوان مکانی برای سکونت تجمع پرندگان و آبزیان و جانوران مختلف شده است و همین انتخاب مناسب برای استراحت گردشگران و تفریحات اطراف آن است.

 ماهیگیران و دوستداران طبیعت می توانند به سمت این دریاچه زیبا بروند و از طبیعت این منطقه بهره‌مند شوند. دریاچه بزنگان داری ویژگی های متعددی است و اهمیت علمی و تحقیقاتی بالایی را برخوردار است از سمت دیگر در این دریاچه در تمامی فصل ها زیستگاه فوق‌العاده برای گذراندن سرما برای پرندگان مهاجر و آبزیان است و همچنین دوزیستان هم در این منطقه به راحتی می توانند زندگی کنند.

 در همین راستا سازمان حفاظت از محیط زیست برای حفظ این پدیده طبیعی این دریاچه را به یکی از مراکز مهم علمی و پژوهشی تبدیل کرده است.

 دریاچه بزنگان سرخس کجاست؟

 این دریاچه در ۱۳۰ کیلومتری جاده مشهد به سمت سرخس قرار گرفته است و در بلندی‌ تپه داغ در جنوب کوه هزار مسجد واقع شده است.

بازدید از مکان دیدنی دریاچه بزنگان

با قرار گرفتن در این دریاچه  مقاصد بسیار دیدنی برای شما قرار می گیرد از لحاظ جغرافیایی فاصله این دریاچه با شهر مقدس مشهد حدود ۱۳۰ کیلومتری باشد و با سرخس ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

 به صورت دقیق در قسمت شمال شرقی روستای بزنگان قرار گرفته است. آدرس دریاچه بزنگان سرخس که در یک کیلومتری جاده روستایی بزنگان و ۷۰ کیلومتری شهر سرخس می باشد. مساحت این دریاچه حدوداً ۸۰ هکتار است.

بارندگی های سالانه بسیار زیادی رخ می دهد. آب این دریاچه را به صورت مستمر تامین می کند این در حالی است که امروزه بر اساس اندازه گیری هایی که گرفته شده در برخی از قسمت ها عمق دریاچه تنها به دو متر می رسد.

نکته  بسیار جالبی که در رابطه با دریاچه بزنگان برای علاقه مندان وجود دارد این است که هیچ گونه درخت در حاشیه و ساحل آن وجود ندارد. آدرس دریاچه بزنگان سرخس بسیار سر راست است و شما در هر جای سرخس باشید می توانید آن را پیدا کنید.

آدرس دریاچه بزنگان سرخس را می توانید از بومیان محلی پرس و جو نمایید.عکس دریاچه بزنگان سرخس زیبایی های این منطقه را به رخ همگان می کشد با دیدن عکس دریاچه بزنگان سرخس مطمنا شگفت زده می شوید.

 مکان های دیدنی نزدیک به دریاچه بزنگان سرخس

 همانطور که گفته شد، دریاچه بزنگان به دلیل طبیعت بی نقص و بی بدیلش گردشگران زیادی را از تمامی نقاط کشور به سمت خود جلب می‌کند.

 از سوی دیگر بیشتر افرادی که در این منطقه به این منطقه سفر می‌کنند دوست دارند در کنار بازدید از دریاچه با قسمت های مختلف آن هم آشنا شود و در ادامه قصد داریم مکان های دیدنی نزدیک به آن را برای شما توضیح دهیم تا با ان  بیشتر آشنا شوید.

 غار بزنگان

از نزدیکترین منطقه گردشگری به حساب می آید. پیشینه تاریخی بسیار جالبی دارد که یکی از آثار تاریخی ایران به حساب می‌آید قدمت غار بزنگان به زمان قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

 این غار نسبتا ناشناخته است و حدود ۷۰ سانت قطر دهانه آن است و داخل آن مسیری  رودی کوتاه و ساده است که طولش به ۴ متر میرسد.

روستای بزنگان

 این روستا در سال ۱۲۰۰ با نام سمند شناخته شد و اولین انسان ها در آن سکونت می کردند و  از قبیله موری ها بودند. روستای بزنگان در مرکز تعدادی از روستاها قرار گرفته است دارای چشمه سنگی بسیار زیبایی می باشد و جز بزرگترین روستاهای سرخس به حساب می‌آید آب و قنات شهری را تامین می کرد.

 سابقه سکونت در روستای بزنگاه حدوداً ۱۰۰ ساله است از جاذبه های دیدنی این روستا می توان به قلعه زمان افشاریه و غار سنگ آن اشاره نمود.

رباط شرف

 جاذبه گردشگری کاروانسرای است که در ۴۵ کیلومتری شهر سرخس قرار گرفته است. بر اساس اطلاعات تاریخی که در رابطه با این بنای زیبا وجود دارد این است که به سال ۵۴۹ هجری قمری بر می گردد.

