آبشار گریت، آبشاری زیبا در دل طبیعت سرسبزو کوهستانی

آبشار گریت
0

لرستان را به عنوان سرزمین چشمه ها و آبشار های خروشان می شناسند.

 آبشار های بسیار متعددی در گوشه و کنار این خطه زیبا از کشور ما قرار گرفته است، برخی از این آبشارها که طرفداران خاص خود را دارد و به دلیل پر آب بودن محبوب شده‌اند عبارت‌اند از:

  • آبشار بیشه
  • آبشار نوژیان
  • آبشار آب سفید
  • آبشار گریت
این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 در میان این ها، آبشار گریت رنگ و بوی متفاوت دارد. بافت صخره ها و سنگ های اطراف آن بی نظیر است، آبشارگریت یکی از آبشار های بسیار دیدنی منطقه خرم آباد و دورود است.

 این آبشار حدود ۵۰ کیلومتر از خرم‌آباد و 30 کیلومتر از ایستگاه قطار سپید دشت فاصله دارد.

 آبشار گریت که به آن آبشار سرکانه و یا هفت چشمه می گویند از مجموعه آبشاری بی نظیر به وجود آمده است، که حدود آبشار را در دل خود جای داده است و در میان مناطق کوهستانی و جنگلی منحصر به فرد خرم آباد بیرون آمده است.

 جنگل هایی که در اطراف این منطقه قرار دارند، عموما زالزالک وحشی و بلوط وحشی هستند.

 این آبشار در فصل بهار یک چشم انداز خیره کننده را وجود می‌آورد و می‌توان ساعت‌ها به آن خیره شد و غرق در زیبایی های جهان هستی  شوید.

آبشار گریت
آبشار گریت

آدرس آبشار گریت بسیار سر راست است و اگر آدرس آبشار گریت را نمی دانید می توانید روی کمک مردمان محلی این منطقه حساب باز کنید.
مردم این نواحی به شدت مهمان نواز هستند و شما را به درستی راهنمایی می کنند.

عکس های آبشار گریت زیبایی های این منطقه را به تصویر کشیده است. با دیدن عکس های آبشار گریت به وجد می ایید.

آبشار بیشه یکی از مناطق بسیار زیبا و خاص در استان لرستان است که همانند عروسی در رشته کوه های زاگرس خود نمایی می کند.

در این مطلب می خواهیم توضیحاتی در رابطه با قسمت های مختلف آبشارگریت و  ویژگی هایی که دارد، تفریحات مرتبط با این آبشار و تجهیزاتی که نیاز است در زمان بازدید از آبشار گریت داشته باشید و همچنین بهترین زمانی که برای آبشارگریت عنوان می‌شود توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

آدرس آبشار گریت کجاست؟

 برخی بر این باورند که آبشار گریت متعلق به شهرستان دورود در استان لرستان است، این ابشار  فاصله بیش تری از شهرستان دورود دارد و  این شهر تا دریاچه گریت حدود ۵۰ تا ۵۵ دقیقه با خودرو شخصی فاصله وجود دارد.

برخی  آن را متعلق به شهرستان خرم‌آباد می دانند. شهرستان خرم آباد تا دریاچه آبشار گریت ۵۰ کیلومتر فاصله دارد که از این جهت  این آبشار را متعلق به خرم‌آباد می دانند.

 عکس های آبشار گریت در تمام دنیا منحصر به فرد هستند.در گویش محلی ابشار هفت چشمه هم نامیده می شود از آبشارهای بی نظیر استان لرستان است در منطقه‌ای جنگلی و کوهستانی قرار گرفته است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 این آبشار در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد واقع شده است و در کنار روستای بخش پاپی قرار گرفته است. آبشار گریت به دلیل قرار داشتن در کنار جاده نزدیک به خرم‌آباد و  سفید دشت و موقعیت خوبی برای بازدید دارد.

 مسیر دسترسی آبشار گریت

اگر اهل طبیعت گردی و پیاده روی هستید، می توانید یک ساعت پیاده روی داشته باشد تا بتوانید به این آبشار زیبا برسید.

 این مسیر از زیبایی های بی شماری بهره مند شده است و تماشای آن ها لذت یک سفر بی نظیر را برای شما به ارمغان می آورد.

 در صورتی که می خواهید با ماشین شخصی به نزدیک‌ترین نقطه به آبشارگریت برسید، می توانید مسیر دورود- خرم آباد را در پیش بگیرید.

 در این مسیر بعد از اینکه ۵۰ کیلومتر جلوتر رفتید، تابلو ابشار بیشه را می بینید.باید به سمت آن بروید و بعد از گذراندن چندین کیلومتر به دوراهی  می رسید؛ اگر به مسیر سمت راست بروید آبشارگریت را در انتهای آن ها می بینید.

به واسطه قطار تهران- اهواز هم می‌توانید در این مسیر قرار بگیرید. به  این منظور باید خود را به ایستگاه سفیددشت برسانید از این ایستگاه تا آبشار حدود ۳۰ کیلومتر مسیر  پیش رویتان خواهد بود.

 ویژگی های آبشار گریت

 زیبا ترین  آبشار لرستان به شمار می‌آید که در میان دره های بسیار خوش آب و هوا در دل درختان انبوه بلوط قرار دارد و همچنین در برخی از قسمت‌های آن درخت مو را مشاهده خواهید کرد.

 در اثر عبور از  رودخانه گریت فراز  فراز و نشیب ها به سمت رودخانه هزار به وجود می آید .

