جنگل واز آمل، قدم در دل جنگل

جنگل واز آمل
0

من به عنوان فردی که عاشق مناطق گردشگری ایران هستم تصمیم گرفتم که به جنگل واز آمل سفر کنم.

 جنگل واز  یکی از جنگل های بسیار خاص ایران محسوب می‌شود. این جنگل از بهترین مکان های  تفریحی و گردشگری ایران به حساب می آید و من هنگامی که قدم در این جنگل گذاشتم با منظره حیرت انگیز رو به رو شدم.

 برای رسیدن به این جنگل به استان مازندران رفتم و بعد از آن مازندران راهی شهرستان آمل شدم. جنگل واز به روستای واز نیز معروف است.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

در این مطلب تصمیم گرفتم که مو به مو هر آنچه که تجربه کردم و هر آنچه که دیدم را برایتان بگویم. اگر شما هم قصد طبیعت گردی دارید می توانید به این جنگل سفر کنید و خاطراتان را در اختیار من هم بگذارید.

جنگل واز آمل یکی از بهترین مراکز گردشگری بود که من از نزدیک مشاهده کردم. این جنگل طبیعتی بسیار بکر داشت و من از دیدن ان سیر نشدم. اگر یک روز به اواخر عمرم مانده باشد حتما به این جنگل  سری میزنم و مطمنم که سفری خوبی را تجربه می کنم.

واز از نگاه من

جنگل واز

زمانی که وارد جنگل واز آمل شدم با رود های زیبا و خروشان مواجه شدم  و این رود ها بسیار خروشان و سرد بودند.

 کوهستانی که من در آن قدم گذاشتم اقلیم مرطوب و سرد داشت و مجبور شدم سویشرتی که همراهم بود را به تن کنم.

 جالب است بدانید جنگل واز از  راه‌های مختلفی به شهرهای اطراف مازندارن کهنسال  وصل می شود.

 مسیر ارتباطی مختلفی دارد جنگل واز از آبشار و غار و دریاچه و چشمه های معدنی ساخته شده بود که هر کدام از آنها چهره منحصر به فرد را ایجاد کرده بودند.

 واز از محبوب ترین مناطق گردشگری آمل است و من از دیدن آن اصلا سیر نشدم. از راهنمای محلی که همراه من بود سوالاتی پرسیدم ایشان گفتند که واز  در منطقه چمستان قرار گرفته و  دارای گیاهان سرخس بسیار زیادیه که رشد بسیار زیادی داشته اند.

 این شهر قدمتی چندین ساله دارد جالب است بدانید که قدمت چمستان به دوره سوم زمین شناسی باز می گردد و سن ان به  ۶۵ میلیون سال قبل برمی گردد. پوشش گیاهی آن از سرخس است و قدمتی دیرینه دارد و سردی و گرمی روزگار را چشیده است  و جنگل واز چمستان آب و هوایی بسیار مرطوب دارد، سرمای زیادی در آن احساس می‌شد.

 جنگل واز در شمال کشور قرار گرفته و منطقه بکری  را برای ما به وجود آورده است. اگر همانند من در فصل تابستان به جنگل واز چمستان سفر کردید حتما از کرم ضدآفتاب کلاه افتابگیر عینک آفتاب استفاده کنید.

 زیرا نور خورشید ممکن است مشکلاتی را برای چشمان و پوست شما به وجود آورد. جنگل واز  پوشش گیاهی جانوری و متنوع و مهمی داشت.

پلنگ و شوکا و مرال و خرس قهوه‌ای سیاه گوشت گراز شغال در این منطقه زندگی می کردند اما من فقط موفق شدم که کبک را از نزدیک ببینم.

درختانی که مملو  در این جنگل زیبا بودند راشو بلوط افرا بود. در مسیر گردشگری دشت های بسیاری از داروهای گیاهی و مفید وجود داشت که ریه های همه را پر از عطر و بو می کرد این گیاهان حال  روحی همه را خوب می کند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 جنگل واز به اندازه ای زیباست که هرچقدر در آن می‌گردید بیشتر به زیبایی آن پی می برید. جنگل واز حس حال تازه ای می دهد در بهار این جنگل دیدنی است من تصمیم گرفتم همراه با تور  لیدر محلی و عده‌ای دیگر که در بین راه به ما اضافه شده بودند  به جاهای دیدنی جنگل واز  بروم.

