کوهشار مشهد؛ بهشتی تفریحی

0

کوهشار مشهد : در میان تمامی قسمت های تفریحی، بوستان ها جذاب ترین مناطق برای هر گردشگری محسوب می‌شود که در هر شهری واجب است.

 با توجه به آلودگی های هوا و زندگی شهری و همچنین با توجه به شهر بزرگ مشهد و رفت و آمد و آلودگی های که در بوستان هایی که در میان مناطق مختلف مشهد قرار گرفته است به داشتن فضایی عاری از آلودگی کمک بسیار زیادی می‌کنند.

 هر یک از این ها با توجه به شرایط آب و هوایی و منطقه‌ای که دارند کاربرد های ویژه برای آنها در نظر گرفته شده است؛ مثلا کاربردهای مثل کوهنوردی پیاده روی و ورزش پیک نیک و در هر کدام از آن ها متفاوت است و شما می توانید با توجه به زمانی  که دارید، زمان خوشی را در آن را بگذرانید.

کوهشار مشهد از پروژه‌های زیست‌محیطی شهرداری مشهد که با کمترین تغییرات در محیط طبیعی به صورت پارک در دل کوه های جنوبی این شهر طراحی شده است.

جهت تور مشهد می توانید از کارشناسان سفرآس اطلاعات کسب کنید.

در پارک کوهشار مشهد با هدف وجود آوردن فضایی آرام بخش برای گردشگران و محوریت و مدیریت کردن منابع آب بزرگ ترین آبشار مصنوعی را در ایران به خود اختصاص داده است و در مدت زمان کوتاهی به یک مکان بسیار دیدنی برای این کلانشهر تبدیل شده است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 کوهشار مشهد کجاست؟

 آدرس کوهشار مشهد بزرگراه کلانتری میدان حافظ بلوار نماز حدفاصل بلوار کوشش و بلوار شهدای ارتش

کوهشار مشهد از جمله مجموعه تفریحی است که در منطقه ۸ شهرداری مشهد قرار گرفته است و در حاشیه بلوار نماز جای پیدا کرده است.

 جزو بهترین و زیباترین مناطق تفریحی مشهد به حساب می‌آید بزرگترین آبشار مصنوعی ایران را می توانید در این فضای دیدنی مشاهده کنید.

کوهشار مشهد
کوهشار

 این پارک با حرم امام رضا حدوداً چند کیلومتر فاصله دارد و با فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد ۱۱ کیلومتر فاصله مکانی دارد.

 همچنین فاصله این پارک بسیار زیبا تا راه آهن مشهد به ۱۷ کیلومتر می‌رسد و تا پایانه مسافربری مشهد کمتر از پنج کیلومتر می باشد.

 مسیرهای دسترسی به کوهشار متفاوت است برای دسترسی به کوهشار مشهد باید خود را به بزرگراه کلانتری برساند و به واسطه میدان حافظ و خیابان حافظ وارد بلوارنماز شوید این پارک در حد فاصله بلوار شهدای ارتش و بلوار پوشش قرار گرفته است که در واقع می توانید  ببینید در سمت چپ بلوار نمازی قرار دارد.

 در رابطه با کوهشار مشهد

مجموعه  تفریحی کوهشار مشهد از جمله مجموعه های تفریحی بسیار بزرگ و ارزشمند در مشهد است که از مکان های دیدنی و پرطرفدار خراسان رضوی هم به حساب می‌آید و در دامنه کوه های جنوبی این شهر و در حاشیه بلوار نماز واقع شده است.

 ساخت این پروژه عظیم به واسطه شهرداری منطقه ۸ و معاونت خدمات شهری مشهد انجام شد حدود ۹ ماه زمان لازم داشته و در ۲۱ تیر ماه سال ۱۴۰۰ با سالروز ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها به بهره برداری رسید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 مراسم جشن ازدواج دانشجویی معمولا در این پارک انجام می‌شود از جمله مراسمی که در این پارک برگزار شد و مراسم جشن ازدواج پنجاه و جوان دانشجو بود که بسیار هم زیبا ها برگزار شد.

 کوهشار برگرفته شده از دو کلمه کوه و آبشار است و بزرگترین آبشار فصلی ایران را دارد. این آبشار به وجود سیستم گردش آب و پمپ کار می کند پارک کوهشار مشهد مساحتی حدود هفتصد و هشتاد هزار متر مربع یا ۷۸ هکتار را دارا می باشد.

 فضایی به وسعت ۴۰۰ هکتار آن به مسیر فضای سبز و آب و تامین شده است و به  گونه های گیاهی مختلفی را در بوستان کوهشار مشهد می توانیم مشاهده کنیم که این گونه ها بومی و سازگار با اقلیم خراسان رضوی هستند. همچنین به منظور مدیریت کردن مصرف آب بخش های مختلف از این کوهشار با طراحی و اجرای مختلف برای کاهش تبخیر آب در برخی از روزهای گرم سال با غیر فعال کردن بخشی از مسیر آبراه مصرف و جریان آب به صورت کامل مدیریت می شود.

 امکانات رفاهی و تفریحی کوهسار مشهد

 مسیرهای ورودی

 پارک کوهشار مشهد دو مسیر ورودی دارد. ورودی احمد ورودی اول به حساب می آید و ورودی دوم مسیرهای به شکل سنگ فرش است که برای پیاده روی قرار گرفته است و در ابتدای آن پله های وجود دارد و در مقایسه با مسیر اول برای عابران ایمن تر است این مسیر نیازمند کفش مناسب برای پیاده روی است.

 نقشه راهنما

 در بخش ورودی پارک کوهشار مشهد یک نقشه راهنما به رنگ سیاه برای تخته سنگ بزرگ نصب شده است و در این نقشه بخش‌های مختلف آبشار را می توانید  ببینید.