در پی آن ۳ آبشار کوچک و بزرگ پی در پی ایجاد شده است که در فاصله دو کیلومتری از هم واقع شده است. آبشار اول و دوم به صورت پلکانی هست و آبشار سوم به صورت سه پله ایجاد شده است.

 در رابطه با ارتفاع این آبشار باید بگوییم که متوسط ارتفاع ۱۵ متر و عرض تاج هایی که در روی این آبشار به وجود آمده است به ۱۷ متر هم می رسد.

 آبشار گریت یا آبشار سرکانه در مهر ماه ۱۳۸۸ به عنوان هفتاد و پنجمین اثر ملی در  میراث طبیعی ایران عزیزمان ثبت شده است.

 تفریحات آبشار گریت خرم آباد

  • پیاده روی در میان طبیعت زیبا و منحصر به فرد
  • عکاسی در این منطقه
  • تماشا کردن کوهستان های سخت
  • دره های عمیق  با پوشش جنگلی حیرت انگیز

 می تواند لحظات نابی را برای ثبت لحظات خاطره انگیز رقم بزند. حتما  در این میان یک دوربین عکاسی یا گوشی موبایل را همراه خود داشته باشید.

 تا بتوانید این زیبایی ها را ثبت کنید. در این مکان برخی از حوضچه هایی که در انتهای آبشار ها به وجود آمده است می تواند شنا و بازی کنید و تفریح مهیج فراغت خودتان رقم بزنید.

 آبشارگریت از بهترین مکان ها برای جمع های خانوادگی و دوستانه است که در میان دامان طبیعت مکانی منحصر  را برایتان به وجود می‌آورد.

 در کنار این ها، سرویس های بهداشتی راحتی را برای شما به وجود اورده است و جذابیت آبشار را بیشتر نموده است و مسیر دسترسی تا پایین ترین نقطه آبشار و کاملا راحت است و از این سو امکانات رفاهی خوبی برای این آبشار به وجود آمده است شما در این ابشار سفری دلچسب را تجربه می کنید.

 تجهیزات سفر برای بازدید از آبشار گریت

 آبشار در میان طبیعت قرار گرفته است که به هر نقطه از آن که نگاه کنید ساعت هایی می توانید خیره بمانید، در اطراف آن امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد.

برای بازدید از این آبشار تمام وسایل شخصی مثل داروهای تان و یا وسایل ضروری مثل آب و خوراک را همراه خود داشته باشید.

 در کنار این ها کفش مناسب می تواند یک گزینه های خیلی مهم باشد و از به وجود آمدن سوانح جلوگیری کند.

از  بردن وسایلی که غیر ضروری هستند و معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرد خودداری کنید.

 بهترین زمان بازدید از آبشار گریت

 گریت در زمستان و پاییز هوای نسبتا سرد دارد و در فصل‌های بهار و تابستان این منطقه فضایی معمولا سرسبز تر و خنک تر خواهید دید.

در  این فصل اطراف آبشار و دامنه هایی که در اطراف این منطقه هستند با انبوهی از درختان بلوط مواجهه می شوند.

 در میان آن ها گل های رنگارنگ بابونه و شقایق را خواهید دید، که زیبای این منطقه را دوچندان می‌کند.

 اقامت در آبشار گریت

 بعد از این که از گریت بازدید کردید، می توانید به سمت شهرستان خرم آباد و دورود بروید و در هتل های زیبای آن اقامت کنید، یا می توانید دراقامتگاه های محلی این استان وقت بگذرانید و این گونه سفرتان را دل چسب تر می کنید. 

 مکان های دیدنی اطراف آبشار گریت

 روستای گریت

روستایی  که در اطراف این آبشار قرار دارد به همین نام معروف است و طبیعت بی نظیری را در خود جای داده است.

در کنار بازدید از آبشار سرکانه یا ابشار گریت می توانید گشتی در روستا بزنید و حتی شبی را در آن بگذرانید.

 می توانید به تماشای گل و دام ها و چادر عشایر هم بپردازید. دیدن زندگی عشایری هیجانات خود را دارد و شما مطمئنا از دیدن این زیبایی ها به فکر می روید.

البته در برخی از فصل های سال ممکن است سیاه چادرهای عشایر هم ببینید  و میهمان آنها شوید.

 عشایر این منطقه آنقدر گرم و مهمان نواز  هستند که مطمئنا با دیدن شما، شما به یک پیاله شیر و دیگر محصولات لبنی درجه یک  دعوت خواهید  شد.

 آبشار بیشه، آبشاری در نزدیکی گریت زیبای لرستان

  همانطور که گفته شد، زمانی که وارد مسیر آبشار گریت می‌شوید در سمت راست یک شاخه را خواهید دید که اگر آن را به صورت مستقیم پیش بروید به آبشار بیشه می‌رسید و  حدود ۲۵ کیلومتر از آبشار گیریت فاصله دارد و بنابراین در سر راهتان حتما از این آبشار بسیار بزرگ و تماشایی هم دیدن کنید.

 آبشار بیشه از چندین آبشار بسیار قشنگ به وجود آمده است و این آبشار از دل کوه و درختان به سمت پایین سرازیر می‌شود و در انتهای مسیرش بسیار پر آب به سمت پایین فرو می ریزد.

 آبشار بیشه ۴۸ متر ارتفاع دارد و عرض تاج آن به ۲۰ متر هم می رسد آدرس آبشار بیشه در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی دورود روستای سفید واقع شده است. اگر به گریت رفتید دیدن این ابشار را فراموش نکنید.این دو آبشار در تمام سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.