تالاب ازگن دورود، تالابی زیبا در پایتخت طبیعت ایران

تالاب ازگن
0

به تالاب ازگن تالاب قارون هم گفته می شود. در دامنه کوه پریز دورود قرار گرفته است، این تالاب به عنوان تالاب های فصلی کشور شناخته می‌شود و معمولاً در اواخر بهار پر آب هست و بعد از آن به صورت کامل خشک میشود.

 این تالاب به واسطه جمع شدن آب باران و ذوب شدن برف از روی کوه های قارون پر می‌شود و به عنوان یکی از مکان های دیدنی دورود در استان لرستان شناخته می شود .

همانطور که می دانید لرستان را به سرزمین آبشارهای زیبایش می شناسند و  زیبایی‌های آن آنقدر متعدد است که زمانی که وارد این استان پهناور می‌شوید غرق زیبایی های طبیعی آن خواهید شد. آدرس تالاب ازگن بسیار سر راست است.

 در کنار همه این ها شهر دورود یکی از شهرهای خوش آب و هوای استان لرستان به حساب می آید که به آن پایتخت طبیعت ایران هم گفته می شود. آدرس تالاب را می توانید در سایت های مختلف پیدا کنید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 لرستان سرزمین جاذبه های طبیعی است و  آبشارهای متعدد تالاب بی‌نظیر دارد و همه این ها را در یک قاب می توانید مشاهده کنید.

 تالاب ازگن دورود لرستان جز زیباترین جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی این استان به حساب می آید که حتما باید در سفر به استان لرستان از این منطقه دیدن کنید.

 تالاب ازگن به تنهایی جزو جلوه‌های بی‌نظیر این سرزمین است که در فاصله ۲۵ کیلومتری از شهرستان دورود قرار گرفته است و در پایکوه قله قارون واقع شده است.

photo by: Behnam Yousefi
photo by: Behnam Yousefi

 آب این تالاب همان طور که گفته شد فصلی است باید بدانید که در فصل تابستان زمان مناسبی برای دیدن از این تالاب نیست و اگر قصد سفر به این استان را دارید در برنامه خود فصل بهار را جایگزین تابستان کنید تا بتوانید از زیبایی های طبیعی این منطقه لذت بیشتری ببرید.

فکر  اینکه یک تالاب بسیار زیبا در کنار طبیعتی سرسبز و دست نخورده و منظره ای به شدت رویایی را خلق کنید. برای هر گردشگری حیرت‌آور است. عکس های تالاب ازگن در سایت های مختلف طبیعت گردی وجود دارد با دیدن عکس های تالاب ازگن ترغیب می شوید که برای یکبار هم که شده به این طبیعت بروید.

 در مسیر رفتن به تالاب شهرستان دورود، کوه پریز همچنان با صلابت و استوار پابرجا است و شما را به این تالاب راهنمایی می کند.

 اگر علاقمند به کوهنوردی هستید می توانید این منطقه را برای کوهپیمایی هم انتخاب کنید .

 در فاصله کمی از این تالاب روستای کوچکی وجود دارد که خانه‌های آن کاملاً کاهگلی هستند.

 نام این روستای زیبا گورکش است روستای بسیار زیبا است  که نظر بسیاری از گردشگران را جذب می‌کند.

 حضور اسب های وحشی در کنار تالاب و در مراتع سرسبز این خطه کشورمان است که با حذف فاصله می توانید به تماشای زیبایی های آن ها در دل طبیعت سرسبز لرستان بپردازید .

گونه های گیاهی مختلفی در اطراف تالاب ازگن در شهرستان دورود به صورت خودرو رشد پیدا می‌کنند که تنوع خیلی زیادی را هم شامل می شود مثلاً در کنار اینها پونه وحشی میخک وحشی و….  وجود دارد، که برای درمان بسیار مناسب است.

برخی از آن ها طب سنتی دارند البته اگر به سمت تالاب می روید و قصد چیدن این گونه های گیاهی را دارید بهتر است از مردم محلی این منطقه در رابطه با آنها پرس و جو کنید.