 دقیقا زمانی که سلطان سنجر سلجوقی فرمانروایی  می‌کرد و بدون معطلی از شاهکارهای هنر ایرانی هم به حساب می‌آید این بنا در ۶ کیلومتری جاده سرخس مشهد قرار گرفته است.

 رباط شرف دارای دو صحن است و هر کدام از این صحن ها دارای چهار ایوان هستند که شکل شبستان به خود گرفته اند.

 همچنین آجر چینی و کتیبه هایی که در آن قرار دارد جلوه بی نظیری بخشیده اند علاوه بر همه این ها قرار داشتن مهراب و چند مسجد در رباط شرف با تمامی کتیبه های گلی و گچی است که در دوران سلجوقی ساخته شده اند  به شدت خودنمایی می‌کنند و به  زیبایی های این رباط افزوده‌اند.

 پل خاتون پلی عجب در نزدیکی دریاچه بزنگان سرخس

 این پل خاتون که آن به صورت کلی از آجر ساخته شده است به عنوان گذرگاه جاده ابریشم از هم سرخس هم  شناخته می‌شد. پل خاتون آثار بسیار معروفی است که در نزدیک مرز مشترک ایران و ترکمنستان و افغانستان واقع شده است.

 این اثر هنری و معماری بی نظیر به دستور خاتون خواهر گوهرشاد همسر شاهرخ شاه تیموری بودن ساخته شده است و  این بنا  در فاصله ۹۰ کیلومتری در جنوب شرقی سرخس واقع شده است.

 سد دوستی سرخس سدی زیبا در کنار دریاچه بزنگان سرخس

 سد دوستی جنس خاکی دارد و با همکاری مشترک ایران و ترکمنستان ساخته شد دریاچه پشت این سد  هست به واسطه مردمان این منطقه ساخته شده است و نام دریاچه دوستی نام نهاده شد آب آشامیدنی شهر مشهد و آب کشاورزی روستاهای اطراف آن از طریق این دریاچه تامین می شود. 

دشت های لاله گون سرخ

با دیدن این دشت هر کسی که به این منطقه سفر کنید مدهوش زیبایی های آن می شود.

 در زمان بهار دشت ییلاقات سرخس پر از گل های لاله می شود که در کنار درختان پر شکوفه نمای بی نظیر دارد .

این ویژگی طبیعت سرخس باعث شده است تا در فصل بهار افراد بومی و مسافران متعددی به سمت این منطقه سفر کنند

در کنار تمام چیزهایی که گفتیم از دیگر جاذبه‌های طبیعی سرخس زیبا و منحصر به فرد می توان به فصل بهار اشاره کرد که دارای چشمه های آب گرم هستند جنگل های پسته هم قابل چشم پوشی نیستند و در تابستان پوشیده از پسته های درشت و شیرین هستند.

 اقامت در سفر به بزنگان

 دید از این منطقه یک روزه انجام می‌شود اما اگر قصد  شب مانی دارید در این منطقه می‌توان به راحتی اقامت داشته باشید، چادر گزینه بسیار خوبی است با وجود حیواناتی مثل گرگ در این منطقه یکی از مکان های مناسب اقامت در شب نیز تنها در صورتی می توان در منطقه زمانی که نزدیک به پاسگاه محیط بانی دریاچه باشید.

 و علاوه بر همه اینها بعد از گردش اطراف دریاچه می توانید خود را به شهر سرخس برسانید و از هتل هایی که در این شهر هستند بهره مند شوید.

 از مهم‌ترین شاخصه‌های این مکان توریستی امکان استراحت و اقامت و دسترسی آسان به دیگر خدمات است در اطراف دریاچه بزنگان فضاهای طبیعی مناسبی وجود دارد که مناسب به استراحت و ماهیگیری از دشت ۱۵ هکتاری هم در اطراف آن قرار گرفته است که در بهار سرشار از گل های سنبل و لاله می باشد.

در ۶ کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان غار های متعددی را خواهید دید و قدمت این غار را به دوران قبل از میلاد برمی‌گردد که محل مناسبی برای اقامت و استراحت بسیاری از مسافران می باشد و همیشه در فصل های گرم و بهاری مملو از مسافر است. دریاچه بزنگان سرخس یکی از زیبا ترین مراکز دیدنی این خطه بسیار زیبا است. دریاچه بزنگان سرخس دارای زیبایی های بسیار منحصر به فردی است که چشم هرکسی را به خود خیره می کند. اگر علاقه زیادی به طبیعت گردی دارید از دیدن دریاچه بزنگان سرخس غافل نشوید. دریاچه بزنگان سرخس یکی از زیبا ترین مراکز طبیعی ایران است.

5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.