دره نی گاه  یا دره نگار، دره ای زیبا در لرستان

دره نی گاه
0

شاید بدانید که لرستان پایتخت طبیعت ایران است و این امر به دلیل قرار گرفتن شهر زیبای دورود در میان این استان پهناور می باشد.

 شهرستان دورود به دلیل داشتن مناظر طبیعی خارق العاده از جمله آبشار های خروشان دریاچه های پر عمق رود های پر از آب و دره های سرسبز کوهستان بی نظیر شهرت ویژه پیدا کرده است.

 یکی از مکان‌های بسیار دیدنی و جذاب شهر دورود دره نی گاه است،که دره صخره ای می باشد که در دل آن رودخانه خروشان قرار گرفته است که زیبایی این دره را چندین برابر می کند.

آدرس دره نی گاه  ، دره پر آب

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
دره نی گاه

استان لرستان شهر زیبای دورود  منطقه حفاظت شده اشترانکوه  در این دره خارق العاده است که رودخانه به نام سفید آب از دریاچه گهر سرچشمه می‌گیرد و مسافت را طی می‌کند و در آخر به سمت دره نگاه روانه می شود.

 این طبیعت کاملا  دست نخورده است که زیبایی آن بی نظیر می باشد از جمله منطقه حفاظت شده در لرستان به حساب می آید این دره حدود ۱۲ کیلومتر طول دارد.

دره نی گاه که در برخی از مواقع به آن دره نگار هم گفته می‌شود دره ای صخره ای است که پوشش گیاهی قابل ملاحظه و بی‌نظیری در آن  وجود دارد.

 ارتفاع سنگ ها و صخره ها در این دره حدود ۵۰۰ متر است از همین رو تنها با کوهنوردی و پیاده روی می توان از داخل این دره عبور نمود و برای انجام این کار نیازمند تجهیزات خاصی هست.

دره نیگاه که در لغت به معنی محل نی هست در بین کوهنوردان حرفه ای و طبیعت گردان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده است.

 بسیاری از افراد در صعود به قله اشترانکوه یا سفر  به  گهر از این دره هم  دیدن می‌کنند آبشارهای بزرگ از میان صخره ها و سنگ ها به سمت پایین سرازیر می شوند  که زیبایی مسیر این دره را چندین برابر می کند.

دره نیگا به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می شود در شمال آن نیگاه  بزرگ که در قله اشترانکوه هست و تا  پنبه کار ادامه پیدا می کند.

 علت نامگذاری این بخش به  دلیل وسعت بیش از حد آن نسبت به دیگر بخش های این دره می باشد. نی گاه کوچک از سمت آن به کار آغاز می‌شود و تا روستای تی ادامه پیدا کرده است.

مسیر های دسترسی به دره نی گاه برای گشت و گذار در این دره در ابتدا باید به شهر زیبای درود بروید، بعد از عبور از دریاچه فیروزه ای رنگ گهر می توانید به سمت دره نگاه بروید.

این دره که از فاصله ۶ کیلومتری از دریاچه فیروزه ای رنگ قرار دارد تا روستای  تی ادامه پیدا می ‌کند و مسیر های مختلف برای رسیدن به این دریاچه وجود  وجود دارد.

 مسیر اول که بسیاری از طبیعت گردان و کوهنوردان آن را انتخاب می‌کنند و در راه بازگشت از دریاچه گهر به سمت آن می‌رود مسیری زیبا است از همین رو اب از سمت دریاچه گهر به سمت این دره روانه می شود. که زیبایی حیرت انگیزی را به وجود اورده است دارای مسیری سخت است.

گاهی وقت ها لازم است از داخل رودخانه عبور شود در فصل بهار شدت  آب رودخانه به شدت بالا می آید و بخش‌هایی از این رودخانه جریان تند آب را همراه دارند خواهند داشت به همین دلیل در زمان عبور از مسیر رودخانه احتیاط لازم را باید داشته باشید.

 مسیر دوم به دره نی گاه مسیر دیگری است که باید از  دورود سفر کنید  و بعد از آن از سمت میدان امام رضا که میدان اصلی شهر است به سمت روستای امامزاده پیرعبدالله حرکت خود را  آغاز کنید و از آنجا به سمت روستای تی و بعد دره نی نگاه بروید.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 مسیر دیگری برای رسیدن به این دره پر هیاهو می باشد و کاملا مستقیم است اگر قصد دارید که به سمت این دره سفر کنید بهترین گزینه انتخاب این مسیر می باشد.  در سمت  دریاچه گهر ابتدا یک چشمه وجود دارد که به آن چشمه خرم می گویند حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی به سلامگاه برسید  بر بالای ان  گردنه  آنتن مخابراتی وجود دارد که به راحتی میتوان آن را مشاهده کنید. این راه بهترین مسیر برای رسیدن به دره ی نیگا است.  که فشار کمی به شما می اورد.

بهترین زمان بازدید از دره نی گاه

دره نی گاه

دره ها همیشه جز مکان های جذاب و خنک هستند در ماه های گرم سال به دلیل داشتن آب و هوای معتدل در میان دره ها می تواند مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

این دره هم  از همین قاعده پیروی می کند از همین افراد زیادی که به طبیعت  علاقه دارند،  این دره را  برای کمپ زدن در فصل بهار را انتخاب می‌کنند در ماه‌ های گرم سال گردشگران زیادی به این دره حرکت می کنند و ساعت هایی را به دور از هیاهوهای شهری در میان این دره و طبیعت بی نظیر آن می گذراند.

 طبیعت زیبای دره نی گاه در فصل بهار مخصوصاً در ماه اردیبهشت غیر قابل توضیف  است در فصل بهار  سرشار از رنگ های متعدد می‌شود که همانند یک نقاشی طبیعی به نظر می‌آید.

تابستان گردشگری در استان لرستان به اوج خودش می رسد و تور های متعددی به سمت دره  نیگاه حرکت می کنند از همین رو در سفر خود به این در فصل تابستان احتمالاً افراد زیادی را در این دره خواهید.

 در تابستان آب و هوای دره نیگاه  کاملاً خنک است و سطح آب رودخانه ها در مناطق مناسب قرار می گیرد. پاییز فصل رنگ ها است و  تغییر رنگ برگ ها و درختان نظر های حیرت انگیز را ایجاد می‌کند علاوه بر کوهنوردان  عکاسان زیادی برای به تصویر کشیدن زیبایی های طبیعی این دره پا به دل نی گاه  می گذارند. اما زیبایی های دره نی گاه در عکس خودش را نشان نمی دهد. عکس های دره نیگاه در حقیقت همانند کارت پستال هستند و کسی باور نمی کند این طبیعت در لرستان قرار دارد.

 زمستان به دلیل کاهش دما و بارش برف و باران به مراتب مسیر مناسبی برای گردشگران به همراه ندارد.

دره نی گاه در فصل زمستان بسیار خطرناک است. پس بهتر است از رفتن به دره نیگاه در فصل زمستان خود داری نمایید. همچنین این دره دارای خرس قهوه ای است بنابراین به شما پیشنهاد می کنم برای رفتن به نیگا حتما این سفر را گروهی انجام دهید. که خطری شما را تهدید نکند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !
4/5 - (2 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.