 چون در بین آنها برخی از گیاهان خودرو که سمی هم هستند وجود دارد پس دانستن یک سری اطلاعات در رابطه با نوع گیاهان حائز اهمیت است در رابطه با گونه های جانوری این منطقه و باید بگویم که گراز، گرگ، بز کوهی از جمله حیواناتی هستند که به صورت مستمر در این مناطق زندگی می کنند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 لازم است که در زمان گشت و گذار و کوهپیمایی در منطقه محتاط و مجهز سفر کنیم.

 مسیر تالاب دورود از سمت جاده پیرعبدالله عبور می کند که با رسیدن به پل خط آهن چم چید روستای ازگن است که به سمت راست جاده تالاب قارون شما را می رساند.

 وسیله دیگری در این باره وجود دارد که می‌توانید به واسطه خطوط راه آهن دورود به سمت جنوب بروید و در ایستگاه پیاده شوید و این ایستگاه و ۲۰ دقیقه پیاده روی لازم دارد تا به تالاب برسید. عکس های تالاب ازگن تمام زیبایی های ان را به صورت کامل نشان نمی دهد.

 فراموش نکنید که در این مسیر حتما دوربین عکاسی را همراه با خود ببرید و لحظات خوش و جاده های سرسبز این مسیر را ثبت کنید و در آلبوم طبیعت گردیتان قرار دهید. عکس های تالاب ازگن بسیار زیبا هستند و شما با دیدن عکس های تالاب ازگن به زیبایی های ان پی می برید.

معرفی تالاب ازگن دورود، طبیعتی بکر و دست نخورده

 استان لرستان از شهرستان های بسیار زیبای این خطه از کشورمان به حساب می آید و از شمال غربی به شهرستان بروجرد از شرق به شهرستان ازنا از جنوب به الیگودرز و از غرب به خرم آباد نزدیک است و می‌توان گفت که هم مرز با این شهرها می باشد.

 این شهرستان دارای آب و هوای کوهستانی است  به گونه‌ای که در تابستان بهار خنک و خوش آب و هوایی را می توانید تجربه کنید.

 در این شهرستان جاذبه های طبیعی متعددی وجود دارد که از این جاذبه ها تالاب است. تالاب ازگن جمله تالاب های فصلی به حساب می آید و همانطور که گفته شد اطراف این تالاب بافت طبیعی متنوعی را شاهد خواهید بود.

 کوهستان و  جنگل در همه و همه در کنار هم جمع شدند تا طبیعت نظیر از طبیعت لرستان را به رخ بکشند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

علاوه بر همه این ها مسیری که برای رسیدن به این تالاب معرفی می‌شود جاده پیرعبدالله است که مسیری بسیار زیباست آنقدر هیجان انگیز است که همان مسیر می تواند برای شما خاطره انگیز شود و تا سالها زیبایی های آن را از یاد نبری.

 تالاب ازگن یا همان تالاب قارون مصداق بارز بهشت است و چشم‌اندازهای بینظیری که به اطراف خود دارد زیبایی درونی آن را منعکس می‌کند و همانند یک آینه عمل می‌کند .

به گونه‌ای که از هر طرف و هر زاویه که نگاه کنید زیبایی های منحصر به فردی را در آن خواهید.

 تماشای طلوع خورشید در کنار کوه های سربه فلک کشیده درختان بسیار بلند و آسمان آبی در کنار تالاب بینظیر که آبی بسیار زلال و شفاف دارد حس تکرار نشدنی را در هر انسانی به وجود می‌آورد.

دیدن آن تماشاگران را به صورت کامل مسخ می‌کند و شما را در رویاهایشان فرو می برد.

 از ویژگی هایی که میتوان برای تالاب عنوان کرد این است که این تالاب در کنار کوه قارون قرار گرفته است تصویر این کوه که همانند یک کله قند بزرگ می باشد، در آب زلال ازگن منظره های حیرت انگیز را پدید می‌آورد و مانند یک تابلوی نقاشی در کنار چشمان تماشاگران خودنمایی می کند.