 اگرچه خود جنگل واز مکان دیدنی بود اما جاذبه های دیدنی زیادی در آن وجود داشت. من  برای بازدید اول به آبگرم لاویج رفتم افرادی که از دست و پا درد آرتروز درد های  مفصلی رنج می برند می توانند مدتی  را  آن آب سپری کنند و تمام امراض شان را این آب گرم درمان  می کند. 

یکی از زیباترین قسمت ها در چمستان امامزاده اسماعیل در درواز سفلی قرار گرفته و این منطقه برای روستاییان بسیار ارزشمند است و همه می کوشند  که حرمت آن را حفظ کنند.

 دیواره های این امامزاده کاشی کاری شده بود و وقتی که وارد این امام زاده شدم رنگ آبی کاشی‌ها مقابل چشمانم رقصیدند  و گنبد طلایی و درخشانی  بسیار  چشم نواز بود.

 من هم مثل  گردشگران برای استراحت مدت زمان زیادی در این امامزاده  به استراحت پرداختم  و بعد از صرف ناهار این امامزاده را ترک کردم و به مکان دیگر رفتم.

کارهایی که در جنگل واز  انجام دادم

کارهایی که کردم را  در اختیارتان می گذارم  تا شما هنگامی که به این جنگل سفر کردید راجع به این جنگل اطلاعاتی داشته باشید.

 اولین کاری که کردم جنگل نوردی بود جنگل نوردی  تجربه ای بسیار نو برای من بود و آنقدر این تجربه قشنگ بود که نمی توانستم از این جنگل دل بکنم هنگامی که میخواستم به کاوش از این منطقه بروم همراه با تولید در محلی به کوهنوردی در اطراف رفتم.

 ییلاق واز  در کوهپایه های رشته کوه البرز را گرفته و فرصت خوبی را برای من فراهم آورد که به کوهنوردی بپردازم.

 کوهنوردی در کوهپایه های البرز و حس و حالی عجیب به من داد تفریحی  که من از آن استفاده نکردم دوچرخه سواری بود در جنگل ابتدا  دوچرخه سوار را دیدم که علاوه بر جنگل نوردی دوچرخه سواری هم می کردند.

این مطالب هم میتونه جذاب باشه !

 دوچرخه سواران تمام نکات ایمنی را رعایت کرده بودند و حس  حالشان وصف نشدنی بود.

دوچرخه سواری را از منطقه رزن شروع کرده بودند و آن ها مسافت زیادی را طی نموده بودند و به شهر امل  دوچرخه سواری را به پایان می رساند با یکی از دوچرخه سواران که صحبت کردم ایشان گفت که دوچرخه را با خود به رزن باید برد  و به سمت مرکز و قلب جنگل شروع به رکاب زدن کنید ولی من به شما دوستان عزیزم پیشنهاد می کنم که حتما برای این کار از گروه های ماهر استفاده کنید.

طبیعت گردی یکی از تفریحات بسیار مهم و پرکاربرد در این جنگل بود. جنگل های زیبا در هر فصلی تماشایی هستند در فصل بهار درختان میوه سرشار از شکوفه هستند و در فصل پاییز درختان لباس های رنگارنگ خود را بر تن  می کند و چشم نواز تر و دلربا تر از مکان های دیگر می شوند.

 طبیعت گردی خاطره فراموش نشدنی برای همه به جا می گذارد شما می توانید در طبیعت گردی از مکان های دیدنی جنگل هم دیدن کنید و تصاویرش را ثبت کنید.

در  این جنگل عکاسان زیادی را دیدم عکاسانی که عاشق طبیعت گردی بودند و از طبیعت عکس های مختلف می‌گرفتند اگر عازم  جنگل شدید  حتماً یک دوربین عکاسی با خود ببرید و قبلا از سفر  گوشی همراهتان را شارژ کنید تا گوشیتان  خاموش نشود تا بتوانید از لحظه لحظه این جنگل عکس بگیرید.

پیاده روی تاثیر مثبتی بر روی سلامت من گذاشت من مدت زمان زیادی از این جنگل بازدید کردم اما آنقدر تنوع گیاهی و جانوری زیاد بود که اصلاً متوجه گذشت زمان نشدم.

پیک نیک برای کسانی که نمی خواهند پیاده روی کنند بسیار مناسب است و می توانید در سطح هموار زمان را  سپری کنید و همراه با عزیزانتان مدت زمان زیادی در آنجا باشید معمولا در سیزده بدر افراد زیادی برای پکنیک  کردن عازم  جنگل زیبا می شوند.  