  • آب راه ها برکه
  • نمازخانه
  • مدیریت پارکینگ

 همه و همه در این نقشه قرار دارند تا بتوانید مسیر را به درستی انتخاب کنید.

 تابلوهای راهنما و هشدار

تمامی قسمت های پارک کوهشار مشهد تابلوهای راهنمای نصب شده‌اند که دسترسی گردشگر را به مکان‌های مختلف این بوستان آسان‌تر کرده است.

 صندلی و نیمکت

 در  زمان پیاده روی به سمت آبشار ارتفاعات پارک تعداد پله های زیادی وجود دارد که به یکدیگر نزدیک هستند امکان دارد احساس خستگی کنید از این رو صندلی های استراحتی گردشگران هم  چشم اندازهای زیبای اطراف آن در تمامی طول مسیر طبیعی شده اند و در بخش‌های بالاترین مجموعه نیمکت هایی را خواهید دید که به شکل تخت های چوبی بر روی لبه های سنگین ها قرار گرفته اند برخی از این صندلی ها به شکل حلقه هستند که در اطراف درختان قرار دارند و  مسیر را زیباتر کرده است.

بوفه

 در مجموعه تفریحی کوشا و مشهد بوفه های مختلف رنگی وجود دارد.  نام دیگر این کافه ها، نام کافه بایک است که گردشگران برای خرید نوشیدنی و خوراکی و حتی برای استراحت می توانند به سمت آنها بروند.

 نگهبانی

نگهبانی پارک کوهشار باعث به وجود آمدن و حفظ امنیت در مجموعه کوهشار شده است و این قسمت از نگهبانی در ابتدایی بخش ورودی قرار گرفته است، البته باید بدانید که در قسمت‌های مختلف این پارک نگهبانان ویژه‌ای را خواهید دید.

 مدیریت

 مدیریت مجموعه تفریحی کوهشار مشهد بالاتر از قسمت پارکینگ است و می‌توان گفت اندکی جلوتر از نگهبانی در دو کانکس کوچک و بزرگ قرار دارد.

 پارکینگ

مجموعه تفریحی کوه‌شار دارای دو پارکینگ در داخل و بیرون از مجموعه است. اگر به پیاده روی و ورزش علاقمند هستید، از پارکینگ بیرون می توانید استفاده کنید. ماشینتان را در پارکینگ پارک کنید و مسیر طولانی و جذاب و دیدنی را در پیش بگیرید و از پیاده روی در این مسیر لذت ببرید.

 در غیر این صورت می توانید با ماشین وارد شوید و از پارکینگ داخلی استفاده کنید و به دوراهی رسیدید با توجه به نقشه سنگی راهنمای جلوی رویتان هست میتوانید مسیر پارکینگ را در پیش بگیرید، پارکینگ داخلی  اندکی بزرگتر از پارکینگ بیرونی است.

 نمازخانه

 نماز خانه در قسمت راست این مجموعه قرار گرفته است و در فاصله بین فلکه اول و در نزدیکی سرویس بهداشتی شماره ۲ قرار دارد که شما با توجه به تابلوهای راهنما به راحتی می توانید آن را پیدا کنید.

 سرویس بهداشتی

 مجموعه تفریحی با داری 30 سرویس یهداشتی از طریق شماره یک در طرف ورودی مجموعه قرار گرفته است اندکی بالاتر از پارک نگهبانی پارک است و سرویس شماره  ۲ در نزدیکی نمازخانه میباشد.

 دیدنی های کوهشار مشهد

 آبشار مشهد مسیری طولانی دارد که برای چرخش کامل آب نمایش گذاشته می‌شود، بخشی از این پارک آبراهه ها برکه ها دریاچه ها آبشار و رودخانه ها هستند و با گذر کردن از پله به نقاط مختلفی می رسید و آبشار زیبا را خواهید دید.

کوهشار مشهد

 ارتفاع این آبشار به ۱۹۰ متر می رسد این آبشار همانطور که گفته شد بلندترین آبشار مصنوعی ایران است و بالای تپه های بسیار بلند سرازیر می‌شود و آب با سر خوردن از روی دیواره های سنگی و در میان نورپردازی های ویژه شگفت انگیز است.

 آب این آبشار بعد از برخورد با دیواره ها تغییر مسیر می دهد و به سمت آبراه هایی که در آن به هستند میروند. در پارک کوهشار مشهد دو آبراه به طول ۲۵۰ متر دارد، آنها به آبشارهای باریکی شباهت دارند که از بالای کوه سرازیر می‌شود و یکی از زیبایی های این پارک شده اند،به گونه‌ای طراحی شده است که به نظر می رسد آب این آبراه ها از دل کوه ها می جوشد و جلوه‌های طبیعی دارد. آبراه هایی که در این مسیر وجود دارند به صورت پلکانی هستند.

بهترین زمان بازدید از کوهشار مشهد

تابستان های گرم و خشک و پاییز سرد زمستانی را تجربه می‌کنید از این رو بهتر از زمان سفر به مشهد از این جاذبه دیدنی هم لذت ببرید.

 فصل بهار و اواخر تابستان و می‌توان گفت اوایل پاییز بهترین زمانی عالی برای بازدید از این پارک زیبا است.

 البته برخی از گردشگران با توجه به تعطیلی مدارس تابستان را انتخاب می‌کنند که با توجه به گرم بودن هوا شب های خنک را  میتوانید در این  پارک سپری کنید و از هوای محدود در کنار برکه و آبشار های بی نظیری که دارد، لذت ببرید و شب خاطره انگیز را همراه با دوستان و خانواده تان پشت سر بگذرانید.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.