 با دیدن این تالاب احساس می‌کنید که کوه قارون و آسمان در میان آب زلال هستند و جلوه ای تماشایی را به وجود آوردند.

 صدای دلنشین پرندگان این منطقه که معمولاً بلبل هدهد دارکوب و شاهین هستند در بر فراز آسمان طنین انداز می شود و در کنار این ها تردد اسب های وحشی بهشت برین را برای شما به نمایش می‌گذارد.

 از جمله گونه‌های جانوری که در این منطقه متراکم هستند علاوه بر گراز گرگ و اسب وحشی به پلنگ خرس قهوه‌ای پلنگ و همچنین بزکوهی و در کنار همه اینها پرندگان مهاجر می توان اشاره کرد.

بهترین فصل بازدید از تالاب ازگن دورود

 با توجه به این که اشاره کردیم تالاب یا همان تالاب قارون به صورت فصلی عمل می کند و زمان مناسبی است که برای بازدید از آن در نظر گرفته می شود اول فروردین ماه تا اواخر خرداد است.

 در این ایام تالاب پر از آب می باشد اما به مرور این آب در فصل تابستان خشک می‌شود تالاب ازگن دارای آب بسیار زلال و شفاف شیرین است از این رو تمامی گونه‌های جانوری این منطقه را به سمت خود می کشاند.

 از جمله اسب های وحشی به دلیل قرار گرفتن این تالاب و داشتن آب و هوای معتدل به سمت تالاب حرکت می‌کند و این منطقه را برای زندگی انتخاب می‌کند.

 معمولاً در فصل تابستان اقامتگاه شان را عوض می‌کند حتما در فصل بهار برای دیدن از این منطقه به سمت مراتع سرسبز و تماشای شهرستان دورود در لرستان باید حرکت کنید.

تالاب ازگن
تالاب ازگن

 این تالاب با  داشتن آب و هوای معتدل به سمت تالاب حرکت می‌کند و این منطقه را برای زندگی انتخاب می کند معمولا در فصل تابستان اقامتگاه شان را عوض می کنند حتماً در این فصل در فصل بهار برای دیدن از این منطقه به سمت مراتع سرسبز و تماشای شهرستان دورود در لرستان اقدام کنید .

چگونه به تالاب ازگن برویم؟

 برای تماشا کردن تالاب باید خود را به شهرستان دورود در استان لرستان برسانید می توانید در دورود از دیگر مکان های دیدنی و طبیعت بسیار زیبای آن هم بهره مند شوید.

 در میان همه آنها برای تماشا کردن تالاب باید خود را به شهرستان دورود در استان لرستان برسانید می توانید در دورود از دیگر مکان های دیدنی و طبیعت بسیار زیبای آن هم بهره مند شوید در میان همه آنها آبشاربیشه، دره نی نگاه پریز، کوه تنگه عزیز آباد، قله قارون، آبشار ازنادر، آبشار وقت ساعت، دریاچه گهر بیشه را هم میتوانید در برنامه تان قرار دهید و برای رسیدن به این مکان بسیار زیبا همان طور که گفته شد می‌توانید تو جاده پیر عبدالله حرکت کنید.

 بعد از اینکه به راست به روستای گورکش رسیدید به مدت یک ساعت میتواند خود را به تالاب برسانید و این کار به صورت پیاده انجام می‌شود.

 اما در صورتیکه تمایل دارید می‌توانید خودرویتان را در نزدیکی ازگن که جاده آسفالت دارد ببرید و خودرو در همان جا پارک کنید به مدت نیم ساعت پیاده روی دارد و شما را به تالاب می‌رسانند اگر آمادگی لازم و شرایط بدنی مساعدی را دارید برنامه پیاده روی ازگن  را در یک روز قرار دهید به این صورت که از دورود در کنار خط راه آهن پیاده روی تان را آغاز کنید و به مدت ۵ تا ۶ ساعت خود را به تالاب برسانید یکی از لذت های پیاده روی در مسیر ازگن این است که مسیر دارای چشم انداز های حیرت انگیزی هست و در طول مسیر علاوه بر ورزش زیبایی های طبیعی این منطقه را هم خواهید دید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.