آخرین تفریحی  که من در این جنگل زیبا انجام دادم  کمپینگ و چادر زنی  همراه با  تورلیدر محلی بود.

کمپینگ  و چادر زنی تفریحی بسیار مورد علاقه برای من بود البته من از قبل آمادگی های لازم برای چادر زنی را داشتم و تجهیزات و وسایل مورد نیاز را با خود برده بودم.

 من غذاهای کنسروی با خود بردم ولی  ترجیح دادم  در کنار دوستانی که همراهم بودند به درست کردن غذا در طبیعت وقتمان را سپری کنیم به همین دلیل کن دست به کنسرت ها نزدم و در دل طبیعت به درست کردن غذا پرداختیم.

   خیلی تجربه خوب بود و من  از آن نهایت استفاده را کردم و هرچقدر  از هیجان انگیزی این طبیعت کردی برای تان بگویم کم گفته ام.

خدمات رفاهی که در که من در این جنگل تجربه کردم

جنگل واز

خدمات رفاهی مختلف من در این جنگل تجربه کردم  امکانات زیادی ندارد اما روستاهای اطراف از امکانات رفاهی بسیار زیادی برخوردار هستند و انواع فروشگاه ها و سوپرمارکت ها در آن وجود دارد.

 من مواد غذایی و خوراکی ها هم را از این روستاها تهیه کردم.

 در کل روستا هر چیزی که مورد نیازم بود را پیدا کردم و در کوله پشتیم قرار دادم. حتی در این روستا داروخانه سیاری بود که من مقداری مسکن و وسایل کمک های اولیه تهیه کردم.

بهترین زمان سفر به واز از نگاه من  

همان طور که  شما می دانید که تابستان شلوغ ترین و زیبا ترین  ترین فصل برای سفر به شمال است رطوبت در این فصل بسیار زیاد می‌شود و من اصلا سفر کردن در تابستان را دوست ندارم.

 بنابراین ترجیح دادم که در هفته اول مهر  ماه  عازم سفر شودم.  مهر نه انقدر هوا سرد بود و نه آنقدر گرم.

 میزان رطوبت هوا به پایین ترین حد خود رسیده بود و من از رطوبت هوا اصلا اذیت نشدم با شروع فصل زمستان اواخر پاییز زمستان سنگینی در راه است به همین دلیل همه افراد بهترین زمان برای رفتن به جنگل را ماه مهر می دانند.  

آدرس دقیق جنگل واز

اگر بخواهم آدرس دقیق جنگل واز  را بر روی تان شرح دهم :

 مازندران شهر آمل جنوب چمستان مجموعه روستاهای واز.

 روستای واز  در ۴۳ کیلومتری شهرستان آمل قرار گرفته است و این روستای زیبا و توریستی به سه بخش تقسیم شده است.

 جالب  است بدانید که کوچه های این روستاها با نام روجا و شمشاد نامگذاری شده ‌اند از توابع آمل و شهر نور محسوب  می‌شود مسیر دسترسی به ان  بسیار راحت است اگر اطلاعات از مسیر  نداشتید  و کسی همراهتان نبود بهتر است از اپلیکیشن های مکان یابی استفاده کنید.

نکات احتیاطی جنگل واز  

من به عنوان کسی که این  جنگل را پیموده‌است  پیشنهاد می کنم که در حین سفر به این جنگل نکات احتیاطی آن را مطالعه کنید تا از جاده های پر پیچ و خم و عبور کنید و اگر با خودروی شخصی یا خودروی سواری به این جنگل می روید مطمئن باشید که راننده و خودرو امکانات لازم را دارد.

 همچنین برای رفتن به جنگل باید مدتی را پیاده روی کنید.  نگهبان و پارکینگی برای نگه داشتن ماشین های شما وجود ندارد. بهتر است از آژانس برای رفت و برگشت استفاده کنید.

 اگر در فصل پاییز و زمستان به واز   سفر می کنید لباس گرم با خود داشته باشید. آب آشامیدنی به اندازه همه همسفران تان داشته باشید تا در راه  تشنه نباشید.

 برای امنیت سفر پیشنهاد می کنم که به صورت گروهی عازم  این جنگل شوید اگر شما هم قصد رفتن به این جنگل را دارید یا سوالاتی در رابطه با این جنگل دارید آنها را با من در میان بگذارید. 

4.8/5 - (49 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.